Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Taha Akyol ┼×erif H├╝seyin'in Osmanl─▒'ya ihanetini yazd─▒

Taha Akyol ┼×erif H├╝seyin'in Osmanl─▒'ya ihanetini yazd─▒
Kral Abdullah'─▒n b├╝y├╝kdedesi Mekke ┼×erifi H├╝seyin, isyan ederek Lawrens'le birlikte Osmanl─▒'ya kar┼č─▒ sava┼čt─▒.
07.03.2013 / 08:39


Ürdün Kral─▒ 2. Abdullah'─▒n An─▒tkabir'deki gözüya┼čl─▒ foto─čraf─▒, bugün hemen hemen bütün gazetelerin birinci sayfas─▒ndayd─▒. Hürriyet yazar─▒ Taha Akyol, Ürdün ve Osmanl─▒ aras─▒ndaki tarihi perspektife i┼čaret ederek, I. Kral Abdullah'─▒n Osmanl─▒ vatanda┼č─▒ oldu─čunu yazd─▒.Akyol kö┼česinde Atatürk ve Kral Abdullah'─▒n büyükdedesinin foto─čraf─▒n─▒ yay─▒nlad─▒.

 Ürdün Kral─▒ II. Abdullah'─▒n An─▒tkabir'de gözya┼člar─▒n─▒ tutamamas─▒, tarihin derinliklerinden gelen bir duygunun ifadesi olsa gerek. Kim bilir neleri hat─▒rlad─▒?Genç Kral II. Abdullah'─▒n büyükdedesi I. Abdullah, Osmanl─▒ vatanda┼č─▒yd─▒, Mebusan Meclisi ve Dan─▒┼čtay üyeli─či yapm─▒┼čt─▒. Ürdün'ün ilk kral─▒d─▒r. 1937'de Atatürk'ün konu─ču olmu┼č, Türkçe konu┼čmu┼člard─▒.Ürdün, Filistin ve Suriye topraklar─▒n─▒ iyi bilen Atatürk kendisine özel misafirperverlik göstermi┼čti. Hâ┼čimi soyundan gelen Ürdün Kraliyet ailesinin hazin hikâyesi me┼čhur ┼×erif Hüseyin'le ba┼člar.'─░HANET─░N CEZASI'Birinci Dünya Sava┼č─▒ s─▒ras─▒nda Mekke ┼×erifi Hüseyin'in isyan ederek Lawrens'le birlikte Osmanl─▒ ordusuyla sava┼čmas─▒, zihinlerde çok derin izler b─▒rakt─▒. ┼×erif Hüseyin'in o─člu Abdullah, ilk Ürdün Kral─▒'d─▒r, Atatürk'ü ziyaret eden Kral Abdullah budur. Bir suikastta hayat─▒n─▒ kaybetmi┼čtir.

Yerine geçen o─člu Tallal, ak─▒l hastal─▒─č─▒na tutulmu┼č, ömrünü ─░stanbul'da ┼×ifa Yurdu'nda tamamlam─▒┼čt─▒.

┼×erif Hüseyin'in di─čer çocuklar─▒ Irak Kral─▒ ve veliaht─▒ oldular, askeri darbede feci ┼čekilde öldürüldüler.

┼×erif Hüseyin'in kendisi Vehabi ayaklanmas─▒ üzerine Hicaz'dan kaçm─▒┼č, ─░ngilizler taraf─▒ndan K─▒br─▒s'ta al─▒konulmu┼čtur. Hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒, a┼ča─č─▒lanma ve ac─▒lar içinde söyledi─či sözler dikkat çekicidir:

"Ba┼č─▒m─▒za gelenler, Osmanl─▒'ya ihanetimizin ilahi cezas─▒d─▒r!"

Ayr─▒nt─▒ isteyenler ┼×evket Süreyya Aydemir'in "Enver Pa┼ča" adl─▒ eserine bakabilir. (Cilt 3, s. 311)─░ZM─░R MAR┼×I..Y─▒l 1942, II. Dünya Sava┼č─▒ sürüyor. ─░smet Pa┼ča, diplomat Feridun Cemal Erkin'i Ortado─ču ba┼čkentlerine göndermi┼čtir; nab─▒z tutmak, temas kurmak için... Amman'da Erkin'i kabul eden Kral I. Abdullah, babas─▒ ┼×erif Hüseyin'le ya┼čad─▒─č─▒ bir an─▒y─▒ anlat─▒r:

"Babam çok ─▒st─▒rap çekti. Bir gün, saray bandosu bahçede konser veriyor. Hava s─▒cak, pencereler aç─▒kt─▒. Bir ara bando hepimizin bildi─či ─░zmir mar┼č─▒n─▒ çalmaya ba┼člad─▒. Babam─▒n birçok eski hat─▒ralar─▒n─▒n canlanmas─▒n─▒ önlemek için pencereyi kapatt─▒m..."

Pencerenin aç─▒lmas─▒n─▒ isteyen ┼×erif Hüseyin diyor ki:

"Evlat, neden o pencereyi kapat─▒yorsun? ─░zmir mar┼č─▒n─▒n eski günleri bana hat─▒rlatmamas─▒ için de─čil mi? Ben velinimetine ihanet etmi┼č âsi bir kulum, günah─▒m büyüktür. Kral olaca─č─▒m─▒ sand─▒m, Tanr─▒ beni sürgünlü─če dü┼čürdü, hasta oldum, buraya s─▒─č─▒nd─▒m..."

Kral Abdullah, babas─▒ ┼×erif Hüseyin'in sözlerini Feridun Cemal Erkin'e aktarmaya devam ediyor:

"Pencereyi aç, ┼ču mar┼č─▒ dinleyeyim, duydu─čum vicdan azab─▒n─▒n ┼čiddeti, o eski hat─▒ralar─▒n canlanmas─▒ ile büsbütün arts─▒n. Bu dünyada çekti─čim ─▒st─▒raptan artan vicdan azab─▒yla büsbütün a─č─▒rla┼čs─▒n, ta ki Cenab-─▒ Hak bu günahkâr kulunu dünyada affederek, ahirette daha büyük cezadan korusun..."

Merhum Feridun Cemal Erkin bunlar─▒ "D─▒┼či┼čleri'nde 34 Y─▒l" adl─▒ kitab─▒nda anlat─▒r. (Cilt 1, s. 126)ILIMLI POL─░T─░KALARMelik (Kral) Abdullah ve Melike (Kraliçe) Rania hazretlerine sayg─▒lar─▒m─▒ sunuyorum. Türkiye'ye ho┼č geldiniz diyorum. Bugün ülkemizden ayr─▒lacaklar, hay─▒rl─▒ yolculuk diliyorum.

Babalar─▒ merhum Kral Hüseyin, Ortado─ču'da bar─▒┼č─▒n, istikrar─▒n, ─▒l─▒ml─▒ politikalar─▒n temsilcisiydi. Ayn─▒ yolda kendilerine uzun hizmet y─▒llar─▒ temenni ediyorum.

Arap Bahar─▒'n─▒n sosyal depremler yaratt─▒─č─▒, hatta s─▒n─▒rlar─▒ sarst─▒─č─▒ bu siyasi heyelan co─črafyas─▒nda, Majestelerinin liderli─činde karde┼č Ürdün'ün istikrar içinde demokrasisini geli┼čtirmesi, kalk─▒n─▒p güçlenmesi iyi niyetli herkesin samimi temennisidir.


Bu haber toplam 1548 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler