Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Mustafa Sar─▒g├╝l CHP'den neden ihra├ž edilmi┼čti?

Mustafa Sar─▒g├╝l CHP'den neden ihra├ž edilmi┼čti?
Ak┼čam gazetesi CHP'nin ─░stanbul aday─▒ olaca─č─▒ belli olan Sar─▒g├╝l'├╝n, bundan 9 y─▒l ├Ânce hangi sebeplerle partiden at─▒ld─▒─č─▒n─▒ yazd─▒.
09.11.2013 / 18:10


     Ak┼čam'da yer alan habere göre; CHP'nin adaylar─▒ içinde ad─▒ geçen Sar─▒gül'ün 9 y─▒l önce partiden ihraç edilme sebepleri: Belgeli rü┼čvet çark─▒ olu┼čturdu. Kaçak in┼čaat yap─▒m─▒na göz yumdu. ─░n┼čaat mafyas─▒yla i┼čbirli─či yapt─▒. ─░n┼čaat sahiplerine ola─čanüstü rantlar temin etti.ALEV TOPU'YLA ─░MT─░HAN    2004 Mart'─▒ndaki yerel seçim sürecinde dönemin CHP Genel Ba┼čkan─▒ Deniz Baykal'─▒n, "Çok dinamik, alev topu gibi, kab─▒na s─▒─čmayan, p─▒r─▒l p─▒r─▒l, çok sevilen bir belediye ba┼čkan─▒" diyerek partiye getirdi─či Sar─▒gül, seçim sonras─▒nda önce muhalefet saflar─▒na geçmi┼č, ard─▒ndan yurt gezilerine ba┼člam─▒┼č ve son a┼čamada Baykal'a rakip ç─▒k─▒nca daha o y─▒l bitmeden ihraç istemiyle disipline gönderilmi┼čti. ─░hraç sürecinde MYK Üyesi Mehmet Ali Özpolat, PM Üyesi ─░smet Atalay ve ─░stanbul Milletvekili S─▒rr─▒ Özbek'in haz─▒rlad─▒─č─▒ 57 sayfal─▒k raporda Sar─▒gül'e yönelik birbirinden çarp─▒c─▒ iddialara yer verilmi┼č ve bu çerçevede hem Sar─▒gül'ün hem de Belediye Meclis Üyesi Bayram Özata'n─▒n partiden ihraç edilmesi yönündeki istem MYK'ya sunulmu┼čtu. MYK'n─▒n rü┼čvet gerekçesiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na gönderdi─či Sar─▒gül kuruldaki oylamada ihraç edilemeyince Baykal "YDK üyelerine de rü┼čvet verdi" gerekçesiyle ola─čanüstü kurultaya gitmi┼č, ihraç ancak kurultaydan sonra yenilenmi┼č YDK taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilebilmi┼čti.40 B─░NADA YOLSUZLUK ÇIKTI    Raporun "de─čerlendirme" ve "sonuç" bölümleri ile ayr─▒ca yay─▒mlanan "rü┼čvet belgeleri" kitapc─▒─č─▒nda ise toplam 40 binada imar yolsuzlu─ču yap─▒ld─▒─č─▒ tespitine yer verilerek birbirinden çarp─▒c─▒ iddialar i┼čte ┼čöyle s─▒ralan─▒yor:RÜ┼×VET ÇARKI   Rü┼čvet var m─▒? Var. Nerede? ┼×i┼čli Belediyesi'nde. Belgesi var m─▒? Somut olarak rü┼čveti kan─▒tlayan dört belge var. Hem de yok denilen yap─▒ kullanma izin belgesiyle birlikte rü┼čvetin belgelerinin tamam─▒ bulundu. Örne─čin, belgelerin birinde kaçak 7 kata ruhsat için 300 bin dolar al─▒nd─▒─č─▒ yaz─▒yor. Kim kimden alm─▒┼č? ┼×i┼čli Belediyesi Ba┼čkan Vekili Rauf Akçay i┼č sahibinin yak─▒n─▒ Çetin U─čurlu'dan alm─▒┼č. 300 bin dolar ne için al─▒nm─▒┼č? Yedi kat kaçak yap─▒n─▒n ruhsat─▒n─▒ imzalamak için. Ruhsat imzalanm─▒┼č m─▒? Evet. 25 Aral─▒k 2001'de 300 bin dolar al─▒nd─▒ktan iki gün sonra 27 Aral─▒k'ta imzalanm─▒┼č. BABALAR BU ─░Y─░L─░─×─░ YAPMAZ   Evraklar detayl─▒ca irdelendi─činde görülüyor ki, aç─▒kça yasalar ihlal edilmi┼č, tahrifatlar yap─▒lm─▒┼č, usulsüzlükler diz boyu olmu┼čtur. Hemen akla ┼ču soru geliyor; milyar dolarlarla ifade edilen rant temin eden bu usulsüz ve yasalara ayk─▒r─▒ i┼člemleri ┼×i┼čli Belediyesi'nde görevli kamu görevlileri neden yapm─▒┼člar ve yapmaya devam ediyorlar? Babalar evlatlar─▒na böyle iyilik yapmazlar, onun için iyilik diyemeyiz. Ayr─▒ca yasalara ayk─▒r─▒ iyilik olur mu?

MAFYAYLA ─░┼×B─░RL─░─×─░: ─░n┼čaat mafyas─▒yla i┼čbirli─či yapm─▒┼člar, tevdi raporunda görülece─či üzere rü┼čvet kar┼č─▒l─▒─č─▒ in┼čaat sahiplerine ola─čanüstü rantlar temin etmi┼člerdir.─░SK─░'Y─░ DE UNUTMADIK    Y─▒llar önce ─░stanbul belediyesi ─░SK─░ Genel Müdürlü─čü'nde yap─▒lan yolsuzluk, y─▒llard─▒r partimize yönelik tek ele┼čtiri olmu┼čtur. Genel Ba┼čkan─▒m─▒z (Deniz Baykal) SHP-CHP birle┼čmesinden sonra Genel Ba┼čkan olunca ilk demeçlerinden birisi ─░SK─░'deki yolsuzluktan dolay─▒ Türk halk─▒ndan özür dilemek olmu┼čtur.FATURASI PART─░YE ÇIKTI   Kald─▒ ki, ─░SK─░ Genel Müdürü sonuçta siyasi kimli─či olmayan bir bürokratt─▒. Ama yapt─▒─č─▒ yolsuzlu─čun tüm olumsuzluklar─▒, siyaseten ac─▒ bir faturayla partimize ödettirilmi┼čtir.ÖRTBAS MÜMKÜN DE─×─░L   ─░HRAÇ  raporundaki bir ba┼čka iddia ┼ču ┼čekilde yer al─▒yor: Dosyam─▒z─▒n içeri─či incelendi─činde yap─▒lanlar─▒ görememek, yap─▒lanlar─▒ bilememek ve yap─▒lanlar─▒ örtbas etmek mümkün de─čildir. Bu olaylar─▒n siyasi sonuçlar─▒n─▒n faturas─▒ a─č─▒r olacakt─▒r. Bu faturalar─▒n CHP'ye ödettirilmesine kimsenin hakk─▒ ve yetkisi yoktur.─░L─░┼×K─░LER─░N─░N KES─░LMES─░ UYGUNDUR   Sar─▒gül ve Özata CHP'nin ilkelerine, seçim yemin metnine ayk─▒r─▒ davranm─▒┼člard─▒r. Sar─▒gül ve Özata'n─▒n CHP ile ili┼čkilerinin kesilmesi komisyonumuzca uygun görülmü┼č ve raporumuz gere─či için ekleriyle birlikte MYK'ya arz edilmi┼čtir.SUÇ, BÜYÜK ÇIKARLAR ─░Ç─░N    'Bilmeden yapt─▒lar, tehdit edildikleri için yapt─▒lar, zorla yapt─▒rd─▒lar' diyemeyiz. K─▒sacas─▒ böyle milyar dolarlarla ifade edilen rant─▒ özel ┼čah─▒slara sa─člarken, yasalara ayk─▒r─▒ davrananlar, resmi evraklar─▒ de─či┼čtirenler, tahrif edenler, usulsüzlük yapanlar, özetle a─č─▒r cezal─▒k suç i┼člemeyi göze alanlar; elbette ki bu suçlar─▒ ancak büyük ç─▒karlar kar┼č─▒s─▒nda i┼čleyebilirler.BA┼×KAN BA┼× SORUMLUDURAyr─▒ca Belediye Yasas─▒’n─▒n, yani 1580 say─▒l─▒ yasan─▒n 99. maddesinin B F─▒kras─▒ gere─čince de Belediye Ba┼čkan─▒ ba┼č sorumludur.


Bu haber toplam 2717 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler