Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Velik├Ây Halk─▒ Eczanesini ─░stiyor

Velik├Ây Halk─▒ Eczanesini ─░stiyor
Rize il merkezine 13 km. uzakl─▒kta yer alan ve ┼čehrin Aile Sa─čl─▒─č─▒ Merkezi bulunan tek k├Ây├╝ olma ├Âzelli─či ta┼č─▒yan Velik├Ây sakinleri, yakla┼č─▒k 2 aydan bu yana ila├ž temininde s─▒k─▒nt─▒ ya┼č─▒yor.
13.04.2013 / 15:32


   Uzun y─▒llard─▒r köyde hizmet vermekte olan eczanenin ┼čehir merkezine ta┼č─▒nmas─▒ sonras─▒ eczanesiz kalan köyde en çok köy nüfusunun yüzde 70′inden fazlas─▒n─▒ olu┼čturan 65 ya┼č üstü vatanda┼člar ve çocuklar etkileniyor. Ço─ču devaml─▒ ve raporlu ilaç kullanmakta olan bu ki┼čiler, eczane olmad─▒─č─▒ için ilaçlar─▒n─▒ temin etmekte güçlük çekiyor.Konu ile ilgili bilgi veren Veliköy Muhtar─▒ Lütfü Kopuz, “Köyümüzde yer alan Merkez 4 No’lu Aile Sa─čl─▒─č─▒ Merkezi hem Veliköy’e, hem de kom┼ču köyler P─▒narba┼č─▒, Ta┼čl─▒k, Kurtulu┼č, Ta┼čp─▒nar, Akta┼č, Bo─čaz, Akp─▒nar ve Ketenli’ye hizmet vermektedir. Kopuzlar Vakf─▒ taraf─▒ndan yapt─▒r─▒l─▒p Sa─čl─▒k Bakanl─▒─č─▒’na devredilen bu birim, k─▒┼č aylar─▒nda 2 bin 500, yaz aylar─▒nda ise 4 bin civar─▒nda ki┼čiye hitap etmektedir. Köy meydan─▒nda bulunan Aile Sa─čl─▒─č─▒ Merkezi’nin hemen yan─▒nda Veliköy Uzun Mustafa Kopuz ─░lkö─čretim Okulu ve Veliköy Çay Fabrikas─▒ yer almaktad─▒r. 2 ay kadar önce bu bölgenin ilaç ihtiyac─▒n─▒ y─▒llard─▒r kar┼č─▒lamakta olan eczanemiz il merkezine ta┼č─▒nd─▒. Bundan hem biz hem de çevre köyler olumsuz etkilendi. En büyük s─▒k─▒nt─▒y─▒ da çocuklar ve ya┼čl─▒lar çekiyor. S─▒kl─▒kla tansiyon yüksekli─či ve ┼čeker hastal─▒─č─▒ gibi sa─čl─▒k sorunlar─▒ndan muzdarip olan ve ilaçlar─▒n─▒ saati saatine kullanmas─▒ gereken kimi hem┼čerilerimiz, ilaç temin etmekte zorluk ya┼čad─▒─č─▒ndan, baz─▒ günlerini ilaçs─▒z geçirip risk alt─▒nda kalabiliyor” dedi.

SEMBOL─░K K─░RA ALINACAKAç─▒klamalar─▒na, eczanenin hem kendi köyleri olan Veliköy için hem de çevre köyler için elzem bir ihtiyaç oldu─čunu belirterek devam eden Muhtar Lütfü Kopuz, “Kapanan eczanemiz hem bina hem de dekorasyon olarak 10 gün içinde aç─▒lmaya haz─▒r durumdad─▒r. Köyümüzdeki caminin hemen alt─▒nda bulunan eczanenin yeniden i┼čler hale gelebilmesi için cami yönetim kurulumuz da her türlü deste─či vermekte ve bina için çok cüzi, sembolik bir kira bedelini kabul edeceklerini belirtmektedirler.” ┼čeklinde konu┼čtu.Veliköy Muhtar─▒ Lütfü Kopuz, aç─▒klamas─▒na ┼čöyle devam etti:“Bu bölgeden hizmet alan insanlar, eczanenin ayakta durmas─▒ için ┼čehir merkezinde muayene oldu─čunda dahi kendilerine reçete edilen ilaçlar─▒ merkezdeki eczanelerden de─čil, hizmet ald─▒─č─▒ bölgedeki eczaneden almaktad─▒r. Hatta bakkallarda dahi sat─▒lan ve fiyat─▒ 2 TL’yi geçmeyen a─čr─▒ kesici ilaç için bile eczaneye ba┼čvurmakta ve sorumlu bir tutum sergilemektedirler.”Aile Sa─čl─▒─č─▒ Merkezi’nde görev yapan Aile Hekimi Dr. Yakup Kadri Sar─▒mehmet ise; günlük reçete say─▒s─▒ k─▒┼č aylar─▒nda 40, yaz aylar─▒nda 100 civar─▒nda olan bu bölgenin hem hasta say─▒s─▒, hem ço─ču kronik hastal─▒klar─▒ sebebiyle raporlu ilaç kullanan ya┼čl─▒ bireylerden olu┼čan köy nüfusunun sürekli ilaç ihtiyac─▒, hem de fabrika ve ilkö─čretim okulu gibi kalabal─▒k topluluklara yak─▒n olu┼ču sebebiyle köyün bir eczaneyi hak etti─čini belirtti.

Özel Haber:habergundogdu.com


Bu haber toplam 4773 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler