Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

├ľn├╝m├╝zdeki y─▒l ├žay yetmeyebilir!

├ľn├╝m├╝zdeki y─▒l ├žay yetmeyebilir!
Ya┼č ├žay ├╝retiminde 2. s├╝rg├╝nde ya┼čanan a┼č─▒r─▒ s─▒caklardan dolay─▒ 2013 y─▒l─▒nda rekolte d├╝┼č├╝┼č├╝ bekleniyor.
21.09.2013 / 16:45


Ya┼č çay üretiminde 2. sürgünde ya┼čanan a┼č─▒r─▒ s─▒caklardan dolay─▒ 2013 y─▒l─▒nda yüzde 10 ila 20 aras─▒nda rekolte dü┼čü┼čü bekleniyor.Do─ču Karadeniz Bölgesi’nde yakla┼č─▒k 800 bin dekar arazi üzerinde 210 bin üretici taraf─▒ndan yap─▒lan çay tar─▒m─▒ bu y─▒l a┼č─▒r─▒ s─▒caklardan etkilendi. Do─ču Karadeniz Bölgesi’nde y─▒lda ortalama 1 milyon 200 bin ton ya┼č çay üretimi gerçekle┼čtirilirken bu y─▒l olumsuz hava ┼čartlar─▒ndan dolay─▒ bu oran─▒n yüzde 10 ila yüzde 20 aras─▒nda gerilemesi bekleniyor. Rekolte dü┼čü┼čüne neden olarak 2. sürgünde çay─▒n filizlendi─či dönem hava s─▒cakl─▒klar─▒n─▒n a┼č─▒r─▒ yüksek olmas─▒ ve taze filizlerin yanmas─▒ gösteriliyor. Yakla┼č─▒k 2 bin üreticinin etkilendi─či tahmin edilirken Rize Tar─▒m Hayvanl─▒l─▒k ve Köy ─░┼čleri ─░l Müdürlü─čü’ne konu ile ilgili olarak 100 üretici resmi ba┼čvuru yaparak inceleme talebinde bulundu.


 


ÖNÜMÜZDEK─░ YIL ÇAY YETMEYEB─░L─░R


 


Konu ile ilgili aç─▒klama yapan Rize Ziraat Odas─▒ Ba┼čkan─▒ Nevzat Paliç, bu ┼čekilde üretilen kuru çay─▒n önümüzdeki sezona kadar tüketimi kar┼č─▒lamaya bilece─čini belirtti. Paliç, yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada rekolte dü┼čü┼čünün yüzde 10 ile yüzde 20 aras─▒nda tahmin edildi─čini ifade ederek “Bölgemizde ortalama ya┼č çay üretimi 1 milyon 200 bin tondur. Ancak geçti─čimiz y─▒l bu rakam 1 milyon 143 bin ton’a geriledi. Bu y─▒l 2. sürgünde baz─▒ çay bahçelerinde gözlenen yanma ile bu y─▒l üretim miktar─▒n─▒n 1 milyon ton’a kadar gerileyece─čini tahmin ediyoruz. Ülkemizde y─▒lda ortalama 210 bin ton kuru çay imal edilmektedir. Tüketim ise 250 bin ton civarlar─▒ndad─▒r. Aradaki 40 bin ton resmi yollarla ve kaçak olarak yurt d─▒┼č─▒ndan gelmekteydi. Çabalar ile bu y─▒l kaçak çay giri┼či önceki y─▒llara oranla azalt─▒ld─▒. Rekolte dü┼čü┼čü bekledi─čimiz oranda olursa önümüzdeki sezona kadar üretilen kuru çay tüketimi kar┼č─▒lamayabilir” dedi.


 


ÖZEL SEKTÖR DÜ┼×ÜK F─░YATLA ÇAY ALMASIN


 


Paliç, rekolte dü┼čü┼čünün çay─▒n de─čerini artt─▒raca─č─▒n─▒ belirterek, “Özel sektör i┼čletmeleri üreticilerden dü┼čük fiyatla çay al─▒p, dü┼čük fiyatla kuru çay satmalar─▒ hem kendilerini hem de üreticiyi zarara sokmu┼čtur. Özel sektörün de Çaykur için belirlenen taban fiyata yak─▒n fiyatlar üzerinden çay alarak üretti─či kuru çay─▒ gerçek de─čeri ile satmas─▒ gerekiyor. Bunu sa─člamak için ille de yasaya gerek yok. Çaykur 1. 2 veya 3. aylarda birinci sürgün al─▒mlar─▒nda günlük i┼čleme kapasitesini 8 bin ton’a ç─▒kartaca─č─▒n─▒ duyurup kotas─▒ ile dönüm ba┼č─▒na 400 kiloya ç─▒kart─▒rsa özel sektör i┼čletmeleri birinci sürgünde ya┼č çay alabilmek için k─▒┼č aylar─▒ndan tedbirlerini almaya ba┼člar. Çaykur bunu sa─člarsa özel sektör i┼čletmeleri ya┼č çay alabilmek için önceden gerçek de─čeri ile üreticiler ile anla┼čmak zorunda kalacakt─▒r. Bunun neticesinde hem çay hak etti─či de─čeri bulacak, Çaykur’un yükü hafifleyecek, taze al─▒nacak çay ile çöp oran─▒ azal─▒p kalite yükselecek. ÇAYKUR da, özel sektör i┼čletmeleri de ve en önemlisi üretici de kar edecek” diye konu┼čtu.

Bu haber toplam 1472 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler