Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rize'de D├╝nya Kad─▒nlar G├╝n├╝nde Birlik Mesaj─▒ Verdiler

Rize'de D├╝nya Kad─▒nlar G├╝n├╝nde Birlik Mesaj─▒ Verdiler
8 Mart D├╝nya Kad─▒nlar G├╝n├╝ vesilesiyle bu y─▒l Rize'de Rize Valili─či himayelerinde, Rize Belediyesi deste─či ve sivil toplum kurulu┼člar─▒ i┼čbirli─či ile programlar d├╝zenlendi.
11.03.2016 / 09:01


Rize Valili─či ve Rize Belediyesi ba┼čta olmak üzere; Halk E─čitimi Merkezi, Gönül Elçileri Koordinasyon Birimi, Kent Konseyi Kad─▒n Meclisi, Gönül Elçileri Derne─či, Ma─čdur Aileleri Yard─▒mla┼čma ve Dayan─▒┼čma Derne─či, Ebruli Ya┼čam ve Sanat Derne─či, R─░KADER, Kanserle Mücadele ve Ya┼čam Derne─či i┼čbirli─či ile organize edilen program kapsam─▒nda sinema etkinli─či, ev ziyaretleri ve Kad─▒nlar Günü Özel Program─▒ gerçekle┼čtirildi.

Program kapsam─▒nda ilk olarak Gönül Elçileri Koordinasyon Birimi organizasyonu ve Gönül Elçisi Halit DUMAN'─▒n deste─či ile kad─▒nlar için sinema etkinli─či düzenlendi.Sonras─▒nda Rize Kalesi'nde R─░KADER organizasyonuyla Rize Öncü Kad─▒nlar Zirve Bulu┼čmas─▒ gerçekle┼čtirildi.

Rize Valisi Ersin YAZICI'n─▒n e┼či Hanife YAZICI ve sivil toplum kurulu┼člar─▒ temsilcileri ile hayat mücadelesinde kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒ zorluklara ra─čmen güçlü kalmay─▒ ba┼čaran 8 kad─▒n ziyaret edildi.

Rize Gençlik Merkezi Çok Amaçl─▒ Salonu'nda Kent Konseyi Kad─▒n Meclisi koordinesinde düzenlenen Kad─▒nlar Güzü Özel Program─▒'nda konu┼čma yapan Hanife YAZICI ┼ču ifadelere yer verdi: "Türk kad─▒n─▒ tarihimizin en eski dönemlerinden bugüne kadar toplumsal hayat─▒m─▒z─▒n, millet ve devlet yap─▒m─▒z─▒n oda─č─▒nda yer alm─▒┼č, her dönem fedakârl─▒klar─▒n en güzelini göstermi┼čtir. ─░nsan─▒n dünyaya geli┼činden ve ilk e─čitiminden itibaren kazan─▒mlar─▒nda kad─▒n─▒n eme─či göz ard─▒ edilemeyecek bir gerçek. Genel olarak bakt─▒─č─▒m─▒zda kad─▒nlar─▒m─▒z─▒n daha üretken oldu─čunu görüyoruz ve bu gerçekten hareketle Rize'mizde kad─▒nlar─▒m─▒z─▒n üretim, sosyal ve kültürel alanda daha aktif olarak yer almas─▒ gerekti─či inanc─▒yla bu yönde önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Peygamber efendimiz de her zaman için kad─▒n─▒n bilgili olmas─▒, kad─▒na önem verilmesi ve güzel sözler söylenmesi gerekti─čini belirtmektedir. Ömrü hayat─▒ boyunca kad─▒na verdi─či de─čeri anlatm─▒┼č ve bunu çevresine çok güzel yans─▒tm─▒┼čt─▒r.

Tarih boyunca Türk kad─▒n─▒ hayat─▒n her safhas─▒nda erkeklerin yan─▒nda her türlü sorumluluklar─▒ payla┼čm─▒┼č, özellikle Kurtulu┼č Sava┼č─▒'nda, mücadelenin her döneminde bu kutsal sava┼ča destek vermi┼čtir. Günümüzde art─▒k Türk kad─▒n─▒ toplumsal hayata etkin biçimde kat─▒lmaktad─▒r. Çal─▒┼čan, üreten kad─▒nlar─▒n say─▒s─▒ h─▒zla art─▒yor. Ülkemizde ve dünyan─▒n farkl─▒ yerlerinde her alanda ba┼čar─▒l─▒ olmu┼č kad─▒nlar─▒m─▒z var. Kad─▒nlar─▒n geldikleri noktadan büyük bir memnuniyet duyuyorum.Kad─▒n demek, aile demek, toplum demektir. Kad─▒n demek huzur demektir, bereket demektir. Kad─▒n demek insan demektir.

Kad─▒n, annedir ve e┼čtir. Ancak bütün bu rollerinin ötesinde, duygular─▒, dü┼čünceleri, ümitleri, hayalleriyle kad─▒n bir bireydir. 8 Mart Dünya Kad─▒nlar Günü, fark─▒ndal─▒k yarat─▒lmas─▒ için çok önemli bir f─▒rsat olu┼čturmaktad─▒r. Böylesi anlaml─▒ günlerin kad─▒nlar─▒n sorunlar─▒n─▒ dile getirme, payla┼čma ve çözüm üretme konusunda bir f─▒rsat oldu─čunu dü┼čünüyorum. Nitekim toplumlar─▒, nesilleri meydana getiren, onlar─▒ do─čuran ve büyüten, topluma kazand─▒ran da kad─▒nd─▒r.Millet ve aile yap─▒m─▒z─▒n temel ta┼č─▒ olan kad─▒nlar─▒m─▒z─▒n 8 Mart Dünya Kad─▒nlar Gününü kutlar selam ve sayg─▒lar sunar─▒m" ┼čeklinde konu┼čtu.

Programda konu┼čma yapan Rize Belediye Ba┼čkan─▒ Re┼čat KASAP'─▒n e┼či Menduha KASAP da, Kad─▒nlar Günü'nün tek bir güne s─▒─čd─▒r─▒lmamas─▒ gerekti─čini ve her gün kad─▒na de─čer verilmesi, hat─▒rlan─▒lmas─▒ gerekti─čini vurgulad─▒ .

Programda Halk E─čitimi Merkezi taraf─▒ndan haz─▒rlanan kad─▒n─▒n toplumdaki yerini ifade etmek için, farkl─▒ meslek gruplar─▒n─▒n tan─▒t─▒ld─▒─č─▒ çocuk gösterisi sahnelendi. R─░KADER taraf─▒ndan haz─▒rlanan Kad─▒nlar Günü konulu sokak röportaj─▒ videosu seyredildi. ─░l Müftü Yard─▒mc─▒s─▒ Hakk─▒ Gür "─░slamiyette Kad─▒n─▒n Önemi ve Kad─▒n Haklar─▒" konulu sunumunu gerçekle┼čtirdi. Rize Kent Konseyi Kad─▒n Meclisi taraf─▒ndan organize edilen Rize Gençlik Merkezi Tiyatro Ekibi'nin gösterisi sahnelendi ve izleyicilere keyifli anlar ya┼čatt─▒. Program kapan─▒┼č─▒nda Halk E─čitimi Merkezi taraf─▒ndan haz─▒rlanan kokteylde tüm kat─▒l─▒mc─▒lar birlik ve beraberlik içerisinde duygu ve dü┼čüncelerini payla┼čarak hat─▒ra foto─čraf─▒ çektirdiler.
Bu haber toplam 1617 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler