Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bu Operasyonlar─▒n Sebebi Nedir?

Bu Operasyonlar─▒n Sebebi Nedir?
Paralel yap─▒lanmaya y├Ânelik y├╝r├╝t├╝len soru┼čturmada hakk─▒nda yakalama karar─▒ verilen 117 polisten 108'i g├Âzalt─▒na al─▒nd─▒ 9 zanl─▒ ise firarda.
24.07.2014 / 10:43


   ─░stanbul Emniyet Müdürlü─čü'ne ba─čl─▒ Terörle Mücadele Müdürlü─čü ve Organize ┼×ube Müdürlü─čü taraf─▒ndan düzenlenen 2 ayr─▒ operasyon kapsam─▒nda 108 polis gözalt─▒na al─▒nd─▒. ─░stanbul Cumhuriyet Ba┼čsavc─▒l─▒─č─▒ yapt─▒─č─▒ aç─▒klamayla dosyadaki isimlerin say─▒s─▒n─▒ 115 olarak aç─▒klarken bu rakam, 'usûlsüz ve yasad─▒┼č─▒ dinleme' operasyonunu yürüten Organize ┼×ube'nin 2 ki┼čiyi daha gözalt─▒na almas─▒yla 117'ye ç─▒kt─▒. Yakalanan isimlerden birinin eski ─░stanbul Asayi┼č ┼×ube Müdürü Erkan E, di─čerinin ise Ad─▒yaman kent merkezinde görev yapan polis memuru Mustafa B. oldu─ču ö─črenildi. Her iki operasyonda ise 9 ┼čüphelinin firarda oldu─ču bildirildi. Haklar─▒nda yakalama karar─▒ ç─▒kar─▒lmas─▒n─▒n ard─▒ndan kay─▒plara kar─▒┼čan isimlerin, emniyet müdürleri Erol Demirhan, Mehmet Y─▒lmaz, Halil Karakuzu, Ahmet Öztürk ile emniyet amirleri Murat Hamarat, Muhammed Ali Ikl─▒, ─░smail Aslan ve ba┼čkomiserler ─░kbal Kayaduman ve Fatih Tezcan oldu─ču kaydedildi. Firarilerin yar─▒n ─░zmir'de teslim olacaklar─▒ iddia edildi.7 ┼×UBAT G─░R─░┼×─░M─░N─░N M─░MARLARINDANFirariler aras─▒ndaki en önemli isimlerden birisi, ─░stihbarat ┼×ube eski Müdürü Erol Demirhan. Demirhan, Selam-Tevhid Terör Örgütü Soru┼čturmas─▒ kapsam─▒nda dinlemeleri yapan ekibe yönelik düzenlenen operasyonda gözalt─▒na al─▒nan TEM ┼×ube eski Müdürü Yurt Atayün ile dirsek dirse─če çal─▒┼čm─▒┼č bir isim. Demirhan, 7 ┼×ubat 2012 krizi olarak bilinen olayda, M─░T Müste┼čar─▒ Hakan Fidan'─▒ ┼čüpheli s─▒fat─▒yla ifadeye ça─č─▒rm─▒┼č ve ard─▒ndan Yurt Atayün ile birlikte görevden al─▒nm─▒┼čt─▒. Yine Devrimci Karargâh ve KCK operasyonlar─▒ da Erol Demirhan döneminde h─▒z kazanm─▒┼čt─▒. Soru┼čturma dosyas─▒ndaki en kritik isimlerden birisi olan Demirhan, bask─▒n yap─▒lan adresinde bulunamad─▒. Bask─▒n─▒n ard─▒ndan yap─▒lan çal─▒┼čmayla Demirhan'─▒n firar etti─či ortaya ç─▒kt─▒.Gözalt─▒na al─▒nan 76 polis ‘casusluk’la suçlan─▒yor. Dönemin iki kritik ismine iki kritik soru sorulacak.

M─░T Müste┼čar─▒ Hakan Fidan’─▒n ‘Selam Tevhid’ örgütünün ‘Emin’ kod adl─▒ üyesi s─▒fat─▒yla telefonlar─▒ dinlenip kaydedildi. M─░T Müste┼čarl─▒─č─▒’n─▒n internet sitesi de izlendi. Ayr─▒ca TÜB─░TAK’─▒n üst düzey kriptoloji uzman─▒n─▒n da dinlenenler aras─▒nda bulundu─ču belirtildi. 2 KR─░T─░K SORUDönemin TEM ┼×ube Müdürlü─čü’nden sorumlu Emniyet Müdür Yard─▒mc─▒s─▒ Yurt Atayün ve Terörle Mücadele ┼×ube Müdürü Ömer Köse’yi sorgu s─▒ras─▒nda bekleyen en kritik 2 soru, M─░T Müste┼čar─▒ Hakan Fidan’─▒n ve TÜB─░TAK’─▒n en önemli kriptoloji uzman─▒n telefonunun dinlenmesine ili┼čkin olacak. Polis, gözalt─▒ndakilere bu ki┼čilerin telefonlar─▒n─▒ ne amaçla dinledi─čini ve sürdürdükleri terör soru┼čturmas─▒ ile ilgisini soracak.Gözalt─▒ndakilere 25 sayfal─▒k soru Gözalt─▒na al─▒nan polislerden 16’s─▒n─▒n avukatl─▒─č─▒n─▒ yapan Ömer Turanl─▒, polislerin ifadelerinin al─▒nmaya ba┼čland─▒─č─▒n─▒ belirterek “25 sayfa uzunlu─čunda soru var. Sorular Selam Tevhid soru┼čturmas─▒, gizlili─čin ihlali, özel verilerin hukuka ayk─▒r─▒ kaydedilmesi ve hukuka ayk─▒r─▒ dinlemelerle ilgili” diye konu┼čtu. O polisler neden arkadan kelepçelendi?

Operasyonda gözalt─▒na al─▒nan emniyet müdürlerinin ‘kelepçe oyunu’ de┼čifre oldu.

Emniyet'teki 'Paralel yap─▒' mensuplar─▒na yönelik olarak gerçekle┼čtirilen operasyonda gözalt─▒na al─▒nan eski polis müdürlerinin kelepçeli ellerini göstererek ┼čov yapt─▒klar─▒ ve böylece operasyon ma─čduru olduklar─▒n─▒ göstermek istedikleri görüldü. ─░stanbul Emniyeti eski TEM Müdürü Yurt Atayün kendilerini gözalt─▒na almayan gelen kolluk görevlilerine “Beni arkadan kelepçeleyin, bunu da tutana─ča yaz─▒n” dedi─či belirtilirken, ─░stihbarat eski Müdürü Ali Fuat Y─▒lmazer de kameralara kelepçeli ellerini göstererek ma─čdur gibi görünmeye çal─▒┼čt─▒─č─▒ dikkat çekti. Ayn─▒ ┼čovu eski ─░stanbul TEM ┼×ubesi’nin eski müdürü Ömer Köse de yapt─▒. Operasyon sabah─▒ sa─čl─▒k kontrolü için hastaneye getirilen Köse, kelepçesiz girdi─či hastanede kendisine refakat eden polislere “Beni kelepçeleyin” dedi. Köse, gazetecileri görünce de ellerindeki kelepçeleri gösterdi.

Hürriyet gazetesinden Akif Beki "Bak─▒n niye arkadan kelepçelenmi┼č" ba┼čl─▒─č─▒yla kaleme ald─▒─č─▒ yaz─▒da belki de günün en önemli ayr─▒nt─▒s─▒n─▒ okuyucusuna aktard─▒. Önceki gün Emniyet'teki 'Paralel yap─▒' mensuplar─▒na yönelik olarak gerçekle┼čtirilen operasyonda eski polis müdürlerinin neden arkadan kelepçelendi─čini aç─▒klad─▒. Polis tutanaklar─▒na geçen kayda göre, eski polis müdürleri 'alg─▒ operasyonu' aç─▒s─▒ndan arkadan kelepçelenmeyi kendileri istemi┼č...─░┼čte Akif Beki'nin bugünkü yaz─▒s─▒: Eski Terörle Mücadele Müdürü, bir terör zanl─▒s─▒ gibi, az─▒l─▒ bir suçlu gibi ellerine arkadan kelepçe tak─▒larak sa─čl─▒k kontrolüne getirilip götürülüyor. ─░ntikam için mi? 17 ve 25 Aral─▒k kumpaslar─▒n─▒n öcünü almak için mi? Direndi, artistlik yapt─▒ da ondan m─▒? Gününü görsün diye mi? Ezmek, horlamak, a┼ča─č─▒lamak için mi? Patronun kim oldu─čunu göstermek için mi? Güç gösterisinden mi?


Bu haber toplam 1899 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler