Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Benzin ve motorine en az indirim bizde

Benzin ve motorine en az indirim bizde
Son aylarda ham petrol fiyatlar─▒nda ya┼čanan d├╝┼č├╝┼č, T├╝rkiye'de benzin ve motorin fiyatlar─▒na fazla yans─▒mad─▒.
12.05.2013 / 17:10


9 ayl─▒k dönemde benzindeki indirim 2 kuru┼čla s─▒n─▒rl─▒ kald─▒. Ancak Türkiye’nin fiyat olu┼čumunda izledi─či ─░talya, Yunanistan, ─░spanya ve Fransa'da akaryak─▒t önemli oranda ucuzlad─▒. Sektöre göre yüksek vergi, indirimlerin pompaya yans─▒mas─▒n─▒ engelliyor.Ham petrol fiyatlar─▒, son aylarda dü┼čü┼č seyrinde. Az da olsa gerileme, iç pazarda benzin ve motorin fiyatlar─▒na yans─▒d─▒. Petroldeki dü┼čü┼čün istasyonlardaki pompaya ayn─▒ oranda yans─▒mamas─▒, ele┼čtiri konusu oldu. Türkiye'de fiyatlar─▒n olu┼čumunda baz al─▒nan "En yak─▒n eri┼čilebilir uluslararas─▒ piyasa" diye adland─▒r─▒lan ─░spanya, Fransa, ─░talya ve Yunanistan'a bak─▒ld─▒─č─▒nda ise ham petroldeki indirimlerin pompaya önemli oranda yans─▒d─▒─č─▒ görülüyor. Petrolün varil fiyat─▒n─▒n 110-115 dolar civar─▒nda oldu─ču Eylül 2012'de Türkiye'de litresi 2,032 Euro olan benzinin fiyat─▒, petrolün 104 dolara geriledi─či May─▒s 2013'te benzinin fiyat─▒ 1,942 Euro oldu. EPDK verilerine göre Türk Liras─▒ baz─▒nda benzinin ortalama fiyat─▒ litrede 2 kuru┼č civar─▒ ucuzlad─▒. Ayn─▒ dönemde ─░talya'da fiyatlar 1,887 Euro'dan 1,661 Euro'ya geriledi. Benzer ucuzluk di─čer ülkeler için de geçerli.Petrol Piyasas─▒ Kanunu'na göre 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren akaryak─▒t fiyatlar─▒n─▒n olu┼čumu serbest b─▒rak─▒ld─▒. Yeni piyasada akaryak─▒t fiyatlar─▒n─▒n olu┼čumunda 3 etken söz konusu. Birinci etken, Rafineri Sat─▒┼č Fiyat─▒/─░thalat Fiyat─▒; ikinci etken Da─č─▒t─▒c─▒ ┼×irket/Bayi Maliyet ve Kâr Pay─▒; üçüncü etken ise sabit tutarl─▒ Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve ÖTV dahil olmak üzere toplam tutar üzerinden hesaplanan Katma De─čer Vergisi (KDV). Bunun yan─▒nda iç pazarda akaryak─▒t fiyatlar─▒n─▒ belirleyici konumunda rafineri ┼čirketi TÜPRA┼× yer al─▒yor. Rafineri ┼čirketi, fiyat olu┼čumlar─▒nda EPDK'ya bilgilendirme yap─▒yor. Enerji Piyasas─▒ Düzenleme Kurumu (EPDK) ise, pazar fiyat hareketlerini en yak─▒n eri┼čilebilir piyasa olarak tan─▒mlanan ─░talya, Fransa, Yunanistan ve ─░spanya'y─▒ izleyerek kar┼č─▒la┼čt─▒rma yap─▒yor. Kurul'un fiyatlara müdahale etmemekle birlikte, mevzuata ayk─▒r─▒l─▒k (Ortak fiyat belirleme, pazarda hakim gücü aleyhte kullanma gibi) durumlarda fiyatlara iki ay─▒ geçmemek ┼čart─▒yla tavan fiyat koyma yetkisi bulunuyor. 

 Ham petroldeki ─░ndirim pompaya dü┼čük yans─▒yorHam petrol fiyatlar─▒n─▒n yükseli┼č dönemlerinde benzin ve motorine yap─▒lan zamlar, petrol fiyatlar─▒n─▒n dü┼čtü─čü dönemlerde ayn─▒ h─▒zla pompaya yans─▒m─▒yor. Türkiye'nin fiyat olu┼čumunda izledi─či en yak─▒n eri┼čilebilir 4 ülke olan ─░talya, ─░spanya, Yunanistan ve Fransa'da akaryak─▒t ürünleri önemli oranda dü┼čse de Türkiye'de bu indirim çok fazla ya┼čanmad─▒. Ayn─▒ dönemde Türk Liras─▒ baz─▒nda pompaya indirimler 2-3 kuru┼č seviyelerinde kald─▒. De─či┼čik sebepleri olmakla birlikte rafineri ┼čirketi Tüpra┼č kendilerinin indirim yapmas─▒na kar┼č─▒n akaryak─▒t fiyatlar─▒ndaki dü┼čü┼čün az olmas─▒nda di─čer etkenleri (vergi, da─č─▒t─▒m gibi) gösteriyor. Yüksek vergilerin akaryak─▒t fiyatlar─▒n─▒ olumsuz etkiledi─či görü┼čünü, sektörün di─čer temsilci kurulu┼člar─▒ da destekliyor. Ancak iç pazarda kesin olan bir durum var ki, o da gerek rafineri gerekse yüksek vergiler nedeniyle Türk tüketicisi, dünyan─▒n en pahal─▒ benzin ve motorinini almaya devam ediyor.Art─▒┼č, Tüpra┼č'─▒n kontrolünde de─čilTürkiye’de akaryak─▒t pazar─▒nda belirleyici olan Türkiye Petrol Rafinerileri A┼× (TÜPRA┼×), benzin, motorin gibi akaryak─▒t ürün fiyatlar─▒n─▒n Petrol Piyasas─▒ Kanunu’na göre belirlendi─čine vurgu yap─▒yor. Tüpra┼č’tan konuyla ilgili yap─▒lan bilgilendirmeye göre akaryak─▒t ürününde üretici fiyat─▒ (rafineri ç─▒k─▒┼č fiyat─▒) ile son (nihai) tüketicinin sat─▒n alma fiyat─▒ (pompa fiyat─▒) aras─▒nda vergiler, da─č─▒t─▒m kurulu┼člar─▒ ve bayi masraf─▒, kâr paylar─▒ gibi ilaveler söz konusu. Rafineri ç─▒k─▒┼č fiyat─▒ sonras─▒ süreç TÜPRA┼×’─▒n kontrolünde de─čil. Eylül 2012-May─▒s 2013 tarihleri aras─▒ ham petrol fiyatlar─▒ yakla┼č─▒k yüzde 16,55 oran─▒nda dü┼čerken, TÜPRA┼× Rafineri Fiyat─▒ ayn─▒ dönemde yakla┼č─▒k yüzde 20,07 dü┼čü┼č gösterdi. Rafineri fiyatlar─▒ndaki dü┼čü┼č oran─▒ (yüzde 20,07), Akdeniz Piyasas─▒ Benzin Fiyatlar─▒yla da (yüzde 19,45) paralellik gösteriyor. TÜPRA┼× ayr─▒ca vergi art─▒┼č─▒na dikkat çekiyor: Ancak bu geli┼čmelerin d─▒┼č─▒nda 22 Eylül 2012 tarihinde ÖTV art─▒┼č─▒ gerçekle┼čmi┼čtir. Bu art─▒┼č Eylül 2012’den bu yana pompa fiyatlar─▒nda yakla┼č─▒k 30 kuru┼č fazlal─▒k olu┼čturarak, KDV ile beraber yakla┼č─▒k 36 kuru┼č olarak fiyatlara yans─▒m─▒┼čt─▒r.


Bu haber toplam 1823 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler