Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

RAMAZAN AYINDA SA─×LIKLI BESLENME NASIL OLMALI

RAMAZAN AYINDA SA─×LIKLI BESLENME NASIL OLMALI
Yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ay─▒nda da s├╝rd├╝r├╝lebilmesi i├žin g├╝n├╝n oru├ž tutulmayan b├Âl├╝m├╝nde en az ├╝├ž ├Â─č├╝n├╝ tamamlamak ve sahur ├Â─č├╝n├╝n├╝ atlamamak gerekir.
18.06.2015 / 12:27   Sahurda sadece su içerek niyetlenmenin veya gece yatmadan önce yemek yemenin zararl─▒ oldu─ču unutulmamal─▒d─▒r. Çünkü bu durum açl─▒k süresini daha da uzatarak açl─▒k kan ┼čekerinin daha erken saatlerde dü┼čmesine ve buna ba─čl─▒ olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktad─▒r. Bu durumun aksine e─čer sahur ö─čünü, a─č─▒r yemeklerden olu┼čursa gece metabolizma h─▒z─▒ dü┼čtü─čü için yemeklerin ya─ča dönü┼čme h─▒z─▒ ve kilo alma riski artmaktad─▒r.


 


 


 


 


    Ramazan'─▒n yemek kültürü aç─▒s─▒ndan en bilinen özelli─či iftar sofralar─▒ndaki çe┼čitlilik ve bolluktur. ─░ftar sofralar─▒nda bir insana yetecek yeme─čin 2-3 kat fazlas─▒ bulunabilmektedir. Kan ┼čekeri çok dü┼čük oldu─čundan k─▒sa sürede çok miktarda besin tüketme iste─či do─čmaktad─▒r. Yap─▒lan en büyük hatalardan birisi de çok h─▒zl─▒ bir ┼čekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok h─▒zl─▒ yemek yendi─činde bu süre zarf─▒nda yüksek miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilebilir ve bu durum ilerleyen günlerde kilo al─▒m─▒na da zemin haz─▒rlar.


 


    Ramazan ay─▒nda en s─▒k kar┼č─▒la┼č─▒lan sorunlardan biri de mide içinde bulunan yemek ve asitin yemek borusu içine do─čru geri kaçmas─▒ olarak tan─▒mlanan reflüdür. Tüm bu rahats─▒zl─▒klar─▒n ortaya ç─▒kmamas─▒ için sa─čl─▒kl─▒ beslenme önerileri çerçevesinde hareket edilmesi gerekmektedir.


 


   Oruç tutman─▒n sa─čl─▒kl─▒ insanlar─▒n metabolik dengesinde çok önemli de─či┼čiklikler yapmad─▒─č─▒, hatta sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan çok faydal─▒ oldu─ču kesindir. Ancak baz─▒ hastal─▒klarda (┼čeker hastal─▒─č─▒, karaci─čer yetmezli─či vb.) veya özel durumlarda (hamilelik ve emziklilik) olumsuz sonuçlar do─čurabilece─či göz ard─▒ edilmemelidir. Kronik hastal─▒─č─▒ olan ki┼čilerin ilgili uzman hekime dan─▒┼čmadan oruç tutmamalar─▒ önemlidir.


 


 


 


Oruç Tutanlar ─░çin Sa─čl─▒k Beslenme Önerileri


 


1. Ramazan ay─▒nda ö─čünler; sahur ve iftarda iki ana ö─čün ile, iftardan sonra 1-1.5 saat aral─▒klarla iki ara ö─čün ┼čeklinde düzenlenmelidir.


 


2. Oruç tutanlar─▒n mutlaka sahur yapmalar─▒ sa─čl─▒─č─▒n korunmas─▒ aç─▒s─▒ndan önemlidir. Sahur yeme─činde süt, yo─čurt, peynir, yumurta gibi besinlerden olu┼čan hafif bir kahvalt─▒ yap─▒lmal─▒ ya da çorba, sebze ve zeytinya─čl─▒ yemeklerden olu┼čan bir ö─čün tercih edilmelidir. Ancak gün içerisinde a┼č─▒r─▒ ac─▒kma problemi olanlar─▒n midenin bo┼čalma süresini uzatarak ac─▒kmay─▒ geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilav─▒ gibi yemekleri tüketmesi daha rahat bir gün geçirmelerini sa─člayacakt─▒r. Yine a┼č─▒r─▒ ya─čl─▒, tuzlu ve a─č─▒r yemekler ile unlu g─▒dalardan uzak durulmas─▒ ┼čartt─▒r.


 


3. ─░ftara peynir, domates, zeytin gibi kahvalt─▒l─▒klar veya çorba gibi hafif yemeklerle ba┼član─▒lmas─▒, 10-15 dakika sonra az ya─čl─▒ et yeme─či, sebze yeme─či veya salatayla devam edilmesi uygundur. Yine enerji veren ancak kan ┼čekerini düzensiz bir biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilav─▒ gibi glisemik indeksi yüksek olan g─▒dalar)  yerine bulgur pilav─▒, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posal─▒ besinler tercih edilmelidir.


 


4.┼×eker kullan─▒m─▒n─▒ azaltmak veya s─▒f─▒rlamak kayd─▒yla çay içmekte sa─čl─▒─č─▒m─▒za fayda sa─člayacakt─▒r.


 


5. Günde ortalama 2- 2,5 litre su içmeye, bununla birlikte enerji verirken s─▒v─▒ ihtiyac─▒n─▒ da kar┼č─▒layacak ayran, taze s─▒k─▒lm─▒┼č meyve sular─▒,  sebze sular─▒  içmeye özen gösterilmelidir.


 


6. ─░ftarda a┼č─▒r─▒ ┼čerbetli, ya─čl─▒ tatl─▒lar yerine; sütlü tatl─▒lar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatl─▒lar─▒ tercih edilmelidir.7. ─░ftar yeme─činden hemen sonra televizyon veya bilgisayar kar┼č─▒s─▒na geçmek, koltukta dinlenmek yerine biraz hareket etmek, k─▒sa mesafeli yürüyü┼čler yapmak sindirime yard─▒mc─▒ olmas─▒ aç─▒s─▒ndan yararl─▒ olmaktad─▒r.8. Beslenme düzenindeki de─či┼čikliklere ba─čl─▒ olarak olu┼čabilecek kab─▒zl─▒─č─▒ önlemek için, yemeklerde lif oran─▒ yüksek g─▒dalar (kurubaklagiller, kepekli tah─▒llar, sebzeler) ve ara ö─čünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, f─▒nd─▒k, badem gibi kuru yemi┼čler tercih edilmelidir. 


R─░ZE HALK SA─×LI─×I MÜDÜRLÜ─×Ü

Etiketler: RAMAZAN BESLENME
Bu haber toplam 1764 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler