Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇAYKUR Çayına 2. Zam Geliyor!

ÇAYKUR Çayına 2. Zam Geliyor!
Kuru ├žaya son zamm─▒n─▒ Haziran 2017ÔÇÖde yapan ├çAYKURÔÇÖun 2 y─▒l aradan sonra kuru ├žaya yapmay─▒ planlad─▒─č─▒ zamm─▒n 2ÔÇÖye b├Âl├╝nd├╝─č├╝ ve Temmuz ay─▒nda kuru ├žaya y├╝zde 15 ile y├╝zde 20 aras─▒nda zam yap─▒laca─č─▒ ├Â─črenildi.
28.06.2019 / 08:43


ÇAYKUR, artan ya┼č çay ürün, i┼čçi ve i┼čletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak 25 Haziran Sal─▒ gününden itibaren geçerli olmak üzere kuru çaya yüzde 15 zam yapt─▒. ÇAYKUR’un dün yapt─▒─č─▒ yüzde 15’lik zamm─▒n ard─▒ndan Temmuz ay─▒nda da yüzde 15 veya yüzde 20 aras─▒nda zam yapaca─č─▒ ö─črenildi.olay53’ün çe┼čitli kaynaklardan edindi─či bilgiye göre, özel sektör çay temsilcileri, May─▒s ve Haziran Ay─▒ içerisinde Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan ile görü┼čerek çay sektöründe ya┼čanan s─▒k─▒nt─▒lar─▒ Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan’a ileterek, çay kanun tasar─▒s─▒n─▒n ç─▒kar─▒lmas─▒ ve kuru çaya zam yap─▒lmas─▒ talebini iletti. Ya┼č çay taban fiyat art─▒┼člar─▒yla i┼čçi ve i┼čletme maliyetlerinin artmas─▒na ra─čmen son 2 y─▒ld─▒r kuru çaya zam yap─▒lmay─▒┼č─▒n─▒ göz önünde bulunduran Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan, kuru çay zamm─▒na onay vererek bu zamm─▒n ilk dilimini 25 Haziran’da yüzde 15 olarak uygulad─▒. Zamm─▒n ikinci dilimi olarak da Temmuz ay─▒ içerisinde kuru çaya yüzde 15 veya yüzde 20 zam yap─▒laca─č─▒ bilgisine ula┼č─▒ld─▒.ÇAYKUR, kuru çaya son zamm─▒ istifa ettirilmek suretiyle görevden al─▒nan eski genel müdür ─░mdat Sütlüo─člu döneminde yüzde 13 zam oran─▒yla 13 Haziran 2017'de yaparken, ─░mdat Sütlüo─člu’nun 26 Eylül 2017'de yapt─▒─č─▒ yüzde 20'lik zam bakanlar kuru taraf─▒ndan geri al─▒nm─▒┼čt─▒. Ayn─▒ y─▒l sonu ÇAYKUR 567 Milyon TL zarar ederken zarar─▒n 300 Milyon TL’si hazine müste┼čarl─▒─č─▒ taraf─▒ndan kar┼č─▒lanm─▒┼č, kalan 267 Milyon TL ise ÇAYKUR’un zarar─▒ olarak aç─▒klanm─▒┼čt─▒. ─░mdat Sütlüo─člu ise 25 Nisan 2018’de yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada 2017 y─▒l─▒ içerisinde kuru çaya yapt─▒─č─▒ 4. zamm─▒n bakanlar kurulunca geri al─▒nmas─▒ nedeniyle zarar olu┼čtu─čunu ifade ederek AK Parti hükümetini suçlam─▒┼čt─▒.Sütlüo─člu’nun bu aç─▒klamas─▒ndan sonra dönemin G─▒da, Tar─▒m ve Hayvanc─▒l─▒k Bakan─▒ Ahmet E┼čref Fak─▒baba, Sütlüo─člu’nu telefonla arayarak Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan taraf─▒ndan görevden al─▒nd─▒─č─▒n─▒ ve kamuoyunda daha fazla rencide olmamas─▒ için 24 Haziran 2018 tarihinde yap─▒lacak Cumhurba┼čkan─▒ ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle kamu görevlilerinden seçimde aday olacaklar─▒n istifa etmesinin son günü olan 26 Nisan’da istifa etmesi gerekti─čini söyledi─či ö─črenilmi┼čti. Bu telefon görü┼čmesinin ard─▒ndan zaten 1 Ekim 2018 tarihinde ya┼č haddinden emekliye ayr─▒lacak olan ─░mdat Sütlüo─člu, görevden al─▒n─▒p kamuoyunda rencide olmamak için istifas─▒n─▒ vermek zorunda kalm─▒┼čt─▒. Ya┼č haddinden emekliye ayr─▒lmas─▒na 5 aydan k─▒sa bir süre kalmas─▒na ra─čmen görevden al─▒nmak suretiyle istifa ettirilen Sütlüo─člu, daha sonra yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada ise Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan taraf─▒ndan görevden al─▒nd─▒─č─▒na vurgu yaparak Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan'─▒n iste─či üzerine görevinden istifa etti─čini belirtmi┼čti.


Etiketler: ├žaykur
Bu haber toplam 491 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler