Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Acil ├ça─čr─▒ Merkezleri Tek Numarada

Acil ├ça─čr─▒ Merkezleri Tek Numarada
T├╝rkiye'de art─▒k b├╝t├╝n acil ├ža─čr─▒ merkezleri tek numara alt─▒nda topland─▒.
17.05.2014 / 14:26

    ─░çi┼čleri Bakanl─▒─č─▒’n─▒n uzun bir süreden beri kamu kurumlar─▒na ait acil ça─čr─▒ merkezlerinin tek çat─▒ alt─▒nda birle┼čtirilmesine yönelik çal─▒┼čma tamamland─▒. ─░çi┼čleri Bakanl─▒─č─▒, yeni ça─čr─▒ merkezlerine ili┼čkin “112 Acil Ça─čr─▒ Merkezleri Kurulu┼č, Görev ve Çal─▒┼čma Yönetmeli─či” haz─▒rlanarak yürürlü─če girdi. Buna göre,  büyük┼čehir belediyesi bulunan illerde valili─če ba─čl─▒ olarak kurulan yat─▒r─▒m izleme ve koordinasyon ba┼čkanl─▒─č─▒ bünyesinde, di─čer illerde ise valilikler bünyesinde acil ça─čr─▒ merkezleri kurulacak.

   
Yeni uygulama da, kamu düzeni ve güvenli─či, ki┼či sa─čl─▒─č─▒ ve güvenli─či, toplum sa─čl─▒─č─▒, su kaynaklar─▒ ve sulak alanlar ile do─čaya yönelik ani tehditler ve mala yönelik zararlar─▒ içeren durumlara ili┼čkin her türlü ça─čr─▒y─▒ 112 Acil Ça─čr─▒ Merkezleri alacak. Bu kapsam da 112 Acil Ça─čr─▒ Merkezinde il jandarma komutanl─▒─č─▒, il emniyet müdürlü─čü, sahil güvenlik bölge veya grup komutanl─▒─č─▒, büyük┼čehir belediyesi itfaiye daire ba┼čkanl─▒─č─▒ ile il, ilçe ve belde belediyeleri itfaiye müdürlükleri veya birimleri, orman bölge veya i┼čletme müdürlü─čü, do─ča koruma ve milli parklar bölge veya ┼čube müdürlü─čü, il sa─čl─▒k müdürlü─čü,  il afet ve acil durum müdürlü─čü ile valilik karar─▒ ile 112 acil ça─čr─▒ sistemine dâhil edilen di─čer kurumlar─▒n görevlendirdi─či Ça─čr─▒ Yönlendirici bulunacak. Ça─čr─▒ Merkezindeki i┼čleyi┼či ise ça─čr─▒ merkezi müdürü yönlendirecek.


     112 Acil Ça─čr─▒ Merkezinde kurumunu temsil için görevlendirilen uzman personel olan ça─čr─▒ yönlendirici, acil yard─▒m taleplerini di─čer birimlerle koordinasyon içerisinde kendi kurumunun imkânlar─▒n─▒ kullanarak sevk ve koordine edecek.

   
Deprem, sel, heyelan ve kaya dü┼čmesi gibi do─čal afetler, önemli toplumsal olaylar, büyük ölçekli yang─▒n, KBRN ve trafik kazas─▒ gibi olaylara ili┼čkin ça─čr─▒ merkezine yap─▒lan bildirimleri ivedilikle ilgili vali yard─▒mc─▒s─▒na iletilecek.

Ça─čr─▒ merkezinde vaka kayd─▒ aç─▒lan ça─čr─▒lar on y─▒l, vaka kayd─▒ aç─▒lmayan ça─čr─▒lar ise bir y─▒l süre ile saklanacak.

Bu haber toplam 1589 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler