Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SGK, ├žal─▒┼čamayacak durumda olan sigortal─▒lara 12 ile 24 ay aras─▒nda maa┼č ba─čl─▒yor

SGK, ├žal─▒┼čamayacak durumda olan sigortal─▒lara 12 ile 24 ay aras─▒nda maa┼č ba─čl─▒yor
Sosyal G├╝venlik Kurumu (SGK),├žal─▒┼čamayacak durumda olan sigortal─▒lara mal├╗l ayl─▒─č─▒, engelli ayl─▒─č─▒ ve s├╝rekli i┼č g├Âremezlik geliri ad─▒ alt─▒nda ayl─▒k ve gelir ba─čl─▒yor. Bunlar birbirine kar─▒┼čt─▒r─▒labiliyor. ├çal─▒┼č─▒rken hastalanan ve ├žal─▒┼čma g├╝c├╝n├╝ kaybeden sigortal─▒lara mal├╗l ayl─▒─č─▒ ba─član─▒r. SGK, hastal─▒k t├╝rlerine g├Âre ├Ânce 12 ay ile 24 ay aras─▒nda de─či┼čen s├╝relerde mal├╗l ayl─▒─č─▒ ba─čl─▒yor. Tedavi sonras─▒nda ├žal─▒┼čma g├╝c├╝nde kay─▒p oran─▒ y├╝zde 60ÔÇÖ─▒n ├╝zerinde olursa, bu durum devam etti─či s├╝rece mal├╗l ayl─▒─č─▒ ba─član─▒r.
11.02.2019 / 08:07


Malûl ayl─▒─č─▒, çal─▒┼č─▒rken a─č─▒r tedavi gerektiren hastal─▒k geçirenlere ödeniyor. Sigortal─▒ olarak çal─▒┼čmaya ba┼člamadan önce engelli olan ki┼čilere malûl ayl─▒─č─▒ ba─članm─▒yor ama daha erken emekli olmalar─▒na imkân sa─član─▒yor. ─░┼č kazas─▒ ve meslek hastal─▒─č─▒ sonucu çal─▒┼čma gücünü en az yüzde 10 kaybedenlere de sürekli i┼č göremezlik geliri ba─član─▒yor. Bunlar─▒n her birinin ko┼čullar─▒ farkl─▒. Üzerinde durmak istedi─čimiz konu ise malûl ayl─▒─č─▒. HANG─░ HASTALIK ─░Ç─░N KAÇ AY MALÛL AYLI─×I

 

─░lgili yönetmelikte maluliyet süresi ayr─▒ca belirtilmeyen tüm kanser hastal─▒klar─▒nda, tan─▒ konuldu─ču tarihten itibaren bir y─▒l içinde ba┼čvurmak ko┼čuluyla 18 ay süreyle maluliyet ayl─▒─č─▒ ba─član─▒yor. Baz─▒ hastal─▒klarla ilgili tan─▒ konuldu─čunda ise 12 ya da 24 ay süreyle ayl─▒k ba─članabiliyor. Kemik ili─či nakli yap─▒lanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastalar─▒ 24 ay malûl ayl─▒─č─▒ alabiliyor. Bu süreler, tedavisi tamamlanamayanlar için, rapor almak suretiyle uzat─▒labiliyor.

 

Tedavinin sonunda, sa─čl─▒k kurulu raporu alarak yüzde 60 ve üzerinde çal─▒┼čma gücü kayb─▒ oldu─čunu belgeleyenlerin malûliyet ayl─▒─č─▒ devam ediyor.

 

B─░R YIL ─░Ç─░NDE BA┼×VURU

 

Malûl ayl─▒─č─▒ ba─člatabilmek için, tan─▒ konulduktan itibaren bir y─▒l içinde ba┼čvuruda bulunmak gerekiyor. Her bir hastal─▒k için farkl─▒ olan mâlul ayl─▒─č─▒ ödeme süresi, sa─čl─▒k kurulu raporu tarihinden itibaren ba┼čl─▒yor. Raporu ald─▒ktan sonra hemen SGK’ya ba┼čvurmak gerekiyor. Aksi takdirde, gecikilen süre kadar eksik ayl─▒k ödenir. Örne─čin, 18 ay malûl ayl─▒─č─▒ ba─članmas─▒ mümkün olan hastal─▒─ča yakalanan sigortal─▒, raporu ald─▒ktan sonra iki ay geç ba┼čvurursa, 18 yerine 16 ay süreyle ayl─▒k alabilir.

 

Kanser ve organ naklinin yan─▒ s─▒ra çal─▒┼čmaya olanak vermeyen genetik hastal─▒klar, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve baz─▒ psikiyatrik hastal─▒klar, kalp yetmezli─či, sindirim sistemi kanamalar─▒, ast─▒m, KOAH, uyku bozukluklar─▒ gibi hastal─▒klar için tedavi döneminde malûl ayl─▒─č─▒ ba─članabiliyor.

 

EN AZ 1800 GÜN PR─░M

 

A─č─▒r hastal─▒k te┼čhisi konulanlara belli süreyle malullük ayl─▒─č─▒ ba─članabilmesi için en az 10 y─▒l sigortal─▒ olma ve 1800 gün prim ödeme ko┼čulu aran─▒yor.

 

Geçici malûl ayl─▒─č─▒n─▒n kal─▒c─▒ hale getirilebilmesi için hastal─▒k dolay─▒s─▒yla çal─▒┼čma gücünde en az yüzde 60 oran─▒nda kay─▒p oldu─čuna dair sa─čl─▒k kurulu raporu gerekiyor.

 

Ba┼čkas─▒n─▒n bak─▒m─▒na muhtaç durumundaki hastalarda on y─▒ll─▒k sigortal─▒l─▒k süresine bak─▒lm─▒yor. Ancak, onlarda da en az 1800 gün prim ödeme ┼čart─▒ aran─▒yor.

 

EKS─░K GÜN BORÇLANMA ─░LE TAMAMLANAB─░L─░YOR

 

Prim günü 1800’ün alt─▒nda olanlar, e─čer varsa borçlanabilecekleri günleri borçlanmak suretiyle eksik günlerini tamamlayabiliyor. Erkekler askerlik sürelerini, kad─▒nlar do─čum sonras─▒ çal─▒┼čmad─▒klar─▒ süreleri ve ücretsiz izin günlerini borçlanabiliyor.

 

MALULLÜK AYLI─×I NASIL HESAPLANIR?

 

Malûllük ayl─▒─č─▒, esnaf (4/b) ve memurlarda (4/c) prim gün say─▒s─▒ 9000 günden az ise 9000 gün üzerinden; 9000 gün ve daha fazla ise toplam prim ödeme gün say─▒s─▒ üzerinden ba─član─▒yor.

 

─░┼čçi (4/a) statüsünde çal─▒┼čanlarda prim gün say─▒s─▒ 7200 günden az ise 7200 gün üzerinden; 7200 gün ve daha fazla ise toplam prim ödeme gün say─▒s─▒ üzerinden hesaplan─▒yor. Ki┼či ba┼čka birinin sürekli bak─▒m─▒na muhtaç ise ayl─▒k ba─člama oran─▒ 10 puan art─▒r─▒l─▒yor.

 

Örne─čin, 1800 gün prim ödemi┼č bulunan bir i┼čçiye malûl ayl─▒─č─▒ ba─član─▒rken, yirmi y─▒l, yani 7200 gün prim ödemi┼č kabul ediliyor. Ama i┼čçinin primi 8 bin gün ise ayl─▒k bu prim günü üzerinden ba─član─▒yor.

 

MALUL AYLI─×I BA─×LANANLAR ÇALI┼×MAYA BA┼×LARSA AYLIKLARI KES─░L─░R M─░?

 

Sonradan çal─▒┼čmaya ba┼člayanlar─▒n malûllük ayl─▒─č─▒n─▒n kesilip kesilmemesi, sigortal─▒n─▒n statüsü, ayl─▒─č─▒n 2008 ekim öncesi veya sonras─▒nda ba─članmas─▒, sigortal─▒ olarak ilk defa çal─▒┼čmaya 2008 ekim öncesi veya sonras─▒nda ba┼članmas─▒ gibi durumlara ba─čl─▒ olarak farkl─▒ kurallara tabi.

 

Genel olarak 2008 ekim öncesinde ba─članan ayl─▒klar ile ilk defa çal─▒┼čmaya 2008 ekim öncesi ba┼člayan i┼čçi (4/a) statüsünde olanlar─▒n malûl ayl─▒klar─▒, bu statüde çal─▒┼čmaya ba┼člad─▒klar─▒nda kesiliyor. Ayn─▒ ki┼čiler BA─×-KUR’a tabi bir i┼čte veya kamuda çal─▒┼č─▒rlarsa malûl ayl─▒klar─▒ kesilmiyor. ─░lk defa çal─▒┼čmaya 2008 ekim ay─▒ ve sonras─▒nda ba┼člayan i┼čçi, memur ve esnaf─▒n malûl ayl─▒─č─▒ ise hangi statüde çal─▒┼č─▒rlarsa çal─▒┼čs─▒nlar genel olarak kesiliyor.

 

BA┼×KASININ SÜREKL─░ BAKIMINA MUHTAÇ OLMA KR─░TERLER─░ NELER?

 

Sigortal─▒lar─▒n ba┼čka birinin sürekli bak─▒m─▒na muhtaç oldu─ču durumlar mevzuatta ┼čöyle düzenleniyor:

 

Her iki kol ve bacak felci

─░ki bacakta felç

Vücudun sol ya da sa─č yar─▒s─▒nda felç

Ruh sa─čl─▒─č─▒ klini─činde kalmay─▒ gerektiren psikotik hastal─▒klar

─░ki gözde yüzde 100 görme kayb─▒

─░ki elin kayb─▒ 

Bir kolun omuzdan ve bir baca─č─▒n kalçadan kayb─▒ 

Her iki baca─č─▒n alttan en az 1/3’ünün kayb─▒ 

A─č─▒r beslenme bozukluklar─▒

Yard─▒mc─▒ solunum cihazlar─▒na sürekli ba─č─▒ml─▒l─▒k

Giyinme, beslenme, fonksiyonel mobilite, ba─č─▒rsak ve mesane bak─▒m─▒, ki┼čisel hijyen ve tuvalet ihtiyaçlar─▒ gibi günlük ya┼čam aktivitelerinin sa─članamamas─▒.

 

HANG─░ HASTALIKLAR ─░Ç─░N MALUL AYLI─×I BA─×LANIYOR?

 

Malûliyet ayl─▒─č─▒ ba─članmas─▒n─▒ gerektiren hastal─▒klar ┼čöyle:

 

– Kanser (Ba┼č ve boyunun yumu┼čak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, meme, sinir sistemi, akci─čer, mide, ince ve kal─▒n barsak, karaci─čer, safra kesesi, safra yollar─▒, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, testis, penis kanserleri)

– Epilepsi

– Demans

– Beyin tümörleri

– Parkinson sendromu

– Serebral palsi

– Multiple Skleroz (MS)

– Zeka gerilikleri (IQ 50 ve alt─▒)

– ┼×izofreni

– Bipolar bozukluk

– Görme azl─▒─č─▒

– Retina kanamalar─▒

– Yard─▒ms─▒z ayakta durmay─▒ engelleyen denge bozukluklar─▒ ile birlikte i┼čitme kayb─▒

– Anemi

– Kol, bacak gibi organ kayb─▒

– Behçet hastal─▒─č─▒

– Gastrointestinal kanamalar

– Karaci─čer sirozu

– Karaci─čer nakli

– Kalp yetmezli─či

– Kalp kapak hastal─▒klar─▒

-Endokrinoloji ve metabolizma hastal─▒klar─▒

- Solunum sistemi hastal─▒klar─▒

– Kalp nakli

– Böbrek nakli

– Akci─čer nakli

– Tüberküloz

– AIDS(Habertürk)


Etiketler: maa┼č
Bu haber toplam 348 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler