Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Maydonoz'un Faydalar─▒ Mutlaka G├Âz At─▒n

Maydonoz'un Faydalar─▒ Mutlaka G├Âz At─▒n
Her┼čeye maydonoz olunmaz ama maydonoz iyi
14.03.2015 / 09:31    Maydanoz, A, C, E ve K vitaminleri ile demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve fosfor mineralleri aç─▒s─▒ndan zengin bir besindir. Bu özellikleri ile sadece salatalarda kullan─▒lan bir bitki olarak de─čil, daha sa─čl─▒kl─▒ olmak ve çe┼čitli hastal─▒klardan korunmak için tüketilen bitkiler aras─▒nda yer almaktad─▒r. ─░┼čte maydanozun faydalar─▒…--Maydanoz güçlü bir idrar söktürücüdür ve ödemin at─▒lmas─▒ için yayg─▒n olarak kullan─▒l─▒r. Bu özelli─či ile, safra ve böbrek ta┼člar─▒n─▒n vücuttan daha k─▒sa sürede at─▒lmas─▒ için geleneksel olarak tüketilen bitkiler aras─▒nda yer al─▒yor. Ancak safra veya böbrek ta┼č─▒n─▒z varsa düzenli olarak maydanoz suyu içmeye ba┼člamadan önce doktorunuza dan─▒┼č─▒n.--Maydanoz suyu, hastal─▒k veya alerji nedeniyle artan mukusun vücuttan daha h─▒zl─▒ at─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olur. Ayn─▒ zamanda sinüslerin doldu─ču ve öksürün artt─▒─č─▒ zamanlarda maydanoz çay─▒ veya suyu içmek iyi gelir.--Yemeklerden sonra gaz sorunu ya─č─▒yorsan─▒z maydanoz suyu veya çay─▒ içebilirsiniz. Gaz─▒ azaltmak için maydanoz çay─▒n─▒ çok h─▒zl─▒ içmeyin, her 2-3 dakikada bir kaç yudum al─▒n.--Yemeklerden sonra gaz sorunu ya─č─▒yorsan─▒z maydanoz suyu veya çay─▒ içebilirsiniz. Gaz─▒ azaltmak için maydanoz çay─▒n─▒ çok h─▒zl─▒ içmeyin, her 2-3 dakikada bir kaç yudum al─▒n.--Cilde esnekli─čini veren ve ya┼članman─▒n etkilerini geciktiren kolajen üretiminde C vitamini kullan─▒l─▒r. Yüksek oranda C vitamini içeren maydanozu düzenli olarak tüketerek cildin ihtiyaç duydu─ču C vitaminini yeterli oranda almas─▒n─▒ ve k─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar─▒n gecikmesini sa─člayabilirsiniz.--Maydanozun özellikle kolon, meme ve cilt kanserinden korunmak için önerilen bitkiler aras─▒nda yer al─▒yor. Fakat böyle bir faydas─▒ olup olmad─▒─č─▒ konusunda yap─▒lan çal─▒┼čmalar─▒n say─▒s─▒ ┼ču anda yetersiz. Ancak hayvanlar üzerinde yap─▒lan baz─▒ ara┼čt─▒rmalarda, maydanoz da bulunan “carnosol” adl─▒ bile┼čenin kanser hücrelerinin ço─čalmas─▒n─▒ önledi─či tespit edilmi┼č.--Ço─ču diyet listesinde maydanoz çay─▒ veya maydanoz suyunun yer ald─▒─č─▒n─▒ biliyoruz. Bunun nedeni asl─▒nda maydanozun ya─č yakmaya, kilo vermeye de─čil, vücutta bulunan fazla suyun at─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olmas─▒d─▒r. Maydanoz, idrar söktürücü etkisiyle ödemin at─▒lmas─▒n─▒ h─▒zland─▒r─▒r.--Maydanoz, en önemli B vitaminlerinden biri olan folik asit içerir. Folik asit, vücutta yüksek oranlarda bulundu─čunda direkt olarak damarlar─▒ tahrip eden “homosistein” adl─▒ molekülün nötralize edilmesinde kullan─▒l─▒r.--Maydanoz ayn─▒ zamanda, herhangi bir böbrek rahats─▒zl─▒─č─▒ olmayanlara da, böbrek fonksiyonlar─▒n─▒n geli┼čtirilmesi ve sodyumun böbrekler taraf─▒ndan i┼členmesinin kolayla┼čmas─▒ için önerilmektedir.--Maydanozda bulunan klorofil kronik a─č─▒z kokusunu giderir ve nefesi tazeler. Bitkiye ye┼čil rengini veren klorofil ayn─▒ zamanda kan─▒ temizler ve yeni k─▒rm─▒z─▒ kan hücresi üretimini destekler.

--Hamileler, kas─▒lmalara neden olabilece─či için maydanoz suyu içmemelidir. Maydanoz suyunun günde 30-50 ml’den fazla tüketilmesi önerilmez. ─░drar söktürücü ilaç veya herhangi bir sa─čl─▒k sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullan─▒yorsan─▒z maydanoz suyu içmeden önce olas─▒ yan etkiler hakk─▒nda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.


Etiketler: maydonoz
Bu haber toplam 2519 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler