Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kotil gidiyor o geliyor!

Kotil gidiyor o geliyor!
CHP Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Umut Oran, yar─▒n greve gidecek olan THY i├žin 5 ├žarp─▒c─▒ iddiay─▒ g├╝ndeme getirdi.
15.05.2013 / 19:19

Oran, ““Grevi çözecek ki┼či olan Kotil görevden al─▒nd─▒, yerine Unak─▒tan’─▒n dan─▒┼čman─▒ getirilecek. Hükümet k─▒sa sürede grevi erteleyecek ve bu durum personel tasfiyesine gerekçe yap─▒lacak. O─člu ve k─▒z─▒ THY’de çal─▒┼čan yürütme organ─▒ üyelerini buradan uyar─▒yorum yaratt─▒klar─▒ kaos ortam─▒n─▒ çözmek için polisiye tedbirlere, biber gaz─▒na ba┼čvurmas─▒nlar” dedi.


 


Umut Oran’─▒n konuya ili┼čkin yaz─▒l─▒ aç─▒klamas─▒ ┼čöyle:


 


"THY’de bir yönetim krizi var. Yar─▒n THY’de grev ba┼čl─▒yor, THY çal─▒┼čanlar─▒ hem haklar─▒na sahip ç─▒kmak hem de arkada┼člar─▒na destek vermek için greve gidiyor.


 


THY ile ilgili önümüzdeki döneme ili┼čkin 5 iddiam var:


 


1- THY Genel Müdürü Say─▒n Temel Kotil’in görevinden ayr─▒ld─▒─č─▒na dair bildirim k─▒sa bir süre sonra yap─▒lacak. Esas─▒nda kendisi fiilen ┼ču an görevden ayr─▒ld─▒ ve bu durum ─░MKB’ye bildirilmeyerek yat─▒r─▒mc─▒lar─▒n zarar─▒na yol açacak ┼čekilde bir suç i┼členmektedir.


 


2- Say─▒n Kotil’in görevinden al─▒nmas─▒n─▒n sebebi kendisinin THY Yönetim Kurulu’na göre daha demokratik, uzla┼čmac─▒, makul tutumu. THY Yönetimi alkolün yasaklanmas─▒, kad─▒nlar─▒n k─▒yafeti gibi ya┼čam tarz─▒na ili┼čkin baz─▒ durumlara kar┼č─▒ çok kat─▒, ideolojik bir bak─▒┼č aç─▒s─▒na sahip. Bu konulardaki daha demokratik görü┼čleri nedeniyle Say─▒n Kotil Genel Müdürlük görevinden al─▒nd─▒. THY Yönetim Kurulu, grevi çözme iradesine sahip Temel Kotil’i de tasfiye ederek onun yerine bu görü┼če daha yak─▒n bir ki┼čiyi getirecek.


 


3- Say─▒n Temel Kotil’in yerine gelecek olan ki┼či Kemal Unak─▒tan’─▒n dan─▒┼čmanl─▒─č─▒n─▒ da yapm─▒┼č, THY Yönetim Kurulu’nun ideolojisine daha yak─▒n olan Say─▒n Co┼čkun K─▒l─▒ç.


 


4- Göreceksiniz hükümet çok k─▒sa süre içerisinde grevi demokratik toplumun temel ilkelerine ayk─▒r─▒ bir ┼čekilde erteleyecek. Gerekçe olarak da içeride ya┼čanan “kaos”, “düzensizlik” gibi bir tak─▒m mazeretleri üretecek.


 


5- THY Yönetim Kurulu grevi THY içerisinde bir personel tasfiyesi için gerekçe olarak kullanacak. Özellikle grevden sonraki dönemde, ta┼čeronla┼čman─▒n derinle┼čece─či, çal─▒┼čanlar─▒n haklar─▒n─▒n ellerinden al─▒naca─č─▒ ve yeni personel ile THY’deki çal─▒┼čan portresi dönü┼čtürülecektir.


 


Dün Say─▒n Mehmet ┼×im┼ček’i olaya el koymas─▒, THY çal─▒┼čanlar─▒n─▒n haklar─▒na sahip ç─▒kmas─▒, i┼čten haks─▒z olarak at─▒lan çal─▒┼čanlar─▒n tekrar i┼člerine konu┼čmas─▒, i┼č mahkemelerinde aç─▒lan ve sonuçlanan davalarda mahkeme kararlar─▒n─▒n h─▒zla uygulanmas─▒, Türkiye için stratejik öneme sahip THY’nin iyi yönetilmesi için gereken önlemleri almas─▒ için uyarm─▒┼čt─▒m. Bugün tekrar bu ça─čr─▒ya devam ediyorum. Sessiz kalmak sorunu çözmüyor. Bilinçli olarak, uzla┼čmaz bir tutum tak─▒narak, bir tak─▒m art niyetli planlarla, çal─▒┼čanlar─▒n haklar─▒n─▒ gasp ederek adeta THY içerisinde kriz yaratmak ve sonra krizi derinle┼čtirerek içinden ç─▒k─▒lmaz bir hale getirmek, bu krizi çal─▒┼čanlar─▒n haklar─▒n─▒ gasp etmek için kullanmak iyi niyet sahibi hiçbir yöneticinin yapaca─č─▒ i┼člerden de─čildir. Bugün THY Yönetim Kurulu görevlerini eksik yapmak ve çal─▒┼čanlar─▒n haklar─▒n─▒ gasp etmekten sorumludur, bu nedenlerle h─▒zla özür dilemeli ve art─▒k kendilerinden beklenen, küresel bir firmaya yak─▒┼čan, sa─čduyulu yönetim anlay─▒┼č─▒n─▒ sergilemelidir.


 


K─▒z─▒ THY’de avukatl─▒k yapan, o─člu THY’nin uzmanlar─▒ndan olan yürütme organ─▒ üyelerini de buradan uyar─▒yorum, kendi yaratt─▒klar─▒ kaos ortam─▒n─▒ polisiye tedbirlerle, biber gazlar─▒yla bast─▒rmak yoluna asla yönelmesinler."

X

THY personeli u├žmay─▒ tercih etti | samanyoluhaber.com

Bu haber toplam 2305 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler