Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rize'de Denize Yol Yap─▒l─▒yor!

Rize'de Denize Yol Yap─▒l─▒yor!
Rize'de deniz doldurularak denize do─čru yol yap─▒l─▒yor. ─░┼čte denize yol yap─▒lmas─▒n─▒n nedeni:
21.12.2012 / 13:55


  
    Rize’nin Gündo─čdu Liman─▒’nda karaya oturan bal─▒kç─▒ teknesi tüm u─čra┼č─▒lara ra─čmen kurtar─▒lamazken, Gündo─čdu Beldesi tekneyi kurtarmak için denizi doldurarak yol yap─▒yor.      Karadeniz'de 3 gün önce ç─▒kt─▒─č─▒ hamsi av─▒n─▒n ard─▒ndan Gündo─čdu Liman─▒'na yana┼čmak isterken motoru ar─▒zalan─▒nca sürüklenen ve kayal─▒klara çarparak yan yatan Süleyman Topal'a ait ''Eska Baba'' isimli bal─▒kç─▒ teknesini kurtarma çal─▒┼čmalar─▒ sürdürülüyor. 


 


Römork ve büyük bal─▒kç─▒ teknesiyle yan yatan tekneyi çekmek isteyen görevliler, ba┼čar─▒l─▒ olamay─▒nca dalgak─▒ran ile tekne aras─▒na kaya doldurup yol yapmak için çal─▒┼čma ba┼člatt─▒. 


 


Rize Belediyesi'ne ait 4 i┼č makinesi ve Gündo─čdu Belde Belediyesi'ne ait kamyonlarla yürütülen çal─▒┼čmayla deniz doldurularak tekne vinç yard─▒m─▒yla kurtar─▒lacak. 


 


Bu arada yan yatt─▒─č─▒ için içine su dolan teknenin batmamas─▒ için su motopomplar yard─▒m─▒yla bo┼čalt─▒l─▒yor. 


 


Rize Valisi Nurullah Çak─▒r ve Belediye Ba┼čkan─▒ Halil Bak─▒rc─▒ da olay yerine gelerek çal─▒┼čmalar hakk─▒nda bilgi ald─▒. 


 


Bak─▒rc─▒, burada yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, alan─▒n dar olmas─▒ nedeniyle az i┼č makinesi ile çal─▒┼čmak zorunda olduklar─▒n─▒ belirterek, ''Bu nedenle ancak 5 i┼č makinesi çal─▒┼č─▒yor. Yakla┼č─▒k 100 metre alanda 300 kamyon ta┼č döküp yol yaparak tekneye ula┼čmaya çal─▒┼č─▒yoruz. Çal─▒┼čmalar─▒n sonucunda tekneyi kayal─▒klardan kurtaraca─č─▒z. Çal─▒┼čmalar─▒n yar─▒n sonuç verece─čini dü┼čünüyoruz'' dedi.

HALAT KOPTUDün ak┼čam yürütülen kurtarma çal─▒┼čmalardan sonuç al─▒namay─▒nca ekipler bu sabah yeniden i┼če koyuldu. Rize Liman Ba┼čkanl─▒─č─▒'ndan gelen teknik personelin koordinesinde yürütülen kurtarma çal─▒┼čmalar─▒ s─▒ras─▒nda yan yatan tekne büyük bal─▒kç─▒ tekneleri ile çekilmeye çal─▒┼č─▒ld─▒. Farkl─▒ aç─▒lardan yap─▒lan çal─▒┼čmada halat─▒n kopmas─▒ üzerine sonuç al─▒namad─▒. Çal─▒┼čmalar─▒ denizden Sahil Güvenli─če ait bir bot ile k─▒y─▒dan deniz polisi ve ─░l Afet Müdürlü─čü'ne ba─čl─▒ arama kurtarma ekipleri de takip etti. Sonuç al─▒namayan çal─▒┼čmalara ara verildi, Ak┼čam 16.30 sular─▒nda gelen vinçle kurtar─▒lmaya çal─▒┼č─▒ld─▒.Uzun u─čra┼člara ramen sonuç al─▒namad─▒.MEND─░RE─×E AKIN ETT─░LERBu arada olay─▒ duyan ve liman mendire─čine ak─▒n eden yüzlerce ki┼či çal─▒┼čmalar izledi, cep telefonlar─▒ ile görüntü ald─▒. Kimi vatanda┼člar ise k─▒y─▒dan kurtarma ekiplerine seslenerek taktikler vermeye çal─▒┼čt─▒. Tekne sahibi ve kaptan─▒ Süleyman Topal'da k─▒y─▒dan çal─▒┼čmalar─▒ izledi. Gündo─čdu Su Ürünleri Kooperatifi Bilgin Kopuz, teknenin kayaya oturarak yan yatmas─▒n─▒n ard─▒ndan ilk etapta 14 mürettebat─▒ kurtararak karaya ç─▒kard─▒klar─▒n─▒ belirterek kurtarma çal─▒┼čmalar─▒n─▒n sürdü─čünü söyledi.
Etiketler:
Bu haber toplam 3369 defa okundu
YORUMLAR
H├ťLYA YILDIZ: 
"batan tekne"
malesef yapt─▒k etsin demesinler zaman─▒nda m├╝dahele ─▒lsa ogemi kurtar─▒l─▒rd─▒ denizle b├╝tnle┼čen rizemizde bir kurtarma romorku yok varsada oda para a─čalar─▒n─▒n elinde paras─▒z ─▒olmaz diyorlar bugemi denzden kurtulurdu karadan yol yapmakla de─čil oyol olna kadar gemi zaten par├žaland─▒ rizemize acil deniz kurtarma ekibi laz─▒m karadaki afat ekibi ne anlar denizden bizim ├Âmr├╝m├╝z denizde ge├žmi┼čtir ilgili bakanlara yeni g├╝ndo─čdu ba┼čkan─▒na duyurulur
24.12.2012 / 16:49
Ip Adresiniz:
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler