Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Soru Ve Talepler B├Âl├╝m├╝nde Gergin Anlar

Soru Ve Talepler B├Âl├╝m├╝nde Gergin Anlar
Akil Adamlar Karadeniz Heyeti Rize Toplant─▒s─▒ Heyet Ba┼čkan─▒ ve KT├ť Rekt├Âr Yard─▒mc─▒s─▒ Prof. Dr. Yusuf ┼×evki Hakyemez ba┼čkanl─▒─č─▒nda RizeÔÇÖde ger├žekle┼čtirdi─či toplant─▒s─▒ sorunsuz ba┼člad─▒.
20.05.2013 / 17:05


   Akil Adamlar Karadeniz Heyeti Rize Dedeman Otel’de Rizeliler ile bir araya geldi. Sivil Toplum Kurulu┼člar─▒ taraf─▒ndan seçilen ki┼čilerin ça─čr─▒ld─▒─č─▒ toplant─▒ sorunsuz ba┼člad─▒. Toplant─▒ öncesi yakla┼č─▒k 15 ki┼či otel d─▒┼č─▒nda slogan atarak toplant─▒y─▒ protesto ettiler. Toplant─▒ salonunda ve otel çevresinde geni┼č güvenlik önlemleri al─▒nmas─▒ dikkat çekti.

Akil Adamlar Karadeniz Heyeti toplant─▒ öncesi Rize Valisi Nurullah Çak─▒r’─▒ ziyaret ederek burada Rize çay─▒ ile birlikte, Rize simidi ve pepeçura yediler.Toplant─▒da Akil Adamlar Karadeniz Heyeti’nden Karadeniz Bölge Ba┼čkan─▒ KTÜ Rektör Yard─▒mc─▒s─▒ Prof. Dr. Yusuf ┼×evki Hakyemez, Ziraat Odalar─▒ Genel Ba┼čkan─▒ ┼×emsi Bayraktar, Memur-Sen Genel Ba┼čkan─▒ Ahmet Gündo─čdu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Ba┼čkan─▒ Berdevi Palandöken, Avukat Fatma Benli, Gazeteci Oral Çal─▒┼člar ve Gazeteci Y─▒ld─▒ray U─čur kat─▒ld─▒lar. Konu┼čmac─▒lar─▒n oturdu─ču masan─▒n arkas─▒nda sonradan yerle┼čtirilen Türk Bayra─č─▒ ve Atatürk posteri dikkat çekti.Hükümet ad─▒na çal─▒┼čma yürüttüklerini belirten Hakyemez "30 y─▒ld─▒r süren terör sorununun çözümü noktas─▒nda hükümet bir inisiyatif ba┼člatt─▒. Hükümetler bu sorunun çözüm için büyük mücadele etmi┼člerdir. Bu hükümet de 12 y─▒ld─▒r mücadele ediyor. Ama bu hükümet terörü sonland─▒rmak amac─▒ ile çözüm süreci ad─▒ alt─▒nda bir çal─▒┼čma ba┼člatt─▒. Bu süreç yo─čun bir ┼čekilde tart─▒┼č─▒l─▒yor. Tepkiler al─▒yor, destek görüyor. Hükümet bu süreci kendisi ba┼člatt─▒. Kendisi yürütüyor. Ama sürecin halka anlat─▒lmas─▒ noktas─▒nda, halk─▒n dü┼čüncelerinin ö─črenilmesi noktas─▒nda 63 ki┼čilik bir heyet olu┼čturdu. Bu heyete Akil insanlar denildi ve 7 bölgede görev yap─▒yoruz" dedi.Türkiye'de kanayan bu yarayla ilgili olarak siyasi iktidar bir inisiyatif alm─▒┼čt─▒r^" diyen Hakyemez "Güvenlik politikalar─▒yla birlikte ba┼čar─▒ya ula┼čman─▒n zor oldu─čunu görüyorum, gelecekte bu güvenlik politikalar─▒ daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu sürecin silahlar─▒ susturarak, sorunu çözme yoluna sokmas─▒ benim için önem arz etmektedir. Türkiye'nin bölünmez bütünlü─čünün daha güçlü olmas─▒ aç─▒s─▒ndan daha rasyonel bir yöntemdir. Bu nedenle süreci destekliyorum. Hükümetin politikas─▒n─▒ destekliyoruz, evet do─čru ama bunu ba┼čka bir parti de yapsayd─▒ yine desteklerdik. Çünkü bu, Türkiye'de akan kan─▒n durmas─▒ için iyi bir f─▒rsatt─▒r” ifadelerini kulland─▒.

Toplant─▒da konu┼čan Ziraat Odalar─▒ Genel Ba┼čkan─▒ ┼×emsi Bayraktar, “Elbette baz─▒ endi┼čeler var. Deniyor ki, ‘gizli bir ajanda m─▒ var. Hükümet bu ajanday─▒ hayata m─▒ geçirdi’ deniyor. Türk Bayra─č─▒ Türkiye’nin her taraf─▒nda dalgalanacak m─▒ deniyor. PKK eleba┼č─▒ cezaevinden ç─▒kart─▒lacak m─▒ deniyor. Türk milleti kavram─▒ Anayasa'dan ç─▒kart─▒lacak m─▒ deniyor. Bu ülkede millete ra─čmen hiçbir ┼čey yapamazs─▒n─▒z. Bu süreç özellikle Do─ču ve Güneydo─ču’da büyük destek görüyor. Bat─▒dan da çok önemli destek al─▒n─▒yor. Talepleriniz ve endi┼čeleriniz elbette kar┼č─▒l─▒ks─▒z kalmayacak. Sizin istemedi─činiz bir ┼čeyi hayata geçirmek hangi hükümet taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilebilir. O yüzden fazla endi┼če duymaya gerek olmad─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyorum” diye konu┼čtu.

Toplant─▒da konu┼čan Memur-Sen Genel Ba┼čkan─▒ Ahmet Gündo─čdu ise yapt─▒─č─▒ konu┼čmas─▒nda, amaçlar─▒n─▒n törerle mücadele olmad─▒─č─▒n─▒, amaçlar─▒n─▒n batakl─▒─č─▒ kurutmak oldu─čunu belirterek “Ülkemizde 60 darbesi ve 61 Anayasas─▒ndan sonra 2010 referandumuna kadar öteki ilan edilen kesimler var. Ülkemizde ötekilere bak─▒nca belli dönemlerde aleviler, belli dönemler dindarlar, belli dönemlerde ise Kürtler öteki ilan edilmi┼č. Ba┼čörtülüler öteki ilan edilmi┼č. ─░skifli Akif Hoca öteki ilan edilmi┼č. Dindar Kürtler ise iki kez öteki ilan edilmi┼č. Bu ülkede maalesef Kürtler Cumhurba┼čkan─▒ oldu ama Kürt olamad─▒. Ba┼čörtülüler Cumhurba┼čkan─▒ e┼či oldu ama birey olamad─▒” ┼čeklinde konu┼čtu.

ADD BA┼×KANININ KONU┼×MASI SALONU GERD─░

Toplant─▒n─▒n talep ve sorular k─▒sm─▒nda söz alan Atatürkçü Dü┼čünce Derne─či Rize ┼×ubesi Ba┼čkan─▒ Ömer Toprak’─▒n konu┼čmas─▒ gerginli─če neden oldu. Toprak konu┼čmas─▒nda, “Türkiye Cumhuriyeti ismi devlet binalar─▒ndan kald─▒r─▒l─▒yor. Bu bir sürecin parças─▒ de─čil midir. Geli┼či güzel olaylar m─▒d─▒r?” diyerek linde konu┼čmas─▒n─▒ sürdürürken, oturum ba┼čkan─▒ Hakyemez müdahale ederek, “Buras─▒ ┼čov yeri de─čil. Git ┼čovunu d─▒┼čar─▒da yap” diyerek tepki gösterdi.

Program─▒n ilerleyen bölümlerinde kat─▒l─▒mc─▒lar büyük bir bölümü çözüm sürecine verdikleri destekleri belirterek, Anayasa’n─▒n ilk dört maddesi ile ilgili duyduklar─▒ hassasiyeti dile getirdiler.

Toplant─▒ devam ediyor.

Akil Adamlar Karadeniz Heyeti Rize Toplant─▒s─▒'nde heyete 2. sorusunu sormas─▒na izin verilmeyen CHP eski Rize il ba┼čkan─▒ Erol Koyuncu ba─č─▒r─▒nca salondan ç─▒kart─▒ld─▒.     Akil Adamlar Karadeniz Heyeti Rize Dedeman Otel’de Rizeliler ile bir araya geldi. Sivil Toplum Kurulu┼člar─▒ taraf─▒ndan seçilen ki┼čilerin ça─čr─▒ld─▒─č─▒ toplant─▒ s─▒ras─▒nda milli güre┼čçi eski CHP Rize ─░l Ba┼čkan─▒ Milli Güre┼čçi Erol Koyuncu ikinci kez söz almak istedi. Koyuncu kendisine söz verilmeyince, “Burada tiyatro oynuyorsunuz. Bölücülük projesine destek vermeyin. Amerikan─▒n projesine destek vermeyin” ┼čeklinde ba─č─▒rmaya ba┼člad─▒. Koyuncu güvenlik güçleri taraf─▒ndan salondan ç─▒kart─▒ld─▒.
Bu haber toplam 1859 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler