Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CHP Rize Aday─▒ Mine Orhon Bas─▒na Tan─▒t─▒ld─▒

CHP Rize Aday─▒ Mine Orhon Bas─▒na Tan─▒t─▒ld─▒
Cumhuriyet Halk Partisi Rize Belediye Ba┼čkan Aday─▒ Mine Orhon, RizeÔÇÖye gelerek bas─▒na tan─▒t─▒ld─▒.
27.12.2013 / 15:59


   Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize ─░l Ba┼čkanl─▒─č─▒, Merkez ─░lçe Ba┼čkanl─▒─č─▒nda düzenledi─či aday tan─▒t─▒m toplant─▒s─▒nda Rize Belediye Ba┼čkan Aday─▒ Mine Orhon’u bas─▒na tan─▒tt─▒.CHP Rize ─░l Ba┼čkan─▒ Mehmet Aslankaya, Merkez ─░lçe Ba┼čkan─▒ Recep Durmu┼č, Rize Belediye Ba┼čkan Aday─▒ Mine Orhon ve partililerin kat─▒ld─▒─č─▒ toplant─▒da ─░l Ba┼čkan─▒ Mehmet Aslankaya’n─▒n konu┼čmas─▒n─▒n ard─▒ndan söz alan Belediye Ba┼čkan Aday─▒ Mine Orhon, Rize’nin ayd─▒nl─▒k yüzü olmak istedi─čini kaydetti.

Evlendi─či  günden itibaren (37 y─▒ld─▒r) Rizeli oldu─čunu ve nüfus kütü─čünün Kapl─▒ca Mahallesi’nde oldu─čunu ifade eden Orhon, i┼či gere─či e┼činden daha fazla Rize’ye geldi─čini aç─▒klad─▒.Rize’nin d─▒┼č─▒nda Avrupa’n─▒n ve dünyan─▒n birçok ┼čehrini gezme f─▒rsat─▒ buldu─čunu sözlerine ekleyen Orhon, maalesef Rize’nin insan─▒na do─čas─▒na yak─▒┼č─▒r bir kentsel geli┼čim gösteremedi─čini gördü─čünü ifade ederek, “2 Ba┼čbakan, bir Tarkan, birçok sanatç─▒, birçok siyaset adam─▒ ve çok de─čerli ba┼čar─▒l─▒ i┼čadamlar─▒ yeti┼čtirmi┼č bir ┼čehir. Ama nedense hiçbiri bu ┼čehirde kalmam─▒┼č. Bu de─čerli insanlar─▒ hep ihraç etmi┼č olduk. Niye ithal bir ba┼čkan aday─▒ diye kayg─▒lanaca─č─▒m─▒za, as─▒l kayg─▒m─▒z niye bu de─čerli insanlar─▒m─▒z─▒ ihraç ediyoruz, niye kaç─▒yorlar olmal─▒d─▒r.” dedi.Adayl─▒─č─▒yla ilgili aç─▒klamalarda bulunan Orhon, neden belediye ba┼čkan aday─▒ oldu─čunu ifade ederken, Rize’nin do─čas─▒na, insan─▒na yak─▒┼č─▒r bir kentsel dönü┼čüm gösteremedi─čini dü┼čündü─čünü, geleneklerine göreneklerine, kendi yap─▒s─▒na ba─čl─▒ kalarak bu geli┼čmeyi yapabilece─čine ve bunu ba┼čarabilece─čine inand─▒─č─▒n─▒ belirterek, “Rize’nin ayd─▒nl─▒k yüzü, kad─▒nlar─▒m─▒z─▒n, özellikle çileke┼č, vefakar, cefakar Karadeniz kad─▒n─▒n─▒n sesi olmak istiyorum. Rize’nin sorunlar─▒n─▒n neler oldu─čunu ve bu sorunlar─▒ nas─▒l çözece─čimizi biliyorum.” diye konu┼čtu.

Orhon, bas─▒n mensuplar─▒n─▒n “─░ktidar partisinin aday─▒ Rize d─▒┼č─▒ndan oldu─čundan baz─▒ tepkilerle kar┼č─▒la┼čt─▒, siz böyle bir tepki ile kar┼č─▒la┼čaca─č─▒n─▒z─▒ dü┼čünüyor musunuz ve adayl─▒k sütreciniz nas─▒l geli┼čti?” sorusuna adayl─▒─č─▒n─▒n spontane bir ┼čekilde geli┼čti─čini belirterek 2 ay öncesinden e┼čine adayl─▒─č─▒ ile ilgili ba┼čvuruda bulunuldu─čunu o dönemde adayl─▒─č─▒ dü┼čünmedi─čini ancak adayl─▒─č─▒n─▒n aç─▒klanmas─▒ndan bir hafta önce Rize’ye geldi─činde yeniden görü┼čmeler yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve e┼činin bu süreçte kendisine destekçi oldu─čunu ifade ederek “Rize’de yap─▒lan görü┼čmeler sonras─▒nda anla┼čarak ─░l Ba┼čkanl─▒─č─▒ taraf─▒ndan Genel Merkeze Rize Belediye Ba┼čkan Aday─▒m─▒z Mine Orhon’dur ┼čeklinde faks çekilmesiyle Cuma günü adayl─▒─č─▒m netle┼čti. Pazartesi sabah─▒ da tebriklerle uyand─▒m. D─▒┼čar─▒dan birisiyim gibi bir tepki gelece─čini dü┼čünmüyorum. Buraya geldi─čimde ald─▒─č─▒m tepkiler bizim gelinimiz herkesten çok Rizelidir ┼čeklinde oldu. Umar─▒m sizlerde beni böyle kabul edersiniz” diye konu┼čtu.“30 Mart’ta yap─▒lacak seçimlerde Ba┼čbakan’─▒n evinde zorlu rakiplerle yar─▒┼čacaks─▒n─▒z. Bunlardan biri Ba┼čbakan faktörü di─čeri akademisyen ve Rize Eski Milletvekili, Bu yar─▒┼čta kendi ┼čans─▒n─▒z─▒ nas─▒l görüyorsunuz?” sorusuna ise “Ben ┼čansl─▒ bir insan─▒m. Kendimi ┼čansl─▒ görüyorum. Say─▒n ba┼čbakan faktörünün olabilece─čini dü┼čünmedim. Kendi yapacaklar─▒m─▒ kendi vizyonumu dü┼čündüm. Rakiplerim mutlaka ba┼čar─▒l─▒ olmak için gelmi┼člerdir. Rize için kim daha hay─▒rl─▒ysa, Rize için kim daha iyi hizmet edecekse Say─▒n Rahmetli Ekrem Orhon’un dedi─či gibi ‘Rize  senden hizmet bekler’ bu yüzden kim Rize’ye daha yararl─▒ olacaksa o seçilsin.” dedi.

Orhon, “Denizi kara, karay─▒ para yapan adam Ekrem Orhon’un gelini olman─▒zdan dolay─▒ ayr─▒ bir sorumlulu─čunuz var m─▒?” ┼čeklindeki soruyu ise “Tabiî ki Ekrem Orhon soyad─▒n─▒ ta┼č─▒mak çok büyük bir onur. Ayn─▒ zamanda çok büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Ni┼čan yüzüklerimizi de takan Dünyan─▒n tan─▒d─▒─č─▒ Ekrem Orhon’dan sonra burada böyle bir çal─▒┼čma alt─▒nda bulunmak gerçekten büyük sorumluluk gerektiriyor. Onun yolunda yürümek, onun yapt─▒klar─▒n─▒ ileriye ta┼č─▒mak, onun hizmetlerini devam ettirmek istiyorum. Umar─▒m Allah beni utand─▒rmaz.” ┼čeklinde cevaplad─▒.Dr. Mine Orhon, 4 Aral─▒k 1952’de Zonguldak’ta do─čdu. ─░lkokulu Sivas ve Ankara’da okudu. Nam─▒k Kemal Orta Okulu ve Ankara K─▒z Lisesi’ni bitirdikten sonra Orta Do─ču Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ─░n┼čaat Mühendisli─či Bölümü’nden 1974 y─▒l─▒nda mezun oldu. Yine ayn─▒ üniversitede “master” yaparken ara┼čt─▒rma asistan─▒ olarak ODTÜ’de görev yapt─▒. 1976 y─▒l─▒ndan itibaren DS─░’de mühendis olarak çal─▒┼čmaya ba┼člad─▒. DS─░’deki görevine devam ederken yine ODTÜ’de “doktora” çal─▒┼čmalar─▒n─▒ tamamlad─▒. Bu çal─▒┼čmalar─▒ devam ederken 2 y─▒ll─▒k bir süre içinde ODTÜ ─░n┼čaat Mühendisli─či Bölümü’nde ders verdi. 1976 ile 2001 y─▒l─▒ sonuna kadar aral─▒ks─▒z DS─░ Genel Müdürlü─čü’nde çe┼čitli kademelerde görev yapt─▒. Ulusal ve uluslar aras─▒ projelerde çal─▒┼čt─▒. ABD’de ve Japonya’da çe┼čitli e─čitim programlar─▒na kat─▒ld─▒. En son Barajlar ve Hidroelektrik Santraller Daire Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ görevindeyken emekli olarak ayr─▒ld─▒.Kendisi halen Teknik Dan─▒┼čman olarak serbest çal─▒┼čmaktad─▒r. ─░n┼čaat Mühendisi Gafur Mete Orhon (Alttaki foto─čraftaki) ile evli olan Mine Orhon, bir k─▒z çocu─ču annesidir. Orhon, ayn─▒ zamanda Rize Eski Belediye Ba┼čkanlar─▒ndan Merhum Ekrem Orhon’un gelinidir. ─░yi derecede ─░ngilizce ve orta derecede Frans─▒zca bilmektedir.
Etiketler: mine orhon
Bu haber toplam 1990 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler