Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kadir Gecesi'nin ├Ânemi nedir?

Kadir Gecesi'nin ├Ânemi nedir?
On bir ay─▒n sultan─▒ Ramazan'─▒n son g├╝nlerine yakla┼č─▒rken Kadir Gecesi'nin faziletlerinden yararlanmak i├žin neler yapmal─▒y─▒z? Kadir Gecesi'nin ├Ânemi nedir?
13.07.2015 / 12:39


Sual: Kadir Gecesi’nin önemi nedir?

CEVAP

Ramazan-─▒ ┼čerif ay─▒ içinde bulunan en k─▒ymetli gecedir. Baz─▒ âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en k─▒ymetli gecedir. Kadir Gecesi, bu ümmete mahsustur. Ba┼čka peygamberlere böyle faziletli bir gece verilmemi┼čtir. Bir hadis-i ┼čerif meali ┼čöyledir:

(Allahü teâlâ, Kadir Gecesi’ni ümmetime hediye etti, ba┼čka ümmete vermedi.) [Deylemî]Resulullah’a “sallallahü aleyhi ve sellem”, kendisinden önceki insanlar─▒n ömürlerinin ne kadar oldu─ču bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini k─▒sa buldu. Uzun ömürlü olan di─čerlerinin i┼čledikleri salih amelleri i┼čleyemezler diye dü┼čününce, Allahü teâlâ ona bin aydan hay─▒rl─▒ olan Kadir Gecesi’ni ihsan etti. Allahü teâlâ, (Kadir Gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibini ferahland─▒rd─▒. (─░. Malik)Resulullah efendimiz, (Benî ─░srail peygamberlerinden 80 y─▒l hep ibadet eden oldu) buyurunca, Eshab-─▒ kiram hayret etti. Cebrail aleyhisselam gelip, (Yâ Resulallah, ümmetin o peygamberlerin, [di─čer i┼člerin d─▒┼č─▒nda] 80 y─▒l hep ibadet etmesine ┼ča┼č─▒yorlar. Allah sana ondan iyisini verdi) diyerek, (Kadir Gecesi, bin aydan hay─▒rl─▒d─▒r)mealindeki âyeti okudu. (R─▒yad-ün-nas─▒hin)Bali─č olarak 50 y─▒l ya┼čayan kimse, 50 tane Kadir gecesi geçirir. Bir gece, 80 y─▒l de─čerinde olunca, 50×80=4000 y─▒l eder. 4 bin y─▒l ibadet etmi┼č gibi sevaba kavu┼čur. Kadir gecesi hakk─▒ndaki hadis-i ┼čeriflerde buyuruldu ki:

(Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin iste─čini geri çevirmez, onlar─▒ ma─čfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar, Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.) [Deylemi](Sevab─▒n─▒ Allah’tan umarak, Kadir Gecesi’ni ihya edenin geçmi┼č günahlar─▒ affolur.) [Buhârî](Kadir Gecesi’nde, bir kere Kadir suresini okumak, ba┼čka zamanda Kur’an-─▒ kerimi hatim etmekten daha sevabd─▒r. Kadir Gecesi’nde bir Sübhanallah, bir Elhamdülillah, bir La ilahe illallah söylemek 700 bin tesbih, tahmid ve tehlilden k─▒ymetlidir. Bu gece koyun sa─č─▒m─▒ müddeti kadar [az bir zaman] namaz k─▒lmak, ibadet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadet etmekten daha k─▒ymetlidir.) [Tefsir-i Mugni](Kadir gecesi üç defa “La ilahe illallah” söyleyen müslüman─▒n, birincisinde bütün günahlar─▒ ba─č─▒┼član─▒r. ─░kincisinde Cehennemden kurtulur, üçüncüsünde Cennete girer.) [Tefsir-i Mugni]Resulullah, Kadir Gecesi’nde, (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tüh─▒bbül afve fa’fü annî) duas─▒n─▒ okurdu. (Ya Rabbi, sen affedicisin, kerîmsin, aff─▒ seversin, beni de affeyle) demektir.Ramazan ay─▒n─▒n 27. gecesi

Sual: Kadir gecesinin 27. gece oldu─ču kesin midir?

CEVAP

Hay─▒r, kesin de─čildir. Kadir gecesi Ramazan ay─▒ içindedir. Kadir gecesinin hangi gece oldu─ču, kesin olarak belli de─čildir. Âlimlerimiz, (Allahü teâlâ, r─▒zas─▒n─▒ taatte, gazab─▒n─▒ günahlarda, orta namaz─▒ be┼č vakit namazda, evliyas─▒n─▒ halk aras─▒nda, Kadir gecesini Ramazan ay─▒ içinde gizlemi┼čtir) buyuruyorlar.O halde Allahü teâlân─▒n r─▒zas─▒na kavu┼čmak için, hiçbir iyili─či küçük görmemeli! Gazab─▒ günahlar içinde sakl─▒ oldu─ču için, hiçbir günah─▒ küçük görmemeli; orta namaz─▒ kaç─▒rmamak için, be┼č vakit namaz─▒ vaktinde k─▒lmal─▒; evliya halk aras─▒nda gizli oldu─ču için herkese iyi muamele etmeli. Her geleni H─▒z─▒r, her geceyi Kadir bilmelidir.Ramazan-─▒ ┼čerif ay─▒n─▒n 27. gecesini ihya etmek çok sevabd─▒r. Birkaç hadis-i ┼čerif meali ┼čöyledir:

(Kadir gecesini ramazan─▒n son on gününde aray─▒n!) [Müslim](Kadir gecesini, ramazan─▒n son on gününün 21, 23, 25, 27 ve 29 gibi tek gecelerinde veya ramazan─▒n son gecesinde aray─▒n! Sevab─▒n─▒ umarak Kadir gecesini ibadetle geçirenin günahlar─▒ affolur.) [─░. Ahmed](Kadir gecesi ramazan─▒n 27. gecesidir.) [Ebu Davud]─░mam-─▒ a’zam hazretleri, Kadir gecesinin, ramazan─▒n 27. gecesine çok isabet etti─čini bildirmi┼čtir. (Kadir gecesine rastlam─▒┼č olan bir geceyi ihya eden, Kadir gecesini ihya etmi┼č gibi sevab kazan─▒r) hadis-i ┼čerifini dü┼čünerek, s─▒k s─▒k vaki olan 27. gece ihya edilirse, o gece Kadir gecesi olmasa bile, büyük sevaba kavu┼čulur. Kadir gecesini soran bir zata, Peygamber efendimiz, (Bu y─▒l Kadir gecesi ramazan─▒n ilk gecesiydi, geçti. 27. geceyi ihya et! Ramazan─▒n 27. gecesini ihya edene, vücudundaki k─▒llar say─▒s─▒nca, hac, umre, ┼čehit ve gazi sevab─▒ verilir) buyurdu. Ba┼čka birine de, (Bu y─▒l Kadir gecesi geçti, fakat Ramazan─▒n 27. gecesini ihya et! Kadir gecesi sevab─▒na kavu┼čursun. ┼×efaatten nasipsiz kalmazs─▒n) buyurdu. Hazret-i Âi┼če validemize de, (13. geceydi, geçti. Kadir gecesini kaç─▒rd─▒ysan, 27. geceye kavu┼čursun. O geceyi ihya edersen, ahiret yolculu─ču için, az─▒k olarak, o geceki ibadet sana yeter)buyurdu. Hazret-i Âi┼če validemiz de, (Resulullah, ramazan─▒n son on gününde çok ibadet ederdi) buyuruyor. [V. Necat]Mübarek vakitlerde, günahlardan titizlikle uzak durmal─▒, taatlar─▒, ibadetleri ve her çe┼čit hayrat─▒ art─▒rmal─▒d─▒r. Zira Allahü teâlâ, taraf─▒ndan sevilen kimse, faziletli vakitlerde faziletli amellerle me┼čgul olur. Bu─čzetti─či kul ise; faziletli vakitlerde kötü i┼člerle me┼čgul olur. Kötü i┼člerle me┼čgul olan─▒n bu hareketi azab─▒n─▒n daha ┼čiddetli olmas─▒na ve Allahü teâlân─▒n, ona daha çok bu─čzetmesine sebep olur. Çünkü o, böyle yapmakla vaktin bereketinden mahrum kalm─▒┼č ve onun hürmet ve ┼čerefini çi─čnemi┼č olur.Bu geceyi ihya için ilim ö─črenmeli, mesela ilmihal okumal─▒, kaza namaz─▒ k─▒lmal─▒, Kur’an-─▒ kerim okumal─▒, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanlar─▒ sevindirmeli, bunlar─▒n sevaplar─▒n─▒ ölü diri bütün müminlere göndermeli! Kadir gecesini ihya edenin, Ramazan orucunu tutan─▒n, hacc─▒ kabul olan─▒n, bütün günahlar─▒ affolursa da, namaz, oruç ve kul borçlar─▒ ödenmi┼č olmaz. Bunlar─▒ kaza ederek, ödeyerek borçtan kurtulmak gerekir.Bin aydan faziletli, ne kadar kadri yüce!

Say─▒s─▒z günahkâr kul, affa u─črar bu gece.Sual: Kadir gecesinde bir günlük kaza namaz─▒ k─▒lan─▒n bin ayl─▒k kaza namaz─▒ borcunun ödenece─či söyleniyor. Hiç namaz k─▒lmay─▒p sadece Ramazanda her gece bir günlük kaza k─▒lan Kadir gecesini bulur. Bin ayl─▒k [83 y─▒ll─▒k] namaz borcu ödenmi┼č olur mu?

CEVAP

Mirac gecesinde yüz rekat nafile namaz k─▒lan─▒n bütün namaz borçlar─▒n─▒n ödenece─či de söylendi. Muteber kitaplardan nakledilmezse, böyle büyük hatalara dü┼čülür. Hadis-i ┼čerifte de buyuruldu ki:

(Kabul olan hac, geçmi┼č günahlar─▒ yok eder.) [Beyheki]Kadir gecesini ihya edenin, Ramazan orucunu tutan─▒n, hacc─▒ kabul olan─▒n, bütün günahlar─▒ affolursa da, namaz, oruç ve kul borçlar─▒ ödenmi┼č olmaz. Bunlar─▒ kaza ederek, ödeyerek borçtan kurtulmak laz─▒md─▒r. (Hadika)Günahlar─▒n affolmas─▒ için Ehl-i sünnet itikad─▒na sahip olmak, bid’at i┼člememek laz─▒md─▒r. Bu geceyi ihya için kaza namaz─▒ k─▒lmal─▒, Kur’an-─▒ kerim okumal─▒, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, müslümanlar─▒ sevindirmeli, bunlar─▒n sevaplar─▒n─▒ ölü diri bütün müslümanlara göndermelidir!Sual: Kadir gecesinin alametleri nelerdir? Özellikle Kadir gecesine rastlamak için Ramazan─▒n gecelerini nas─▒l de─čerlendirmeli?

CEVAP

Kadir gecesine rastlanm─▒┼č olur. Her gün en az ┼čunlar yap─▒lmal─▒:

1- Gece herhangi bir namaz k─▒larken zamm-─▒ sure olarak veya namaz d─▒┼č─▒nda Kadir sûresini okumal─▒.

2- ┼×u duay─▒ okumal─▒: (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tüh─▒bbül afve fa’fü annî.)

3- Birkaç sayfa Kur’an-─▒ kerim okumal─▒.

4- ─░lmihalden birkaç sayfa okumal─▒.

5- Az da olsa ─░slâmiyet’i do─čru yayan kurulu┼člara yard─▒m yapmal─▒ veya sadaka vermeli.

6- Gece seher vakti, iki rekât namaz k─▒l─▒p, silsile-i aliyyeyi okuyarak, o âlimlerin hürmetine dua etmeli.

7- Gündüzü de gecesi gibi k─▒ymetli oldu─ču için gündüzleri de de─čerlendirmelidir.Kadir gecesin alametleri

Kadir gecesi, aç─▒k ve sakin olur, ne s─▒cak, ne de so─čuk olur. Ertesi sabah güne┼č, k─▒z─▒l olup, ┼čuas─▒z do─čar. Kadir Gecesinde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmu┼čtur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlat─▒r: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu de─čildi, tatl─▒ ve ho┼č idi.

Hadis-i ┼čeriflerde buyuruluyor ki:

(Kadir gecesi aç─▒k ve mülayim olur. So─čuk ve s─▒cak de─čildir, sabah─▒nda da güne┼č zaif ve k─▒z─▒l olarak do─čar.) [Taberani](Kadir gecesi aç─▒k olur, s─▒cak ve so─čuk de─čildir. Bulut yoktur. Ya─čmur ve rüzgar yoktur. O gecenin sabah─▒n─▒n alameti güne┼čin ┼čuas─▒z do─čmas─▒d─▒r.) [Taberani](Kadir gecesi sabah─▒ güne┼č ┼čuas─▒z olarak do─čar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.) [Müslim]Sual: Kur’an-─▒ kerimin Kadir gecesinde indirildi─či Kadr suresinde bildiriliyor. ┼×imdi, bu gece niye her sene ayn─▒ güne gelmiyor da Ramazan ay─▒ içinde de─či┼čik günlere geliyor? Niye hep ayn─▒ gece olmuyor? Mesela, Kur’an-─▒ kerimin indirilmeye ba┼članmas─▒, Ramazan─▒n 26’s─▒n─▒ 27’sine ba─člayan gece vaki olduysa, Kadir gecesinin hep bu gece olmas─▒ gerekmez mi? Bir de kameri aylar da böyle. Ramazan yaza geldi─či gibi k─▒┼ča da gelebiliyor. Niye hep ayn─▒ zamanda olmuyor da y─▒l─▒n bütün aylar─▒n─▒ dola┼č─▒yor?

CEVAP

Biri di─čerinden farkl─▒ sualdir. Allahü teâlâ, kameri [gökteki ay─▒] bütün seneyi dola┼čacak ┼čekilde yaratm─▒┼čt─▒r. Kameri sene 354 gündür. ┼×emsi y─▒la göre 10 veya 11 gün azd─▒r. Bunun için her sene kameri ay, 10 gün önce gelir. Böylece bütün senenin aylar─▒n─▒ dola┼č─▒r. Allahü teâlâ böyle istemi┼čtir. Ramazan orucu, böylece senenin en uzun ve en k─▒sa, en so─čuk ve en s─▒cak günlerine geliyor.─░slamiyet, bir bölgeye de─čil, bütün dünyaya gelmi┼čtir. Her co─črafyadaki, her mevsimdeki insanlara hitap eder. S─▒cak ve so─čuk ülkeler var. Gündüzleri veya geceleri k─▒sa ve uzun yerler var. Hepsi için tek ve ayn─▒ tarih olsayd─▒ müslümanlar─▒n i┼či güç olurdu. Bunun gibi daha bir çok hikmeti olabilir.Allahü teâlâ, Kadir gecesini gizlemi┼č, yani Ramazan ay─▒n─▒n çe┼čitli günlerine koymaktad─▒r. Bu sene Ramazan─▒n birine koyarsa öteki sene Ramazan─▒n yedisine koyabilir, Kadir gecesi o gece olur. Di─čer geceler gibi falanca ay─▒n belli bir günü yapmam─▒┼č, bu geceyi gizlemi┼čtir. Bu gecenin aylarla ilgisi yok, gece ile ilgisi var. Kadir gecesi Ramazan─▒n 27. gecesinde Kur’an-─▒ kerim inmi┼č ise, bu sene de Kadir gecesi Ramazan─▒n üçüne al─▒nm─▒┼č olabilir. Demek ki bu mübarek gece Ramazan─▒n üçüne geldi. Ay mefhumundan s─▒yr─▒lmak gerekir. Di─čer geceler ayla ilgili, Kadir gecesi ayla ilgili de─čil, gece ile ilgilidir. Allahü teâlâ dileseydi her aya bir tane koyard─▒ ve her ayda Kadir gecesi olabilirdi. Kur’an-─▒ kerimin indi─či bu geceyi de her ay kutlard─▒k.─░lk defa Kur’an-─▒ kerimin nazil oldu─ču gecenin hususiyetini, faziletini ve bereketini Allahü teâlâ her sene ba┼čka bir geceye veriyor. Yani her sene de─či┼čik bir gecenin o k─▒ymet ve fazileti ta┼č─▒mas─▒n─▒ irade buyuruyor. Kur’an-─▒ kerimin nazil oldu─ču o mübarek gecenin her sene-i devriyesinde ayn─▒ gecenin o fazileti ta┼č─▒mas─▒ icap etmiyor. Ba┼čka bir gece o fazileti ta┼č─▒yabiliyor.Kadir gecesi ne zaman?

Sual: ─░mam-─▒ ┼×a’rani hazretlerine göre Kadir gecesi hangi güne denk geliyor?

CEVAP

─░mam-─▒ ┼×a’rani hazretleri, kendi ke┼čfini bildirmi┼č ve (Ramazan, pazar günü ba┼člarsa, Kadir gecesi 29. gecedir. Sal─▒ ba┼člarsa 27. gece, per┼čembe ba┼člarsa 25., cumartesi ba┼člarsa 23., pazartesi ba┼člarsa 21., çar┼čamba ba┼člarsa 19., cuma ba┼člarsa 17. gecedir) buyurmu┼čtur.Ebül Hasan Harkani hazretleri de buyuruyor ki: Bülu─č ça─č─▒mdan beri Kadir gecesini hiç kaç─▒rmad─▒m. Ramazan ay─▒n─▒n ilk günü pazar günü ba┼člad─▒─č─▒nda, Kadir gecesi 29. gece olurdu. Pazartesi günü ba┼člad─▒─č─▒nda, 21. gece olurdu. Sal─▒ günü ba┼člad─▒─č─▒nda, 27. gece, çar┼čamba günü ba┼člad─▒─č─▒nda, 19. gece, per┼čembe günü ba┼člad─▒─č─▒nda, 25. gece, cuma günü ba┼člad─▒─č─▒nda, 17. gece, cumartesi günü ba┼člad─▒─č─▒nda, 23. gece olurdu. (Mi┼čkat-ül-envar, ┼×ir’a-tül-─░slam)Görüldü─čü gibi iki büyük âlim de, ayn─▒ ┼čeyi ke┼čifleriyle bildiriyorlar.Kadir Gecesi’ni nas─▒l ihya etmeli?

Kadir Gecesi hakk─▒nda, hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Kur’an-─▒ kerim Levh-i mahfuz’a, Berat Gecesi’nde bir defada indi. Levh-i mahfuz 7. kat semada, Cennet 6. kat semadad─▒r. 1. kat semaya Kadir Gecesi inmeye ba┼člad─▒. ─░lk âyet-i kerimeden sonra 3 y─▒l âyet gelmedi.Bu gece bütün müminler affolur, yaln─▒z ┼ču be┼č s─▒n─▒f insan affolmaz:

1- Falc─▒lar, kâhinler, Y─▒ld─▒zname gibi kitaplara bak─▒p gelecekten haber verenler,2- Büyü yapanlar ve yapt─▒ranlar,3- Ana-babaya âsi olanlar,4- ─░çkiye devam edenler,5- Zinâ edenler, namahrem kad─▒nlarla dü┼čüp kalkanlar.Bunlardan yaln─▒z, bu günah─▒na tevbe edenler affolur.Bir Ramazan-─▒ ┼čerif daha geldi geçiyor. Kadir gecesi bir f─▒rsatt─▒r, onu iyi de─čerlendirmeli. Hanefî mezhebinde bir geceyi ihyâ etmenin en iyi yolu, ilim ö─črenmektir yani ilmihâl okumakt─▒r. ─░kinci önemli husus da, bu gecede günah i┼člememektir.Bir kimse Kadir Gecesi’ni ibadetle geçirirse kalbi ölmez ve o geceyi ihya edeni Allahü teâlâ affeder. Kadir Gecesi’nde ve gündüzünde çok ibadet etmeli, çünkü gündüzünde yap─▒lan ibadete de gece yap─▒lm─▒┼č gibi sevab verilir. Bu gecenin, Ramazan-─▒ ┼čerifte oldu─ču kesindir. Bunu Allahü teâlâ bu ayda saklam─▒┼čt─▒r ve her sene de─či┼čir. Kuvvetli ihtimâl, 20’sinden sonrad─▒r. Saklamas─▒ndan maksat da, sadece o gece de─čil, bütün ay ibadet edilmesi içindir. Bu gece ┼čöyle dua etmeli:

(Yâ Rabbî, sen bizi ┼čeytan─▒n ┼čerrinden, dü┼čman─▒n ┼čerrinden ve nefs-i emmaremizin ┼čerrinden muhafaza eyle, evlerimize iyilik ver, helâl ve hay─▒rl─▒ r─▒zklar ihsan eyle. Hastalar─▒m─▒za ┼čifa, dertli olanlar─▒m─▒za deva, borçlular─▒m─▒za eda ihsan eyle. Bizi cuma gününün ve Kadir Gecesi’nin ┼čefaatine, bereketine nâil eyle. Cuma günü ve Kadir Gecesi hürmetine günahlar─▒m─▒z─▒ affet, Cennette de cemalinle mü┼čerref eyle, kusurlar─▒m─▒z─▒ affet!)27. gecenin önemi

Resulullah efendimiz, Kadir Gecesi’nde, (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tüh─▒bbül afve fa’fü annî) duas─▒n─▒ da çok okurdu. (Yâ Rabbî, sen affedicisin, kerîmsin, aff─▒ seversin, beni de affet) demektir. Bu gece Kadir sûresi ve Kur’an-─▒ kerim de okumal─▒. (Kadir gecesine rastlam─▒┼č olan bir geceyi ihya eden, Kadir Gecesi’ni ihya etmi┼č gibi sevab kazan─▒r) hadis-i ┼čerifini ve Kadir Gecesi’ni kaç─▒ran─▒n 27. geceyi ihya etmesini bildiren hadis-i ┼čerifleri dü┼čünerek, s─▒k s─▒k vaki olan 27. gece ihya edilirse, o gece Kadir Gecesi olmasa bile, büyük sevaba kavu┼čulur.Kaynak: dinimizislami.comEtiketler: kadir gecesi
Bu haber toplam 1688 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler