Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Cumhuriyet yazar─▒ ABD'nin T├╝rkiye hesaplar─▒n─▒ yazd─▒

Cumhuriyet yazar─▒ ABD'nin T├╝rkiye hesaplar─▒n─▒ yazd─▒
Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Utku ├çak─▒r├Âzer, ABD'nin iki eski b├╝y├╝kel├žisinin ├╝lkelerine yazd─▒─č─▒ T├╝rkiye raporlar─▒na at─▒fta bulunarak Erdo─čan'─▒ devirme planlar─▒ ├╝zerine bir yaz─▒ yazd─▒.
18.03.2014 / 09:20


Çak─▒rözer, AK Parti ile Gülen cemaati aras─▒ndaki kavgada ABD'nin Türkiye'yi iki eski büyükelçinin raporlar─▒ndan okudu─čunu duyurdu.AK PART─░ HÜKÜMET─░ NASIL YIKILIR RAPORUBu raporlar─▒n içinde yer alan bilgiye göre TSK'n─▒n içinde albay ve yüzba┼č─▒ konumunda cemaatçi askerlerin bulundu─čuna dikkat çekildi. Yine ayn─▒ rapora göre Erdo─čan hükümetini ekonomik krizin y─▒kabilece─či de vurguland─▒. Raporda Erdo─čan'─▒n ba┼čar─▒ grafi─činin de dü┼čü┼čte oldu─ču yaz─▒ld─▒. ─░┼čte ABD'nin iki eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman veMorton Abramowitz'in yazd─▒klar─▒ Türkiye raporundaki dikkat çeken noktalar:AKP'Y─░ KR─░Z YIKARTürkiye'de iç siyasi durum daha fazla yolsuzluk iddias─▒ ve bask─▒c─▒ uygulamalarla daha da kötüle┼čirse, para piyasalar─▒ bundan etkilenir ve ciddi yabanc─▒ sermaye ç─▒k─▒┼č─▒ ya┼čanabilir. Ekonomik kriz sadece gönülsüz AKP seçmeninin de─čil Erdo─čan'─▒n sa─člam destekçilerinin de cebini yakabilir ve Erdo─čan'─▒n dü┼čü┼čünü tetikleyebilir.ORDU GER─░ M─░ DÖNÜYOR?Erdo─čan, 17 Aral─▒k operasyonu sonras─▒nda Gülen hareketi kar┼č─▒s─▒nda öyle çaresiz bir duruma dü┼čtü ki, k─▒┼člas─▒na yollad─▒─č─▒ orduyu yeniden masaya davet etmek zorunda kald─▒. Ordu yeniden aç─▒klamalar yapmaya ba┼člad─▒. Askerin tav─▒rlar─▒nda de─či┼čiklik oldu─ču gözlemleniyor. Son haftalarda sivillerle ili┼čkilerde son birkaç y─▒l içinde görülmedik bir özgüven içine girdikleri belirtiliyor.CEMAAT─░N ALBAYLARIK─▒sa vadede Erdo─čan'─▒n i┼čine yarayacak olan bu manevra, uzun vadede çok riskli. Çünkü ordudan at─▒lmalar─▒n durdu─ču 2007 sonras─▒nda, Gülen destekçileri ordunun baz─▒ birimlerinde etkili hale geldiler. Bas─▒nda, TSK içindeki albaylar─▒n yüzde 10'unun, yüzba┼č─▒lar─▒n ise yüzde 40'─▒n─▒n Gülen hareketine mensup oldu─ču ileri sürülüyor.1960 DARBES─░ HATIRLATILDI"Hükümet Gülen hareketine yönelik bir operasyon ba┼člat─▒rsa, ordu içindeki bu Gülen yanl─▒lar─▒, ayn─▒ 1960'ta albaylar─▒n yapt─▒─č─▒ gibi ba─č─▒ms─▒z hareket etmeye kalk─▒┼č─▒r m─▒?" Bu tür sorular bundan sonra Türkiye'nin gelece─činde anahtar rol oynayacak.ERDO─×AN ARTIK DÜ┼×Ü┼×TETek adam yönetimini benimsedi─či andan itibaren Erdo─čan’─▒n etraf─▒ndaki koalisyon kendisini terk etmeye ba┼člad─▒. 2011’den itibaren ba┼čar─▒ grafi─či yava┼čça dü┼čüyor. Önünde sonunda siyaset d─▒┼č─▒ kalacak. 30 Mart’ta sand─▒ktan çok güçlü bir destek bulamazsa Erdo─čan Cumhurba┼čkan─▒ olmak yerine dördüncü dönem ba┼čbakan kalmay─▒ isteyecektir. Zaten ç─▒kar─▒lan internet ve HSYK yasalar─▒yla gündemde olan M─░T yasas─▒ da müstakbel ba┼čbakan─▒ güçlendirecek yasalard─▒r.


Bu haber toplam 1167 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler