´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Tugaylar─▒n ├Ân├╝ne dizilmi┼č ├ž├Âp kamyonlar─▒ ├╝zerine...

┼×ener Topu├ž, 2006 y─▒l─▒nda Kara Kuvvetleri Komutan─▒ ─░lker Ba┼čbu─čÔÇÖun en yak─▒n ├žal─▒┼čma arkada┼č─▒, ├ľzel Kalem M├╝d├╝r├╝ÔÇÖyd├╝. Birka├ž y─▒l sonra Genelkurmay Ba┼čkan─▒ koltu─čunda ot
27.07.2016 / 00:00

2010-2012 y─▒llar─▒ aras─▒nda Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ Muhaf─▒z Alay─▒ Komutan─▒ oldu. 2012’de sonra Kara Kuvvetleri’ndeki bütün tayin i┼člerine bakan  Kara Kuvvetleri Komutanl─▒─č─▒ Tayin Daire Ba┼čkanl─▒─č─▒’na getirildi. Arada 17/25 aral─▒k oldu, tam üç y─▒l Kara Kuvvetleri’nin tayinlerini o yönetmeye devam etti. 2015 y─▒l─▒n─▒n A─čustos ay─▒nda Afganistan’da Türk ISAF Gücü’nün komutanl─▒─č─▒na getirildi.


15 Temmuz 2016 darbe giri┼čiminden sonra, ─░stanbul’a ça─čr─▒ld─▒. Ama o Afganistan’daki Türk Gücü’nün komutan─▒ Tümgeneral Cahit Bak─▒r’la birlikte Dubai’ye kaçt─▒, havaalan─▒nda gözalt─▒na al─▒nd─▒ ve Türkiye’ye iade edildi.  Darbe olurken biz Afganistan’dayd─▒k, bir ilgimiz yok deme lüksleri varken, neden kaçt─▒klar─▒, neden Dubai’yi seçtikleri, niye iade edildikleri k─▒s─▒mlar─▒ ba┼čka yaz─▒lar─▒n konusu...


┼×ener Topuç, Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ Muhaf─▒z Alay─▒ sanca─č─▒n─▒ 2012 y─▒l─▒nda Albay ─░smail Güne┼čer’e teslim etmi┼čti. Güne┼čer, 2013 A─čustos Yüksek Askeri ┼×ura’s─▒nda tu─čgeneral oldu. 15 Temmuz 2016 darbe giri┼čimi s─▒ras─▒nda Bolu 2. Komando Tugay Komutan─▒ olarak tutukland─▒.


Güne┼čer, Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ muhaf─▒z sanca─č─▒n─▒ 2013 temmuzunda Albay Muhammed Tanju Poshor’a devretmi┼čti. Bu arada  17/25 Aral─▒k oldu. Cumhurba┼čkan─▒ Gül’ün yerine Erdo─čan geldi.  Kurmay Albay Poshor, 2015 Temmuz’una kadar bu görevde kald─▒. Buradan Kosova’daki Türk Gücü’nün komutanl─▒─č─▒na atand─▒. 15 Temmuz darbe giri┼čimi öncesi Türkiye’ye gelmi┼čti ve darbecilikten tutukland─▒.


2015 Temmuz’unda Albay Poshor, Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ Muhaf─▒z Sanca─č─▒’n─▒ törenle Albay Muhsin Kutsi Bar─▒┼č’a devretti. Kurmay Albay Muhsin Kutsi Bar─▒┼č, YA┼×’ta tu─čgenerallik listesindeydi. Cumhurba┼čkan─▒’n─▒n en yak─▒n çal─▒┼čma arkada┼člar─▒ndand─▒. Silahl─▒yd─▒ ve Be┼čtepe’deydi. 15 Temmuz 2016 darbe giri┼čiminde o da tutukland─▒.


Biraz daha geriye gidelim. 2004-2006 y─▒llar─▒ aras─▒nda Ahmet Necdet Sezer döneminde, tekrar yazay─▒m Sezer döneminde, Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ Muhaf─▒z Alay Komutanl─▒─č─▒ yapan Hamza Koçyi─čit de dün gözalt─▒na al─▒nd─▒. Koçyi─čit , ayn─▒ zamanda Genelkurmay Ba┼čkanl─▒─č─▒ s─▒ras─▒nda Ya┼čar Büyükan─▒t’─▒n ba┼čyaveriydi.


Büyükan─▒t’─▒n Özel Kalem Müdürü Tu─čgeneral O─čuz Serhat Habibo─člu da ilk günlerde darbeden tutuklanm─▒┼čt─▒. Yani muhtemelen 27 Nisan muht─▒ras─▒n─▒ yazarken Büyükan─▒t’─▒n yan─▒nda cemaatçi-darbeci bu iki yak─▒n çal─▒┼čma arkada┼č─▒ vard─▒. Belki de “sözde de─čil, özde laik” derken de...


1984’te Kuleli Askeri Lisesi Komutan─▒ iken cemaatçi te─čmen adaylar─▒n─▒ tespit edip liseden uzakla┼čt─▒ran Büyükan─▒t’─▒n...


Ama Pazartesi günkü serinin ilk yaz─▒s─▒nda anlat─▒ld─▒─č─▒ gibi Özel Kalem Müdürü cemaatçi/darbeci ç─▒karak 15 Temmuz’dan sonra tutuklanan tek Genelkumay Ba┼čkan─▒ Büyükan─▒t de─čildi.  Hulusi Akar, Necdet Özel, I┼č─▒k Ko┼čaner, Hilmi Özkök ve Hüseyin K─▒vr─▒ko─člu’nun Özel Kalem Müdürleri de darbeden tutukland─▒lar.  Peki ya, 1994-1998 y─▒llar─▒ aras─▒nda yani 28 ┼×ubat günlerinde Genelkurmay Ba┼čkanl─▒─č─▒ yapan ─░smail Hakk─▒ Karaday─▒’n─▒n Özel Kalem Müdürü kimdi?


TSK’nin sitesindeki biyografisinde yaz─▒yor: 1994-1997 y─▒llar─▒ aras─▒nda Genelkurmay Ba┼čkan─▒’n─▒n Özel Kalem Müdürü; Kurmay Albay Hulusi Akar’d─▒.


TSK sitesine göre Akar, bu görevinin ard─▒ndan önce Bosna’ya sonra da Tunceli’ye gitti. 2000-2002 y─▒llar─▒nda aras─▒nda da Napoli’deki Müttefik Kuvvetler Karargah─▒’nda görev yapt─▒, 2002-2005 aras─▒ Kara Harp Okulu Komutanl─▒─č─▒, 2005-2007 aras─▒ Harp Akademileri Komutan─▒ oldu. 2009-2011 y─▒llar─▒ aras─▒nda da Ayaza─ča’daki 3. Kolordu’nun Komutan─▒’yd─▒. (Buras─▒ ayn─▒ zamanda HRF olarak bilinen NATO Acil Müdahale Gücü.)


2011-13 Genelkurmay ─░kinci Ba┼čkanl─▒─č─▒ yapan Akar,  2015 y─▒l─▒nda da Genelkurmay Ba┼čkan─▒ oldu.


Bu kariyere çok benzeyen bir kariyeri olan ba┼čka bir subay daha var.  Dünkü ifadesine göre Hulusi Akar’la tam 16 y─▒l birlikte çal─▒┼čm─▒┼člar.


Tam y─▒llar─▒n─▒ ç─▒karmak mümkün olmasa da çok yak─▒n y─▒llarda Akar, Kara Harp Okulu Komutan─▒’yken orada tabur komutanl─▒─č─▒ yapm─▒┼č, yine aç─▒k kaynaklardan teyidi mümkün olmasa da ya çok yak─▒n zamanlarda ya da birlikte Napoli’de ve 3. Kolordu Komutanl─▒─č─▒’nda bulunmu┼člar.


Ama Hulusi Akar’─▒n Genelkurmay ─░kinci Ba┼čkan─▒ oldu─ču y─▒llarda onun da Genelkurmay karargah─▒nda görev yapt─▒─č─▒ kesin.


2012 y─▒l─▒nda Genelkurmay Ba┼čkanl─▒─č─▒ Proje Yönetim Daire ba┼čkan─▒ olmu┼č.  Akar, Kara Kuvvetleri Komutan─▒ olarak bir süre ayr─▒ld─▒─č─▒ karargaha 2015’te Genelkurmay Ba┼čkan─▒ olarak döndü─čünde, o isim hala karargahtaym─▒┼č. Birimimin ad─▒n─▒ de─či┼čtirecek kadar da güçlü bir isimmi┼č.


Genelkurmay Stratejik Dönü┼čüm Daire Ba┼čkan─▒ Tümgeneral Mehmet Di┼čli.


AK Parti’nin kurucular─▒ndan Sakarya Milletvekili ┼×aban Di┼čli’nin karde┼či olan Mehmet Di┼čli, 2015’te tümgeneralli─če terfi ettirildi─čine göre güvenilir bulunan da bir isimdi. AK Parti’yle do─črudan ba─č─▒ yüzünden muhtemelen dan─▒┼č─▒lan bir figürdü. Hasdal’daki hapishaneye komutanl─▒k da etmi┼čti.


13 temmuz 2016 ak┼čam─▒ Genelkurmay karargah─▒nda ne oldu─čuyla ilgili ise 16 y─▒l birlikte çal─▒┼čm─▒┼č bu iki ismin birbirine taban tabana z─▒t iki ifadesi var elimizde.


Genelkurmay Ba┼čkan─▒ Hulusi Akar’─▒n ifadesine göre Di┼čli net bir ┼čekilde darbecilerin içinde. Di┼čli’nin ifadesine göre ise o “Hulusi Akar’─▒n talimatlar─▒n─▒ yerine getirmi┼č, darbecilere kar┼č─▒ onu korumu┼č’


Tek bildi─čimiz darbe bast─▒r─▒ld─▒ktan sonra Hulusi Akar’─▒n tutsak tutuldu─ču Ak─▒nc─▒lar Üssü’nden Çankaya’ya geldi─či helikopterde yan─▒nda 16 y─▒ll─▒k dostu Mehmet Di┼čli’nin oldu─ču.


Akar “onu yakalatmak için yan─▒nda getirdi─čini” söylerken, Di┼čli, “Ba┼čbakan’─▒n ve yak─▒n çal─▒┼čma arkada┼člar─▒n─▒n da oldu─ču Çankaya Kö┼čkü’nde toplant─▒lara kat─▒ld─▒─č─▒n─▒” anlat─▒yor.  240 insan─▒ öldürmü┼č, Meclis’i vurmu┼č bir darbenin öncülerinden biri olarak bir süre sonra tutuklanacak Di┼čli, anla┼č─▒lan uzun bir süre devletin zirvesi ile birlikte oturmu┼č, toplant─▒lara kat─▒lm─▒┼č.


Acaba son üç y─▒lda da böyle mi oldu?  Paralelle mücadele orduda paralellere mi emanetti?


Ucuz atlat─▒lan 17/25 Aral─▒k Türkiye’ye tan─▒nm─▒┼č bir kredi gibiydi asl─▒nda.


17 Aral─▒k süreci daha önce cemaatin karanl─▒k yüzünü görmeyenler için bir uyar─▒ fi┼če─či olmu┼čtu. Her ne kadar cemaat kendisine bu kez AK Parti muhaliflerinden müttefikler ve kullan─▒┼čl─▒ aptallar bulmakta zorlanmasa da özellikle iktidar için bu 3 y─▒l paralel devleti devletten temizlemek için büyük bir imkand─▒.


Neredeyse her gün bunun önemi üzerine konu┼čmalar dinledik ve yaz─▒lar, haberler okuduk.


O haberlerden biri 27 Haziran 2014 günü Ak┼čam Gazetesi’nin man┼četten verdi─či “Karargahta 40 paralel pa┼ča” haberiydi.


Hat─▒rlayal─▒m:


“Derin örgüte hizmet eden pa┼čalar─▒n, 20’si ‘tu─čgeneral’ ve 5’i bölge komutan─▒. 7’si ‘tu─čamiral’, di─čerleri ‘tümgeneral’ ve ‘tümamiral’ düzeyinde. Ba┼čbakan’─▒n talimat─▒yla üç ayd─▒r çal─▒┼čan ekip 40 general ve amiralin örgüte çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ tespit etti. Bir kuvvet komutan─▒ da paralellere hizmet ediyor. Temizlik Yüksek Askeri ┼×ura'dan önce..”


Ayn─▒ gün sürpriz bir ┼čey oldu ve hükümete yak─▒n Ak┼čam’─▒n man┼četi pe┼č pe┼če Genelkurmay, Ba┼čbakanl─▒k ve Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ taraf─▒ndan yap─▒lan yaz─▒l─▒ aç─▒klamalarla yalanland─▒.


Yalanlamalar─▒ da hat─▒rlayal─▒m:


Genelkurmay: TSK'n─▒n kurumsal kimli─či ile mensuplar─▒ hakk─▒nda olumsuz alg─▒ olu┼čturma çabas─▒n─▒ içeren iddia ve yorumlar─▒n, hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayana─č─▒ bulunmamaktad─▒r"


Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒: "TSK'n─▒n komuta kademesi ve üst rütbeli subaylar─▒yla ilgili yap─▒lan yay─▒n─▒ Say─▒n Cumhurba┼čkan─▒m─▒z büyük bir sorumsuzluk örne─či olarak görmü┼č ve bundan derin üzüntü duymu┼čtur"


Ba┼čbakanl─▒k: “TSK da dahil olmak üzere resmi kurumlara yönelik her türlü gizli yap─▒lanma giri┼čimleri kar┼č─▒s─▒nda neler yap─▒laca─č─▒ yasalarla belirlenmi┼č durumdad─▒r. Devlet kurumlar─▒n─▒n bu tür giri┼čimlere kar┼č─▒ hukuk s─▒n─▒rlar─▒ çerçevesinde gerekli hassasiyeti göstermekte oldu─čunun dikkate al─▒nmas─▒, herhangi bir kuruma ili┼čkin yanl─▒┼č alg─▒ya yol aç─▒lmamas─▒ hususunda medya organlar─▒n─▒n da daha titiz davranmalar─▒nda yarar görülmektedir."


2014 YA┼× toplant─▒s─▒na giderken Vatan Gazetesi’nde Hüseyin Yayman da YA┼× toplant─▒s─▒nda "TSK içinde paralel emir komutan─▒n tasfiye edilece─čini” yazd─▒.


(O günlerde uyar─▒ için yazd─▒─č─▒m bir yaz─▒:


http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yildiray-ogur/581725.aspx)


Peki ne oldu?


2014 YA┼×’─▒nda Kara Kuvvetleri’nde Kurmay Albay’l─▒ktan Tu─čgeneralli─če terfi ettirilmi┼č 19 ki┼čiden 12’si 15 Temmuz darbesinin içinde yer ald─▒. Bu isimlerden Semih Terzi, Özel Kuvvetler’i teslim almaya gitti─činde ┼čayet kahraman Astsubay Ömer Halisdemir taraf─▒ndan vurulmasa belki darbe ba┼čar─▒l─▒ olacakt─▒.


2015 YA┼× toplant─▒s─▒nda giderken de M─░T’in Milli Savunma Bakanl─▒─č─▒’na 1200 ki┼čilik bir paralel subay listesi verdi─čini bizzat Milli Savunma Bakan─▒ “ihbarlar geldi” olarak aç─▒klad─▒. Yine orduda paralel temizlik yap─▒laca─č─▒yla ilgili haberler ç─▒kt─▒.


Sonuç?


2015 YA┼× toplant─▒s─▒nda Kara Kuvvetleri’nde Kurmay Albay’l─▒ktan Tu─čgeneralli─če terfi ettirilen 24 ki┼čiden 18’i ┼ču an darbenin içinde olmaktan tutuklu.


Tu─čgenerallikten Tümgeneralli─če ise Ergenekon’da tutuklanm─▒┼č orgeneral Nusret Ta┼čdeler’in karde┼či Hasan Nevzat Ta┼čdeler ve AK Partili ┼×aban Di┼čli’nin karde┼či Mehmet Di┼čli terfi ettirildi. Onlar da darbeden tutuklular.


Ve 2016 y─▒l─▒ YA┼× toplant─▒s─▒na giderken. TSK 31 mart 2016 günü, baz─▒ gazetelerde ç─▒kan darbe iddialar─▒yla ilgili aç─▒klama yapt─▒ ve ┼čöyle dedi:


“Milletinin engin sevgi ve güveninden güç alan, demokrasiye ba─čl─▒l─▒─č─▒n─▒ her ortamda dile getiren Türk Silahl─▒ Kuvvetlerinde idari ve adli mekanizmalar sürekli ve etkin olarak çal─▒┼čt─▒r─▒lmaktad─▒r. Türk Silahl─▒ Kuvvetlerinde disiplin, mutlak itaat ve tek emirkomuta esast─▒r. Hiçbir yasa d─▒┼č─▒, emir-komuta hiyerar┼čisi d─▒┼č─▒ olu┼čum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu de─čildir. Bamba┼čka saiklerle yap─▒ld─▒─č─▒ anla┼č─▒lan ve hiçbir hukuki, insani, vicdani ve akli dayana─č─▒ olmayan, bas─▒n eti─činden ve üslubundan uzak, haddini a┼čan haber ve yorumlar─▒ yapanlar hakk─▒nda hukuki i┼člemler ba┼člat─▒lm─▒┼č ve suç duyurusunda bulunulmu┼čtur.”


3 Nisan 2016 günü ise Sabah gazetesinde Rasim Ozan Kütahyal─▒  bir yaz─▒ yazd─▒ ve “F-16 pilotlar─▒n─▒n bile en az yüzde 50’sinin Fethullahç─▒ oldu─čuna dair çok sa─člam raporlar var. 2016 y─▒l─▒nda TSK’dan toplu ┼čekilde at─▒lacak bunlar. Hulusi Akar direnmeye kalkarsa da istifas─▒n─▒ verir. Bu kadar basit” dedi.


Genelkurmay Kütahyal─▒ hakk─▒nda da  suç duyurunda bulundu ve acil koduyla Genelkurmay’a ifadeye ça─č─▒rd─▒. Rasim Ozan, Genelkurmay’a gitti, ifade verdi, bir askeri savc─▒ ona TSK’n─▒n paralelle mücadeledeki ‘kararl─▒─č─▒n─▒’ anlatt─▒. Bugün o askeri savc─▒ da darbeden tutuklu.


Terörle mücadelede askerin siyasette yeniden artan önemi, orduyu “┼čimdi bir kere daha y─▒pratmayal─▒m” hassasiyetleri, kurmay heyetine a┼č─▒r─▒ güven, Hz. Hamza’n─▒n sava┼člar─▒n─▒ anlayan asker vaizlerden, Ramazan’da toplu iftar yapan, namaz k─▒lan ‘milletin de─čerlerine dü┼čmanl─▒k etmeyen” ordu propagandas─▒na kadar pek çok neden ordudaki paralel tasfiyesini engelledi.


Ama esas neden ordu içinde çok üst düzeylere kadar ç─▒km─▒┼č yap─▒lanman─▒n direnciydi.


Belki de zannedildi─či gibi cemaatin orduda paralel de─čil esas güç oldu─ču tam olarak tespit edilemedi. Bu kadar─▒ da yak─▒┼čt─▒r─▒lamad─▒. Cemaatin gücü  ve yapabileceklerinin s─▒n─▒rs─▒zl─▒─č─▒ küçümsendi. “Arkas─▒nda ABD, ─░srail var yoksa nas─▒l bunlar─▒ nas─▒l yaps─▒nlar” gibi aç─▒klama biçimleri gerçe─čin üzerini örttü.


15 Temmuzla ortaya ç─▒kan Orgenerel, Korgeneral, Tümgeneral düzeyine kadar ç─▒km─▒┼č, Tu─čgenerallerin yüzde 70’ini elinde bulunduran, alt kadrolara do─čru hakimiyeti yüzde 70’in de üzerine ç─▒kan bir yap─▒ var kar┼č─▒m─▒zda...


Hat─▒rlatal─▒m; cemaat çok uzun y─▒llar önce askeri liselere giri┼č sistemini de ele geçirmi┼čti. http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yildiray-ogur/591076.aspx


ÖSYM’nin tespit etti─či son verilere göre 2000 y─▒l─▒ndan itibaren ÖSYM’nin yapt─▒─č─▒ Askeri Lise Giri┼č s─▒navlar─▒nda 2004-2013 aras─▒ bütün sorular cemaatin elindeydi ve sadece kendi adamlar─▒n─▒ bu okullara soktular. Çok ba┼čar─▒l─▒ olan ö─črenciler de ┼×ok Mangalar─▒nda elendi. 2000-2004 aras─▒ ise sorular─▒n bir k─▒sm─▒n─▒n cemaatin elinde geçti─či tespit edildi.


Kara, Deniz, Hava’daki bütün askeri liselerin ve Harp Akademileri komutanlar─▒n darbeden tutuklu oldu─čunu da hat─▒rlayal─▒m.


15 temmuz ak┼čam─▒ televizyonlardan ba─čl─▒l─▒k aç─▒klamalar─▒ yapm─▒┼č olanlar dahil, darbecilere kar┼č─▒ hiçbir askerin halk─▒n ve polisin yan─▒nda soka─ča ç─▒kmad─▒─č─▒n─▒, sonucu bekledi─čini de (Özel Kuvvetler Komutanl─▒─č─▒ d─▒┼č─▒nda) bir kenara not edelim.


─░┼čte 15 temmuz darbe giri┼čimini atlatt─▒ktan sonra 2016 y─▒l─▒ Yüksek Askeri ┼×ura’ya giderken tablo böyle. Pek iç aç─▒c─▒ görünmüyor.


Elimizdeki en büyük ┼čans ise bütün bu tecrübeleri ya┼čam─▒┼č ve kime güvenilip, kime güvenilemeyece─čini art─▒k görmü┼č ba┼čta Cumhurba┼čkan─▒ olmak üzere siyasi ve sivil kadrolar.


Karargahlar─▒n, taburlar─▒n önündeki çöp kamyonlar─▒ neden hala çekilmiyor, neden her ak┼čam sokaklarday─▒z sorular─▒n─▒n cevab─▒ da bu galiba.
Etiketler: darbe fet├Â
Bu yazi toplam 1706 defa okundu
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler