Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ba┼čkan Dev Projeyi A├ž─▒klad─▒

Ba┼čkan Dev Projeyi A├ž─▒klad─▒
G├╝ney ├çevre Yolu ve Kentsel D├Ân├╝┼č├╝m Projesi i├žin ilk kazman─▒n vuruldu─ču 2012 y─▒l─▒n─▒n ├Ânemli projelerin hayata ge├žirildi─či y─▒l oldu─čunu vurgulayan Bak─▒rc─▒, `;┼×ehrin gelece─či ve menfaati i├žin do─čru bildi─čimiz her ┼čeyi bazen de risk alarak yap─▒yoruzÔÇŁ dedi. Bak─▒rc─▒, belediye bloklar─▒ i├žin geli┼čtirilen avan projeyi de kamuoyuna a├ž─▒klad─▒.
31.12.2012 / 14:55


GÜNEY ÇEVRE YOLU Ba┼čkan Bak─▒rc─▒, Rize Belediye s─▒n─▒rlar─▒ içerisinde en çok önemsedikleri projelerin ba┼č─▒nda 2006 y─▒l─▒ndan bu yana üzerinde çal─▒┼čt─▒klar─▒ Güney Çevre Yolu projesinin geldi─čini söyledi. Projenin temelinin 2012 y─▒l─▒ içerisinde at─▒ld─▒─č─▒n─▒ ifade eden Bak─▒rc─▒, ┼čöyle konu┼čtu.“Rize’nin en önemli sorunlar─▒ndan biri olan trafi─či çözmek için sürekli kafa yoruyorduk. 2004 y─▒l─▒nda sahilden geçecek olan yolun yetersiz olmas─▒ nedeniyle uzun u─čra┼člar─▒m─▒z sonucu sahil k─▒sm─▒na kuzey toplama yolu koydurduk. Biz o gün dü┼čünmeye ba┼člad─▒k ve Çiftekavak ile ─░slampa┼ča Mahalleleri aras─▒nda Güney Çevre Yolu’nu planlad─▒k ve karayollar─▒ ile mü┼čterek çal─▒┼čma ba┼člatt─▒k. Yol ihalesi yap─▒ld─▒, müteahhit çal─▒┼č─▒yor. Kamula┼čt─▒rma bedelleri de ödeniyor. En önemli projemiz olan Güney Çevre Yolu’nda somut ad─▒mlar─▒ att─▒k.” KENTSEL DÖNÜ┼×ÜMDE KONUT SAH─░PLER─░ ─░LE YÜZDE 92  ORANINDA ANLA┼×TIK Rize için en çok önemsedikleri bir di─čer projenin ise Kentsel Dönü┼čüm projesi oldu─čunu ifade eden Bak─▒rc─▒, “Bunun da ihalesi yap─▒ld─▒ kamula┼čt─▒r─▒lan binalar bo┼čalt─▒l─▒yor. Bir iki ay içerisinde bölgede dönü┼čüm çal─▒┼čmas─▒ ba┼člayacak. Yüzde 85 civar─▒nda hem┼čehrilerimizle anla┼čt─▒k. Konut baz─▒nda yüzde 92 anla┼čma sa─člad─▒k. Bu çok yüksek bir orand─▒r. Konutlar─▒n─▒ bo┼čaltanlara daire ba┼č─▒ 400 lira kira yard─▒m─▒ yap─▒l─▒yor. Bunun yar─▒s─▒n─▒ TOK─░ yar─▒s─▒n─▒ Rize Belediyesi finanse edilecektir. Konutu bulunan herkese kira yard─▒m─▒ yapaca─č─▒z. ─░lk etapta 550 konut yap─▒lacak. Daha sonra T─░MYA vadisinde ilave konutlarla toplamda 850 civar─▒nda konut yap─▒lacak. T─░MYA Vadisi içerisindeki daire 50 ila 60 bin lira aras─▒ndayd─▒. Ki┼čiler 40-50 lira daha borçland─▒─č─▒nda toplamda 110-120 bin lira harcam─▒┼č olacak. Ancak proje bitti─činde teslim alaca─č─▒ daire 200 bin liray─▒ a┼čan bir bedele ula┼čacak. Dolay─▒s─▒yla çok karl─▒ bir yat─▒r─▒m olacak.” 

SALARHA TÜNEL─░ GEL─░YOR Çok önemsedikleri bir di─čer projenin ise Güney Çevre Yolu ile entegre olacak olan Salarha tünelini oldu─čunu ifade eden Bak─▒rc─▒, sözlerini ┼čöyle sürdürdü: “Salarha tüneli dalyan vadisinden girecek arka tarafta Fen Lisesinin oldu─ču yerden ç─▒kacakt─▒r. 2013 y─▒l─▒ yat─▒r─▒m program─▒na bu projeyi ald─▒rmaya çal─▒┼č─▒yoruz. Tünelin giri┼č bölgesi olan Dalyanda büyük bir kav┼čak projesi planl─▒yoruz. Bu kav┼čak projesi kapsam─▒nda TEDA┼× binas─▒ da y─▒k─▒lacak.” 

─░K─░ DEREN─░N ÜZER─░ AÇILMAYA BA┼×LANIYOR Rize’de ya┼čanan sel felaketinden sonra projelendirdikleri derelerin üzerinin aç─▒lmas─▒ projesinin hayata geçirilmeye ba┼čland─▒─č─▒n─▒ ifade eden Bak─▒rc─▒, “─░ki derenin üzerinin aç─▒lmas─▒ için ihale yap─▒ld─▒. Toplamda 6 derenin üzeri aç─▒lacak. Hamam deresinin üzeri kentsel dönü┼čüm projesi ile aç─▒lacak. Hamam deresini temiz tutmak için Andon suyundan dereye su verece─čiz. Ufak tefek kirlilik böylece kaybolacak. Gece geç saatlerde su kullan─▒m─▒n─▒n dü┼čük oldu─ču saatte dereye temiz su verece─čiz.”

 

ÜN─░VERS─░TEN─░N GEL─░┼×─░M─░NE KATKI SA─×LIYORUZ Recep Tayyip Erdo─čan Üniversitesi geli┼čimini en h─▒zl─▒ bir ┼čekilde tamamlamaya çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ ifade eden Bak─▒rc─▒, kendilerinin de üniversite için yürütülen kamula┼čt─▒rma i┼člemlerini koordine ettiklerini belirtti. Rize’de AKOS ad─▒nda ak─▒ll─▒ kent sistemini kurduklar─▒n─▒ ifade eden Bak─▒rc─▒, bu sistemle belediyecilik için önemsedikleri  bütün sistemleri elektronik kay─▒t alt─▒na ald─▒klar─▒n─▒ sözlerine ekledi.

 OV─░T TÜNEL PROJES─░ D─░YE TEK B─░R A4 KA─×IDINI GÖRÜNCE HASAN BEYLE ┼×ÖYLE B─░RB─░R─░M─░ZE B─░R BAKTIK

Rize’de Ovit tüneli ile Rize liman─▒n─▒n y─▒llad─▒r hep konu┼čuldu─čunu ifade eden Bak─▒rc─▒, hayli ilginç bir an─▒s─▒n─▒ anlatt─▒. Bak─▒rc─▒, ┼čunlar─▒ söyledi:“2006’l─▒ y─▒llarda ┼čimdiki Milletvekilimiz o dönemin ─░l Balkan─▒ Hasan Karal ile birlikte Karayollar─▒na ve DLH’ ya gidip bu liman ve ovit için ne yapm─▒┼člar bir bakal─▒m dedik. Trabzon’da Karayollar─▒ Bölge Müdürüne gittik ve “Bize Ovit tünelinin projesini bir gösteririmsin” dedik. Bize bir A4 ka─č─▒d─▒ üzerinde bir harita ç─▒kard─▒. Biz Hasan beyle birbirimize ┼čöyle bir bakt─▒k. Müdürüm bunlar Genelkurmay’ ─▒n sava┼č plan─▒ de─čil ┼ču projeyi bir gösterin bize dedik. Bölge Müdürü “ben anlad─▒m sizi ancak bende bu ka─č─▒ttan ba┼čka bir ┼čey bulamad─▒m” dedi. Ovit tünelini bugüne kadar çok konu┼čanlara sormak laz─▒m neredeydi bunun projesi diye. Sonra projenin üzerine gittik ve hayat buldu.” 

TAK─░P ETT─░K VE L─░MANIN ─░MAR PLANINI OLU┼×TURDUK Rize Liman─▒n─▒n imar planlar─▒na dahi i┼členmedi─čini anlatan Bak─▒rc─▒, “Özelle┼čtirildi─či halde imar planlar─▒nda yeri yoktu. Liman─▒n büyütülmesi için ihale edilecekti dolay─▒s─▒yla imar plan─▒ olmas─▒ gerekiyordu. Liman fiiliyatta var ancak imar plan─▒ yok. Liman─▒n imar plan─▒n─▒ yapmak için zemin etütlerinin yap─▒lmas─▒ laz─▒md─▒. Paras─▒n─▒ kim verecek?. Belediye olarak 150 bin liraya yak─▒n imar plan─▒ için para ödedik. Sonra haz─▒rlanan plan D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒ dahil bir çok bakanl─▒k ve askeri kurumlar─▒n onay─▒na gitti. Bu uzun bir süreç ald─▒. Takip ettik ve liman─▒n imar plan─▒n─▒ olu┼čturduk. Burada Milletvekilimiz Hasan Karal beyinde katk─▒s─▒ oldu. Liman ┼čimdi büyütülüyor. Biz bunlar─▒ belediye olarak takip etmezsek bu yat─▒r─▒mlar─▒n buralara gelmesi çok zor.” R─░ZE’N─░N MENFAAT─░ ─░Ç─░N EVET “R─░SK” ALIYORUZ Stadyumun yeni yasalla┼čt─▒─č─▒n─▒ ifade eden Bak─▒rc─▒, “Ruhsat vermi┼čtik ama müfetti┼čler görseydi sorun ç─▒kard─▒. ┼×imdi ─░slampa┼ča’da yüzme havuzu yap─▒yoruz. Her ┼čeyi mahkemeye ta┼č─▒may─▒ al─▒┼čkanl─▒k yapan CHP il ba┼čkan─▒ Mehmet Aslankaya bizi ┼čikayet etti. Biz olimpiyat ve U 20 dünya kupas─▒n─▒n burada oynanaca─č─▒n─▒ bildi─čimiz için yüzme havuzu için in┼čaat ruhsat─▒n─▒ verdik. Erken verdik. Yapt─▒─č─▒m─▒z kusur olarak alg─▒lanabilir. ┼×imdi k─▒y─▒ kenar çizgisi kanunu ç─▒k─▒nca otomatikken bu in┼čaatlar yasalla┼čt─▒.  Biz ┼čehrin gelece─či ve menfaati için do─čru bildi─čimiz bir ┼čeyi yasalara biraz uymas─▒ halinde risk alarak yap─▒yoruz: Biz kanunsuz i┼č yap─▒yoruz anlam─▒nda de─čil. Kanunlara uygun olmayan hiçbir i┼č yapmad─▒k ve yapmay─▒z.” ─░SPAK’LA B─░RL─░KTE TRAF─░K S─░RK─░LASYON PLANI OLU┼×TURDUK Göreve geldi─činde kentin en önemli sorununun trafik oldu─čunu söyledi─čini hat─▒rlatan ancak bir çok kesimin kendisine gülüp geçti─čini ifade eden Bak─▒rc─▒, sözlerini ┼čöyle sürdürdü.“Herkes biraz gülümseyerek “Rize’nin trafik sorunu ne gezer” dedi. Bugün geldik bu noktaya. O nedenle ben göreve geldi─čimde Rize ┼čehir geçi┼činin uygun olmad─▒─č─▒n─▒ söyledim. Bu yollar─▒n yetmeyece─čini denize do─čru aç─▒lmas─▒ gerekti─čini ifade ettim. O dönem Rize kamuoyu bizi çok tan─▒mamas─▒ ile Liman giri┼činde yol in┼čaat─▒n─▒ durdurmaya yönelik hamlelerimize yeterince destek vermedi. Ama biz o günden bugünü gördük. Trafik sorununun çözümü için ─░stanbul Büyük┼čehir Belediyesi bünyesindeki ─░SPAK’la bir çal─▒┼čma yapt─▒k. Rize belediye bu çal─▒┼čma ile ilk defa ciddi bir ┼čekilde trafik sirkülasyon plan─▒ elimizde oldu.  Hangi kav┼čaktan hangi araba geliyor, hangi yöne dönüyor, nerede ne kadar kal─▒yor. Çok yönlü bir ara┼čt─▒rma yapt─▒lar. Bu plan zaman─▒ zemini geldikçe uygulanacakt─▒r.” 

KE┼×KE O HASTANEY─░ ORAYA YAPMASAYDIK Rize ┼čehir içerisine trafik yükü getirece─čini bildi─čimiz Rize Devlet Hastanesinin planland─▒─č─▒ alanda yap─▒lmamas─▒ için giri┼čimleri oldu─čunu ifade eden Bak─▒rc─▒, “Rize’deki eski hastanemizin yerine yap─▒lan yeni hastane valilik önü ile üst caddede ilave trafik yükü getirece─čini bu caddelerin trafik yükünü kald─▒rmayaca─č─▒n─▒ söyledik ancak çok kabul görmedi. Ke┼čke o hastaneyi oraya yapmasayd─▒k. Oraya 60 milyon lira bir yat─▒r─▒m yap─▒ld─▒. 4-5 milyon lira kamula┼čt─▒rma bedeli verseydik ve hastaneyi ba┼čka bir yerde yapsayd─▒k ┼čimdi bu bölgede trafik sorunu ya┼čamayacakt─▒k.” ISIRLIK YOLU KARAYOLLARI A─×INA ALINDI   

┼×ehri güneye açma ad─▒na Is─▒rl─▒k mevkiini çok gündeme getirdiklerini ifade eden Bak─▒rc─▒, Is─▒rl─▒k yolunun karayollar─▒ a─č─▒na al─▒nd─▒─č─▒n─▒ söyledi. Bak─▒rc─▒, ┼čöyle konu┼čtu. “Karayollar─▒ projesini olu┼čturarak buray─▒ ihale edecektir. Hatta Da─č ba┼č─▒nda Yusuf Karali Diyanet E─čitim Merkezi’nin oradan geçen ve arka tarafa inen yolda karayollar─▒ a─č─▒na al─▒nd─▒. Bu yolun asfaltlamas─▒n─▒ karayollar─▒na yapt─▒rd─▒k. Bunlar─▒ Rize Belediyesinin bütçesi yapamaz. Merkezi hükümetin deste─či ile i┼člerimizi yap─▒yoruz. Belediye olarak kendi ya─č─▒m─▒zla kavruluyoruz, ufak projeler için bir tak─▒m bakanl─▒klar─▒n kap─▒s─▒na dayanm─▒yoruz. Yapt─▒─č─▒m─▒z yat─▒r─▒m bir ┼čeye de─čecek.Att─▒─č─▒n ta┼č kurba─čay─▒ ürkütsün.” 

BU PROJELER BA┼×BAKANIMIZIN GÜCÜDÜR Takip ettikleri projelerin Rize’nin de─či┼čikli─čini sa─člayacak projeler oldu─čuna dikkat çeken Bak─▒rc─▒, “Biz bu projeleri ─▒srarla takip ediyoruz. Burada ald─▒─č─▒m─▒z sonuçlar─▒n tamam─▒ AK Parti’ nin ve Ba┼čbakan─▒m─▒z Say─▒n Recep Tayyip Erdo─čan’─▒n gücüdür. Ama bizde projeleri ─▒srarla takip ediyoruz. Geçmi┼čte oldu─ču gibi belediyede ba─č─▒ran─▒ i┼če almak mant─▒─č─▒ ile hareket etmedik. Ke┼čke herkesi i┼če alabilsek ancak bu bir belediye ba┼čkanl─▒─č─▒ için yap─▒lacak i┼č de─čildir.” 

GEÇM─░┼×TEK─░ ÜÇ BÜYÜK HATA BELED─░YEN─░N 20 YILINI BUHARLA┼×TIRDI

 Proje yaparken Andon projesi gibi ilelebet borçlanacaklar─▒ proje yapmad─▒klar─▒n─▒ vurgulayan Bak─▒rc─▒, eski Belediye Ba┼čkan─▒ H─▒z─▒r Hop dönemine ait çok çarp─▒c─▒ ifadeler kulland─▒. Bak─▒rc─▒, ┼čöyle konu┼čtu: 

“Geçmi┼čte 25 milyon lira harcanarak yat liman─▒ yap─▒ld─▒ bugün ortada yat liman─▒ndan eser yok. Geçmi┼čte Da─čsu, Fatih ve Çorapc─▒lar Mahallelerinde kanal projesi yap─▒ld─▒. Bugün yapt─▒rsak 5 milyon lira tutacak olan kanal projesi için Rize Belediyesi geçmi┼čte iller bankas─▒na 25 milyon lira borçland─▒r─▒ld─▒. Kontrolsüz kredi ile yap─▒ld─▒─č─▒ için bugün bu borç ortada. Andon suyu iyi bir projedir ama finans─▒ çok kötüdür. Öyle bir proje yapm─▒┼č─▒lar ki bugün  ─░ller bankas─▒na ne kadar borç var bilemiyorum.  O dönem bu proje ihale eden iller bankas─▒ yetkilisi ┼čimdi usulsüzlüklerden dolay─▒ cezaevinde. Geçmi┼čteki yanl─▒┼č projelerden dolay─▒ Rize Belediyesinin gelirinin yüzde 40’─▒ ─░ller bankas─▒na gidiyor Geçmi┼čte 3 ciddi hata yap─▒ld─▒. 3 mahallenin gerekli olan ancak yüksek bedelle yap─▒lan kanal projesi, yat liman─▒ ve finans─▒ yanl─▒┼č yap─▒lan Andon suyu içme projesi.Bu 3 hata ile Rize belediyesinin gelecek 20 y─▒l─▒n─▒ buharla┼čt─▒. Geçmi┼čte yine i┼čçi fazlal─▒─č─▒ da ya┼čand─▒. Bunun üzerine fazla durmuyorum. Sonuçta Rizeli insan─▒m─▒z i┼če al─▒nd─▒. Gere─či olmadan tolerans kullan─▒larak i┼če al─▒nan ki┼čilere belediyenin imkanlar─▒ onlara aktar─▒ld─▒.  Tabii bunu çokta yanl─▒┼č olarak görmüyorum. O dönemde i┼čsizlik fazlayd─▒. Benim hem┼čehrilerimin paras─▒n─▒ yüzde 60 borçland─▒rarak nas─▒l bir anla┼čmaya imza att─▒─č─▒ belli olmayan su ve kanal projesine heba ettik. Yat liman─▒ ortadad─▒r. Ta┼č─▒ eridi gitti. Biz bu tip projeleri yaparken belediye ve belediyenin gelece─čini riske sokacak hatalar yapmad─▒k.” 

BELED─░YE BLOKLARI ─░Ç─░N DEV PROJE Belediye bloklar─▒ için çok farkl─▒ bir proje olu┼čturmaya çal─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ ifade eden Bak─▒rc─▒, ┼čunlar─▒ söyledi. 

“y─▒kaca─č─▒m─▒z belediye bloklar─▒n─▒n yerine kent oteli, sinemalar, tiyatrolar yapaca─č─▒z. Ben bloklar─▒ y─▒kaca─č─▒m dedim de─čerleri artt─▒. Bu alanlar için avan bir mimari proje yapt─▒k. Bu belediye bloklar─▒n─▒ biz y─▒kamazsak kendileri y─▒k─▒lacak. Her i┼čyeri alttan ya kolonu kesmi┼č ya kri┼či kesmi┼č. Allah’tan korkun. Kolonun yerini de─či┼čtirmi┼čler. Ben bunlar─▒ söyleyince kötü oluyorum ve esnafla iyi geçinemiyorum. Ben böyle esnafla zaten iyi geçinmeyece─čim.” 

SABAHTAN AK┼×AMA KADAR ÇALI┼×IP PROJE ÜRET─░YORUZ 

Sabahtan ak┼čama kadar i┼čleri takip edip proje ürettiklerini ifade eden Bak─▒rc─▒, “Güney Çevre yolu Rize için hiç dü┼čünülmemi┼č gündeme gelmemi┼č. 2007 y─▒l─▒nda bu proje ile ilgili ortaya bir harita koyduk kimse buna inanmad─▒. 2009 y─▒l─▒ndaki seçimlerde bunu dönemimiz içerisinde yapaca─č─▒z dedik “at─▒yor” dediler. Bir ┼čeyi çok arzu etti─čimde i┼člerim rast gidiyor. Örne─čin stadyum projesi. Hayal gibi geliyor ama o kadar karma┼ča bir projeyi burada çözdük. Kaç y─▒ld─▒r stadyum faaliyette ama yeni yasalla┼čt─▒. Stadyumun bir ucun k─▒y─▒ kenar çizgisinden dolay─▒ risk alt─▒ndayd─▒. Ama projeyi bozmama ad─▒na biz tamam─▒na in┼čaat ruhsat─▒ verdik. Bu riski almadan bu i┼či nas─▒l yapaca─č─▒m. Hem┼čehrilermi┼čim deste─či ile projelerimizi yap─▒yoruz.”
Etiketler:
Bu haber toplam 2681 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler