Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kanal ─░stanbul'un g├╝zargah─▒ de─či┼čti

Kanal ─░stanbul'un g├╝zargah─▒ de─či┼čti
Kanal ─░stanbul i├žin belirlenen istimlak edilecek arazilerin ├žoklu─ču nedeniyle vazge├žildi.
03.04.2014 / 13:44

Ç─▒lg─▒n proje olarak an─▒lan Kanal ─░stanbul için belirlenen Silivri, Ortaköy, ─░nce─čiz, Gökçeli, Çanakça, Da─čyenice bölgesinden, Karacaköy, Evcik Baraj─▒’ndan Karadeniz’e ba─članan bölümde istimlak edilecek arazilerin çoklu─ču nedeniyle vazgeçildi. Küçükçekmece, Ba┼čak┼čehir ve Arnavutköy alternatif bölge olarak dü┼čünülüyor.


 


Bu konuda as─▒l geli┼čmenin ihale modeliyle ortaya ç─▒kmas─▒ bekleniyor. Yetkililerden edinilen bilgilere göre Kanal ─░stanbul projesi ile yerlilerin yan─▒ s─▒ra birçok yabanc─▒ ┼čirket de ilgileniyor.Panama Kanal─▒ projesini yapan MWH Global ve Çinli birçok ┼čirket ihaleye ilgi duyarken, TAV da orta─č─▒ CCC ile süreci yak─▒ndan takip ediyor.


 


Dünya Gazetesi'nden Meltem Gündüz'ün haberine göre,Rus ve ─░talyan firmalar─▒ ile de baz─▒ ön görü┼čmeler yap─▒ld─▒. Bölgedeki deniz trafi─čine de çözüm getirmesi beklenen proje, Karadeniz ve Bo─čazlar’─▒ yo─čun kullanan Rusya’n─▒n da radar─▒nda. ─░stanbul’daki deniz trafi─čine çözüm için büyük bir Rus firmas─▒ kanal─▒n in┼čas─▒n─▒ üstlenebilece─čini iletti.


 


10 milyar dolar tahmini


 


Baz─▒ sivil toplum kurulu┼člar─▒ ve bilim adamlar─▒n─▒n ele┼čtirdi─či, kar┼č─▒ ç─▒kt─▒─č─▒ projenin tam detaylar─▒ ortaya ç─▒kmad─▒─č─▒ için maliyeti hakk─▒nda kesin tespitler de yok. Ancak üçüncü havaliman─▒ projesine yak─▒n bir büyüklü─čün ortaya ç─▒kmas─▒ bekleniyor. ─░lk telaffuzlara göre projenin maliyeti 10 milyar dolar!


 


Kanal’─▒n 25 metre derinli─činde ve 150 metre geni┼čli─činde olmas─▒ öngörülüyor. 5.5 milyar TL olarak hesaplanan in┼čaat i┼čleri kapsam─▒nda ─░stanbul Bo─čaz─▒ ile Silivri aras─▒ndaki do─ču- bat─▒ ekseninde, proje ile çak─▒┼čacak en az 5 otoyolu, karayolu ve demiryolunun deplase edilmesi (ba┼čka noktaya ta┼č─▒nmas─▒) planlan─▒yor.


 


Kanal üzerine en az 8, en çok 11 köprü in┼ča edilmesi planlan─▒yor. Toplamda 10 milyar dolara mal olacak proje için parça parça ihaleye ç─▒k─▒lacak. Kanal, alttan kesik ‘V’ harfi biçiminde in┼ča edilecek. Alt bölümünün geni┼čli─činin 100 metreye, V harfinin iki ucu aras─▒ndaki mesafenin 520 metreye kadar ula┼čabilecek. Kanal─▒n derinli─či 20 metre olacak.


 


Güzergah yak─▒nda aç─▒klanacak


 


Kanal ─░stanbul projesi, güzergah─▒n─▒n aç─▒klanaca─č─▒ tarihten itibaren gayrimenkul piyasas─▒na büyük hareketlilik getirecek.


 


Ba┼čbakan Erdo─čan’─▒n ‘Ç─▒lg─▒n Proje’ olarak tan─▒mlad─▒─č─▒ Kanal ─░stanbul’un güzergah─▒ henüz aç─▒klanmad─▒ fakat 


 


 projeye ev sahipli─či yapacak yerlerde arazi fiyatlar─▒ tavan yapt─▒. Projenin yerinin ┼ču an tam olarak belli olmad─▒─č─▒n─▒, çal─▒┼čmalar yapt─▒klar─▒n─▒ belirten yetkililer, “En k─▒sa yol, en uygun yer neresidir onu ara┼čt─▒r─▒yoruz. ─░stanbul Bo─čaz─▒’na alternatif olacak güzergah─▒ belirleme gayretindeyiz. 1-1,5 ay içinde güzergah─▒ netle┼čtirece─čiz” dedi.


 


Daha önce belirlenen Silivri, Ortaköy, ─░nce─čiz, Gökçeli, Çanakça, Da─čyenice bölgesinden, Karacaköy, Evcik Baraj─▒’ndan Karadeniz’e ba─članan bölümde istimlak edilecek arazilerin çoklu─ču nedeniyle vazgeçildi.


 


Di─čer yandan Küçükçekmece, Ba┼čak┼čehir ve Arnavutköy’ün alternatif bölge olarak dü┼čünüldü─čü, kanal aks─▒nda bulunan arazilerin yakla┼č─▒k yüzde 80’inin Hazine'ye ait olmas─▒n─▒n bu rotan─▒n seçilmesinde önemli rol oynad─▒─č─▒ ö─črenildi.


 


E─čer bu güzergah seçilirse proje, Küçükçekmece-Ba┼čak┼čehir- Arnavutköy ilçelerinden geçerek Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine ba─člayacak. Projeyle Küçükçekmece Gölü kanala kat─▒lacak, Sazl─▒dere Baraj─▒ ise devre d─▒┼č─▒ kalacak.


 


Günde 160 gemi geçecek


 


Ba┼čbakan Tayyip Erdo─čan’─▒n ‘ç─▒lg─▒n projem’ olarak adland─▒rd─▒─č─▒ Kanal ─░stanbul uzun süre büyük ses getirmi┼čti. Kanal ─░stanbul projesi ile beraber iki yar─▒m ada ve bir ada olu┼čacak. Kanal─▒n su derinli─či yakla┼č─▒k 25 metre olacak. Su yüzeyinde geni┼člik 145-150 metre yi bulacak. Kanal─▒n in┼čas─▒ s─▒ras─▒nda ortaya ç─▒kacak hafriyat büyük bir liman ve havaliman─▒ yap─▒m─▒nda, sönmü┼č maden ocaklar─▒nda ve kanal─▒n kapat─▒lma noktas─▒nda kullan─▒lacak. Kanal ─░stanbul’dan günde 150-160 geminin geçmesi hedefleniyor.


 


Çok ele┼čtirilen Ç─▒lg─▒n Proje


 


Projeye kar┼č─▒ ç─▒kan sivil toplum kurulu┼člar─▒ ve akademisyenlerin görü┼čleri özetle ┼čöyle:


 


• ─░stanbul’un do─čal ya┼čam kaynaklar─▒n─▒ tehlikeye atar.


 


• Bo─čaz’daki tanker trafi─činin yaratt─▒─č─▒ tehlikeyi önleyemez.


 


• ─░stanbul’un su kaynaklar─▒n─▒ bitirebilir, deniz kimyas─▒n─▒ bozarak canl─▒lar─▒n yok olmas─▒na yol açabilir. • Tar─▒m-orman arazilerini olumsuz etkiler.


 


• ─░stanbul’un deprem ve ula┼č─▒m gibi en önemli sorunlar─▒na öncelik verilmeli. Proje deprem riskini art─▒rabilir.


 


• Tehdit alt─▒ndaki do─čal ve çevresel de─čerlerin kayb─▒na yolaçar.


 


• Projenin devreye girmesi, içme suyu rezervlerinden vazgeçmek anlam─▒na gelir.

Bu haber toplam 1785 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler