Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Erdo─čan'dan Birle┼čmi┼č Milletler'e Ele┼čtiri (Video)

Erdo─čan'dan Birle┼čmi┼č Milletler'e Ele┼čtiri (Video)
Ba┼čbakan Recep Tayyip Erdo─čan, Hali├ž Kongre Merkezi'nde d├╝zenlenen 'Siirt G├╝nleri'nin gala gecesi kapan─▒┼č program─▒nda konu┼čtu.
02.09.2013 / 10:15


    Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Siirt Günleri Kapan─▒┼č Töreni'ne kat─▒lan Erdo─čan, burada Siirt Valili─či Gösteri Sanatlar─▒ Toplulu─ču'nca sahnelenen "Botan Efsanesi" oyunu ile Siirt'in tarihini ve bugününü anlatan sinevizyon gösterisini izledi.

   Törende yapt─▒─č─▒ konu┼čmada, ─░stanbul, Siirt, Türkiye ve dünya sath─▒na yay─▒lm─▒┼č tüm Siirtlilere sevgilerini yollayan Erdo─čan, gecenin düzenlenmesinde eme─či geçenlere, Siirt Valili─či'ne, sanatç─▒lara, mütefekkirlere, gazeteci, yazar ve tüm ilgililere te┼čekkür etti.

    Toplu aç─▒l─▒┼č program─▒yla, Siirt merkez ve ilçelerine kazand─▒rd─▒klar─▒ 77 milyon lira tutar─▒nda 30 kalem hizmet ve yat─▒r─▒m─▒n resmi aç─▒l─▒┼č─▒n─▒ yapt─▒klar─▒n─▒, Ayd─▒nlar (Tillo) ilçesine gittiklerini, orada da ziyaretlerde bulunduklar─▒n─▒ bildiren Erdo─čan, 2 gün boyunca Siirt'te adeta bir bayram co┼čkusunu, Siirtli karde┼čleriye hasret gidermenin sevincini doyas─▒ya ya┼čad─▒klar─▒n─▒ ifade etti.

    Çözüm sürecinin ilk aylar─▒ olmas─▒na ra─čmen, Siirt'in çok farkl─▒ bir heyecan─▒, umudu ya┼čad─▒─č─▒n─▒ belirten Erdo─čan, silahlar─▒n sustu─ču, ölümlerin durdu─ču, karde┼čli─če yönelik heyecan─▒n adeta zirve yapt─▒─č─▒ bir süreç ya┼čand─▒─č─▒n─▒ dile getirdi.

    Marttan bugüne kadar Siirt'i ve bütün o bölgeyi üzecek, hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒, gönül k─▒rg─▒nl─▒─č─▒ olu┼čturacak geli┼čme ya┼čanmad─▒─č─▒n─▒ anlatan Erdo─čan, "─░┼čte az önce k─▒zlar─▒m─▒z─▒, beyaz ba┼čörtülerini, ya┼čmaklar─▒n─▒ nas─▒l yere koyduklar─▒n─▒ gördünüz. ─░┼čte bu sinyali in┼čallah ya┼čatmam─▒z laz─▒m" diye konu┼čtu.

Ba┼čbakan Erdo─čan, Türkiye'nin çok önemli bir süreçten geçti─čini vurgulayarak, ┼čunlar─▒ kaydetti:

    "30 y─▒l boyunca devam eden, karanl─▒k, kanl─▒, ocaklara ate┼č dü┼čüren bir süreç art─▒k son buluyor, son bulmal─▒d─▒r. Sadece Siirt de─čil, bölgenin tüm illeri, hatta 81 vilayetimizin tamam─▒, bu yeni ba┼člayan sürecin, bu güzel geli┼čmelerin umuduyla, hayata, i┼čine, ┼čehrine daha s─▒k─▒ sar─▒l─▒yor, huzurla, güvenle ya┼čam─▒n─▒ devam ettiriyor. Bak─▒n aylard─▒r, tehditle, bask─▒yla, sindirmeyle kepenkler kapatt─▒r─▒lm─▒yor ve tüccar, esnaf rahat bir nefes al─▒yor, huzurla al─▒┼čveri┼čini yap─▒yor. Aylard─▒r, bölgenin tüm illerine, bugüne kadar hiç olmad─▒─č─▒ ölçüde turist gidiyor, ┼čehirleri geziyor, tarihi eserleri, tabi güzellikleri ziyaret ediyor. ─░nan─▒n, inanç, kültür turizminde Tillo bir patlamay─▒ yapabilir. Ayn─▒ ┼čekilde Veysel Karani bir patlamay─▒ yapabilir. Ayn─▒ ┼čekilde özellikle az önce gördü─čünüz Pervari, bal─▒yla bir patlamay─▒ yapabilir. Bunlar önümüzde çok enteresan örnekler."

"TEK ENGEL─░M─░Z BÖLÜCÜ TERÖR"

    "Aylard─▒r, bu bölge, tarihinde hiç olmad─▒─č─▒ kadar yat─▒r─▒mlar noktas─▒nda inceleniyor, ara┼čt─▒r─▒l─▒yor ve özel sektörün her zamankinden fazla ilgisini çekiyor" diyen Erdo─čan, ┼čöyle devam etti:

    "Onun için ben burada özellikle Kuzu Grubu'na da sinyal veriyorum. Sizler de bir s─▒çrama yapacaks─▒n─▒z daha çok yat─▒r─▒m yapacaks─▒n─▒z. Özellikle Siirt'in evlatlar─▒ olarak Siirt'in siz de aya─ča kalmas─▒na yard─▒mc─▒ olacaks─▒n─▒z. Çocuklar─▒n okullar─▒na, derslerine yo─čunla┼čt─▒─č─▒, anne babalar─▒n sabah çocuklar─▒n─▒ gönül huzuruyla okula gönderip, ak┼čam da sevinçle kar┼č─▒lad─▒─č─▒ bir süreç ya┼č─▒yoruz. Bu arada çok büyük kamu yat─▒r─▒mlar─▒ da bölgede yükselmeye devam ediyor. ─░┼čte gittik, Bingöl'de Bingöl Havaliman─▒'n─▒n aç─▒l─▒┼č─▒n─▒ yapt─▒k. ┼×─▒rnak'ta ayn─▒ ┼čekilde havaliman─▒n─▒n aç─▒l─▒┼č─▒n─▒ yapt─▒k. Yüksekova'da havaliman─▒ in┼čaat─▒m─▒z devam ediyor. Tek engelimiz, o maalesef bölücü terör örgütünün müteahhit firmalar─▒ tehdit etmesi. Yani bu tehditler olmasa, süratle bitecek ve k─▒┼ča girerken Yüksekova Havaalan─▒n─▒n aç─▒l─▒┼č─▒n─▒ yapaca─č─▒z."

     Ba┼čbakan Erdo─čan, bölgenin yol, baraj, sulama, enerji, okul, yurt ┼čantiyelerinin h─▒zla ilerledi─činin alt─▒n─▒ çizerek, 11 y─▒ld─▒r, bir yandan ihmal edilmi┼č yat─▒r─▒mlar─▒ bölgeye ula┼čt─▒rman─▒n mücadelesini verirken, di─čer yandan bölgenin huzura, istikrara, karde┼člik iklimine kavu┼čmas─▒ için de çok yo─čun mücadele verdiklerini anlatt─▒.

┼×u anda o mücadelenin neticelerini tek tek ald─▒klar─▒n─▒ ifade eden Erdo─čan, ┼čunlar─▒ söyledi:

    "Bu süreç bu ┼čekilde devam etti─či müddetçe, silahlar aradan çekilip, ┼čiddet son bulup, bölge tam anlam─▒yla huzura ve karde┼čli─če kavu┼čtu─ču sürece, inan─▒n biz çok daha büyük sevinçleri, çok daha güzel geli┼čmeleri hep birlikte ya┼čayaca─č─▒z. Ben bunu daha önce de söyledim; bugün Siirtli karde┼člerimin aras─▒nda bir kez daha tekrar ediyorum: Bak─▒n ┼čuras─▒ eskiden mezbahaneydi. Buradan geçilmezdi. Ben bu civarda do─čdum büyüdüm. Belediye ba┼čkanl─▒─č─▒nda dedim ki; 'biz bu mezbahaneyi bir kültür, kongre merkezine dönü┼čtürelim' ve bize gülenler bugün buran─▒n nas─▒l bir kongre merkezi oldu─čunu art─▒k dünyaya gururla söylüyor ve bu çevre kendili─činden de─či┼čti. Bak─▒n ┼čurada Miniatürk var. Ayn─▒ ┼čekilde ┼ču Haliç, içinden geçilmezdi kokudan. Biz Kas─▒mpa┼ča'dan Fener'e, Balat'a hep sandallarla, motorlarla gelirdik ve o kokuyu teneffüs ederek büyüdük. Ben Çar┼čamba'da imam-hatipte okudum. Kas─▒mpa┼ča'dan oraya motorla geçer, yürüyerek okuluma geçerdim. Böyle geçti o çocukluk y─▒llar─▒m─▒z ve 'buray─▒ nas─▒l temizleyece─čiz?' dedi─čimizde bize ak─▒l verenler ne dedi biliyor musunuz? 'Buraya toprak dolduracaks─▒n─▒z. Toprak doldurmadan bu i┼č olmaz' dediler. Niye? 'E─čer siz buray─▒ bo┼čaltmaya kalkarsan─▒z, iki yamaç, yaka bir aya gelir' dediler, Yahu olur mu böyle bir ┼čey? Daha önce bunun içinde bu batakl─▒k, çamur var m─▒yd─▒? Yoktu. Niye o zaman bir araya gelmedi? Demek ki su onu tutabiliyor ve biz çal─▒┼čmalar─▒m─▒z─▒ yapt─▒k."

"B─░RL─░KTE YA┼×ADIK, B─░RL─░KTE B─░R MEDEN─░YET ─░N┼×A ETT─░K"

     Erdo─čan, çözüm süreci ile bu yat─▒r─▒mlar─▒n birlikte yürüdü─čünü anlatarak, "Güney Do─ču'da Do─ču'da s─▒k─▒nt─▒lar olmazsa, inan─▒n bugüne kadar oralar da patlard─▒, yat─▒r─▒mlarla patlard─▒. Niye oraya gelmiyor giri┼čimci? ─░┼čte bu terör endi┼česinden dolay─▒. O olmam─▒┼č olsa, i┼čte giri┼čimciler, yerli yabanc─▒ hepsi orada ama bu çözüm süreci, onun da önünü açacakt─▒r. Kim bu karde┼člik sürecini sabote ederse, vebal alt─▒nda kal─▒r. Türkiye'nin büyümesi, Türkiye'nin 76 milyon hep birlikte gelece─če yürüyebilmesi, gelecek hedefleriyle bulu┼čabilmesi, ancak ve ancak bu ölümlerin, bu ┼čiddetin durmas─▒yla mümkündür. Biz, 2023 hedeflerimiz do─črultusunda, bu ┼čiddeti sonland─▒rmak, bu kan─▒ durdurmak, Türkiye'ye karde┼čli─či tam manas─▒yla egemen k─▒lmak için çal─▒┼čmaya, mücadele etmeye devam edece─čiz. Biz asla vazgeçmeyece─čiz. Biz, do─čru bildi─čimiz yoldan asla geri ad─▒m atmayaca─č─▒z. Bu noktaya gelmi┼č, umutlar─▒ art─▒rm─▒┼č bu sürecin, daha ileri seviyelere ta┼č─▒nabilmesi için, herkes sorumlulu─čunu yerine getirmeli, herkes sürecin devam─▒ için azami derecede hassas olmal─▒d─▒r. Biz, bu topraklar─▒ hep birlikte kendimize yurt edindik, bu topraklarda birlikte ya┼čad─▒k, birlikte medeniyet in┼ča ettik" ifadelerini kulland─▒.

    Bin y─▒ll─▒k kökü olan karde┼čli─či, bu topraklarda birlikte gelece─če ta┼č─▒yacaklar─▒n─▒ dile getiren Erdo─čan, "Siirt, Türk'ü, Kürt'ü, Arap'─▒ ile niçin bir ve beraber olarak gelece─če yürümesin. Y─▒llarca bu böyleydi. Niçin ┼čimdi böyle olmas─▒n. Birileri geliyor diye di─čerleri niye kaçs─▒n? Ama maalesef bu böyle olmad─▒. ┼×iddetin olmad─▒─č─▒, yumruklar─▒n s─▒k─▒l─▒ olmad─▒─č─▒ bir ortamda, her meselemizi cesaretle, samimiyetle, ho┼čgörüyle ele alacak ve in┼čallah her meselemizi çözüme kavu┼čturaca─č─▒z. Bunu engellemeye, bunu yava┼člatmaya, bunu sabote etmeye dönük her giri┼čime de yine birlikte gö─čüs gerecek ve in┼čallah tüm engelleri a┼č─▒p, gelece─či in┼ča edece─čiz" ┼čeklinde konu┼čtu.

"ZULÜME RIZA ZULÜMDÜR ZULÜMLE ABAD OLUNMAZ"

     Suriye’de sivillere yönelik kullan─▒lan kimyasal silahlara ili┼čkin ┼×am yönetimini ele┼čtiren Erdo─čan, “Kimyasal silah elbette ki çok önemli ama 100 bin ki┼činin önemi bizim için bir de─čer etmiyor mu? Onlar can de─čil mi? Onlar için biz ses ç─▒karmayacak m─▒y─▒z? Unutmay─▒n, zulüme r─▒za zulümdür. Zulüm ile abad olunmaz. Ya elimizle müdahale edece─čiz, ya dilimizle müdahale edece─čiz, ya da bunlar─▒ yapam─▒yorsak kalben buz edece─čiz. BM susmu┼č, insanl─▒k dram─▒n─▒ seyretmekle yetinmi┼čtir. BM’nin ad─▒m atmamas─▒ insanl─▒k tarihine kara bir leke olarak kaz─▒nm─▒┼čt─▒r. BM’yi 5 daimi üyenin iki duda─č─▒ aras─▒na hapsetmek asla demokratik de─čildir. Antidemokratiktir. 1. Dünya Sava┼č─▒’n─▒n ko┼čullar─▒nda al─▒nm─▒┼č bir karar diye bu böyle bir kalacak. Gençler bir kampanya ba┼člatt─▒, dünya 5’ten büyüktür. Ben de bu kampanyay─▒ destekliyorum. Ben 76 milyonluk bir ülkenin halk─▒n─▒n bana verdi─či yetkinin gere─čini yap─▒yorum. Ayn─▒ ┼čeyi M─▒s─▒r’da görüyoruz. Vicdan─▒m─▒z─▒n sesini duymak zorunday─▒z. ─░stiyoruz ki o keskin ni┼čanc─▒lar─▒n ┼čehit etti─či Esma’lar ölmesin. Vücutlar─▒nda mermi izi olmayan o yavrular yerde yat─▒yor. O soluk bedenler olmas─▒n. BM’de akan kan─▒n durmas─▒ için BM’nin ad─▒m atmas─▒n─▒ istedi─čimizi, bunun olmamas─▒ halinde de at─▒lacak her ad─▒m─▒ destekledi─čimizi söyledik. Esad rejimi süratle i┼čba┼č─▒ndan çekilmeli ve ya┼čayabilece─či bir ülkeye gitmelidir” dedi.

    ─░lk dönemde Siirt milletvekili olman─▒n gururunu ya┼čad─▒─č─▒n─▒ belirten Erdo─čan, "Yi─čit dü┼čtü─čü yerden kalkarm─▒┼č. ─░stanbul Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ oldu─čum dönemde Siirt'te yapt─▒─č─▒m bir konu┼čma vesilesiyle belediye ba┼čkanl─▒─č─▒m─▒ elimden alm─▒┼člard─▒. Belediye ba┼čkanl─▒─č─▒n─▒ elimden alanlar, öyle zannediyorum ki, Siirt'te tekrar orada milletvekili oldu─čum zaman herhalde bunun bedelinin ne kadar a─č─▒r oldu─čunu anlam─▒┼člard─▒r" ┼čeklinde konu┼čtu.

''ESMA'LAR ÖLMES─░N''

    “Ben 76 milyonluk bir ülkenin halk─▒n─▒n bana verdi─či yetkinin gere─čini yap─▒yorum. Ayn─▒ ┼čeyi M─▒s─▒r’da görüyoruz. Vicdan─▒m─▒z─▒n sesini duymak zorunday─▒z. ─░stiyoruz ki o keskin ni┼čanc─▒lar─▒n ┼čehit etti─či Esma’lar ölmesin. Vücutlar─▒nda mermi izi olmayan o yavrular yerde yat─▒yor. O soluk bedenler olmas─▒n. BM’de akan kan─▒n durmas─▒ için BM’nin ad─▒m atmas─▒n─▒ istedi─čimizi, bunun olmamas─▒ halinde de at─▒lacak her ad─▒m─▒ destekledi─čimizi söyledik. Esad rejimi süratle i┼čba┼č─▒ndan çekilmeli ve ya┼čayabilece─či bir ülkeye gitmelidir.”BM REJ─░ME GÜÇ VERD─░"     "BM'nin acziyet içerisindeki tavr─▒, b─▒rak─▒n ölümleri durdurmay─▒ rejime güç vermi┼č, katliamlar nedeniyle ödüllendirmi┼čtir" diyen Erdo─čan, "Dünya insanl─▒k dram─▒na gözünü kapat─▒rken, ne yaz─▒k ki BM de susmu┼č ve bu daram─▒ seyretmi┼čtir. Kimyasal silah kullan─▒m─▒n─▒n ard─▒ndan BM'nin bir kez daha acziyet içerisinde kalmas─▒, ad─▒m atmamas─▒ insanl─▒k tarihine kara leke olarak kanz─▒nm─▒┼čt─▒r."KAMPANYAYI DESTEKL─░YORUM"    BM'yi, 5 daimi üyenin iki duda─č─▒ aras─▒na mahkum etmek siyaset de─čildir... 1 Dünya Sava┼č─▒'n─▒n ┼čartlar─▒ içerisinde öyle bir karar al─▒nm─▒┼č diye böyle mi devam edecek... Gençler 'dünya 5'ten büyüktür' diye kampanya ba┼člatm─▒┼č; ben de o kampanyay─▒ destekliyorum..." diye konu┼čtu.


Bu haber toplam 1745 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler