Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bursa Rize Tan─▒t─▒m G├╝nleri Kap─▒lar─▒n─▒ Ziyaret├žilerine A├žt─▒

Bursa Rize Tan─▒t─▒m G├╝nleri Kap─▒lar─▒n─▒ Ziyaret├žilerine A├žt─▒
Bursa'da, bu y─▒l ilki organize edilen "Rize Tan─▒t─▒m G├╝nleri" 10-13 Mart tarihleri aras─▒nda, Atat├╝rk Merinos Kongre ve K├╝lt├╝r Merkezi'nde ger├žekle┼čtiriliyor.
11.03.2016 / 09:09


Resmi aç─▒l─▒┼č─▒ yar─▒n düzenlenecek olan törenle yap─▒lacak Bursa Rize Günleri bugün kap─▒lar─▒n─▒ ziyaretçilerine açt─▒. Bursa’n─▒n Rizeli Valisi Münir Karalo─člu da 'Ulu ┼×ehir' Bursa'da, memleketi Rize'ye duydu─ču hasreti bugün bir nebze de olsa giderdi. Vali Karalo─člu, "Bugün burada Kaçkarlarla Uluda─č'─▒n bulu┼čmas─▒, Rize'nin ye┼čili ile Bursa'n─▒n ye┼čilinin bulu┼čmas─▒ var" dedi.10-13 Mart tarihleri aras─▒nda Merinos Fuaye alan─▒nda 'Bursa Rize Günleri' kapsam─▒nda gerçekle┼čen etkinli─če kat─▒lan Vali Karalo─člu, Rize'ye özgü yemek çe┼čitleriyle ba┼člad─▒─č─▒ ziyaretine, bolca çal─▒nan tulum ve kemençe ezgileri ile devam etti. Kimi çay hasad─▒ yapan Vali Karalo─člu, kimi de Rize'ye özgü atmaca e─čiticili─čine heves etti.

Ziyaret sonunda aç─▒klamada bulunan Vali Karalo─člu, "Bugün burada Kaçkarlarla Uluda─č'─▒n bulu┼čmas─▒, Rize'nin ye┼čili ile Bursa'n─▒n ye┼čilinin bulu┼čmas─▒ var. Rize Kültür ve Yard─▒mla┼čma Derne─čimiz geçen sene di─čer ┼čehir dernekleri ile beraber Rize günleri yapm─▒┼člard─▒. Bu sene ba─č─▒ms─▒z bir Rize günleri yapal─▒m fikri ile ortaya ç─▒k─▒ld─▒. Hem Rize'de ki Valilik Belediyeler, kaymakaml─▒klar─▒m─▒z, Rize'de ki sivil toplum, ticaret odalar─▒, Bursa'da Büyük┼čehir Belediyesi, Valili─čimiz ve Bursa'da ki di─čer derneklerle beraber güzel bir organizasyon oldu. Yerel kültürler bir zenginlik. Biz yerel özelliklerimizi, yerel damak tad─▒m─▒z─▒, yerel müzi─čimizi, folklorumuzu mutlaka muhafaza edip gençlere aktarmam─▒z laz─▒m. Bence gurbetteki insanlar─▒n en büyük problemi bu. Kendi yerel kültürlerini muhafaza edemiyorlar. Bunlar─▒ kaybedersek çok ┼čey kaybederiz. Bursa-Rize gerçekten hem insan yap─▒s─▒ olarak, kültür olarak, ye┼čiliyle, suyuyla, da─č─▒yla birbirine benzeyen iki güzel ┼čehir. Biri Türkiye'nin do─čusunda, di─čeri bat─▒s─▒nda olan çok güzel iki ┼čehir. Dört gün boyunca Rize'nin her┼čeyi burada olacak. Kültürü, müzi─či, folkloru, yemesi, içmesi, yöresel g─▒dalar─▒ her ┼čeyiyle burada. Biz arzu ediyoruz ki iki buçuk milyonluk Bursal─▒ gelsin, bu güzellikleri burada tats─▒n. Buras─▒ sadece Rizelilere yönelik bir etkinlik de─čil, Bursal─▒lara da  yönelik bir etkinlik. Biz Rize'yi Bursal─▒lara tan─▒tmak istiyoruz. Rize'yi, Bursa'da ya┼čayan Rizelilere tan─▒tmak istemiyoruz. Onun için buraya Bursal─▒lar─▒n, di─čer Anadolu ┼čehrinden gelip Bursa'da ya┼čayanlar─▒n gelmesini istiyoruz. ─░n┼čallah dört gün boyunca güzel bir etkinlik olacak. Yar─▒n Cuma namaz─▒ndan sonra resmi aç─▒l─▒┼č─▒ yap─▒yoruz. Ba┼čta dernek ba┼čkan─▒m─▒za ve yönetim kuruluna, ayr─▒ca eme─či geçenlere te┼čekkür ediyorum. Etkinli─či çok be─čendim, ellerine sa─čl─▒k diyorum" dedi.

Rize Belediye Ba┼čkan─▒ Prof. Dr. Re┼čat Kasap da Bursa Rizeliler Kültür ve Yard─▒mla┼čma Derne─či Ba┼čkan H─▒z─▒r Ofluo─člu’yla birlikte fuar alan─▒nda bulunan ilçe stantlar─▒n─▒ ziyaret ederek vatanda┼člarla sohbet etti.Ba┼čkan Kasap, Rize’nin kültürü, insan─▒, folkloru ve gelenekleri dahil yöreye ait unsurlar─▒ Bursa ve bölgede ya┼čayan insanlara tan─▒tacak bu etkinli─če katk─▒ veriyor olman─▒n kendileri için gurur verici oldu─čunu söyleyerek, “Bursa ile Rize belediyeler olarak karde┼č ┼čehirlerdir. Bu faaliyetler iki il aras─▒ndaki çal─▒┼čmalar─▒ ve karde┼čli─či daha da peki┼čtirecek, Rize’mizin Bursa’daki prestijini daha da yayg─▒nla┼čt─▒racakt─▒r” dedi.Kasap, Bursa’n─▒n kültürel ö─čeleri ve sanayisiyle birlikte Türkiye’nin önde gelen önemli ┼čehirlerinden birisi oldu─čunu söyleyerek, “Akademisyenlik dönemlerinde yapm─▒┼č oldu─čum illerin s─▒n─▒fland─▒r─▒lmas─▒ çal─▒┼čmas─▒nda Rize ile Bursa ayn─▒ s─▒n─▒fta yer alm─▒┼čt─▒. ─░klim ve di─čer özellikleri bak─▒m─▒ndan Rize ile Bursa birbirine çok yak─▒n özellikler ta┼č─▒d─▒─č─▒ ortaya ç─▒km─▒┼čt─▒” diye konu┼čtu.Bursa Valisi Münir Karalo─člu’nun Rize’nin Bursa’da tan─▒t─▒lmas─▒nda büyük katk─▒lar─▒ oldu─čunu söyleyen Ba┼čkan Kasap, “Rize’nin Bursa’da tan─▒nmas─▒ ve yer almas─▒nda Say─▒n Valimiz Münir Karalo─člu’nun büyük bir pay─▒ vard─▒r. Kendisi de Rize’ye geldi─činde Rize ve Bursa aras─▒ndaki konular gündeme gelir” ┼čeklinde konu┼čtu.Kasap, “Bursa büyük geçmi┼čiyle örnek al─▒nacak illerimizden bir tanesidir. Günümüzün liderleri Rize’den yeti┼čip ülkemize hizmet ediyorlar. Bizler de küçük de olsa buna katk─▒ veriyorsak ne mutlu bize. Bursal─▒ vatanda┼člar─▒m─▒z benzer özelliklere sahip olan Rize’yi daha yak─▒ndan tan─▒mak istiyorlarsa, Rize’nin de─čerlerini ve özellikle yiyeceklerini tatmak istiyorlarsa buyursunlar gelsinler” dedi.


Bu haber toplam 1470 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler