Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

┼×oke eden haber! Musul ele ge├žirildi

┼×oke eden haber! Musul ele ge├žirildi
Irak'ta Musul kentinin, Irak ┼×am ─░slam Devleti (I┼×─░D) militanlar─▒n─▒n kontrol├╝ne ge├žti─či iddia edildi.
10.06.2014 / 17:42

    Emniyet kaynaklar─▒ndan al─▒nan bilgiye göre, terör örgütü I┼×─░D militanlar─▒, daha önce baz─▒ noktalar─▒nda kontrolü ele geçirdikleri Musul'da sabah─▒n erken saatlerinde de güneydeki polis merkezi ve askeri operasyonlar binas─▒na girdi.


 


 


 


    Güvenlik güçlerinin çekilmek zorunda kald─▒─č─▒ kentte, I┼×─░D mensuplar─▒n─▒n kontrolü tamamen ele geçirdi─či öne sürüldü.


 Irak'ta ordu birlikleriyle çat─▒┼čan terör örgütü I┼×─░D militanlar─▒n─▒n gece Musul havaalan─▒, valilik ve polis müdürlü─čü binas─▒n─▒n da aralar─▒nda bulundu─ču baz─▒ bölgelerde kontrolü ele geçirdi─či belirtilmi┼čti. BAZI TELEV─░ZYON KANALLARININ YAYINI DURDU  Öte yandan, Musul'un I┼×─░D'in kontrolüne geçen bölgesinde yay─▒n yapan Sema ve Nineva el-Gad televizyon kanallar─▒n─▒n yay─▒n─▒ durdu. I┼×─░D militanlar─▒ cumartesi günü Enbar Üniversitesi'ne sald─▒rarak, baz─▒ güvenlik görevlilerini öldürmü┼č, aralar─▒nda ö─čretim üyeleri ile ö─črencilerin de bulundu─ču çok say─▒da ki┼čiyi rehin alm─▒┼čt─▒. Örgüt üyelerinin bir süre sonra rehin tuttu─ču bin 300 ö─črenciyi serbest b─▒rakt─▒─č─▒ duyurulmu┼čtu. 


 


   
 Irak - ┼×am ─░slam Devleti (I┼×─░D) adl─▒ örgüt günler süren çat─▒┼čmalar sonras─▒ Musul'da kontrolü büyük ölçüde ele ald─▒. 

 

 
HALK ERB─░L'E KAÇTIEn Son Haber'in haberine göre; Güvenlik kaynaklar─▒, kontrolü I┼×─░D'in eline geçen bölgede ya┼čayan hükümet yetkililerinin, kentte uygulanan soka─ča ç─▒kma yasa─č─▒na ra─čmen aileleriyle kaçt─▒─č─▒n─▒ ifade etti. Musul halk─▒, Irak Kürt Yönetimi idaresindeki Duhok ve Erbil'e do─čru kaçt─▒. I┼×─░D'in Musul'un ard─▒ndan Kerkük'e girebilece─či ifade edildi. TÜRK─░YE'N─░N MUSUL VE KERKÜK'TEK─░ HAKLARIMusul'un I┼×─░D'in kontrolüne geçmesiyle birlikte ülkede tam bir kaos hakim. Irak Ba┼čbakan─▒ Maliki, ba┼čta Avrupa Birli─či olmak üzere dünya ülkelerine acil yard─▒m ça─čr─▒s─▒nda bulundu. Irak'─▒n bölünmü┼č yap─▒s─▒ ve otorite bo┼člu─čundan do─čan kaos ortam─▒, bölgedeki Türkmen'lerin can güvenli─či oldu─ču kadar Türkiye'nin Musul ve Kerkük'teki haklar─▒n─▒ da yeniden gündeme getirdi. 


  TOPRAK BÜTÜNLÜ─×Ü BOZULURSA TÜRK─░YE G─░REB─░L─░RM─▒sak-─▒ Milli s─▒n─▒rlar─▒ içinde kalan Kerkük ve Musul, 1926 y─▒l─▒nda yap─▒lan ─░stanbul anla┼čmas─▒ ile birlikte toprak bütünlü─čü sa─članmas─▒ ┼čart─▒yla terk edilmi┼čti. Irak'─▒n toprak bütünlü─čü esas al─▒narak yap─▒lan ─░stanbul anla┼čmas─▒na göre, bugün bölünmü┼č yap─▒s─▒ ve bölgenin illegal örgütlerin kontrolüne geçmesi Türkiye'nin haklar─▒n─▒ gündeme getirdi. Buna göre, otorite bo┼člu─čundan kaynaklanan kaos ortam─▒, Türkiye'nin Kerkük ve Musul'a girebilmesi için uluslar aras─▒ hukukta me┼čru zemini haz─▒rl─▒yor. Yani Türkiye e─čer isterse, Kerkük ve Musul'daki haklar─▒n─▒ gündeme getirerek bu iki ┼čehri kontrol alt─▒na alabilir.
Kaynak: AA

Etiketler: musul i┼čid
Bu haber toplam 1620 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler