Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bekaro─člu: CHP'de ba┼č├Ârt├╝l├╝ vekil olmal─▒

Bekaro─člu: CHP'de ba┼č├Ârt├╝l├╝ vekil olmal─▒
CHP Parti MeclisiÔÇÖne se├žilen Mehmet Bekaro─člu CHPÔÇÖnin dindar kesimle bar─▒┼čmas─▒n─▒n yolunun sosyal demokrat politikalardan ge├žti─čini s├Âyledi. Al Jazeera'nin sorular─▒n─▒ yan─▒tlayan Bekaro─člu, ÔÇťCHPÔÇÖde ba┼č├Ârt├╝l├╝ milletvekili de olmal─▒ÔÇŁ dedi.
13.09.2014 / 09:37

   CHP Parti Meclisi 18’nci ola─čanüstü kurultay─▒n ard─▒ndan Cumartesi günü ilk toplant─▒s─▒n─▒ yapacak. Kurultaydan sonra partinin en yetkili organ─▒ olan Parti Meclisi’ne (PM) Bilim Kültür Yönetim Platformu’ndan, yani genel ba┼čkan kontenjan─▒ndan seçilen Mehmet Bekaro─člu’nun CHP Merkez Yönetim Kurulu’na girip girmeyece─či merak konusu. Bekaro─člu hem kendisinin hem de kurultaydan sonra PM’nin ilk toplant─▒s─▒ öncesinde sorular─▒ yan─▒tlad─▒.


 


 Üretilecek politikalara katk─▒ sa─člamak için CHP’ye kat─▒ld─▒─č─▒n─▒ söyleyen Mehmet Bekâro─člu ‘CHP dine kar┼č─▒ alg─▒s─▒'n─▒n de─či┼čmesi gerekti─čini belirtti. Bunun için sol ve sosyal demokrat politikalarda ─▒srarl─▒ olunmas─▒ gerekti─čini söyleyen Bekâro─člu, “Ba┼čörtülü milletvekili de olmal─▒. Sosyal demokratlar insanlar─▒ inançlar─▒ ve k─▒yafetleri dolay─▒s─▒yla ay─▒rmaz.” dedi.
    Kemal K─▒l─▒çdaro─člu’nun daveti üzerine CHP’ye kat─▒ld─▒n─▒z ve PM’ye seçildiniz. CHP lideri Merkez Yönetim Kurulu’na sizi alacak m─▒? Bu konuda bir i┼čaret ald─▒n─▒z m─▒?


 


Kemal K─▒l─▒çdaro─člu beni CHP’ye davet etti. Kat─▒ld─▒m, kontenjanla Parti Meclisi’ne seçildim. Makam için siyaset yapmad─▒m, yapmam. CHP’nin bu süreçte üretece─či politikalara katk─▒ sa─člamak üzere CHP’ye kat─▒ld─▒m.


   CHP lideri bir süredir dindar kesime yönelik mesajlar veriyor; "Dindarlarla bar─▒┼čmam─▒z laz─▒m, 'CHP dine kar┼č─▒ alg─▒s─▒'n─▒ y─▒kmak lâz─▒m” diyor. Sizce CHP bunun için ne yapmal─▒? Bu görev size verilirse ne önerirsiniz?   


Böyle bir alg─▒ var. Bu bir ç─▒k─▒┼čla, bir ki┼čiyle olacak bir hadise de─čil. Partinin politikalar─▒n─▒ ve dilini gözden geçirmekle olacak. CHP sosyal demokrat politikalarda ─▒srar etmeli. Geçmi┼čin bagaj─▒ bir sorun olarak duruyor. Zaman zaman özele┼čtiri yapmak gerekiyor ama daha çok bugünle ilgili yeni ┼čeyler söylemek lâz─▒m. Sosyal demokratl─▒k e┼čitlikçili─či, özgürlükçülü─čü gerektirir. Dindar, kimsenin ya┼čam tarz─▒na kar─▒┼čmaz. Ben 'CHP dine kar┼č─▒ alg─▒s─▒'n─▒ y─▒kmak için CHP’ye geçmi┼č de─čilim. Yeni dönem siyasetine katk─▒ sa─člamak üzere buraday─▒m. Partinin verdi─či görevleri yapaca─č─▒m, pozisyon pe┼činde de─čilim.


    CHP’de ba┼čörtülü milletvekili olmal─▒ m─▒? Dindar kesimle bar─▒┼čmak için böyle bir mesaj verilebilir mi?


Mesaj─▒n ötesinde sosyal demokrat bir partide toplumun her kesiminden insanlar olmal─▒. Sosyal demokrat anlay─▒┼č insanlar─▒ inançlar─▒ ve k─▒yafetleri dolay─▒s─▒yla ay─▒rmaz. Ba┼č─▒ aç─▒k, ba┼č─▒ örtülü diye ayr─▒m olmaz. Ba┼č─▒ aç─▒k oldu─ču gibi ba┼č─▒ örtülü milletvekili de olmal─▒.


    Yeni dönem siyasetinde CHP nas─▒l bir politika izlemeli?


Sosyal demokratl─▒─č─▒ güncellemesi ve bunu halka anlatmas─▒, ula┼čt─▒rmas─▒ laz─▒m. Kürt meselesinde, i┼čsizlik ve varo┼člar─▒n sorunlar─▒na yakla┼č─▒rken de e┼čitlik, özgürlük ve adalet ilkesiyle çözüm bulundu─čunda, sorunlara bu ilkelerle yakla┼č─▒ld─▒─č─▒nda CHP’nin toplum kesimlerinden destek görece─čine inan─▒yorum.


   AK Parti’nin seçim ba┼čar─▒lar─▒n─▒ neye ba─čl─▒yorsunuz? CHP’ye göre daha adaletli ve e┼čitlikçi yakla┼čt─▒─č─▒ için mi destek görüyor?


AK Parti kimlik siyaseti yapt─▒. Dindar insanlar ve k─▒rsaldan kente gelen kesimin destekçisi olarak görüldü. Üç genel seçimi kazanmas─▒ bundan. Ama AK Parti yanl─▒┼č yapt─▒, kimlik siyasetinde ─▒srar etti. Ayr─▒mc─▒l─▒k say─▒labilecek politikalara sar─▒ld─▒. Toplumun di─čer kesimlerini ötekile┼čtirdi, adaletli davranmad─▒. AK Parti’nin izledi─či politikalarla ilgili olarak da doyum noktas─▒na gelindi, ayr─▒ca bundan sonraki süreçte AK Parti kendi içinde çatlamalar ya┼čayabilir. Türkiye’deki kutupla┼čma kimlikler üzerinden oluyor, tam da bu noktada sol ve sosyal demokrat bir partiye ve politikalara ihtiyaç var. AK Parti giderek hegemon bir parti pozisyonunda.


    Siyaset gündeminin önündeki bir di─čer tart─▒┼čma da yeni anayasa ve ba┼čkanl─▒k sistemi. Bu konudaki görü┼čünüz nedir?  


─░zlenen politikalar çatlarken ba┼čkanl─▒k sistemine geçilirse toplumsal gerginlik derinle┼čir. Türkiye’yi k─▒r─▒lgan hale getirir. Say─▒n Erdo─čan’─▒n dü┼čündü─čü önerdi─či ba┼čkanl─▒k sistemi Türk tipi. Bu ba┼čkanl─▒k falan de─čil. Despotluk, bu son derece yanl─▒┼č. Ben parlamenter sistemden yanay─▒m ama ba┼čkanl─▒k sisteminin de mutlaka kötü oldu─čunu dü┼čünen bir insan de─čilim. Kuvvetler ayr─▒l─▒─č─▒ olur, denetim sistemi getirilir, bu da tart─▒┼č─▒labilir. Haziran seçimleri ayr─▒ca önemli, AK Parti 330’un üzerine ç─▒k─▒p referandumla bir ba┼čkanl─▒k sistemine ili┼čkin bir de─či┼čiklik hedefliyor. Ama derdi 12 Eylül Anayasas─▒ ile de─čil. 12 Eylül Anayasas─▒’n─▒n verdi─či yetkiyle tüm vesayet kurumlar─▒n─▒ tepe tepe kullan─▒yor. Erdo─čan 12 Eylül Anayasas─▒’n─▒n Kenan Evren dü┼čünülerek verdi─či yetkilerle bile yetinmiyor.


Bu haber toplam 1588 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler