Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

├çaykur'dan Tehdit Gibi A├ž─▒klama

├çaykur'dan Tehdit Gibi A├ž─▒klama
Sendikan─▒n talepleri ├çaykur'u kapatt─▒r─▒r... Burada 9-10 ┼čiddetinde deprem olur. Her taraf y─▒k─▒l─▒r ve...
22.04.2013 / 09:27


   Çaykur Genel Müdürü ─░mdat Sütlüo─člu, Çaykur’da Tek G─▒da ─░┼č Sendikas─▒ taraf─▒ndan ba┼člat─▒lacak grev arifesinde önemli aç─▒klamalarda bulundu. Sütlüo─člu, Çaykur'da yap─▒lacak grevin Rize'de 9-10 ┼čiddetinde deprem olu┼čturaca─č─▒na vurgu yaparak "Çaykur’un çay almamas─▒ durumunda. Her taraf y─▒k─▒l─▒r ve herkes bu enkaz─▒n alt─▒nda kal─▒r. Daha sonra olu┼čacak tsunami dalgalar─▒ da herkesi sürükler götürür. Herkes akl─▒n─▒ ba┼č─▒na als─▒n“ dedi.   Tek G─▒da ─░┼č Sendikas─▒ ile Çaykur ad─▒na Kamu ─░┼čveren Sendikas─▒ aras─▒nda süren toplu i┼č sözle┼čmesi görü┼čmelerinde, Sendikan─▒n talebi olan “kampanya primi ve y─▒pranma hakk─▒” kabul görmeyince görü┼čmeler yar─▒da kalm─▒┼č ve sendika 22 Nisan tarihinde ba┼člamak üzere grev karar─▒n─▒ aç─▒klam─▒┼čt─▒.Konuyla ilgili bugün kapsaml─▒ bir bas─▒n aç─▒klamas─▒ düzenleyen Çaykur Genel Müdürü ─░mdat Sütlüo─člu, sendikan─▒n taleplerinin yerine getirilmesinin mümkün olmayaca─č─▒n─▒ belirterek, “Sendika toplu i┼č sözle┼čmesini imzalamad─▒─č─▒ gibi çok afaki talepler ile i┼č verinin kar┼č─▒s─▒na geliyor. Nedir bunlar; kampanya primi ve y─▒pranma zamm─▒ ad─▒ alt─▒nda talepler. Geçmi┼čte bunlar─▒n hiçbir örne─či yok. Böyle bir uygulama yok. Ba┼čka bir emsali yok. Bu bir dönem için 45 milyon, üç dönem için Çaykur’a maliyeti 137 milyon TL’dir. Böyle bir uygulama da yoktur Çaykur’da böyle bir kaynak da yoktur. Olmayan bir kaynak ve imkandan bir ba┼čkas─▒n─▒n yararland─▒r─▒lmas─▒ mümkün de─čildir. Biz sendikaya bunu söyledik. Çaykur zarar eden bir kurulu┼čtur. Çaykur sosyal görevleri dolay─▒s─▒ ile zarar eden bir kurulu┼čtur. Olmayan bir kaynaktan bir ödeme yapmak mümkünmüdür. Çaykur’un alt─▒nda darphane yok. Para bas─▒p verme imkan─▒m─▒z yok. Ha┼ča yoktan yaratmakta rabbimize mahsustur. Olmayan─▒ nas─▒l verece─čiz size. Bu bir sorumsuzluk. Burada maksat i┼čçinin hakk─▒n─▒ korumak filan de─čil. Maksat üzüm yemek de─čil. Maksat bekçiyi dövmek” dedi.

GREVE KATILMAYAN ─░┼×Ç─░ MA─×DUR OLMAYACAKSütlüo─člu yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, greve kat─▒lmayan i┼čçilerin ma─čdur olaca─č─▒ yönünde ki aç─▒klamalar─▒ yalanlay─▒p greve giden i┼čçilerin maa┼č alamayaca─č─▒n─▒ ve sendikan─▒n bunu telafi edebilecek güçte olmad─▒─č─▒n─▒ söyledi. Sütlüo─člu yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, “Greve yar─▒n itibariyle ba┼člayacaklar─▒n─▒ söylüyorlar. Grev olursa burada kim ma─čdur olacak. Ba┼čta greve kat─▒lan i┼čçi ma─čdur olacak. Çünkü greve kat─▒ld─▒─č─▒ için maa┼člar─▒n─▒ alamayacak. Acaba sendika bunu kar┼č─▒layabilecek mi? Çok aç─▒k ve net söylüyorum sendikan─▒n bunu kar┼č─▒layabilecek kayna─č─▒ da yoktur. ┼×unu da çok aç─▒k ve net söylüyorum. Greve kat─▒lan i┼čçiler bölgeye ve müstahsile çok büyük s─▒k─▒nt─▒ getirirler. Greve kat─▒lmayan i┼čçilerimiz kesinlikle ma─čdur olmayacaklar. Greve kat─▒lanlar daha çok imkan alacak kat─▒lmayanlar alamayacak. Yok böyle bir ┼čey. Ben sunu garantisini veriyorum. Greve kat─▒lmayan i┼čçi karde┼člerimi hiçbir ┼čekilde ma─čdur etmeyece─čim. ─░┼čçimizi, üreticimizi, çay sektörümüzü s─▒k─▒nt─▒ya sokmayan gelip de sorumluluk duygusu içinde çal─▒┼čan insanlar─▒ ben nas─▒l ma─čdur ederim. Böyle bir vicdans─▒zl─▒k olabilir mi “dedi.SEND─░KANIN TALEB─░ ÇAYKUR’U KAPATTIRIRSendikan─▒n taleplerinin yerine getirilmesi halinde büyük zararlara u─črayacak Çaykur’un kapanman─▒n e┼či─čine gelebilece─čini belirten Sütlüo─člu, “Özelle┼čmenin en büyük gerekçesi nedir biliyormusunuz? Özelle┼čtirmenin en büyük gerekçesi finanse edilemeyen yüksek zararlard─▒r. Sendikan─▒n bu talebini kabul edersek alt─▒ndan kalkamayaca─č─▒m─▒z bütçe aç─▒klar─▒ veririz. Çaykur’u kapatmak zorunda kal─▒r─▒z. Çaykur’un çark─▒ dönmez. Sendikan─▒n görevi i┼čçinin ekmek yedi─či bir kap─▒y─▒ kapatmakm─▒d─▒r? Yoksa onun ekmek yedi─čini kap─▒y─▒ devamli aç─▒k tutarak i┼čçisinin sürekli oradan kazanç elde etmesini sa─člamak m─▒d─▒r? Sorumlu sendikac─▒l─▒k o i┼č yerinin devaml─▒l─▒─č─▒ noktas─▒nda kararlar almay─▒ gerektirir” dedi.HERKES BU ENKAZIN ALTINDA KALIRSütlüo─člu ilgilileri ak─▒llar─▒n─▒ ba┼člar─▒na almaya davet ederek, “Biz kavga ortam─▒nda sezona girmek istemiyoruz. Bu kavgay─▒ biz ba┼člatmad─▒k. Bu kavgan─▒n devam etmesini de istemiyoruz. Ama sendika ben kavga etmeye devam etmek istiyorum diyorsa çok aç─▒k ve net söylüyorum bu i┼čin alt─▒nda kal─▒r. Bu sendikac─▒l─▒k aç─▒s─▒ndan da do─čru bir ┼čey de─čildir. Burada 9-10 ┼čiddetinde deprem olur. Çaykur’un çay almamas─▒ durumunda. Her taraf y─▒k─▒l─▒r ve herkes bu enkaz─▒n alt─▒nda kal─▒r. Daha sonra olu┼čacak tsunami dalgalar─▒ da herkesi sürükler götürür. Herkes akl─▒n─▒ ba┼č─▒na als─▒n“ diye konu┼čtu.


Bu haber toplam 1420 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler