Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Diyanet'ten Yeni Genelge: Cami g├Ârevlileri, vazifeleri ve izinler

Diyanet'ten Yeni Genelge: Cami g├Ârevlileri, vazifeleri ve izinler
Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkanl─▒─č─▒ 2007 y─▒l─▒ genelgesinde MADDE 24 te yer alan "Cami g├Ârevlileri, vazifeleri ve izinler" konusunda geni┼č boyutlu de─či┼čikli─če giderek yeni bir taslak olu┼čturuldu. ─░mam ve M├╝ezzinlerin dikkat etmesi gereken i┼čte o taslak...
22.07.2015 / 13:54


Cami görevlileri, vazifeleri ve izinler  MADDE 24- (1) ─░mam-hatipler ve müezzin-kayy─▒mlar cami görevlileridir. (2) Cami görevlileri, Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkanl─▒─č─▒ Görev ve Çal─▒┼čma Yönetmeli─či’nin 40, 41, 42, 43 ve 44 üncü maddelerinde belirlenen görevlerini yapacaklard─▒r.(3) Cami görevlileri, namaz öncesi veya sonras─▒ Kur’ân-─▒ Kerim okuyacaklar, okuduklar─▒ ayetlerin Türkçe meâlini ve tefsirini vereceklerdir. Hadis, ilmihal ve Siyer-i Nebi konular─▒nda cemaati ayd─▒nlatacaklard─▒r.(4) Cami görevlileri ibadetin huzurlu bir ┼čekilde yerine getirilmesi için titizlik gösterecekler, camiyi zaman─▒nda açacaklar, görev yerlerinde bulunacaklar, ibadetin ifas─▒nda acele etmeyeceklerdir. Konuyla ilgili olarak a┼ča─č─▒daki hususlara dikkat edilecektir:a) Ezan okunduktan sonra bir müddet beklenecektir. Vakit namazlar─▒n─▒n ezan─▒ müteakiben, beklenmeksizin k─▒l─▒nmaya ba┼članmas─▒ sebebiyle vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n cemaatle k─▒l─▒nan namaza yeti┼čmesi mümkün olmamaktad─▒r. Vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n cemaatle k─▒l─▒nan namaza kat─▒l─▒mlar─▒n─▒ sa─člamak üzere özel durum ve yerel ┼čartlar dikkate al─▒narak ezan─▒n akabinde makul bir süre beklendikten sonra cemaatle namaza ba┼članacakt─▒r.b)  Ak┼čam namaz─▒n─▒n farz─▒ndan önce iki rekât namaz k─▒lacak kadar beklenecektir.(5) Cuma, teravih ve bayram namazlar─▒ndan önce ilgili müftülükçe vaaz planlanmad─▒─č─▒ durumlarda, cami görevlileri taraf─▒ndan namaz vakti girinceye kadar vaaz edilecek veya Kur’ân-─▒ Kerîm okunacakt─▒r. Vaaz veya okuma, ezan ba┼člad─▒─č─▒nda bitirilecek ve sükûnetle ezan dinlenecektir.(6) Birden fazla imam-hatibi ve/veya müezzin-kayy─▒m─▒ olan camilerde haftal─▒k izin günü d─▒┼č─▒ndaki günlerde, namaz vakitlerinde görevlilerin tamam─▒ camide bulunurlar ve görevi nöbetle┼če yaparlar. Caminin yönetiminden birinci derecede sorumlu olan imam-hatip camilerde yürütülen hizmetlerin görevliler aras─▒nda taksimini koordine eder. Bu gibi camilerde cuma ve bayram hutbelerinin kim taraf─▒ndan okunaca─č─▒ müftülü─čün onay─▒ ile sorumlu imam-hatip taraf─▒ndan tespit edilir.(7) Cami görevlilerinin cuma günleri ile dinî bayram günlerinin birinci günü hariç olmak üzere, haftal─▒k izinlerini kullanmalar─▒ konusunda gerekli kolayl─▒k sa─članacakt─▒r. ─░zin i┼člemleri bu Genelgenin “Personel ─░┼člemleri” bölümünde yer alan ilkeler do─črultusunda yap─▒lacakt─▒r.(8) Görevlilerimiz, halk─▒m─▒z─▒n güvenini sarsacak davran─▒┼člardan kesinlikle sak─▒nacaklar, teçhiz, tekfin, mevlit, hatim gibi hizmetleri sadece vazife mesuliyeti ve Allah r─▒zas─▒ için yerine getirme anlay─▒┼č─▒ içinde olacaklard─▒r.

-ESK─░ GENELGE-Cami görevlileri ve vazifeleriMADDE 19- (1) ─░mam-hatipler ve müezzin-kayy─▒mlar cami görevlileridir.(2) Cami görevlileri, Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkanl─▒─č─▒ Görev ve Çal─▒┼čma Yönergesi’nin 107 ve 108’inci maddelerinde belirlenen görevlerini ayn─▒ Yönergenin “Cami Hizmetleri”ni tadat eden 118-124’üncü maddelerine göre yapacaklard─▒r.
NOT: De─čerli Okuyucular─▒m─▒z!


 


Haberlerimizi al─▒nt─▒lay─▒p yay─▒nlad─▒─č─▒n─▒z zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçe─čin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklar─▒n─▒, özgürlükleri ve hukukun üstünlü─čünü savunmaya sonuna kadar devam edece─čiz.


 


Biz hiç bir kurum ve kurulu┼ča ba─čl─▒ olmayan, gücünü tamamen özgürlü─čünden alan, sivil, ba─č─▒ms─▒z, tarafs─▒z ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek k─▒sa zamanda internet habercili─činde ilk s─▒ralara yerle┼čmemizi sa─člayan siz de─čerli takipçilerimize en derin selam, sayg─▒ ve hürmetlerimizi sunuyoruz.

Bu haber toplam 2338 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler