Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Karal`dan Rize`ye M├╝jde

Karal`dan Rize`ye M├╝jde
Samsun`dan Sarp`a kadar olan b├Âlgede Samsun ve Trabzon`dan sonra Giresun ve Ordu`nun ortak havaalan─▒na kavu┼čmas─▒n─▒n ve in┼čaat─▒na bir s├╝re ├Ânce ba┼članmas─▒n─▒n ard─▒ndan havaalan─▒ beklentisi i├žerisindeki Rize ve Artvin illeri i├žin denize ve Artvin`deki baraj g├Âllerine ini┼č yapabilen deniz u├žaklar─▒n─▒n g├╝ndemde oldu─ču belirtildi.
03.12.2012 / 18:00


 Yo─čun yolcu potansiyelinden dolay─▒ uzun süredir Rize ve Artvin illeri aras─▒nda ortak bir havaalan─▒ yap─▒lmas─▒ için çal─▒┼čmalar sürerken, iki il için deniz uçaklar─▒ gündeme geldi. AK Parti Artvin Milletteki ─░srafil K─▒┼čla, iki ilin hava ula┼č─▒m─▒n─▒ k─▒sa vadede rahatlatacak ilginç bir çözüm ortaya att─▒. K─▒┼čla, Rize’de Rize Liman─▒ içerisinde Artvin’de ise baraj göllerine ini┼č ve kalk─▒┼č yapabilecek deniz uçaklar─▒n─▒ gündeme getirdi. Konu ile ilgili aç─▒klama yapan K─▒┼čla, iki il aras─▒nda bir havaalan─▒ yap─▒lmas─▒n─▒n ihtiyaç oldu─čunu belirterek iki ildeki her geçen gün artan hava ula┼č─▒m─▒ ihtiyac─▒n─▒n deniz uçaklar─▒ ile k─▒smen çözülebilece─čini vurgulad─▒. K─▒┼čla  “Geli┼čen imkanlar ile hava ula┼č─▒m─▒ ihtiyac─▒ her geçen gün artmaktad─▒r. Artvin ilimizdeki yolcular Batum ve Trabzon havalimanlar─▒n─▒ kullanmaktad─▒r. Ancak Rize ve Artvin aras─▒nda bir havaliman─▒ yap─▒lmas─▒ ihtiyaç olmu┼čtur. Deniz ve göllere küçük uçaklar─▒n ini┼č ve kalk─▒┼č yapt─▒─č─▒n─▒ biliyorduk. Özel bir firma ile görü┼čtüm. Ellerinde tek uçak oldu─čunu önümüzdeki günlerde üç yeni uçak daha alma haz─▒rl─▒klar─▒ içerisinde olduklar─▒n─▒ söylediler. ┼×uanda bu firman─▒n ─░stanbul’da Haliç’e ve Ankara’da Gölba┼č─▒’nda ini┼č ve kalk─▒┼č ruhsatlar─▒ var. Artvin’deki baraj göllerine de ini┼č kalk─▒┼č ruhsat─▒ alabilmeleri için çal─▒┼čma ba┼člatt─▒k. E─čer ruhsat al─▒n─▒r ve firma taraf─▒ndan ekonomik görülürse baraj göllerimizden hava ula┼č─▒m─▒ sa─člamay─▒ amaçl─▒yoruz” dedi.

 Konu ile ilgili aç─▒klama yapan AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal ise yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, “Rize ve Artvin olarak ortak bir havaalan─▒ hayalimiz var. Ancak Artvin Milletvekilimiz ─░srafil K─▒┼čla havaalan─▒ için bir ke┼čif gerçekle┼čtirdi. Bu ke┼čifte bizim moralimizi biraz bozdu. K─▒┼čla, ‘sudan suya inene uçakla Trabzon’dan kald─▒raca─č─▒m uça─č─▒ Borçka baraj gölüne indirece─čim’ dedi. ─░stanbul Haliç’ten Bodrum’a yap─▒lan seferlerin benzeri gibi Trabzon-Borçka Baraj gölü aras─▒nda seferler yap─▒labilece─čini belirtti. Hava taksiler ç─▒kt─▒. ┼×imdi Haliç ile Ankara Gölba┼č─▒ projesi ba┼čl─▒yor. Art─▒k bu i┼čler kolayla┼čmaya ba┼člad─▒. Bizde Rize Liman─▒ projesine gelece─če tam anlam─▒ ile haz─▒r hale getirmek için  içerisine deniz uçaklar─▒n─▒n da  yana┼čabilece─či terminal bölümünü ilave ettirdik. Ba┼člayan Rize liman─▒ in┼čaat─▒n─▒n ucunda bir yerinde uça─č─▒n inebilece─či ve rahat yana┼čabilece─či bir bölümü de proje kapsam─▒na dahil ettik. Artvinliler, Borçka Baraj Gölü`ne uçak indirecek biz de Karadeniz’e indirece─čiz. Ancak bu Rize’de bir havaalan─▒ yap─▒lmas─▒ çal─▒┼čmalar─▒m─▒z─▒ aksatmayacak. Rize’de, Rize ve Artvin’in istifade edebilece─či bir havaliman─▒ yap─▒lmas─▒ için çal─▒┼čmalar─▒m─▒z sürüyor” diye konu┼čtu.  Türkiye’de 800 km h─▒zla uçabilen deniz uçaklar─▒ dalgas─▒z göl ve limanlara ini┼č ve kalk─▒┼č yapabiliyor. 20 ki┼či yolcu kapasiteli bu uçaklar daha çok turizm ve özel gezinti amaçl─▒ kullan─▒l─▒yor.


Etiketler:
Bu haber toplam 1745 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler