Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEK G─▒da Kan Kaybediyor

TEK G─▒da Kan Kaybediyor
├çaykur'daki grevde ba┼čar─▒s─▒z olan TEK G─▒da ─░┼č Sendikas─▒'na bir darbe de i┼č├žilerden geldi. ├ťye i┼č├žiler sendikay─▒ birer birer terkedip ├ľz G─▒da ─░┼č Sendikas─▒'na ge├žiyor.
21.05.2013 / 22:05


Grev karar─▒ i┼čçi taraf─▒ndan uygulanmayan Tek G─▒da ─░┼č Sendikas─▒’ndan Öz G─▒da ─░┼č Sendikas─▒’na i┼čçi geçi┼čleri h─▒zla devam ediyor.Çaykur’da örgütlü Öz G─▒da ─░┼č Sendikas─▒ ile Tek G─▒da ─░┼č Sendikas─▒ aras─▒nda 5 y─▒ld─▒r süren yetki mücadelesi sonucunda i┼čçi ço─čunlu─čunu elinde bulunduran Tek G─▒da ─░┼č Sendikas─▒, Çaykur ad─▒na Kamu ─░┼čveren Sendikas─▒ ile ba┼člatt─▒─č─▒ Toplu ─░┼č Sözle┼čmesi görü┼čmelerinde anla┼čmaya varamay─▒nca grev karar─▒ alm─▒┼čt─▒. Sendikan─▒n grev karar─▒ i┼čçi taraf─▒ndan kabul görmeyince i┼čçiler greve gitmemi┼čti. Ya┼čanan sürecin ard─▒ndan Tek G─▒da ─░┼č Sendikas─▒’na kay─▒tl─▒ Çaykur i┼čçileri h─▒zl─▒ bir ┼čekilde Öz G─▒da ─░┼č Sendikas─▒’na geçmeye ba┼člad─▒. Son olarak bugün Rize’nin Derepazar─▒ ─░lçesi’ndeki Çaykur Fabrikas─▒’nda çal─▒┼čan çok say─▒da i┼čçi toplu olarak Öz G─▒da ─░┼č Sendikas─▒’na geçi┼č yapt─▒.─░┼čçi geçi┼člerini kabul eden Öz G─▒da ─░┼č Sendikas─▒ Genel Ba┼čkan─▒ Mehmet ┼×ahin, Tek G─▒da ─░┼č Sendikas─▒ gemisinin Karadeniz aç─▒klar─▒nda batt─▒─č─▒n─▒ belirterek “Çaykur’a ait tüm fabrika ve i┼č yerlerinde i┼čçilerimizin yo─čun bir ┼čeklinde sendikam─▒za geçi┼čleri devam etmektedir. Bugün de Derepazar─▒ ilçesinde çal─▒┼čan i┼čçilerimizin büyük bir k─▒sm─▒ toplu olarak sendikam─▒za geçmi┼člerdir. Kalan arkada┼člar─▒m─▒z─▒ da in┼čallah en k─▒sa sürede aram─▒zda görmeyi umut ediyoruz. Uzun, s─▒k─▒nt─▒l─▒ ve me┼čakkatli bir süreç ya┼čad─▒k. Neticesinde gördük ki burada 50 y─▒l boyunda i┼či sadece üyelerden aidat olmak olan sendika son sözle┼čmede de i┼čçinin hakk─▒n─▒ korumak yerine siyasi hesapla┼čmalar─▒n içerisine girmeye çal─▒┼čt─▒. Neticesinde Tek G─▒da ─░┼č’in gemisini Karadeniz aç─▒klar─▒nda bat─▒rd─▒. Gemiyi bat─▒rmakla da kalmad─▒lar. Kendi aralar─▒nda birbirine dü┼čtüler. Tek-G─▒da ─░┼č Sendikas─▒ kongreye gidiyor. Genel ba┼čkanlar─▒ art─▒k Çaykur diye bir i┼č yerleri olmad─▒─č─▒n─▒, bu saatten sonra da Çaykur’da sözle┼čme yapmak gibi bir imkan ve ihtimalleri olmad─▒─č─▒n─▒ söylüyor” dedi.

┼×ahin, Çaykur ile Toplu ─░┼č Sözle┼čmesi için masaya oturma haz─▒rl─▒─č─▒ içerisinde olduklar─▒na vurgu yaparak i┼čçi için önemli üç talepleri olaca─č─▒n─▒ ifade etti. ┼×ahin, “Çaykur i┼čçisi yaln─▒z de─čil. ─░n┼čallah Öz-G─▒da ─░┼č Sendikas─▒ olarak yetkili arkada┼člar─▒m─▒z bize verdi─či taktirde Rabbimizin izni ile hak hukuk nas─▒l al─▒n─▒rm─▒┼č, sözle┼čme nas─▒l yap─▒l─▒rm─▒┼č örnek olarak herkese gösterece─čiz. Sözle┼čmemizin haz─▒rl─▒klar─▒n─▒ yap─▒yoruz. Öncelikle i┼č verenden mevsimlik i┼čçilerimizin daha uzun süre çal─▒┼čt─▒r─▒lmas─▒n─▒ isteyece─čiz. Geçmi┼če dönük; 2009, 2010, 2011 ve 2012’de hiçbir arkada┼čtan aidat almayaca─č─▒z. O aidatlar arkada┼člar─▒m─▒z─▒n kendi ceplerinde kalacak. Üçüncü olarak ise sosyal haklar─▒n─▒zdan kaynaklanan alacaklar─▒n─▒z var onlar─▒n farklar─▒ ile alaca─č─▒z. 2005 ve 2007 giri┼čli arkada┼člar var. Onlar─▒n ücretleri dü┼čük. Onlar─▒n ücretlerinin düzenlenmesi noktas─▒nda çal─▒┼čmalar─▒m─▒z var. Yine eksper arkada┼člar─▒m─▒z─▒n problemleri var. Onlarla ilgili çal─▒┼čmalar─▒m─▒zda devam ediyor. ─░n┼čallah siz yetkiyi verirseniz yeni sözle┼čmeyi Öz G─▒da ─░┼č Sendikas─▒ imzalayacak” diye konu┼čtu.B─░R AYDA ─░K─░ SEND─░KAL F─░YASKO┼×ahin, bir ay içerisinde iki sendikan─▒n grev karar─▒ al─▒p i┼čçilerin greve destek vermemesi ile iki sendikan─▒n da fiyasko ya┼čad─▒─č─▒n─▒ ifade ederek “Bir ay içerisinde al─▒nan iki grev karar─▒ da i┼čçi taraf─▒ndan hayata geçirilmedi. Önce Çaykur sonra THY. Rakip sendika olarak bundan ho┼čnut oldu─čumuz belki dü┼čünülüyor ama öyle de─čil. Bu ya┼čananlar büyük bir fiyasko ve sendikac─▒l─▒k ad─▒na büyük bir kay─▒p. Müzakere masas─▒nda sendikalar─▒n elindeki en son silah grevdir. Siz bunu çok mecbur kalmad─▒kça ve çok hakl─▒ olmad─▒─č─▒n─▒z sürece ba┼čar─▒l─▒ olamayaca─č─▒n─▒z pozisyonlarda kullanmaya kalkarsan─▒z bu silah─▒n─▒z─▒ kaybedersiniz ve bir kez daha kullanamazs─▒n─▒z. Ak─▒ls─▒zca hareket ettiler. Türkiye’de sendikal tarih boyunca bunun bir ba┼čka benzeri ya┼čanmad─▒. Bir ay içerisinde iki i┼č yerinde grev karar─▒ al─▒nd─▒. Birinde 10 bin çal─▒┼čandan sadece 100’ü di─čerinde ise 16 bin çal─▒┼čandan sadece 200’ü greve ç─▒kt─▒. Bu i┼čçilerin onlar─▒ yönetti─čini iddia etti─či sendikac─▒lardan çok daha ak─▒ll─▒ oldu─čunu gösteriyor. Demek ki bu adamlar─▒n sendikac─▒l─▒k gibi bir amaçlar─▒ yok. Ba┼čka sevdalar─▒n pe┼čindeler. Çünkü her iki sendikada birlikte hareket ediyor. Onlar siyaset yapmak istiyorlar. Ama gelip siyasetlerini i┼čçinin haklar─▒n─▒ kullanarak yapmak istiyorlar. ─░┼čçilerin art─▒k onlara güvenleri kalmad─▒” ┼čeklinde konu┼čtu.
Bu haber toplam 1616 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler