Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

─░LK RANDEVU KILI├çDARO─×LU KAZANDI

─░LK RANDEVU KILI├çDARO─×LU  KAZANDI
CHP Kurultay─▒, boykot ├ža─čr─▒s─▒na ra─čmen 967 delege ile topland─▒...
27.02.2012 / 09:59


16. Ola─čanüstü CHP Kurultay─▒, parti içi muhalefetin boykot ça─čr─▒s─▒na ra─čmen 1247 delegenin 967’sinin kat─▒l─▒m─▒yla topland─▒. “─░lk raundu ald─▒” yorumlar─▒ yap─▒lan K─▒l─▒çdaro─člu, bugün de muhaliflerin istemiyle toplanacak ikinci ola─čanüstü kurultaya kat─▒lacak. Eski Genel Sekreter Önder Sav’─▒n ekibi, “Kurultay 583 imzayla aç─▒ld─▒, sahte imzalarla say─▒ art─▒r─▒ld─▒” iddias─▒nda bulundu.CHP’nin dün Ankara Arena Spor Salonu’nda yap─▒lan 16. Ola─čanüstü Kurultay─▒, parti içi muhalefetin “Boykot” ça─čr─▒s─▒na ra─čmen 1247 delegenin 967’sinin kat─▒l─▒m─▒yla topland─▒. Kurultaya kat─▒l─▒m oran─▒, ilk raundu CHP Genel Ba┼čkan─▒ Kemal K─▒l─▒çdaro─člu’nun kazand─▒─č─▒ ┼čeklinde yorumland─▒. K─▒l─▒çdaro─člu, bugün de muhaliflerin istemiyle toplanacak “ikinci” ola─čanüstü kurultaya kat─▒lacak. K─▒l─▒çdaro─člu, parti içi muhalefetle, kendi kurultaylar─▒na kat─▒larak yüzle┼čecek. K─▒l─▒çdaro─člu, delegelerin cep telefonlar─▒na da “Sevgili Delege arkada┼č─▒m. Partimizin 17. Ola─čanüstü Kurultay─▒ 27 ┼×ubat Pazartesi günü saat 10.00’da Ahmet Taner K─▒┼člal─▒ Salonu’nda toplanacakt─▒r. Bütün delege arkada┼člar─▒m─▒ Kurultay Salonu’na bekliyorum” mesaj─▒ gönderdi. Genel merkeze göre bugünkü kurultay “formalite” gere─či toplanacak.‘Sahte imza’ iddias─▒


Dünkü kurultaya kat─▒lmayan parti içi muhalefet, bir otelde toplanmay─▒ tercih etti. Kurultaya 967 delegenin kat─▒lmas─▒na kar┼č─▒l─▒k eski Genel Sekreter Önder Sav ekibinden, “583 imzayla açt─▒lar, sahte imzalarla say─▒y─▒ artt─▒rd─▒lar” iddias─▒ geldi. Muhalifler, “Kurultay yok hükmündedir” iddias─▒yla en geç bir ay içinde mahkemeye ba┼čvurmay─▒ planl─▒yor.

S─▒radaki kurultay gelsin

CHP’de bugün yap─▒lacak tüzük kurultay─▒n─▒n ard─▒ndan hazirandaki ola─čan kurultay için il/ilçe kongreleri süreci ba┼člayacak. Süreç muhaliflerin mahkeme hamlesine tak─▒lmazsa K─▒l─▒çdaro─člu kendi yönetim döneminin ilk kurultay delegelerine sahip olacak. Bu gerçekle┼čti─činde eski Genel Ba┼čkan Deniz Baykal ve muhaliflerin öncüsü Önder Sav dönemi resmen sona erecek.─░tirazlarla ba┼člad─▒lar

Kurultaydaki tart─▒┼čma 6 muhalifin, “Kurultay toplanamaz” itiraz─▒yla ba┼člad─▒. Muhalifler, “Kurultay genel ba┼čkan─▒n kürsüye ç─▒k─▒┼č─▒yla resmen ba┼člam─▒┼čt─▒r, ancak kurultay─▒n aç─▒lmas─▒ için yeterli imza yoktur” diyerek kürsüye yürümeye çal─▒┼čt─▒. Kürsüde bulunan K─▒l─▒çdaro─člu’nun etraf─▒nda ise güvenlik önlemi al─▒nd─▒; platformdaki sivil polis say─▒s─▒ artt─▒r─▒ld─▒. Protestonun büyümesini K─▒l─▒çdaro─člu’nun, “Hiç kimse bizi halk─▒n yürüyü┼čünden engelleyemeyecek” sözleri önledi.

D─▒┼čar─▒da noter rekabeti

Salondaki tart─▒┼čmalar sürerken, d─▒┼čar─▒da her iki taraf─▒n ça─č─▒rd─▒─č─▒ noterler tespit yapmaya çal─▒┼čt─▒. Taraflar─▒n kar┼č─▒l─▒kl─▒ engellemeleri genel merkez yönetimi lehine sonuçland─▒. Ankara il yöneticileri, hazirun cetvelini noter gözetiminde salondan uzakla┼čt─▒rd─▒. K─▒l─▒çdaro─člu, divan─▒n olu┼čumu ve Divan Ba┼čkan─▒ Adnan Keskin’den kurultay konu┼čmas─▒n─▒ yapmak için yeniden kürsüye geldi.

CHP’lilerden korumay─▒n


Konu┼čmas─▒na ba┼člayamayan K─▒l─▒çdaro─člu tepkisini önce parti içi muhalefete gösterdi; “Hiç kimsenin kurultay─▒n huzurunu bozmaya hakk─▒ da yetkisi de yoktur. ‘Tüzük’ dediler i┼čte tüzük. ‘Seçim’ diyorlarsa onu da yapaca─č─▒z” dedi. K─▒l─▒çdaro─člu platformu dolduran 30 kadar polise de tepki gösterdi. K─▒l─▒çdaro─člu, “Beni CHP’lilerden korumak gibi bir göreviniz olmamal─▒. Aç─▒n benim önümü” sözleriyle polisleri platformdan uzakla┼čt─▒rd─▒.

967 delege imza att─▒


K─▒l─▒çdaro─člu’nun konu┼čmas─▒ s─▒ras─▒nda Ankara’ya yay─▒lan iddia, kurultay─▒ salon d─▒┼č─▒ndan izleyen muhalefetten geldi. Muhalifler, kat─▒l─▒m─▒n 583 civar─▒nda oldu─čunu ve aç─▒lmas─▒ için de Medeni Kanun hükümlerince 3’te 2 kat─▒l─▒m gerekti─čini ileri sürdü. Muhalifler iddialar─▒ do─črultusunda “Kurultay toplanamaz” önergesi verdi. Divan Ba┼čkan─▒ Keskin ise “967 delege hazirun cetveline imza att─▒. Kimsenin, kurultay─▒ kar─▒┼čt─▒rmaya, kaos ç─▒karmaya hakk─▒ yoktur” diyerek önergeyi i┼čleme koymad─▒.KURULTAY GENÇL─░─×E H─░TABE ─░LE AÇILDI / WEB TVTüzükte 50 madde de─či┼čtiKurultayda CHP’nin 87 maddelik tüzü─čün 50 maddesinde de─či┼čiklik yap─▒ld─▒. Baz─▒ de─či┼čiklikler ┼čunlar: Merkez yoklamas─▒yla belirlenen aday say─▒s─▒ yüzde 15’le s─▒n─▒rland─▒r─▒ld─▒. PM üye say─▒s─▒ 80’den 60’a indirildi. Kad─▒n kotas─▒ yüzde 33’e yükseltildi. Hazine yard─▒m─▒n─▒n yüzde 40’─▒n─▒n örgütlere da─č─▒t─▒lmas─▒ tüzü─če girdi. Tüzük ve program de─či┼čikliklerinde karar yeter say─▒s─▒ üye tam say─▒s─▒n─▒n salt ço─čunlu─ču olarak belirlendi. Parti Meclisi’nin ve MYK’n─▒n olu┼čumunu düzenleyen maddeler d─▒┼č─▒ndaki tüm de─či┼čikliklerin yürürlü─če girme tarihi 1 Mart olarak kabul edildi. 1 Mart’─▒n seçilme gerekçesi ise, “27 ┼×ubat 2012 tarihinde toplanacak kurultay─▒ toplant─▒ya ça─č─▒ran partililerimizin haklar─▒n─▒n gözetilmedi─či dü┼čüncesine kap─▒lmalar─▒n─▒ önlemek” cümlesiyle aç─▒kland─▒.


Bu haber toplam 2441 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler