Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sigara yasa─č─▒ art─▒k buralarda da var!

Sigara yasa─č─▒ art─▒k buralarda da var!
Sa─čl─▒k Bakan─▒ Mehmet M├╝ezzino─člu'nun, 81 il valili─čine "T├╝t├╝n Kontrol├╝ Uygulamalar─▒" konulu genelge g├Ânderdi. Genelgede sigara i├žmenin yasakland─▒─č─▒ yeni sahalar belirtildi.
01.03.2015 / 17:26


   Sa─čl─▒k Bakanl─▒─č─▒ndan yap─▒lan yaz─▒l─▒ aç─▒klamada, tütün kullan─▒m─▒na ba─čl─▒ hastal─▒k ve ölümleri azaltmak amac─▒yla tütünle mücadelede ilk uluslararas─▒ anla┼čma olan Tütün Kontrolü Çerçeve Sözle┼čmesi'ni Türkiye'nin 28 Nisan 2004 tarihinde imzalad─▒─č─▒ hat─▒rlat─▒ld─▒.

S─░GARA KULLANMA ORANI DÜ┼×Ü┼×TE

   Yürütülen çal─▒┼čmalar sonucunda 2008 y─▒l─▒nda yüzde 31,2 olan ülke genelinde sigara kullanma oran─▒n─▒n 2012 y─▒l─▒nda yüzde 27,1'e geriledi─čine dikkat çekilen aç─▒klamada, bu ba┼čar─▒n─▒n devam etmesi ve daha fazla insan─▒ sigaran─▒n zararlar─▒ndan koruyabilmek için Eylem Plan─▒'nda yer alan hedef, strateji ve faaliyetlerin günümüz ┼čartlar─▒ da göz önünde bulundurularak 2015-2018 y─▒llar─▒n─▒ kapsayacak ┼čekilde güncellendi─či belirtildi.

27 OCAK'TA YÜRÜRLÜ─×E G─░RD─░

    Haz─▒rlanan "Ulusal Tütün Kontrolü Program─▒ Eylem Plan─▒ 2015-2018"in, 27 Ocak 2015 tarihli Resmi Gazete'de yay─▒nlanan Ba┼čbakanl─▒k Genelgesi ile uygulamaya girdi─či an─▒msat─▒lan aç─▒klamada, genelge ile eylem plan─▒n─▒n uygulanma sürecinde ihtiyaç duyulan her türlü bilginin Bakanl─▒k taraf─▒ndan sa─članaca─č─▒n─▒n belirtildi─či kaydedildi.

─░┼×TE S─░GARA ─░Ç─░LEMEYECEK YEN─░ SAHALAR

   Bu çerçevede, kamuya aç─▒k çocuk park─▒nda, çocuklar─▒n faydaland─▒─č─▒ tüm aç─▒k alanlarda, yürüyü┼č yolunda, aletli egzersiz yap─▒lan alanlarda ve vatanda┼člar─▒n spor yapmalar─▒ için kurumlarca olu┼čturulmu┼č alanlarda tütün ve tütün ürünü kullan─▒m─▒n─▒n önlenmesine yönelik çal─▒┼čmalar─▒n yap─▒laca─č─▒ vurgulanan aç─▒klamada, havaalan─▒, otobüs terminali, tren gar─▒, al─▒┼čveri┼č merkezi, sinema, tiyatro, sa─čl─▒k kurum ve kurulu┼člar─▒ gibi insanlar─▒n yo─čun olarak kulland─▒klar─▒ ve toplu halde giri┼č ç─▒k─▒┼č─▒n oldu─ču kapal─▒ alan mahiyetindeki yerlerin giri┼č kap─▒lar─▒na asgari 5 metre mesafede olacak ┼čekilde tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesinin de önlenece─či belirtildi.

S─░GARA BIRAKMA KAMPANYALARI DÜZENLENECEK

   Aç─▒klamada, genelgeye göre kamu kurum ve kurulu┼člar─▒n─▒n halk sa─čl─▒─č─▒ müdürlükleriyle koordineli olarak sigara b─▒rakma kampanyalar─▒ düzenleyip, sigara b─▒rakman─▒n te┼čvik edilmesi ve çal─▒┼čanlar─▒n hiçbirinin sigara içmedi─či i┼čyerlerinin özendirilmesi gerekti─či de ifade edildi.







Bu haber toplam 1321 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler