Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Erdo─čan: Ciddi manada k├Â┼čeye s─▒k─▒┼čt─▒lar

Erdo─čan: Ciddi manada k├Â┼čeye s─▒k─▒┼čt─▒lar
Saraybosna'dan d├Ânerken u├žakta gazetecilerin sorular─▒n─▒ cevaplayan Ba┼čbakan Erdo─čan ├Ânemli a├ž─▒klamalar yapt─▒.
17.09.2012 / 17:12


TÜS─░AD Ba┼čkan─▒'n─▒n “Vatanda┼č, Uludere'de ne oldu─čunu anlamak, Afyon'daki patlaman─▒n arka plan─▒n─▒, sebeplerini ö─črenmek, bunlar─▒n sorumlular─▒n─▒ bilmek ister” yönünde aç─▒klamas─▒ oldu...- Ö─črenmek hakk─▒m─▒zd─▒r falan. Kimin hakk─▒ nedir, nereye kadard─▒r? Onun ölçüsünü Ümit Boyner belirlemeyecek. O, i┼čine baks─▒n.Mesaj─▒ tazeledikFilmden sonra ortam gerilecek gibi gözüküyor. Türkiye'nin yapabilece─či bir ┼čey var m─▒?
- Biz zaten buradan yola ç─▒kt─▒─č─▒m─▒zda benzer aç─▒klamay─▒ yapt─▒k. Bakt─▒k süreç ilerliyor. Bunu tazeleyelim, daha kuvvetli mesaj verelim istedik. Yalta'dan uluslararas─▒ kat─▒l─▒m oldu─ču ve uluslararas─▒ medya oldu─ču için orada mesaj─▒m─▒z─▒ tazeledik. Çok da artarak (eylemlerin) devam─▒ istikametinde bir ┼čey yok. Özellikle Muhammed Mursii'nin aç─▒klamalar─▒ da etkili oldu.─░slamafobi suç olmal─▒Türkiye'nin inançlara hakaretin nefret suçu kapsam─▒na al─▒nmas─▒ için çabas─▒ olacak m─▒?
- Birle┼čmi┼č Milletler'de (BM) bunu gündeme getirece─čim. BM'de bu konuda önemli mesajlar verece─čim. Sebep netice ili┼čkisidir, dedim. Tahrik biçiminde oldu─ču zaman insanlar─▒n kutsallar─▒na, dini inançlar─▒na sald─▒r─▒lar─▒n tanzim edilmesi konusunda uluslararas─▒ düzenlemelerin yap─▒lmas─▒ gerekir. Uluslararas─▒ hukuk noktas─▒nda de─čerlendirmeler yap─▒labildi─či gibi ulusal hukuk aç─▒s─▒ndan da bir ┼čey yap─▒labilmeli. Türkiye olarak biz ba┼č─▒ çekelim. Fikir dü┼čünce ve inanç özgürlü─čü; farkl─▒ insanlar─▒n fikir, dü┼čünce, inanç özgürlü─čünün s─▒n─▒r─▒na kadard─▒r. Sen fikir, dü┼čünce inanç için her ┼čeyi söyleyebilirsin, ama onunkinin s─▒n─▒r─▒na gelince orada duracaks─▒n. Var┼čova'da uluslararas─▒ toplant─▒ya kat─▒lm─▒┼čt─▒m. Ben nihai metne ─░slamafobiya'y─▒ bir nefret suçu olarak soktum.Paratoner gibi oldukArap soka─č─▒ ayakland─▒, ama Türkiye sakin. Bizi, di─čerlerinden ay─▒ran ne?
- Bizim verdi─čimiz mesajlar var. Toplum bu mesajlara bak─▒yor. Sizin mesaj─▒n─▒z yoksa ne oluyor? O zaman halk soka─ča dökülüyor. Son 10 senede a┼č─▒r─▒l─▒klar törpülendi. Bir anlamda paratoner gibi olduk, gaz ald─▒k. Biz de 1980 öncesi dönemleri geçtik. Her geçen gün, her alanda at─▒lan ad─▒mlarla, ç─▒kan yasalarla ilerleme sa─čland─▒. Burada (Bosna'da) üniversitelerde k─▒zlar yan─▒m─▒za geliyor a─čl─▒yorlar. ‘Siz, üniversitelerin, imam hatiplerin önünü açt─▒n─▒z' diyorlar. Buradaki üniversitelere gelen k─▒z ö─črencilerin oran─▒ yüzde 60-70'lerden yüzde 35-40'a dü┼čtü. Art─▒k ba┼čörtülü k─▒zlar buraya gelmiyor, erkek ö─črenciler geliyor. Görüntüde say─▒sal olarak az görülebilir, ama gerginli─či al─▒yor. Bu konuda Ömer Çelik'e talimat veriyorum.BM'de mesaj─▒n─▒z ne olacak?- Bat─▒, ─░slamafobia'y─▒ insanl─▒k suçu ilan edememi┼čtir, te┼čvik etmi┼čtir. Örne─čin Avrupa'da Almanya…─░srail bir zengini gönderdi- ─░srail, ─░slam dünyas─▒nda iyi bir yere oturamam─▒┼čt─▒r. Bir normalle┼čme sürecine girmesi için de gayretleri yoktur. Senin sadece Türkiye ile münasebetin var. Böyle münasebetin olan ülke yok ki. Gel bu münasebetini iyi tut. Sen kalk─▒yorsun böyle bir dostunu kaybediyorsun. Normalle┼čme için Yahudilerin dünyadaki en zengin adam─▒n─▒ bana gönderdiler. Birkaç ay oldu. Neymi┼č? Normalle┼čme için arabulucu olacakm─▒┼č. Dedim ki 3 ┼čart─▒m─▒z var:1- ─░srail özür dileyecek.

2- Tazminat─▒ ödeyecek.

3- Filistin-Gazze üzerinden ablukay─▒ kald─▒racak.ABD bekleneni yapm─▒yor─░srail'in son zamanlarda artan çabas─▒n─▒ neye ba─čl─▒yorsunuz?
- Yaln─▒zl─▒─ča itildiler. ┼×u anda ciddi manada kö┼čeye s─▒k─▒┼čt─▒lar. ─░ran 'la at─▒┼čmalar─▒na bakmay─▒n, bu blöf. Ben ┼ču anda ─░srail'in, ─░ran'a sald─▒rmas─▒ gibi ┼ču anda bir ihtimal görmüyorum.Suriye konusunda ABD'nin tavr─▒n─▒ nas─▒l de─čerlendiriyorsunuz?- ABD ┼ču anda i┼če daha müdahil olmu┼č de─čil. ┼×u anda etkili olan Rusya'd─▒r, ─░ran'd─▒r. Olumsuz yakla┼č─▒m─▒ nedeniyle Rusya... Çin Rusya'n─▒n yan─▒nda hareket ediyor. ─░kisinin tak─▒nd─▒─č─▒ tav─▒r ─░ran'─▒n oradaki tutumu etkiliyor.ABD, bizi destekliyor mu?- ABD destekliyor desteklemeye de, ama seçimler midir nedir, bilemiyorum. ┼×u anda kendisinden bekleneni yapm─▒yor.CHP Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Haluk Koç, Oslo görü┼čmeleri için “Federasyon sözü verildi” dedi.- Ç─▒ks─▒n bana ┼čunu ispat etsin: Benim gönderdi─čim istihbarat te┼čkilat─▒n─▒n ba┼č─▒ndaki müste┼čar─▒m─▒n veya yard─▒mc─▒s─▒n─▒n alt─▒nda imzas─▒ var m─▒ yok mu? Böyle bir ┼čeyi gösteremiyorsa bu adamlar namerttir. Oradaki konu┼čulanlar için sen ‘anla┼čmad─▒r' diyebilir misin? Terör örgütü mensuplar─▒ orada konu┼čulanlar─▒n bir yere aktarm─▒┼čsa, burada yaz─▒l─▒ taahhüt söz konusu de─čilse bunun geçerlili─či olabilir mi? Benim bilgim olmadan böyle bir ┼čeyi bu adam yapacak, ben onu orada tutaca─č─▒m; öyle ┼čey olur mu ya?Operasyon a─č─▒r olur─░l Ba┼čkan─▒m─▒z (Hakkâri) ile ilgili yeni bilgi var m─▒?
- Durumlar─▒yla ilgili tahminler var. Ama ‘kesin' diyemiyorsunuz. Oralarda operasyonlara girdi─činizde bedeli a─č─▒r olur.CHP Genel Ba┼čkan─▒ K─▒l─▒çdaro─člu Afyon patlamas─▒n─▒n üzerine gitmekte kararl─▒...- Bu öyle bir adam. Ben Genelkurmay Ba┼čkan─▒m─▒ dinlerken ‘Bir personel merak saikiyle Almanlar─▒n getirdi─či fünyesi üzerinde olan el bombalar─▒ndan birini eline alm─▒┼čt─▒r, ondan olabilir. Bu ihtimal var' diyor. Bu adamla (K─▒l─▒çdaro─člu) bir ┼čey konu┼čulmaz.─░ran ‘Destek yok' diyor─░ran'─▒n, son sald─▒r─▒larda PKK 'ya destek verdi─či iddialar─▒ vard─▒.
- ─░ranl─▒ yetkililerle yapt─▒─č─▒m─▒z görü┼čmelerde ─░ran, ‘Deste─čimiz söz konusu de─čil. ─░┼čbirli─čini sürdürmeye haz─▒r─▒z' diyor. ─░ran'la da istihbarat konusunda M─░T Müste┼čar─▒m─▒z yo─čun bir çal─▒┼čma içinde. Geçen gün oradayd─▒lar. Onlar da alg─▒las─▒nlar. Biz belli ┼čeylerin fark─▒nday─▒z. Buralardan destekler gelmi┼č filan… ‘Sizlerden hassasiyet göstermenizi istiyoruz' diyoruz.─░ran'dan gelen örgüt mensuplar─▒...- Bir ara öyle bir ┼čey a─č─▒rl─▒k kazanmaya ba┼člad─▒. PJAK'─▒n oraya kaymas─▒ gibi. Ama sonradan tekrar toparland─▒.Hürriyet


Etiketler:
Bu haber toplam 2265 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler