Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Son se├žim anketinde partilerin oy oran─▒

Son se├žim anketinde partilerin oy oran─▒
17 Aral─▒k sonras─▒nda son se├žim anketinde partilerin oy oran─▒ ┼č├Âyle ├ž─▒kt─▒;
10.01.2014 / 13:01

    Denge'nin ara┼čt─▒rmas─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yüzde 47,5'i 'Yerel seçimlerde oyunuzu hangi partiye vereceksiniz' sorusuna AK Parti cevab─▒n─▒ verirken, CHP yüzde 29'da kald─▒. AK Parti'nin, 17 Aral─▒k sürecine ra─čmen son yerel seçimlere göre oyunu 9 puan artt─▒rmas─▒ dikkat çekti. 


 


Vatanda┼č komplonun fark─▒nda


 


Siyaseti hedef alan ve emniyet destekli yarg─▒ darbesi giri┼čimine dönü┼čen 17 Aral─▒k operasyonundan sonra yap─▒lan kapsaml─▒ saha ara┼čt─▒rmas─▒ndan çok çarp─▒c─▒ sonuçlar ç─▒kt─▒.


 


Denge Ara┼čt─▒rma'n─▒n 4-8 Ocak 2014 tarihleri aras─▒nda 25 ilde 3 bin 738 ki┼čiyle yüz yüze görü┼čerek yapt─▒─č─▒ ankete göre, halk─▒n yüzde 53'ü 17 Aral─▒k süreci ve sonras─▒nda ya┼čananlar─▒n arkas─▒nda Gülen Hareketi'nin oldu─ču görü┼čünde. Yüzde 44,4 operasyonlar─▒n AK Parti hükümetine kar┼č─▒ d─▒┼č destekli bir komplo oldu─čunu dü┼čünüyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, devletin birçok kademesine s─▒zm─▒┼č olan 'paralel yap─▒' da halk─▒n gündeminde. Ankete kat─▒lanlar─▒n yüzde 68,6's─▒ devlet içinde 'paralel devlet' kurulmaya çal─▒┼č─▒ld─▒─č─▒na inan─▒yor.


 


BEDDUAYA TEPK─░


 


Ankete kat─▒lanlar─▒n yüzde 80'i 'olumsuz' bir davran─▒┼č olarak buldu. Gülen'in bedduas─▒na destek verenler ise yüzde 12,5 oran─▒nda.


 


17 Aral─▒k sürecinden sonra polis te┼čkilat─▒nda emniyet müdür ve ┼čube müdürlerinin görev yerlerinin de─či┼čtirilmesine ise büyük oranda destek var. Polis te┼čkilat─▒ndaki görevden alma ve atamalar─▒ do─čru bulanlar yüzde 51, yanl─▒┼č bulanlar ise yüzde 29 oran─▒nda. Operasyonlar, dershaneler kapat─▒laca─č─▒ için yap─▒ld─▒ görü┼čü ise halk─▒ ikiye bölmü┼č durumda. Bu görü┼če kat─▒lanlar yüzde 45,4, kat─▒lmayanlar ise yüzde 46,2 oran─▒nda.


 


EKONOM─░ ZARAR GÖRDÜ


 


Ankete kat─▒lanlara, 17 Aral─▒k polis-yarg─▒ darbe giri┼čiminin Türkiye ekonomisine zarar verip vermedi─či de soruldu. Halk─▒n yüzde 51,7'si '17 Aral─▒k ülke ekonomisine zarar verdi' derken, yüzde 34,'ü 'az zarar verdi', yüzde 6,1'i ise 'hiç zarar vermedi' dü┼čüncesinde. Ara┼čt─▒rmaya göre halk─▒n yüzde 54,7'si de sürecin aile ekonomilerinin olumsuz yönde etkileyece─či endi┼česini ta┼č─▒yor. 


 


17 Aral─▒k'─▒n ekonomiye zarar vermesinde sorumlu tutulan ba┼čl─▒ca aktör ise yüzde 21,6 oran─▒ ile d─▒┼č güçler. Halk─▒n yüzde 15,7's, soru┼čturmalarda ad─▒ geçenleri, yüzde 14,9'u ise Gülen Hareketi'ni i┼čaret ediyor. Hükümeti sorumlu tutanlar ise yüzde 10,6. Halk─▒n yüzde 65'i 'ya┼čananlar Türkiye siyasetine zarar verdi' yorumunu yaparken, 'fayda sa─člam─▒┼čt─▒r' diyenlerin oran─▒ ise yüzde 14,3 ç─▒kt─▒.


 


25 ilde yap─▒ld─▒


 


04 - 08 Ocak 2014 tarihleri aras─▒nda Adana, Ankara, Antalya, Ayd─▒n, Bal─▒kesir, Bursa, Diyarbak─▒r, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Hatay, ─░stanbul, ─░zmir, Kayseri, K─▒r─▒kkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Tekirda─č, Trabzon, Van ve Zonguldak illerinde yap─▒lan ara┼čt─▒rmaya 3 bin 738 ki┼či kat─▒ld─▒. Yüz yüze yap─▒lan görü┼čmede deneklerden; 17 Aral─▒k süreci ve siyasetteki yans─▒malar─▒, olas─▒ milletvekili seçimleri, 30 Mart yerel seçimleri, Ba┼čbakan ve hükümetin ba┼čar─▒ profili, Türkiye'nin ekonomik durumu ve Türkiye'nin en önemli sorunlar─▒n─▒ ele almalar─▒ istendi. 


 


YERELDE FARK 18,5 PUAN


 


Yakla┼č─▒k 80 gün sonra yap─▒lacak 30 Mart yerel seçimlerinde halk─▒n deste─či yine AK Parti'den yana. Denge'nin ara┼čt─▒rmas─▒na göre, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde yüzde 38,8 oy alan AK Parti'nin oylar─▒ yüzde 47,5'e yükselmi┼č durumda. 2009'da yüzde 23 alan CHP'nin oylar─▒ da yüzde 28,9'a yükselmi┼č görünüyor. MHP'nin oylar─▒ ise yüzde 16'dan yüzde 12,7'e dü┼čmü┼č durumda. BDP'nin oyu ise yüzde 7.


 


AK PART─░ Y─░NE B─░R─░NC─░


 


Ankete kat─▒lanlar, olas─▒ erken genel seçimde hangi partiye oy vereceklerini de yan─▒tlad─▒. Ara┼čt─▒rmaya göre 2015'in Haziran ay─▒nda yap─▒lmas─▒ planlanan seçimler erkene al─▒n─▒rsa, karars─▒zlar da─č─▒t─▒ld─▒ktan sonra AK Parti yüzde 48,6 ile yine birinci parti oluyor. CHP yüzde 25,5, MHP ise 14,3 al─▒yor. BDP'nin oy oran─▒ ise yüzde 7.


 


Erdo─čan ve hükümete not


 


Ankete kat─▒lanlar, Ba┼čbakan Recep Tayyip Erdo─čan ve AK Parti hükümetinin performans─▒n─▒ da de─čerlendirdi. Vatanda┼člar─▒n yüzde 51,3'ü Ba┼čbakan Erdo─čan'─▒ 'ba┼čar─▒l─▒' bulurken, yüzde 41,2'is de 'ba┼čar─▒s─▒z' oldu─ču görü┼čünde. Genel olarak AK Parti Hükümeti'ni ba┼čar─▒l─▒ bulanlar─▒n oran─▒ ise yüzde 50 ç─▒karken, yüzde 40'─▒ da iktidar─▒ ba┼čar─▒s─▒z buluyor.


 


(Yeni ┼×afak Gazetesi)

Etiketler: HSYK ADALET BAKANI
Bu haber toplam 1516 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler