Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çay eksperleri ÇAYKUR`a yürüdü

Çay eksperleri ÇAYKUR`a yürüdü
Bakanlar Kurulu karar─▒ ile 10 y─▒l daha uzat─▒lan ├çay budama projesinde g├Ârev almay─▒ bekleyen ancak bu y├Ânde olumlu cevap alamayan ├çAYKUR b├╝nyesindeki 2007 y─▒l─▒ giri┼čli mevsimlik i┼č├ži stat├╝s├╝ ile ├žal─▒┼čan ├╝niversite mezunu 300 dolay─▒nda ├žay eksperi, taleplerini duyurmak i├žin ├çAYKUR` a y├╝r├╝d├╝.
27.12.2011 / 09:01


Çay alan─▒nda yeti┼čmi┼č teknik personel ihtiyac─▒n─▒n kar┼č─▒land─▒─č─▒ tek yer olan Rize Üniversitesi (RÜ) Çay Eksperli─či bölümünden mezun olan ve ÇAYKUR’ da mevsimlik i┼čçi statüsünde dü┼čük ücretlerle çal─▒┼čan say─▒lar─▒ 300 civar─▒ndaki Çay Eksperleri, bir süredir bekledikleri budama projesinde görev alma umudu gerçekle┼čmeyince harekete geçti. Bir araya gelen 300 çay eksperi, Türkiye Ziraatç─▒lar Derne─či Rize ┼×ubesini ziyaret etti. Burada ┼×ube Ba┼čkan─▒ Müfit Akman taraf─▒ndan kar┼č─▒lanan grup bir süre görü┼čtü. TEKN─░K PERSONEL YETERL─░ DE─×─░L ÇAY ESKPERLER─░ GÖREV ALMALI Rize Ziraatç─▒lar Derne─či Ba┼čkan─▒ Müfit Akman burada yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada budama projesinin sa─čl─▒kl─▒ yürümesi için projede çay eksperlerinin görev almas─▒ gerekti─čini belirterek “17 y─▒l devam eden budama projesinin 2011 y─▒l─▒nda sona ermesi sonucu derne─čimiz taraf─▒ndan da 1/10 ve tam tazminat uygulamas─▒ yap─▒larak uzat─▒lmas─▒ gerekti─či yönünde talebimiz olmu┼čtur. Budaman─▒n do─čru uygulan─▒rsa kaliteli sürgün elde etmede üreticilerimiz ve bölgemiz için vazgeçilmezdir. ÇAYKUR Genel Müdürümüz ─░mdat Sütlüo─člu, budama projesinin uzat─▒lmas─▒ için haz─▒rlanan projenin Bakanlar Kurulu`nda imzalanarak kabul edildi─čini aç─▒klad─▒” dedi.  S─░YAS─░LER─░N ÇÖZÜM ─░Ç─░N DEVREYE G─░RMES─░N─░ BEKL─░YORUZ Akman ”Budama projesi yürürlü─če girecek. 10 y─▒l sürecek proje ile çayl─▒k alanlarda 1/10 budama uygulanacak. Projelerin sa─čl─▒kl─▒ uygulanabilmesi için çay bölgesindeki co─črafi yap─▒s─▒, bölge halk─▒n─▒n k─▒┼č döneminde göç vermesi köylerde olmamas─▒, iklim ┼čartlar─▒ dü┼čünülerek, kaliteli sürgün elde etmek, tabla olu┼čumu sa─člamak, istihdam sa─člamak ve üretici say─▒lar─▒ gibi nedenler göz önüne al─▒narak 1500-2000 dekara 2 ki┼či olmak kayd─▒yla teknik personellerin görevlendirilmesi yap─▒lmal─▒d─▒r” dedi. Akman “Hazine kaynakl─▒ yürütülecek projenin mevcut ÇAYKUR bünyesindeki teknik personellerle sürdürülece─či ÇAYKUR Genel Müdürümüz taraf─▒ndan belirtilmektedir. Ancak Projenin sa─čl─▒kl─▒ yürütülmesi için fabrikalardaki mevcut teknik personel say─▒s─▒ yeterli de─čildir. 5620 say─▒l─▒ kanunda de─či┼čiklik yap─▒larak Çaykur’da 2007 y─▒l─▒ndan itibaren istihdam edilen ve mevsimlik çal─▒┼čan Üniversite mezunu Çay Eksperleri projede görevlendirilmelidir. ÇAYKUR yetkililerinin ve siyasilerin çözüm noktas─▒nda giri┼čimlerini bekliyoruz” dedi..  ÇAYKUR GENEL MÜDÜRLÜ─×Ü ÖNÜNDE TOPLANDILAR Çay eksperleri daha sonra topluca ÇAYKUR Genel Müdürlü─čü’ne giderek Genel Müdür ─░mdat Sütlüo─člu ile görü┼čmek istedi. Genel Müdürlük önünde toplanan Çay Eksperleri, için polis de çevrede önlem ald─▒. ÇAYKUR yetkilileri, Genel Müdürün Çay Eksperleri ile görü┼čece─čini ve ilerleyen günlerde randevu verece─čini belirtmesi üzerine buradan ayr─▒ld─▒. AK PART─░’YE GEÇT─░LER Grup, daha sonra Ak Parti Rize ─░l Ba┼čkanl─▒─č─▒’na geçti. Eksperler, burada ─░l ba┼čkan─▒ Hikmet Ayar’la görü┼čme talebini iletti.
Bu haber toplam 1941 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler