´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

B─░R─░LER─░ ─░N!! B─░R─░LER─░ OUT !!

Yeni neslimiz, Gramerimize giren baz─▒ yabanc─▒ terimleri T├╝rk├že kelime oldu─čunun alg─▒s─▒n─▒ yaparak s─▒k├ža kullanmaya ba┼člad─▒─č─▒ g├Âr├╝nmekledir.
25.03.2017 / 00:00


111.000 kelimeden olu┼čan Türkçe Sözlü─čümüz için Türk Dil Kurumumuza öncelikle te┼čekkürlerimi iletiyorum.Yaln─▒z Türk Dil Kurumumuzu, neredeyse 14.000-15.000 yabanc─▒ kelimenin de di─čer dillerden çevirisini yapmak yerine Türkçe okunu┼ču ile sözlü─čümüze ilave etmelerini de sert bir dil ile k─▒n─▒yorum.Dünyada ortak konu┼čma dili haline gelen ─░ngilizce’nin de bu denli kullan─▒lmas─▒n─▒n dünya devletlerinin ortak dil olarak kabul mü ettikleri insanlar─▒n akl─▒ndan geçmiyor de─čil...Dünyada en az 2 milyar insan─▒n ─░ngilizce kulland─▒─č─▒ tahmin ediliyor. Afrika devletlerini di─čer ülkelerden ay─▒rmal─▒y─▒z .Sömürülen yer alt─▒ ve yer ustu zenginlikleri emildikten sonra emperyalizm ve kapitalist sistemi en ac─▒mas─▒zca bu ülkelere dayat─▒lm─▒┼č , sonras─▒nda da terk edip giden bat─▒ dünyas─▒ ulus devlet den uzak kalmalar─▒ içinde dillerini lehçelerini kaybolmas─▒ için ─░ngilizceyi dil olarak bu ülkelere b─▒rakm─▒┼člar ve halende bu k─▒tada yayg─▒n olarak kullan─▒lmaktad─▒r..Bu kendi kendine gelen bir süreç de─čildi. Ülkemizde yayg─▒n olarak gramerimize bunca çok sokulmak istenen ─░ngilizcenin maksatl─▒m─▒ oldu─ču nu dü┼čünmeden edememeyece─čim!Ülkemizde ─░ngilizce soysa ekonomik olarak dünya ticaretinde söz hakk─▒na sahip olmak için ö─črenilmesi gereken ikinci ,üçüncü dil olmas─▒n─▒ arzular─▒z fakat sözlük gramerimize çevirisi olmadan girmemeli .Türkçe ortak anadilimiz yan─▒n da, Kürtçe, Arapça, Lazca, Gürcüce, Çerkezce, Bulgarca, Ermenice, Zaza ca, Hem┼čin dillerinin de kollan─▒p kaybolmamas─▒ bizim ülkemizin zenginli─či mozaiki bak─▒m─▒n çok önemli oldu─čunu da unutmamal─▒y─▒z.Ülkemizde ─░ngilizce bu kadar zoraki diller aras─▒na sokuldu─ču günümüz de,’’espiri’’manas─▒nda, gramerimize giren baz─▒ ─░ngiliz kelimelerde, ho┼č oldu─čunu dü┼čünüyorum. Önümüzdeki referandum seçimi ─░ngilizce terimlerin çok s─▒kça kullan─▒laca─č─▒ renkli bir seçim olaca─č─▒na namzet olarak görünüyor. Türkiye ‘de gündem h─▒zl─▒ ve ac─▒mas─▒z ilerliyor.Birileri ‘’ ─░N !’’ Birileri ‘’OUT’’….Baz─▒ anketler ve yorumcular o kadar can al─▒c─▒ vuruyor ki sanki ‘’ ─░N !’’ olan Birileri ‘’OUT!’’ a geçecek….. Ama öyle de bir medya var ki ┼čuan ki ‘’ ─░N !’’ ler hep ‘’ ─░N !’’ …..olacak diyor. Dilerim ki ülke için , evlatlar─▒m─▒z için , torunlar─▒m─▒z için , özellikle bayan yurtta┼člar─▒m için ayr─▒ca yurt d─▒┼č─▒ndaki vatanda┼člar─▒m─▒z için çok dü┼čünülerek karar verme a┼čamas─▒…Tüm oy kullanacak- kullanabilecek yurtta┼č─▒m─▒z sand─▒k ba┼č─▒na gelsin. Karar─▒n─▒ versin. Sonuç hepimizin sonucudur. Oy kullanmak vatan borcudur. “”Güneydo─ču s─▒n─▒r─▒m─▒z boyunca, hem K.─▒rak da ,hem de Suriye s─▒n─▒r─▒m─▒z boyunca YPG-PYD ye anormal imtiyazlar emperyal küresel güçler sa─čl─▒yor , ilerde ba─č─▒ms─▒z terör yuvas─▒ devleti kurulmas─▒n─▒n alt yap─▒s─▒n─▒n at─▒ld─▒─č─▒ günümüz de hiçbir siyasetçinin tek söz söylememesinin de anlamak mümkün de─čil….sevgilerimle.””

Etiketler: referandum
Bu yazi toplam 1286 defa okundu
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler