Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Biliyor muydunuz?! Vehbi Ko├ž kimdir ve BEKO neyi ifade ediyor..!?

Biliyor muydunuz?! Vehbi Ko├ž kimdir ve BEKO neyi ifade ediyor..!?
Vehbi Koc, Haim NahumÔÇÖun o─čludur
06.07.2013 / 11:47


Haim Nahum, Osmanl─▒ Bankas─▒ndan çald─▒─č─▒ paralar─▒ ─░sviçre’ye aktard─▒.

Haim Nahum çald─▒─č─▒ paralar─▒n yar─▒s─▒n─▒ bir o─člu Bernar Nahum’a di─čer yar─▒s─▒n─▒ da di─čer o─člu Vehbi Koç’a verdi.

Bernar Nahum ve Vehbi Koç ortaklasa BEKO’yu kurdular.Vehbi Koç’un serveti, Osmanl─▒ Paras─▒d─▒r.*****Abdurrahman Dilipak’dan:“Koç ve Do─čramac─▒ ailesini yak─▒n izlemeye almak gerek.. Vehbi Koç kimdir? Bakars─▒n─▒z ipin ucu Band─▒rma vapuruna kadar gider.. Bernard Nahum da çok önemli bir isim ve tabii Haim Nahum Efendi de öyle.. Koç deyince bugün akla Mustafa Koç, Rahmi Koç gelse de, asl─▒nda Koç ailesinin as─▒l önemli isimleri K─▒raçlar. ─░nan K─▒raç da damat..!Bu Hayim Nahum ad─▒ önemli.. Lozan’─▒n perde gerisindeki Siyonist o.. Türkiye’deki “Arap Dü┼čman─▒ Kemalist Milliyetçilik”in sponsoru da O. Daha sonra gitti Nas─▒r’a dan─▒┼čman oldu, Arap Yahudilerini örgütledi ve Türk dü┼čman─▒ Arap milliyetçili─činin liderli─čini üslendi..!Arap dü┼čman─▒ Kemalist Türk milliyetçili─či fikrinin arkas─▒nda kimler vard─▒ bak─▒n bakal─▒m. Kod ad─▒ Tekinalp olan Moiz Kohen ve daha sonra dinde reform bayraktarl─▒─č─▒ yapan “Türk’ün Dini Kemalizmdir” diye kampanyalar yürüten Osman Nuri Çerman..Mesela birçok ülkede Siyonistler, bizzat Anti-Siyonist hareketleri kendileri örgütlerler ve kontrol ederler.. Zaten Yahudileri göçe zorlayan soyk─▒r─▒m meselesi de böyle bir ┼čey de─čil mi idi? En az─▒ndan biri bunu kulland─▒..Baksan─▒za Lenin de Yahudi imi┼č. Hitler için de ayn─▒ ┼čey söylenir.. ┼×imon Zwi oluyor ┼×emsi Efendi, Moiz Kohen oluyor Tekinalp! Türk Ocaklar─▒’n─▒n kurulu┼čundaki en büyük maddi deste─či kim sa─člam─▒┼čt─▒, hat─▒rlay─▒n: Lazaro Franco..!”*******─░┼čte Bediüzzaman Said Nursi’nin Emirda─č Lahikas─▒’ndaki ilgili bölüm:“Türklere dinlerini ve din temsilcili─čini feda ettirmek ┼čart─▒yla, sun’î istiklâl i┼činde gizli anla┼čman─▒n müessiri, tek kelime ile, Yahudiliktir. Buna memur-u mü┼čahhas kimse de, ┼čimdi M─▒s─▒r Hahamba┼č─▒s─▒ bulunan Hayim Naum’dur. Bu Hayim Naum, bu korkunç te┼čebbüse evvelâ Amerika’da Türkler lehinde bir seri konferans vermek ve emperyalizma ┼čeflerine, Türkün maddesini serbest b─▒rakmalar─▒, buna mukabil ruhunu, tâ içinden ve kendi öz adamlar─▒na y─▒kt─▒rmalar─▒ fikrini telkin etmek suretiyle ba┼člam─▒┼čt─▒r. Yani, masonluk hasebiyle Kur’ân’─▒n ahkâm─▒n─▒ kald─▒rmak, milleti dinsiz yapmak. Hayim Naum müthi┼č plân─▒n─▒n zeminini Amerika’da haz─▒rlad─▒ktan sonra ─░ngiltere’ye geçmi┼č ve hâlis Yahudi olan Lord Gürzon ile temas ederek ┼ču teklifte bulunmu┼čtur:“Siz Türkiye’nin mülkî tamamiyetini kabul ediniz. Onlara ben ─░slâmiyeti ve ─░slâmî temsilciliklerini ayaklar alt─▒nda çi─čnetmeyi taahhüt ediyorum.”******Erbakan’─▒n Hat─▒ralar─▒ndan: (1977 Nisan-Günayd─▒n Gzt.)Tarihin ilk ayakkab─▒l─▒ eylemi Erbakan’─▒n milli sanayi mücadelesiyle yap─▒l─▒yordu

Dünya da ilk ayakkab─▒l─▒ protestonun patenti de bize ait ç─▒kt─▒. Hem de tam 50 y─▒l önceki bir olayd─▒.Peki, ayakkab─▒y─▒ f─▒rlatan ile muhatap olan kim olmaktayd─▒?

Y─▒l 1961. Yer Ankara… Birinci Otomotiv Sanayi Kongresi yap─▒lmaktayd─▒. Kongre’ye kat─▒lanlar aras─▒nda i┼čadamlar─▒, bürokratlar, mühendisler, gazeteciler vard─▒. Kongre’nin öncülü─čünü yapan isimse daha sonra Türkiye’nin siyasi hayat─▒na damgas─▒n─▒ vuracak olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’d─▒.

Erbakan,1956 y─▒l─▒nda daha 30 ya┼č─▒nda iken Gümü┼č Motor Fabrikas─▒n─▒ kurarak Türkiye’nin ilk büyük sanayi hamlesini gerçekle┼čtirmi┼č, yine 1960 y─▒l─▒nda Ankara’da yap─▒lan Sanayi Kongresi’nde ilk kez “Türkiye’nin kendi otomobilini üretebilece─či” fikrini ortaya atm─▒┼čt─▒. 1961 y─▒l─▒ndaki Otomotiv Kongresi bu çabalar─▒n bir sonucu toplanm─▒┼čt─▒. Kongre salonu oldukça kalabal─▒k ve heyecanl─▒yd─▒. Salonda Türkiye’nin kendi otomobilini üretebilece─činin inanc─▒ ile heyecanlanan mühendislerin yan─▒ s─▒ra, yerli otomobil fikrine kar┼č─▒ ç─▒kan i┼čbirlikçi Masonlar da bulunmaktayd─▒.

Bunlardan biri de, Bernar Nahum’dur. Bernar Nahum, Lozan gizli dan─▒┼čmanlar─▒ndan olan ve Türkiyenin ad─▒m ad─▒m ─░slam’dan uzakla┼čt─▒r─▒lmas─▒n─▒, her yönden zay─▒flat─▒l─▒p parçalanmas─▒n─▒ amaçlayan Siyonist Yahudi plan─▒n fikir babas─▒ Haham Hayim Nahum tak─▒m─▒ndand─▒.

Bernar Nahum, Koç Otomotiv Grubu’nun temsilcisi olarak toplant─▒dayd─▒.

Parantez açal─▒m: Vehbi Koç ile Bernar Nahum 1944 y─▒l─▒nda tan─▒┼čm─▒┼č, bu tan─▒┼čma Koç Grubu için tarihi bir dönüm noktas─▒ olmu┼č, . Grup h─▒zla büyümeye ve küresel bir ┼čirket olmaya ba┼člam─▒┼čt─▒. Koç ile Nahum ortakla┼ča Otokoç’u kurmu┼č ve ba┼č─▒na da Nahum atanm─▒┼čt─▒. Bir iddiaya göre Bernar Nahum, Lozan anla┼čmas─▒n─▒n mimar─▒ me┼čhur Hayim Nahum’un o─člu olmaktayd─▒. Bir iddiaya göre de Koç grubu’na ait, BEKO’nun BE’si Bernar’dan, KO’su Koç’tan al─▒nmayd─▒.

Gelelim ayakkab─▒l─▒ eyleme:

Bernar Nahum, Birinci Otomotiv Kongresi’nde konu┼čurken salondaki hava giderek elektriklenmeye ba┼člam─▒┼čt─▒. Çünkü Otokoç’un orta─č─▒ ve yöneticisi Nahum, salondaki heyecan─▒n aksine otomotiv sanayinin zorluklar─▒ndan bahsetmekte ve yerli otomobil fikrine kar┼č─▒ ç─▒kmaktayd─▒.

O s─▒rada ön s─▒ralarda oturan genç bir mühendis, bir kürsüde konu┼čan Bernar Nahum’a, bir de ayakkab─▒lar─▒na bakmaktayd─▒. Makina Kimya Endüstrisi’nde (MKE) çal─▒┼čan Erbakan’─▒n Millici ekibinden oldu─ču anla┼č─▒lan mühendisin aya─č─▒nda kurumun yeni da─č─▒tt─▒─č─▒ postallardan vard─▒. Nahum konu┼čmas─▒na devam ederken ön s─▒radaki genç ise, postal─▒n─▒n ba─čc─▒klar─▒n─▒ çözmeye çal─▒┼čmaktayd─▒. Çünkü öfkesi iyice kabarm─▒┼čt─▒.

Nahum; “Bursa’da ┼čeftali üretmek otomotiv üretmekten hem daha kolay hem daha kazançl─▒d─▒r” dedi─či anda da ortal─▒k kar─▒┼čm─▒┼čt─▒. Nahum’un “otomotiv yerine ┼čeftali üretmeyi” önermesine dayanamayan genç mühendis aya─č─▒ndan ç─▒kard─▒─č─▒ postal─▒ kürsüye f─▒rlatm─▒┼čt─▒.

Postal, Nahum’un aln─▒na çarparken, MKE’li vatansever: “Bize otomobili siz ürettirmiyorsunuz, sizler bizi bat─▒ya mahkûm ve mecbur ediyorsunuz” diye ba─č─▒rmaktayd─▒. Ve bu genç mühendis te Erbakan gibi, milli ve yerli kalk─▒nma sevdal─▒s─▒yd─▒.

Herkes unutmu┼č olsa da i┼čte bu olay ilk ayakkab─▒l─▒ protestoeylemi olarak tarihe geçmi┼č bulunmaktad─▒r.

Art─▒k yazmak zorunday─▒z. Her ┼čeye ra─čmen Türkiye’nin ilk yerli otomobili “Devrim”i yapma fikri bu kongre’nin sonucunda ortaya ç─▒km─▒┼čt─▒r. Yap─▒lm─▒┼čt─▒r da… Ama biliyorsunuz benzin koymay─▒ unuttuklar─▒() için yürümemi┼č ve öylece kalm─▒┼čt─▒r.

Oysa, Erbakan ilk yerli otomobil fikrini 50 y─▒l önce ortaya att─▒─č─▒nda, ne Kore’nin Hyundai’─▒, Ne ─░ran’─▒n Samand’─▒, ne Hindistan’─▒n Tata’s─▒, ne Çin’in Cherry’si vard─▒. Ne kadar ac─▒d─▒r ki, ┼čimdi sokaklar─▒m─▒z Hyundai, Tata, Cherry ile dolup ta┼čmaktad─▒r.

Son bir not: Türkiye’ye “Otomobil yerine ┼čeftali üretilmesini” öneren Bernar Nahum hakk─▒nda bak─▒n Rahmi Koç y─▒llar sonra ne buyurmu┼člard─▒:

“Koç’un otomotiv sanayi i┼čine girmesini, büyümesini ve kâr etmesini sa─člayan Mösyö Bernar’d─▒r. Vehbi Bey’in büyük itimad─▒n─▒ kazanm─▒┼č biriydi ve Vehbi Bey, o ne derse kabul ederdi. Bernar Nahum eldeki paran─▒n daima otomotiv i┼čine yat─▒r─▒lmas─▒n─▒ istemi┼čtir.” (Capital Dergisi-2008)Bu haber toplam 13290 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler