Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

S─▒rada T├╝rkmen gaz─▒ var

S─▒rada T├╝rkmen gaz─▒ var
T├╝rkmenistan do─čalgaz─▒n─▒n Azerbaycan ve T├╝rkiye ├╝zerinden Avrupa'ya ta┼č─▒nmas─▒ konusu s─▒k├ža konu┼čulmaya ba┼čland─▒.
25.05.2014 / 16:44

   Dünyan─▒n en büyük dördüncü do─čalgaz rezervlerine sahip Türkmenistan, enerji alan─▒nda büyük ölçekte Rusya'ya ba─č─▒ml─▒ olan Avrupa'n─▒n bu ba─č─▒ml─▒l─▒─č─▒ azaltmak için ba┼čvuraca─č─▒ ülkeler aras─▒nda bulunuyor.


 


 


 


 


 


 


32 trilyon metreküp do─čalgaz rezervi bulunan, y─▒lda yakla┼č─▒k 80 milyar metreküp do─čalgaz üreterek küresel enerji aktörü olma konusunda önemli ad─▒mlar atan Türkmenistan, bu gaz─▒ büyük oranda Çin'e, Rusya'ya, ─░ran'a ve di─čer eski Sovyet ülkelerine ihraç ediyor.


 


 


 


    Uzmanlar, Türkmen do─čalgaz─▒n─▒n Avrupa'ya iletilmesi halinde, AB ülkelerinin Rusya olan enerji ba─č─▒ml─▒l─▒─č─▒n─▒ çok büyük ölçekte azaltaca─č─▒n─▒ ve Rusya'ya rakip olabilece─čini söyleseler de bu dü┼čüncenin yine Rusya ve ─░ran'─▒n etkisiyle yak─▒n dönemde gerçekle┼čmemesinin mümkün olmayaca─č─▒nda hemfikir.


 


 


 


Rusya ve ─░ran, Türkmenistan'─▒n stratejik konumu, Hazar Denizi'nin statüsünün henüz belirlenmemi┼č olmas─▒, Türkmen do─čalgaz─▒n─▒n Avrupa'ya gönderilmesinin kar┼č─▒s─▒ndaki etkenler olarak gösteriliyor.


 


 


 


 


 


"RUSYA VE ─░RAN, TÜRKMEN GAZININ AVRUPA'YA G─░TMES─░N─░ ─░STEM─░YOR"


 


 


 


    Azerbaycan Diplomatik Akademisi Üniversitesi Enerji Ara┼čt─▒rmalar─▒ Merkezi Ba┼čkan─▒ Dr. Elnur Soltanov, Türkmen do─čalgaz─▒n─▒n Avrupa'ya iletilmesi konusunun zaman zaman dile getirildi─čini, gaz─▒n iletilmesi için Hazar Denizi üzerinden Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye veya ─░ran güzergahlar─▒n─▒n önerildi─čini kaydetti.


 


 


 


    Türkmenistan'─▒n stratejik konumu nedeniyle do─čalgaz─▒n─▒ ta┼č─▒ma sorunu ya┼čad─▒─č─▒n─▒ ve boru hatlar─▒na mahkum oldu─čunu ifade eden Soltanov, "Her ne kadar Avrupa'da çe┼čitli ortamlarda dile getirilse de Rusya ve ─░ran, Türkmen gaz─▒n─▒n Avrupa'ya gitmesini istemiyor" dedi.


 


 


 


    Rusya'n─▒n Ukrayna olay─▒nda görüldü─čü gibi Avrupa'ya do─čalgaz satarak hem siyasi hem de ekonomik kazan─▒mlar sa─člad─▒─č─▒n─▒ belirten Soltanov, rezervler göz önünde bulunduruldu─čunda Türkmenistan Rusya'ya Avrupa pazar─▒nda rakip olabilece─čini kaydetti.


 


 


 


Bu durumun Rusya taraf─▒nda asla ho┼č kar┼č─▒lanmayaca─č─▒n─▒ vurgulayan Soltanov, görü┼člerini ┼čöyle aç─▒klad─▒:


 


 


 


    "Hazar Denizi'nin statüsünün henüz belirlenmi┼č olmamas─▒, Rusya'n─▒n siyasi ve askeri yönden güçlü ülke olmas─▒ ve Ukrayna olaylar─▒nda radikalle┼čmesi göz önünde bulunduruldu─čunda Türkmen gaz─▒n─▒n Hazar üzerinden Avrupa'ya ta┼č─▒nmas─▒ çok dü┼čük ihtimal olarak görülüyor. Bu sadece Avrupa ve ABD'nin Rusya'y─▒ dengeleyebilece─či takdirde mümkün olabilir. ─░ran da siyasi ve ekonomik nedenlerle Türkmen gaz─▒n─▒n Avrupa'ya ç─▒kmas─▒n─▒ istemiyor. ─░ki büyük devlet bunu istemedi─či için, di─čer büyük devletler de ┼čimdilik isteksiz oldu─ču için bu dü┼čünce ┼čimdilik yine dü┼čünce düzeyinde kalacakt─▒r. Rusya ve ─░ran'a kar┼č─▒ güçlü siyasi irade olmadan gaz─▒n Avrupa'ya ta┼č─▒nmas─▒ yak─▒n zamanda mümkün gözükmüyor. Fakat yine de f─▒rsat dü┼čtü─čünde hayata geçirmek için bunu konsept düzeyinde koruyacaklar"


 


 


 


 


 


"TÜRK─░YE-AZERBAYCAN-TÜRKMEN─░STAN DI┼×─░┼×LER─░ BAKANLARI ÜÇLÜ GÖRÜ┼×MES─░ UMUT DO─×URDU"


 


 


 


    D─▒┼č politika uzman─▒ Dr. Zaur ┼×iriyev, Avrupa'n─▒n enerji güvenli─činin sa─članmas─▒nda Türkmenistan do─čalgaz─▒n─▒n önemli bir alternatif oldu─čunu, teknik aç─▒dan da Hazar Denizi'nde yap─▒lacak hat ile kolay olaca─č─▒n─▒ fakat uzun süredir tart─▒┼č─▒lsa da üzerinde anla┼čma sa─članamad─▒─č─▒n─▒ kaydetti.


 


 


 


    Türkmenistan'─▒n da Avrupa'ya do─čalgaz satmak istedi─čini fakat uluslararas─▒ etkenleri ve bölgede ya┼čanan olaylar─▒ göz önünde bulundurarak çekingen davrand─▒─č─▒n─▒ söyleyen ┼×iriyev, son dönemlerde olu┼čturulan Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan d─▒┼či┼čleri bakanlar─▒ üçlü görü┼čme format─▒n─▒n Türkmenistan'─▒n tutumunu de─či┼čtirece─či umudunu do─čurdu─čunu belirtti.


 


 


 


    Bu görü┼čme format─▒n─▒n konuya ili┼čkin bir arabuluculuk giri┼čimi gibi de─čerlendirmenin yanl─▒┼č olaca─č─▒n─▒ ve görü┼čmede üç ülkeyi ilgilendiren birçok konunun gündeme gelece─čini söyleyen ┼×iriyev, ┼čunlar─▒ kaydetti


 


 


 


"26 May─▒s'ta (yar─▒n) Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan d─▒┼či┼čleri bakanlar─▒ Bakü'de bir araya gelecek. Bu konu da mutlaka konu┼čulacakt─▒r. Türkiye de Türkmenistan gaz─▒n─▒n kendi ülkesinden geçerek Avrupa'ya ta┼č─▒nmas─▒n─▒ arzuluyor. Bu üçlü görü┼čme, Türkmenistan'─▒n tutumunu de─či┼čtirece─či umudunu do─čurdu. Türkmenistan ise enerji politikas─▒ndan ┼čimdilik Asya pazar─▒na daha cazip bak─▒yor ve burada güçlenmeye çal─▒┼č─▒yor. Bu y─▒l─▒n sonbahar─▒nda Astrahan'da Hazar'a k─▒y─▒da┼č ülkelerin devlet ba┼čkanlar─▒n─▒n zirvesinde Hazar sorununun temel ilkeleri üzerinde mutabakat konusunda hissedilir ilerleme sa─član─▒laca─č─▒ taktirde konu politik düzeyde tart─▒┼čmaya aç─▒lacakt─▒r. Fakat Türkmenistan Avrupa enerji güvenli─činde yer almak istese bile Rusya ve ─░ran'─▒n bunu engelleme gücü bulunuyor."


 


 


 


DI┼×─░┼×LER─░ BAKANLARI BAKÜ'DE BULU┼×ACAK


 


 


 


     Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan D─▒┼či┼čleri Bakanlar─▒ Üçlü Toplant─▒s─▒'n─▒n ilki Azerbaycan'─▒n ba┼čkenti Bakü'de yap─▒lacak.


 


 


 


D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒'ndan yap─▒lan aç─▒klamaya göre, yar─▒n düzenlenecek toplant─▒ kapsam─▒nda enerji ve ula┼čt─▒rma ba┼čta olmak üzere üç ülkeyi ilgilendiren konularda ikili ve bölgesel düzeyde i┼čbirli─činin geli┼čtirilmesi imkânlar─▒n─▒n de─čerlendirilmesi ve bölgesel ve uluslararas─▒ geli┼čmeler hakk─▒nda görü┼č al─▒┼čveri┼činde bulunulmas─▒ öngörülüyor.


 


 


 


     Aç─▒klamada, D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Ahmet Davuto─člu'nun toplant─▒ çerçevesinde Azerbaycan D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Elmar Memmedyarov ve Türkmenistan D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Ra┼čid Meredov ile ikili görü┼čmeler de yapaca─č─▒ bildirildi. Aç─▒klamada, ┼ču ifadeler yer ald─▒:


 


 


 


"Bölgede Azerbaycan, Gürcistan ve ─░ran'─▒n kat─▒l─▒m─▒yla olu┼čturulan D─▒┼či┼čleri Bakanlar─▒ Üçlü Toplant─▒lar─▒ mekanizmas─▒n─▒n bu kez Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan aras─▒nda da olu┼čturulmas─▒ amaçlanmakta ve bu kapsamda Bakü'de yap─▒lacak toplant─▒n─▒n, söz konusu üç ülke aras─▒nda kar┼č─▒l─▒kl─▒ yarar temelinde her alanda ortak i┼čbirli─činin geli┼čtirilmesine, bölgesel istikrar ve güvenli─čin peki┼čtirilmesine katk─▒ sa─člamas─▒ beklenmektedir."

Bu haber toplam 2044 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler