Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rize'de Çaya 1,38 TL Fiyat İsteniyor

Rize'de Çaya 1,38 TL Fiyat İsteniyor
Do─ču Karadeniz B├Âlgesi'nde 204 bin ├╝reticiyi ilgilendiren 2013 y─▒l─▒ ya┼č ├žay fiyat─▒ i├žin sivil toplum kurulu┼člar─▒, 12 kuru┼č olan desteklemeyle birlikte ├žaya 1 lira 50 kuru┼č fiyat istedi.
24.04.2013 / 18:12


   Rize Ziraat Odas─▒ taraf─▒ndan bir süredir sürdürülen ya┼č çay taban fiyat─▒ belirleme çal─▒┼čmalar─▒ tamamland─▒. Sonucu bir bas─▒n toplant─▒s─▒yla aç─▒klayan Ziraat Odas─▒ Ba┼čkan─▒ Nevzat Paliç, Do─ču Karadeniz Bölgesi'nde bütün sivil toplum kurulu┼člar─▒ taraf─▒ndan hükümetten 2013 y─▒l─▒ için 1 kilo ya┼č çay yapra─č─▒na destekleme dahil 1 lira 50 kuru┼č istenilmesinin kararla┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ söyledi.   Paliç, "Devletimizin ya┼č çay için bu fiyat─▒ verece─čini ümit ediyoruz. Hükümetin bugüne kadar ya┼č çay için verdi─či fiyata özel sektör çay fabrikalar─▒n─▒n birço─ču uymad─▒. Hükümetin verdi─či fiyat─▒n yar─▒s─▒na üreticiden çay─▒n─▒ alanlar oldu. Bu durum üreticinin ma─čduriyetine yol açm─▒┼čt─▒r. Özel sektörün yeni ya┼č çay sezonu öncesi çay al─▒m politikalar─▒ konusunda daha duyarl─▒ olmas─▒n─▒ temenni ediyorum." dedi.   Tek G─▒da-─░┼č Sendikas─▒'n─▒n Çaykur'a kar┼č─▒ uygulamaya koydu─ču grev karar─▒n─▒n fiilen son bulmas─▒n─▒n sevindirici oldu─čunu söyleyen Paliç, "Grev uzasayd─▒ çok büyük endi┼čelerimiz vard─▒. Çaykur i┼čçisi grev konusunda bölgeyi dü┼čünerek duyarl─▒ davranm─▒┼čt─▒r. Üretici grevle beraber özel sektörün eline b─▒rak─▒lacakt─▒. Özel sektör grevi f─▒rsat bilerek üreticiden çay─▒n─▒ 25 kuru┼ča bile alabilirdi. Burada ma─čduriyet ya┼čayacak olan üretici olacakt─▒. Grevin fiilen sona ermesi bizim için sevindirici olmu┼čtur. 2013 y─▒l─▒ ya┼č çay kampanyas─▒n─▒n ┼čimdiden bölgemize hay─▒rl─▒ olmas─▒n─▒ diliyorum." diye konu┼čtu.  Do─ču Karadeniz Bölgesi'nde 1 milyondan fazla ki┼či ya┼č çaydan geçiniyor. Rize Ziraat Odas─▒'n─▒n geçen y─▒l istedi─či 1 lira 40 kuru┼ča kar┼č─▒n hükümet, ya┼č çay kilo ba┼č─▒na destekleme primi dahil 1 lira 22 kuru┼č fiyat vermi┼čti. Hükümetin 2013 y─▒l─▒ ya┼č çay fiyat─▒n─▒ May─▒s ay─▒ içerisinde aç─▒klamas─▒ bekleniyor.


Bu haber toplam 1442 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler