Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ricania Simulans ├çal─▒┼čtay─▒ Rize'de Yap─▒ld─▒

Ricania Simulans ├çal─▒┼čtay─▒ Rize'de Yap─▒ld─▒
Ricania Simulans (Kelebek) zararl─▒s─▒ ile ilgili ├žal─▒┼čtay Rize'de yap─▒ld─▒.
17.04.2013 / 14:38


Çay tar─▒m─▒nda zararl─▒ Ricania Simulans (Kelebek) yok edilmesi konusunda akademisyenlerin de kat─▒ld─▒─č─▒ çal─▒┼čtay bugün Rize'de yap─▒ld─▒.     ─░l G─▒da Tar─▒m ve Hayvanc─▒l─▒k Müdürlü─čü koordinatörlü─čünde Rize Ticaret Borsas─▒, Batum Shota Rustaveli Üniversitesi, Bozok Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Tar─▒msal Ara┼čt─▒rmalar ve Politikalar Genel Müdürlü─čü, Karadeniz Tar─▒msal Ara┼čt─▒rma Enstitüsü ortakl─▒─č─▒yla “Rize Ricania Simulans Çal─▒┼čtay─▒” Rize Ticaret Borsas─▒’nda yap─▒ld─▒.Geni┼č kat─▒l─▒ml─▒ çal─▒┼čtayda; son y─▒llarda ─░limizde ba┼čta sebze olmak üzere meyve, ba─č, çay ve m─▒s─▒r gibi hububat ürünlerinde kurumalara neden olarak zarar veren, Ricania Simulans (Kelebek Zararl─▒s─▒) böcek türüyle mücadele edilmesi konusu i┼člendi.

   Çal─▒┼čtayda konu┼čan G─▒da Tar─▒m ve Hayvanc─▒l─▒k Müdürü ┼×afak Bulut, Artvin ilinden ba┼člayarak Trabzon sahillerine kadar özellikle Rize’nin bitki örtüsünü etkisi alt─▒na alan zararl─▒ kelebeklerin 2007 y─▒l─▒ndan itibaren görülmeye ba┼člad─▒─č─▒n─▒ kaydetti. Halk─▒m─▒z─▒n bu kelebeklerden çok ┼čikayet etmesi üzerine bakanl─▒k nezdinde çal─▒┼čmalar ba┼člat─▒ld─▒─č─▒n─▒ ifade eden Bulut, “Bütün bu çal─▒┼čmalar sonucunda, Bozok Üniversitesi Tar─▒m ve Do─ča Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. ┼×aban Güçlü taraf─▒ndan ilimizde bulunan kelebek zararl─▒s─▒n─▒n Homoptera Tak─▒m─▒, Ricaniidae Familyas─▒na ba─čl─▒ Ricania simulans oldu─ču te┼čhis edilmi┼čtir.” dedi.

Bulut ayr─▒ca, bu zararl─▒n─▒n yok edilmesi konusunda taraflar─▒n görü┼člerini almak üzere çal─▒┼čtay düzenlediklerini, çal─▒┼čtaydan ç─▒kacak sonuçlar─▒n bu sorunun çözümü konusunda ─▒┼č─▒k tutaca─č─▒na inand─▒─č─▒n─▒ söyledi.Do─čal Ekositem Bozulmadan Zararl─▒ Kelebekler Yok EdilmelidirG─▒da Tar─▒m ve Hayvanc─▒l─▒k Bakanl─▒─č─▒ Bitkisel Üretim Genel Müdürlü─čü’nden Murat ┼×ahin, Ricania Simulans böce─činin ülkemize yurt d─▒┼č─▒ndan sonradan geldi─čini, özellikle ülkemizin milli de─čeri, ekonomimiz için önemli bir kaynak olan çay tar─▒m─▒na çok zarar verdi─čini söyledi. Bakanl─▒─č─▒n bu konuyu yak─▒ndan takip etti─čini, bölgenin bozulmam─▒┼č bir ekosistemine zarar vermeden Ricania Simulans kelebe─čiyle mücadele emek gerekti─čini vurgulayan ┼×ahin, “Bizim ülkemizin çay─▒ sizin de bildi─činiz üzere zirai ilaç kullan─▒lmadan do─čal olarak üretilmektedir. Bu do─čal üretimi bozmadan zararl─▒ kelebeklerin yok edilmesi konusunda ilgili taraflar─▒n böyle çal─▒┼čtaylarda görü┼č bildirmeleri önem arz etmektedir.” dedi.

Zararl─▒ Kelebekler Çay Tar─▒m─▒na Büyük Zarar VeriyorProf. Dr. ┼×aban Güçlü, ara┼čt─▒rmal─▒ sonucunda bu kelebekler rahats─▒z edildiklerinde h─▒zl─▒ bir ┼čekilde z─▒playabilirler. Nimf (larva); Vücutlar─▒ genel olarak aç─▒k gri renktedir. Yumurtalar─▒n─▒ konukçular─▒n─▒n kabuklar─▒ içine b─▒rak─▒rlar. Ergin ve Nimfleri özellike tek y─▒ll─▒k sebze ve yabanc─▒ otlarda beslenerek kurumalar─▒na neden olduklar─▒n─▒ söyledi.  Güçlü, “E─čer bu kelebeklerle mücadele edemezsek çay bitkisindeki suyun emilip kurumas─▒ndan dolay─▒ çayda kalite ve veririm dü┼čmesine sebep olacakt─▒r. Bu zararl─▒ kelebekler üreticinin, sanayicinin ve ülke ekonomisinin zarar etmesini sa─člayacakt─▒r.” dedi.  Güçlü, “Konuyla ilgili bilim insanlar─▒ ve bütün taraflar─▒n bir araya gelerek bu sorunun çözümüne yönelik bir çal─▒┼čma yapman─▒n Rize için hayati önemine inan─▒yorum. Unutmayal─▒m ki Çay Rize ekonomisinin her ┼čeyidir.” dedi.


Bu haber toplam 1709 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler