Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rize'de Sel ve Heyelanlar─▒n Nedeni Kontrols├╝z Yol ve Ev ─░n┼čaatlar─▒

Rize'de Sel ve Heyelanlar─▒n Nedeni Kontrols├╝z Yol ve Ev ─░n┼čaatlar─▒
R─░ZE'de her ya─čan ┼čiddetli ya─čmurdan sonra meydana gelen sel ve heyelanlarla ilgili Rize ─░n┼čaat M├╝hendisleri Odas─▒ saha ara┼čt─▒rmas─▒ yapt─▒, rapor haz─▒rlad─▒.
31.10.2017 / 16:06


R─░ZE'de her ya─čan ┼čiddetli ya─čmurdan sonra meydana gelen sel ve heyelanlarla ilgili Rize ─░n┼čaat Mühendisleri Odas─▒ saha ara┼čt─▒rmas─▒ yapt─▒, rapor haz─▒rlad─▒. Raporda, sel ve heyelanlar─▒n en büyük nedeninin kontrolsüz aç─▒lan yol ve yap─▒lan ev in┼čaatlar─▒ oldu─ču vurguland─▒.Konuyla ilgili aç─▒klama yapan Rize ─░n┼čaat Mühendisleri Odas─▒ Ba┼čkan─▒ Murat Yaz─▒c─▒, ya┼čanan sel ve heyelanlarla ilgili de─čerlendirmelerde bulundu. Bölgenin toprak ve co─črafyas─▒n─▒n dik ve denize paralel da─člardan olu┼čtu─čunu ifade eden Yaz─▒c─▒, Cumhuriyet'in ilk y─▒llar─▒nda tar─▒m yap─▒lmayan bölgede arazilerin ormanla kapl─▒ oldu─čunu hat─▒rlatt─▒. Ormanl─▒k arazilerin zamanla çay tarlas─▒na dönü┼čtürüldü─čünü ifade eden Yaz─▒c─▒, "Yöremiz dik ve e─čimli. Çay─▒ ektik çayla beraber gübre vermeye ba┼člad─▒k. Bu gübre amonyum fosfat amonyak içerdi─či için toprak içindeki birbirine ba─čl─▒ parçalar─▒ zamanla öldürmeye ba┼člad─▒. Çay─▒ ektikten sonra çay tarlalar─▒na kontrolsüz yollar yapmaya ba┼člad─▒k. Yapt─▒─č─▒m─▒z kontrolsüz yollarla beraber kontrolsüz evlerde in┼ča ettik. Bu evlerle beraber kanalizasyon, ya─čmur ve bula┼č─▒k sular─▒n─▒ da tarlaya vermeye ba┼člad─▒k. Çay─▒n kökü topra─č─▒n 80 santimetre alt─▒nda yumruk ┼čeklindedir. 80 santimetre çay─▒n alt─▒nda gübre geçirimsiz bir tabaka olu┼čturmaya ba┼člad─▒. Bu sefer su a┼ča─č─▒ ile ba─člant─▒y─▒ sa─člayamayacak duruma geldi. Ayn─▒ zamanda köksüz olan çay bitkisi alttaki toprak yap─▒s─▒n─▒ birbirine ba─člayamad─▒. Dik, e─čimli ve yamaçl─▒ arazilerden a─čaçlar─▒ kesmekle topra─č─▒nda üniform yap─▒s─▒n─▒ da ba─člant─▒y─▒ kopartm─▒┼č olduk" dedi.


 


'KONTROLSÜZ YAPILA┼×MAYA DUR DEMEL─░Y─░Z'


 


Hiçbir mühendislik tedbir ve jeolojik önlem al─▒nmadan aç─▒lan yollar ile kontrolsüz in┼ča edilen evlerin kanalizasyon ve su giderlerinin toprak yap─▒s─▒ndaki bütünlü─čü kopartt─▒─č─▒n─▒ ifade eden Yaz─▒c─▒, ┼čöyle dedi: 


 


"Son y─▒llarda ya─č─▒┼č düzensizlikleri ya┼čanmaya ba┼čland─▒. A┼č─▒r─▒ ya─č─▒┼čla topra─č─▒n üzerindeki tabaka kendini ta┼č─▒mayacak hale geldi. Yukarda ki a─č─▒rla┼čan tabaka zamanla kayma hareketi gösteriyor. Biz insanlarda çal─▒┼čmayarak buna sebebiyet verdik. Mesela eskiden büyüklerimiz arazilerde ya─čmur sular─▒ için küçük kanallar açarlard─▒. Bunlar art─▒k yap─▒lm─▒yor. Küçük dere yataklar─▒ vard─▒, ┼čimdi çöplerimizi oralara atmaya ba┼člad─▒k.  Kopan a─čaçlar dere içlerinde kalarak bu derelerin akar─▒n─▒ da kapatmaya ba┼člad─▒. Ya┼čanan heyelanlarda hem arazi, hem mal mülk hem de can kayb─▒na u─čruyoruz. Küçük derelerin ara┼čt─▒r─▒lmas─▒ gerekiyor. Vatanda┼č ve devlet elbirli─či ile kontrolsüz yol ve evlere kar┼č─▒ durmal─▒y─▒z. Kontrolsüz yap─▒la┼čmaya dur demeliyiz. Kontrolsüz yollara engel olmak, yap─▒lm─▒┼čsa bunlara bir kanalizasyon sistemine ba─člamak gerekiyor. Do─čal gübreye geçti─čimizi söylüyorlar bu iyi bir haber. Çayl─▒k alanlar─▒ kazarak yeni bir gübre verme ┼čekli olmal─▒. Bunu yaparken de suyu çok çabuk emen a─čaç türleri var. Bunlar─▒ arazilere ekmeliyiz. En önemlisi kendi arazimize sahip ç─▒kmal─▒y─▒z."


 


SON SELDE HASAR 73 M─░LYON L─░RA


 


Rize'de son bir ayda ya┼čanan 2 ayr─▒ sel ve heyelan afetinde 2 ki┼či hayat─▒n─▒ kaybetti, 1 ki┼čide yaral─▒ kurtar─▒ld─▒. Hasara da yol açan sel ve heyelanlarda 10 ev y─▒k─▒ld─▒,  100'e yak─▒n ev bo┼čalt─▒ld─▒. Karayolu ve köy yolu a─člar─▒ ile elektrik ve telefon nakil hatlar─▒n─▒n da zarar gördü─čü sel ve heyelanlarda 73 milyon lira hasar meydana geldi.

Bu haber toplam 819 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler