Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ba┼čbakan'a sunulan ┼×OK rapor!

Ba┼čbakan'a sunulan ┼×OK rapor!
AK Parti K├╝tahya Milletvekili Prof. Dr. ─░dris Bal, ├ž├Âz├╝m s├╝recine ili┼čkin ├žarp─▒c─▒ tespitlerin yer ald─▒─č─▒ bir rapor haz─▒rlad─▒.
01.07.2013 / 12:48


Raporda örgütün ve örgüte yard─▒m eden di─čer aktörlerin 4 sütunlu bir devlet kurma çabas─▒nda oldu─ču belirtildi.Raporda, sürecin olumsuz sonuçlanmas─▒ ihtimalinin göz ard─▒ edilmemesi gerekti─čine, hatta olumsuz senaryonun daha yüksek bir ihtimal oldu─čuna vurgu yapt─▒. Bal, böyle bir durumunda ülkeyi çok daha büyük sorunlar─▒n bekledi─či uyar─▒s─▒nda bulundu.


 


Ba┼čbakan Recep Tayyip Erdo─čan ve AK Parti kurmaylar─▒na verilen rapora Bugün ula┼čt─▒. Bal, raporunda terörle mücadelede sadece iyi niyet ve cesaretin yetmeyece─čine dikkat çekti. Her ihtimalin göz önüne al─▒nmas─▒, iyi niyetin suiistimal edilmesine, bölücülü─čün geri dönülmez bir noktaya eri┼čmesine müsaade edilmemesi gerekti─čini istedi.


 


B─░RLE┼×─░K KÜRD─░STAN KURULAB─░L─░R


 


Bal'─▒n haz─▒rlad─▒─č─▒ raporda bir iyi bir de kötü senaryo var. Raporun haz─▒rlan─▒┼č biçimi göz önüne al─▒nd─▒─č─▒nda olumlu senaryodan çok olumsuz senaryo öne ç─▒k─▒yor. Bal, raporunda dikkatleri kötü senaryoya çekerek, bölücülü─čün geri dönülmez bir noktaya gelece─či, Suriye'de de Barzani yönetimi benzeri bir yap─▒ olu┼čabilece─čini belirtti. Örgütün profesyonel stratejilerinin oldu─ču ve bu stratejiler gere─či örgütün bazen silah b─▒rakma bazen de demokrasi vurgusu yapma gibi yöneli┼člere girece─či raporun belirtti─či di─čer bir husus.


 


ÖRGÜT SUR─░YE'YE HAREKET EDECEK


 


Raporun en dikkat çekici maddesi örgütün ve örgüte yard─▒m eden di─čer aktörlerin 4 sütunlu bir devlet kurma çabas─▒. ─░dris Bal'a göre bu sütunlardan biri olan Suriye'deki devlet için ─░ran'─▒n gönderdi─či yard─▒ma Türkiye'deki örgüt mensuplar─▒ eklenecek. TSK'n─▒n son dönemlerdeki ba┼čar─▒l─▒ silahl─▒ mücadelesinden bunalan örgüt, bu süreç sayesinde hem rahatlayacak hem de taban kazan─▒p Suriye'ye do─čru hareket edecek. Bu rahatlama evresinde ise örgüt meseleyi uluslararas─▒ hale getirmeye çal─▒┼čacak ve sanki bir Filistin sorunu gibi me┼črula┼čt─▒rma gayreti içine girecek.


 


TÜRK─░YE ZOR DURUMDA KALACAK


 


Belirli bir zaman sonra örgüt gerek protesto gerekse silahla harekete geçerse, daha uygun bir zemin yakalayacak ve Türkiye daha zor bir durumda kalacak. Suriye'de i┼či biten, misyonunu tamamlayan örgüt mensuplar─▒ daha ac─▒mas─▒z, daha haz─▒rl─▒kl─▒ ve halk─▒n deste─čini de daha güçlü arkalar─▒na alarak, daha yo─čun bir ┼čekilde Türkiye'de terör estirecek ve nihayetinde Birle┼čik Kürdistan kurulacakt─▒r.


 


AK PART─░'N─░N ─░T─░BARI ZARAR GÖRECEK


 


─░dris Bal'─▒n kötü senaryosuna göre müzakere süreci olumsuz sonuçlanacak ve bir kere daha hükümetin, AK Partinin iyi niyeti suiistimal edilecek. AK Parti'nin ülke genelindeki sayg─▒nl─▒─č─▒, güvenilirli─či, deste─či büyük zarar görecek, takip eden seçimlerde tek bir parti iktidar olamayacak. Bu da ülkenin istikrar─▒n─▒, geli┼čimini olumsuz yönde etkileyecek. Darbeler öncesinde s─▒kl─▒kla gördü─čümüz kaostan nemalanan kesimler, AK Parti'nin ve siyasi istikrar─▒n örselenmesinden dolay─▒ harekete geçecek. Halk─▒n iradesinin yerine geçmeye, kendi projelerini hayata geçirmeye çal─▒┼čacak.


 


M─░LL─░YETÇ─░ PART─░LER YÜKSEL─░┼×E GEÇECEK


 


Süreç sonunda sosyolojik anlamda toplumsal k─▒r─▒lma daha da derinle┼čecek. Co┼čku ile ya┼čanan Kürt etnik milliyetçili─či, bir taraftan menfi Türk milliyetçili─čini, di─čer taraftan ba┼čka etnik milliyetçilikleri tetikleyecek. Bu da toplumsal dokumuza, millet olma bilincimize, istikrar─▒m─▒za ciddi zarar verecek. Ülkede menfi milliyetçilik için uygun konjonktür olu┼čacak, müzakere süreci neticesinde a┼č─▒r─▒ uçlar, Türkiye'deki milliyetçi kesimler, partiler yükseli┼če geçecek.


 


KÜRD─░STAN, ─░SRA─░L VE ABD MÜTTEF─░K OLACAK


 


Sürecin ba┼čar─▒s─▒z olmas─▒ndan dolay─▒, devlete güvensizli─čin bir sonucu olarak, ülkenin farkl─▒ yerlerinde "i┼č ba┼ča dü┼čtü" mant─▒─č─▒ ile terör örgütü benzeri, terörle mücadele amac─▒ güden illegal yap─▒lanmalar olu┼čabilecek. Farkl─▒ bölgelerdeki Kürt kökenli masum vatanda┼člara sald─▒r─▒lar olabilecek. Bu durum ise e─čer kontrol edilemez, acil önlemler al─▒namazsa sürü mant─▒─č─▒na ve toplumsal k─▒r─▒lmalara, hatta sivil çat─▒┼čmalara yol açabilece─či gibi Türkiye'nin bölünmesi anlam─▒na gelecek.


 


E─čer geli┼čmeler aynen devam ederse, Kürdistan kurulacak. ─░srail ve ABD'nin tabi müttefiki olacak. Bölgenin Avrupa kimli─či gibi bir üst kimlikte bulu┼čabilmesi, yeni olu┼čumlara gidebilmesi için, en co┼čkulu dönemini ya┼čayan Kürt milliyetçili─činin doyuma eri┼čmesini ve makulle┼čmesini, olumsuzluklar─▒ görerek geriye çekilmesini beklemek gerekecek.


 


KÜRT SORUNU B─░TECEK EKONOM─░ BÜYÜYECEK


 


─░dris Bal'─▒n haz─▒rlad─▒─č─▒ rapora göre zay─▒fta olsa sürecin ba┼čar─▒l─▒ olmas─▒ durumunda ise terör ve ┼čiddet sona erecek, insan─▒m─▒z art─▒k ölmeyecek, akan kan duracak. Terör ve ┼čiddetin olmad─▒─č─▒ bir ortamda, toplumsal, ekonomik, duygusal entegrasyon sa─članacak, demokratikle┼čme ile ülkenin demokrasi ç─▒tas─▒ birinci s─▒n─▒f demokrasiler seviyesine yükselecek ve Kürt sorunu da bitecek. Teröre harcanan kaynaklar yat─▒r─▒ma dönü┼čecek, Türk ekonomisi daha h─▒zl─▒ büyüyecek.


 


KALE KOLLAR B─░T─░R─░LECEK


 


Aya─č─▒ndaki prangadan kurtulan Türkiye'de iç siyasete dair, yerel ve merkezi yönetimle ilgili her türlü reform terör ve bölücülü─čün gölgesi olmadan rahatl─▒kla gerçekle┼čtirilebilecek. Her türlü hukuksal, demokratik, ekonomik reformlar yap─▒labilecek ve bu reformlar yap─▒l─▒rken acaba bölücülü─če ve teröre nas─▒l etki yapar kayg─▒s─▒ ortadan kalkacak. Terör sorununun çözülmesi ve bölgenin kalk─▒nmas─▒ ile Türkiye, orta do─ču ülkeleri ba┼čta olmak üzere birçok ülkeye örnek te┼čkil edecek olup, Türkiye genel anlam─▒yla cazibe merkezi haline gelecek. Silahlar─▒n susmas─▒ndan dolay─▒ Güney Do─ču ve Do─ču bölgelerindeki kalekollar bitirilebilecek. Bu bölgelerdeki büyük┼čehirlerin kentsel dönü┼čümü gerçekle┼čtirilecek.


 


ORTAK DE─×ERLER ÖNE ÇIKARILMALI


 


─░rdis Bal, ya┼čanabilecek olumsuz geli┼čmelerin önüne geçebilmek için Türkiye'de reformlar yap─▒lmas─▒, demokrasinin ç─▒tas─▒ yükseltilmesi, kucaklay─▒c─▒ bir ideolojiye, anayasaya sahip olunmas─▒ gerekti─čini vurgulad─▒. Osmanl─▒'n─▒n da─č─▒lmas─▒ sonras─▒ örselenen, inançlar─▒n, de─čerlerin, tarih, kültür ve millet olma bilincinin canland─▒r─▒lmas─▒ gerekti─čini dile getirdi. STK'lar, gönüllü kurulu┼člar dahil her türlü arac─▒n kullan─▒larak etnik milliyetçili─čin etkisinin k─▒r─▒lmas─▒n─▒ önerdi.

Bu haber toplam 1369 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler