´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇAY ve ÇAYKUR

Rizeli olup da ├╝lkemizin de─či┼čik illerin de hayat─▒n─▒ ikame eden insanlar─▒m─▒z─▒n lokomotifidir ├çay ve ├çAYKUR. ├ľzellikle son y─▒llarda devlet politikas─▒ m─▒ nedir bilmedi─čimiz bir ├ž─▒kmaz─▒n i├žin de ol
19.05.2013 / 00:00


    10.000 bini a┼čan çal─▒┼čan─▒yla,45 ┼č─▒ üretim yapan ikisi paketleme üretimin de bulunan, ülkemizin her bölgesin de pazarlama bölge müdürlü─čü olan bu büyük ölçekli Genel müdürlük art─▒k amatör denilecek insanlar─▒n yönetece─či bir kurum olmamal─▒.

     Bunca büyüklükteki bir holding si yo lar in deneyimli pazarlamac─▒lar─▒n, profesyonel yöneticilerin, çal─▒┼čaca─č─▒, ba┼čar─▒s─▒z olanlar─▒n i┼čine son verilen, her zaman ba┼čar─▒ya hep ba┼čar─▒ya odaklanan bir dü┼čünceyi felsefeye odaklanan bir yap─▒ içerisin de olmaya çal─▒┼čan kadrolara odaklanmal─▒. Mü┼čteri memnuniyeti, her zaman ön plana ç─▒kar─▒ld─▒─č─▒ gibi, sosyal devlet in yerine getirece─či üretici haklar─▒n─▒ da kollamal─▒d─▒r.

     Bugün ki dürü┼čüyle ÇAYKUR dün oldu─ču gibi bu gün de iyi yöneltilmedi─či gibi müstahsilini ve tüketicisini kollamayan bir tutum için de bulunuyor. ÇAYKUR özerk bir yap─▒da olmas─▒na ra─čmen, devletin atamalar─▒yla yöneltilen bir kurum dur. ÇAYKUR u yöneltenler belki serbest piyasa ko┼čullar─▒na ayak uydurmayabilir. Sosyal devletin getirileriyle de rakibi olan özel fabrika sahipleri ile rakip olmayabilir. Lakin çay─▒n─▒ satmak için ç─▒rp─▒nan üreticinin elin deki ürünü yok paras─▒na sat─▒n alan özel fabrika sahiplerine ses ç─▒karan hiçbir sivil toplum örgütlüde yok, Rize de. Bu ay hem çay borsas─▒n da hem de Rize ticaret odas─▒n da secimler vard─▒, hiçbir ba┼čkan aday─▒n─▒n ve ba┼čkanl─▒─ča soyunan Rize’nin seçkin insanlar─▒n─▒n, gündemin de yok tu bu büyük sorun. ÇAYKUR 1300 tl çay alacak özel sektör 750 tl den alacak, çay kur ne kadar dayanabilir veya devlet. Uzun de─čil çok k─▒sa zaman da görülecektir ki buradan zarar gören Rize de ticaretle u─čra┼čanlar sesini ç─▒karmayan tüccarlar olacakt─▒r. 500 bin çay üreticilerin de ah─▒ di┼č ardan bozuk, sa─čl─▒ks─▒z çay ithal edenlerin de boynun da olacakt─▒r.

    SAYGILARIMLA

Bu yazi toplam 2109 defa okundu
YORUMLAR
osman yavuz: 
""
fiskobirli─či bitirdiler ona ba─čl─▒ soya fabrikas─▒n─▒ yanda┼ča satt─▒lar..bir kooparatif olmas─▒na ra─čmen sat─▒┼čtan elde edilen gelir hi├ž bir ├╝reti├žiye ├Âdenmedi..ordu soya fabrikas─▒ yanda┼ča satt─▒lar ├žaykuruda yok pahas─▒na bir yanda┼ča satarlar arifim. merak etme zaten satmad─▒klar─▒ sadece ├žaykur kalm─▒┼čt─▒.. oda memleketine diyet bor├žu olsun diye satmad─▒lar.. satacak ba┼čka bir ┼čey kalmad─▒─č─▒ i├žin bundan sonra h─▒zla ├žaykuruda satarlar hi├ž ┼č├╝peniz olmas─▒n.
21.05.2013 / 23:22
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler