Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

─░ST─░B BA┼×KANI AL─░ KOPUZÔÇÖDAN BAKAN ├çEL─░K VE A─×BAL'A DESTEK

─░ST─░B BA┼×KANI AL─░ KOPUZÔÇÖDAN BAKAN ├çEL─░K VE A─×BAL'A DESTEK
Ge├žti─čimiz haftalarda ├Âzellikle et ve s├╝t fiyatlar─▒n─▒n dalgalanmas─▒yla ilgili tart─▒┼čmalar hakk─▒nda bir a├ž─▒klama yapan ─░stanbul Ticaret Borsas─▒ Ba┼čkan─▒ Ali Kopuz, G─▒da Tar─▒m ve Hayvanc─▒l─▒k Bakan─▒ Faruk ├çelik ve Maliye Bakan─▒ Naci A─čbalÔÇÖa tam destek verdi.
08.03.2016 / 08:56

Kopuz, et KDV oran─▒n─▒n yüzde 8’den yüzde 1’e dü┼čürülmesinin et fiyatlar─▒n─▒ h─▒zla dü┼čürece─čini belirtti. Üretici ile tüketici aras─▒ndaki maliyet kalemlerinin a┼ča─č─▒ya çekilmesine dönük al─▒nacak tedbirlerle ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanl─▒─č─▒’n─▒n çal─▒┼čmalar─▒n─▒ da yak─▒ndan takip ettiklerini belirten Kopuz, “Bu konudaki görü┼člerimizi ilgili birimlere ilettik” ┼čeklinde konu┼čtu.


 


Et ve süt fiyatlar─▒ndaki dalgalanmalarla ilgili tart─▒┼čman─▒n ülkemizde hiç bitmedi─čini ifade eden ─░ST─░B Ba┼čkan─▒ Ali Kopuz, “Bu tart─▒┼čmalar─▒n art─▒k gündemimizden ç─▒kmas─▒ gerekir. Zaman─▒m─▒z─▒ bo┼ča harcamam─▒za yol açan k─▒s─▒r tart─▒┼čmalar─▒n sona ermesi için, Say─▒n Bakan─▒m─▒z Faruk Çelik’in aç─▒klad─▒─č─▒ tavsiye kararlar─▒n─▒ sonuna kadar destekliyorum. Bu kararlar─▒n uygulanmas─▒ belki bir y─▒l bizi zorlayacak, ancak uzun vadede kangren haline gelmi┼č bu sorunun sa─čl─▒kl─▒ bir biçimde çözülmesine yard─▒mc─▒ olacakt─▒r. Ayr─▒ca Maliye Bakan─▒m─▒z Say─▒n Naci A─čbal’─▒n et KDV oranlar─▒n─▒n dü┼čürülebilece─čine yönelik aç─▒klamas─▒ da umut verici. Et KDV oranlar─▒n─▒n dü┼čürülmesi fiyatlar─▒n azalmas─▒n─▒ en h─▒zl─▒ biçimde sa─člayacakt─▒r” ┼čeklinde konu┼čtu.


 


G─▒da Tar─▒m ve Hayvanc─▒l─▒k Bakanl─▒─č─▒’n─▒n temsilcileri ile çe┼čitli vesilelerle bir araya geldiklerini hat─▒rlatan Ba┼čkan Kopuz, Bakanl─▒─č─▒n sorunlara vak─▒f oldu─čunu ve do─čru çözüm önerileri üretmek için her kesimin görü┼čünü ald─▒─č─▒n─▒ söyledi. Kopuz, “Ba┼čta Say─▒n Bakan─▒m─▒z Faruk Çelik Bey ve ekibiyle Borsa Konsey toplant─▒s─▒nda bir araya gelerek bu konular─▒ görü┼čtük. Bizim sektör olarak y─▒llard─▒r dile getirdi─čimiz sorunlar─▒n fark─▒ndalar ve çözüm önerileri de tüm taraflar─▒ kapsayacak bir hassasiyetle olu┼čturulmu┼č durumda. Sorunlara da çözüm önerilerine de tüccar gözüyle de bakabildiklerine her seferinde tan─▒k oluyorum” dedi.


 


Bakanl─▒─č─▒n bilgi ve birikiminin et ve süt fiyatlar─▒n─▒ dengeye oturtacak durumda oldu─čuna inand─▒─č─▒n─▒ belirten ─░stanbul Ticaret Borsas─▒ Ba┼čkan─▒ Ali Kopuz, “Bakanl─▒─č─▒m─▒z─▒n son zamanlarda et ve süt fiyatlar─▒ndaki dalgalanmalarla ilgili aç─▒klad─▒─č─▒ tüm tedbirlerin ve tavsiye kararlar─▒n─▒n sorunun çözüme katk─▒da bulunaca─č─▒na inan─▒yorum. Evet, bu tavsiye kararlar─▒n─▒ uygulamak zordur. Bu kararlar ba┼čta tüccar olmak üzere baz─▒ kesimler için “ac─▒ reçete” olacakt─▒r. Ancak bu kararlara bir y─▒l di┼čimizi s─▒k─▒p uyarsak, sorunun çözülece─čine de inan─▒yorum. Y─▒llard─▒r bir türlü çözülemeyen ve radikal tedbirler al─▒nmazsa çözülmesinin de mümkün olmad─▒─č─▒ anla┼č─▒lan bu sorunun halledilmesi için biz tüccarlar da elimizi ta┼č─▒n alt─▒na koymak ve fedakârl─▒k yapmak zorunday─▒z” ┼čeklinde konu┼čtu. 


 


─░ST─░B Ba┼čkan─▒ Ali Kopuz, Borsa üyelerinin de konuyla ilgili bilinçlenmesi için üyelerin her vesile ile bilgilendirildi─čini de sözlerine ekledi. Kopuz, “Biz ─░stanbul Ticaret Borsas─▒ olarak üyelerimize bu konuyu her platformda anlat─▒yoruz. Bakanl─▒─č─▒m─▒z─▒n bu kararlar─▒ bizi y─▒llard─▒r bulundu─čumuz k─▒s─▒r döngüden ç─▒karacakt─▒r, diyoruz” dedi.


 


Öte yandan tar─▒m ürünlerinin üreticiden tüketiciye ula┼č─▒ncaya kadar fiyat─▒n─▒n çok yükseldi─čini de ifade eden ─░ST─░B Ba┼čkan─▒ Ali Kopuz, bu konuda da Gümrük ve Ticaret Bakanl─▒─č─▒’n─▒n çal─▒┼čmalar─▒ oldu─čunu hat─▒rlatt─▒. Üretici ile tüketici aras─▒ndaki maliyet kalemlerinin a┼ča─č─▒ya çekilmesine dönük al─▒nacak tedbirlerle ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanl─▒─č─▒’n─▒n çal─▒┼čmalar─▒n─▒ da yak─▒ndan takip ettiklerini belirten Kopuz, “Bu konudaki görü┼člerimizi ilgili birimlere ilettik” ┼čeklinde konu┼čtu.

Etiketler: ali kopuz
Bu haber toplam 2029 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler