Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Musul ve Kerk├╝k art─▒k sahibine verilmeli mi?

Musul ve Kerk├╝k art─▒k sahibine verilmeli mi?
1926 Ankara Antla┼čmas─▒ maddeleri ve Musul karar─▒
15.09.2017 / 11:47


Musul ve Kerkük'ün statüsünü belirleyen 1926 Ankara Antla┼čmas─▒ Türkiye'ye 'bir ┼čartla' askeri müdahale hakk─▒ veriyor.  TÜRK─░YE'N─░N MUSUL'A ASKER─░ MÜDAHALE HAKKIOrtadaki tabloya bak─▒ld─▒─č─▒nda Türkiye'nin Musul ve Kerkük'e müdahale etme hakk─▒ do─čmu┼č görünüyor. Hukuki olarak ise bu müdahalenin temelini 1926 y─▒l─▒nda yap─▒lan Ankara Antla┼čmas─▒ sa─čl─▒yor.M─▒sak-─▒ Milli s─▒n─▒rlar─▒ içinde kalan Kerkük ve Musul, 1926 y─▒l─▒nda yap─▒lan Ankara Antla┼čmas─▒ ile birlikte toprak bütünlü─čü sa─članmas─▒ ┼čart─▒yla terk edilmi┼čti.Irak'─▒n toprak bütünlü─čü esas al─▒narak yap─▒lan ─░stanbul Anla┼čmas─▒'na göre, bugün bölünmü┼č yap─▒s─▒ ve bölgenin illegal örgütlerin kontrolüne geçmesi Türkiye'nin haklar─▒n─▒ gündeme getirdi.Buna göre, otorite bo┼člu─čundan kaynaklanan kaos ortam─▒, Türkiye'nin Kerkük ve Musul'a girebilmesi için uluslararas─▒ hukukta me┼čru zemini haz─▒rl─▒yor.Yani Türkiye e─čer isterse, Kerkük ve Musul'daki haklar─▒n─▒ gündeme getirerek bu iki ┼čehri kontrol alt─▒na alabilir.


1926 ANKARA ANTLA┼×MASI - MUSUL'U NASIL KAYBETT─░K!Musul Mondros Ate┼čkes Antla┼čmas─▒'n─▒n imzaland─▒─č─▒ s─▒rada Osmanl─▒ Devleti'ne ba─čl─▒yd─▒. ─░ngiltere, Mondros Ate┼čkes Antla┼čmas─▒'n─▒n 7. maddesine dayanarak, antla┼čman─▒n imzalanmas─▒ndan birkaç gün sonra Musul'u i┼čgal etti. Milli Mücadele'nin zor ko┼čullar─▒ içinde TBMM Hükümeti bu bölgeyle ilgilenemedi.Türkiye, Lozan Konferans─▒'nda Musul ve Kerkük'ün Misak-─▒ Millî s─▒n─▒rlar─▒ içerisinde yer ald─▒─č─▒n─▒ söyleyerek ─░ngiltere'den Musul'un kendisine b─▒rak─▒lmas─▒n─▒ istedi. ─░ngiltere, bu bölgenin Milletler Cemiyeti'ne götürülmesi kararla┼čt─▒r─▒ld─▒.Musul sorununun çözümlenmesi için ─░ngilizlerle ilk kez 1924 y─▒l─▒nda ─░stanbul'da Haliç Konferans─▒'nda görü┼čmeler yap─▒ld─▒. Bu görü┼čmelerde ─░ngilizler'in Musul Vilayeti'nin yan─▒s─▒ra Hakkari'yi de talep etmelerinden ötürü anla┼čmaya var─▒lamad─▒.Bunun üzerine, 1926 y─▒l─▒nda Musul Sorunu Milletler Cemiyeti'ne götürüldü. Sorun burada da çözümlenemeyince Yüksek Adalet Divan─▒'na verildi. Burada da olumlu bir sonuç al─▒namad─▒. Nihayet, ─░ngilizlerle Ankara'da bu konu üzerinde yap─▒lan görü┼čmeler bir anla┼čma ile sona erdi.

Sonuç olarak 5 Haziran 1926 tarihinde Ankara Antla┼čmas─▒ imzaland─▒.1926 ANKARA ANTLA┼×MASININ MADDELER─░-Musul vilayeti Irak'a ait olacak.

-Türkiye ve Irak aras─▒ndaki ate┼čkes hatt─▒n─▒ belirleyen Brüksel Hatt─▒ s─▒n─▒r olarak kabul edilecek.

-Irak Musul'dan elde etti─či petrol gelirinin %10'unu 25 y─▒ll─▒k bir süre için Türkiye'ye verecek.

-Türkiye bu paray─▒ 4 y─▒l boyunca alm─▒┼č, kalan 21 y─▒ll─▒k hakk─▒ndan ise 500.000 Sterlin'e ─░ngiltere lehine vazgeçmi┼čtir. 
                      MUSUL VE KERKÜK M─░SAK-─░ M─░LL─░ SINIRLARINDAYDIMusul ve Kerkük, Türkiye'nin kurulu┼čunda Misak-i Milli s─▒n─▒rlar─▒ içindeydi. Mustafa Kemal Atatürk Musul vilayeti ve Misak-i Milli s─▒n─▒rlar─▒ tarifini 1923 y─▒l─▒nda yapt─▒─č─▒ konu┼čmada ┼čöyle vermi┼čti;-"Bu hudut ─░skenderun körfezinin güneyinden, Antakya'dan, Halep ile Katma istasyonu aras─▒nda Carablus köprüsünün güneyinde F─▒rat nehrine ula┼č─▒r. Oradan Deyrizor'a iner, oradan do─čuya uzat─▒larak Musul, Kerkük ve Süleymaniye'yi içine al─▒r."

misaki-milli-haritasi.jpg
TÜRK─░YE'N─░N ─░Ç─░NDEK─░ UHDETürkiye'de y─▒llardan beri var olan Kerkük hissiyat─▒, Kürtlerde de "Türk - Kürt federasyonunun" bir parças─▒ olarak mevcut. Mustafa Kemal Pa┼ča, Misak-─▒ Milli s─▒n─▒rlar─▒n─▒ tan─▒mlarken "bu hudut ordumuz taraf─▒ndan silahla müdafaa olundu─ču gibi ayn─▒ zamanda Türk ve Kürt unsurlar─▒yla meskun vatan parças─▒d─▒r" diye konu┼čmu┼čtu. Mustafa Kemal'in bu sözlerinden hareketle, Kerkük ve Musul hassasiyeti Türkler'de oldu─ču gibi Kürtler'de de bulunuyor.


Bu haber toplam 983 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler