Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Davuto─člu: Gelecek 20 y─▒l─▒ 'bug├╝n' belirleyecek

Davuto─člu: Gelecek 20 y─▒l─▒ 'bug├╝n' belirleyecek
─░srail'e bizim politikalar─▒m─▒z diz ├ž├Âkt├╝rd├╝' diyen ve Avrupa'da y├╝kselen ─▒rk├ž─▒l─▒─ča de─činerek 'Ermeni soyk─▒r─▒m─▒' yasas─▒ ├╝zerinden Fransa'ya y├╝klenen D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Davuto─člu, d├╝nyan─▒n son derece kritik bir d├Ânemden ge├žti─čini s├Âyledi.
15.12.2011 / 09:30


D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Ahmet Davuto─člu, TBMM Genel Kurulunda bakanl─▒─č─▒n─▒n 2012 y─▒l─▒ bütçesi üzerinde Hükümet ad─▒na konu┼čtu.Davuto─člu, 2011'de, dünya politikas─▒nda 'kartlar─▒n yeniden kar─▒ld─▒─č─▒' yeni bir dönem ba┼člad─▒─č─▒n─▒ söyledi.2011'de Türkiye'nin kaderinin do─črudan etkilendi─či iki eksende deprem ya┼čand─▒─č─▒n─▒ belirten Davuto─člu, ''Bunlardan birisi AB havzas─▒, di─čer ise Ortado─ču'da so─čuk sava┼č ┼čartlar─▒ndan ç─▒k─▒┼čla birlikte, so─čuk sava┼č yap─▒lar─▒n─▒n çözüldü─čü bir siyasi deprem ya┼čan─▒yor'' dedi.               Davuto─člu, Türkiye'nin bugün alaca─č─▒ tav─▒r ve politikalar─▒n gelecek 20 y─▒l─▒n─▒ belirleyece─čini söyledi.Borç krizi ile ba┼člayan, küresel ekonomik politik krizinin etkisiyle yayg─▒nla┼čan ve ekonomik krizden de ekonomik politik krizlere dönü┼čen ve hükümetlerin de─či┼čmesine yol açan bir deprem ya┼čand─▒─č─▒n─▒ kaydeden Davuto─člu, Lizbon'da kademeli bir Avrupa anlay─▒┼č─▒n─▒n geli┼čmekte oldu─čunun görüldü─čünü anlatt─▒.''Türkiye Avrupa devletidir ve Avrupa'daki her geli┼čmenin nabz─▒n─▒ tutmak zorundad─▒r'' diyen Davuto─člu, Ortado─ču'da otokratik yap─▒lar─▒n çözüldü─čünü ve yeni etkile┼čim alanlar─▒ ortaya ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ bildirdi.Uluslararas─▒ de─či┼čim sürecinin Türkiye'nin aktörlü─čünde gerçekle┼čmesini teminat alt─▒na alacaklar─▒n─▒ bildiren Davuto─člu, gelecek 10-20 y─▒l içinde Türkiye'nin belirledi─či bir Avrupa, etkiledi─či Ortado─ču ve Kuzey Afrika co─črafyas─▒ olaca─č─▒n─▒ söyledi.D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Davuto─člu, 1929'deki büyük ekonomik buhrandan sonra oldu─ču gibi, Avrupa'da ─▒rkç─▒l─▒k ve yabanc─▒ dü┼čmanl─▒─č─▒n─▒n toplumsal ve sosyal bar─▒┼č─▒ baltalayacak ve günlük hayat─▒ sarsacak boyutlara ula┼čmas─▒n─▒n kayg─▒ verici bir geli┼čme oldu─čunu kaydetti.FRANSA'YA TEPK─░

2001 ve 2006'da 8 Türk vatanda┼č─▒n─▒n öldürülmesiyle sonuçlanan ─▒rkç─▒ sald─▒r─▒lar─▒ çok yak─▒ndan takip ettiklerini belirten Davuto─člu, ''AB'nin içinde bulundu─ču krizin olu┼čturaca─č─▒ risk alan─▒, AB ülkelerindeki liderlerin, AB'nin gelece─čini ve küresel düzendeki konumunu, yeni bir vizyonla Avrupa'y─▒ planlamak yerine, sadece iktidar─▒n─▒ sürdürmek saikine dayanan basit bir siyasi hesaba hapsolmu┼č bir anlay─▒┼ča yönelmeleridir. Bunun son çarp─▒c─▒ örne─čini Fransa'da gördük. Fransa'n─▒n Türkiye'nin AB üyeli─čini y─▒llard─▒r iç politika kurgular─▒na alet etmelerine esasen al─▒┼čm─▒┼čt─▒k ama bu kez Ermeni soyk─▒r─▒m iddialar─▒n─▒n reddedilmesini yasaklamak suretiyle, dü┼čünce ve ifade özgürlü─čünü tamamen ortadan kald─▒racak bir giri┼čim ba┼člatm─▒┼č ve asl─▒nda bu giri┼čimle kendi de─čerlerine sava┼č açm─▒┼čt─▒r.Dogmalara kar┼č─▒ verilen özgürlük ve demokrasi mücadelesinin timsali haline gelen Frans─▒z devriminin miras─▒n─▒ devralan Frans─▒z Meclisine seslenmek istiyorum: 'Sizin görü┼člerinize kat─▒lm─▒yorum ama bu görü┼člerinizi savunma hakk─▒n─▒z─▒ sonuna kadar savunaca─č─▒m' diyen Voltaire Fransa's─▒n─▒n Meclisine seslenmek istiyorum: Bu yap─▒lmak istenen tarihi anlamak konusunda yeni bir dogma in┼ča etmektir, alternatif dü┼čünceleri yasaklamakt─▒r. Bu, ortaça─č zihniyetidir; bu ortaça─č zihniyetinin Fransa'da ya┼čanmas─▒ Avrupa için en büyük tehlikedir. Fransa kendisini Avrupa Birli─činin ayd─▒nlanmas─▒n─▒n merkezi addeder. E─čer böyle bir kanun yasala┼č─▒rsa, Avrupa'da ortaça─č zihniyetinin geli┼činin öncüsü de Fransa olacakt─▒r. Özgür tart─▒┼čma ortam─▒n─▒ bertaraf etmeye, dü┼čünce ve ifade özgürlü─čüne set vurmaya, dogmatik bir yasa yoluyla tarihi susturmaya yönelik bu giri┼čimlerle, Fransa'n─▒n temsil etti─či de─čerler çi─čnenmektedir.Bunu, Türk diplomat─▒ rahmetli Y─▒lmaz Çolpa'n─▒n Paris'te Ermeni terör örgütü ASALA taraf─▒ndan ┼čehit edildi─či 22 Aral─▒k'ta Mecliste bunu görü┼čecek olmalar─▒ da Fransa'n─▒n ne derece büyük bir hata içinde oldu─čunu ortaya koymaktad─▒r.''"KARA LEKE SÜRME G─░R─░┼×─░M─░..."

Davuto─člu, Türkiye'nin tarihi ile adil bir haf─▒za üzerinden yüzle┼čmeye haz─▒r oldu─čunu daha önce defalarca söylediklerini belirterek, ''Ancak bu tür yasalarla savunma hakk─▒m─▒z─▒n elimizden al─▒nmas─▒na boyun e─čece─čimizi kimse dü┼čünmemelidir, hayal bile etmemelidir. Hiç bir ülke liderinin, hükümetinin ya da Parlamentosunun, ülkemizin ve milletimizin aln─▒na kara leke sürme giri┼čimini kar┼č─▒l─▒ks─▒z b─▒rakmam─▒z sözkonusu de─čildir, olmayacakt─▒r'' dedi. Davuto─člu, bu yasa kabul edildi─či takdirde, Türkiye'nin Fransa'ya yan─▒t─▒n─▒n kararl─▒ olaca─č─▒n─▒ belirtti.D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Davuto─člu, gelecek dönemde Türkiye'nin d─▒┼č politikas─▒n─▒ ilgilendirecek ikinci büyük alan─▒n, Ortado─ču'da ba┼č gösteren halk hareketlerinin yol açt─▒─č─▒ büyük siyasi dönü┼čüm olaca─č─▒n─▒ ifade ederek, bu süreçte Hükümete yap─▒lan ele┼čtirilere yan─▒t vermek istedi─čini söyledi.Davuto─člu, ┼čunlar─▒ kaydetti: ''Bu konuya bu yüce Meclisin içinden bakmam─▒z laz─▒m. Yüce Meclisin çat─▒s─▒ alt─▒nda; demokratik yöntemlerle, halk taraf─▒ndan, halk için ve halk─▒n iradesini temsil etmek üzere seçilmi┼č temsilciler olarak bulunmaktay─▒z. Bu son derece önemlidir. Çünkü bugün Arap soka─č─▒nda yola ç─▒kanlar herhangi bir yerden talimat ald─▒klar─▒ için de─čil, aynen bu yüce Mecliste oldu─ču gibi halk taraf─▒ndan olu┼čturulan bir Meclis kurmak üzere harekete geçmi┼člerdir. Bizim Meclisimizin o halklara dönüp 'Sizin bu talebinizi anl─▒yoruz, çünkü biz de seçildik ve halk─▒m─▒z─▒ temsil ediyoruz' diyerek bu Meclisin de─čerleri etraf─▒nda buna bakmas─▒ gerekirdi. Türkiye, Arap halklar─▒n─▒n demokrasi u─čruna ba┼člatt─▒klar─▒ ve bugün yüce çat─▒s─▒ alt─▒nda bulundu─čumuz Meclise sahip olmak için yürüttükleri bu süreçte nas─▒l hareket edebilirsiniz?Önümüzde 3 seçenek vard─▒: Birisi statükoyu desteklemek ve kendi halk─▒na kar┼č─▒ ac─▒mas─▒zca ┼čiddet uygulayanlarla hiç bir ┼čey olmam─▒┼č gibi ili┼čkileri devam ettirmekti. Biz bu seçene─či hiç bir zaman makul bulmad─▒k. Bu seçene─či savunanlara ve bizi Suriye'de, Arap uyan─▒┼č─▒ sürecinde ya┼čananlara müdahil olmak ve taraf tutmakla ele┼čtirenlere soruyorum: Ortado─ču'da yüzy─▒llarca beraber ya┼čad─▒─č─▒m─▒z karde┼člerimiz, tarihda┼člar─▒m─▒z onurlu bir ya┼čam için bask─▒c─▒ dikta rejimlerine ba┼čkald─▒r─▒rken, gözlerimiz önünde demokrasi mücadelesi verirken, Türkiye sizce kimin yan─▒nda yer almal─▒yd─▒? Suriye'nin bir çok ┼čehrinde, her gün onlarca sivil öldürülürken, insanlar sorgusuz sualsiz evlerinden al─▒n─▒rken gözlerimizi yummam─▒z, s─▒rt─▒m─▒z─▒ dönmemiz mi gerekiyordu? Bizim gibi seçme ve seçilme hakk─▒ talep edenlere kar┼č─▒ statükoyu mu desteklemeliydik? Türkiye'nin kendi demokrasi tecrübesi ve duru┼ču, böylesine ilkesiz bir politikaya izin vermezdi. Biz 'bekle gör' politikas─▒ izlemedik ve izlemeyece─čiz. Bu bölgenin kaderini bölge d─▒┼č─▒ aktörlere teslim etmeyece─čiz.''''─░SRA─░L'─░ ÖNÜMÜZDE D─░Z ÇÖKTÜREN..."

Bakan Davuto─člu, ''Geçen y─▒l New York'ta ─░ran'a yönelik ambargolara kar┼č─▒ gür bir sesle hay─▒r derken ne kadar ba─č─▒ms─▒z hareket ettiysek, bugün Ortado─ču'da da ayn─▒ ┼čekilde ba─č─▒ms─▒z hareket ediyoruz'' dedi.Muhalefetin kendilerini ''eksen kaymas─▒'' ile suçlad─▒─č─▒n─▒ ifade eden Davuto─člu, ''O gün ne kadar ba─č─▒ms─▒z davrand─▒ysak bugün de o kadar ba─č─▒ms─▒z davran─▒yoruz. Hiç bir zaman zulme sessiz kalmad─▒k'' diye konu┼čtu.Davuto─člu, ─░srail'i yaln─▒zla┼čt─▒ran─▒n da Türkiye'nin politikalar─▒ oldu─čunu belirterek, ''─░srail'i bölgede, önümüzde diz çöktüren de bizim politikalar─▒m─▒zd─▒r. Otoriter ve bask─▒c─▒ rejimlerin yan─▒nda de─čil, demokrasi isteyen insanlar─▒n yan─▒nda yer ald─▒k. Bunu da özellikle sosyal demokratlara atfediyorum'' dedi.Ba┼čbakan Recep Tayyip Erdo─čan'─▒n Libya'da Türk Bayra─č─▒ ile kar┼č─▒land─▒─č─▒n─▒ belirten Davuto─člu, ''Gidin, Trablusgarb'a Türk'ün muhte┼čem dönü┼čünü görün'' diye konu┼čtu.Davuto─člu, s─▒f─▒r politikas─▒n─▒ geçen y─▒l hayalperestlik olarak de─čerlendirenlerin bugün buna sahip ç─▒kt─▒klar─▒n─▒ vurgulad─▒. ''Kom┼čularla s─▒f─▒r sorun politikas─▒n─▒ kararl─▒ bir ┼čekilde uygulamaya devam ettiklerini'' kaydeden Davuto─člu, ''Ama bir kom┼čumuz halk─▒na zulmederse ona kar┼č─▒ ç─▒kar─▒z'' dedi.─░ran D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Salihi'nin aç─▒klamas─▒n─▒ okuyan Davuto─člu, Türkiye'nin ─░ran'la dostlu─čunun ezeli oldu─čunu söyledi.


Bu haber toplam 1935 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler