Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Temel Kotil: ┼×oke olacaks─▒n─▒z

Temel Kotil: ┼×oke olacaks─▒n─▒z
Avrupa'n─▒n en iyi havayolu ┼čirketi se├žilen THY'nin Genel M├╝d├╝r├╝ Temel Kotil, ba┼čar─▒n─▒n s─▒rr─▒n─▒ anlatt─▒.
18.11.2013 / 11:14

"Özelle┼čince yeniden do─čduk. Zihnimiz de özelle┼čti. Zarar etmememiz için yolcumuzu memnun etmemiz gerekiyordu. O günden itibaren yolcular patronumuz oldu."


 


    1933 y─▒l─▒nda be┼č uçaktan olu┼čan bir filo ile kurulan, Star Alliance üyesi Türk Hava Yollar─▒, bugün 233 (yolcu ve kargo) uçakl─▒k filosu ile, 197 uluslararas─▒, 44 yurtiçi olmak üzere 241 noktaya uçan, 4 y─▒ld─▒zl─▒ bir havayolu ┼čirketi. 2013 y─▒l─▒ Skytrax de─čerlendirmesine göre Türk Hava Yollar─▒, art arda olmak üzere üçüncü kez Avrupa'n─▒n En ─░yi Havayolu ┼×irketi, 5. kez 'Güney Avrupa'n─▒n En ─░yi Havayolu ┼×irketi' seçildi. 2010 y─▒l─▒nda dünyan─▒n 'En ─░yi Ekonomi ─░kram Servisi' ödülünü alan Türk Hava Yollar─▒, bu y─▒l da Skytrax de─čerlendirmesinde dünyan─▒n 'En ─░yi Business ─░kram Servisi' ödülüne lay─▒k görüldü. 2003 y─▒l─▒nda Türk Hava Yollar─▒'nda genel müdür yard─▒mc─▒s─▒ olarak göreve ba┼člayan, bugün halen THY genel müdürlü─čü koltu─čunda oturan Temel Kotil 10 y─▒ld─▒r görevde. Kurumun kamudaki halini de, özelle┼čtikten sonraki halini de çok iyi bilen Kotil, bu 10 y─▒l içinde ba┼čar─▒ grafi─čini yükseltti─či kadar ele┼čtirildi de. Son olarak mum ─▒┼č─▒─č─▒nda yemek servisiyle gündeme gelen THY'yi Genel Müdür Kotil Sabah Gazetesi'nden Sonat Bahar'a verdi─či röportajda anlatt─▒.


 


- THY'yi nas─▒l tan─▒ml─▒yorsunuz? Bat─▒l─▒ m─▒, Do─čulu mu?


 


- Biz son 200 y─▒ld─▒r Bat─▒l─▒ bir ülkeyiz. Avrupal─▒ bir ┼čirketle i┼čim varsa önce yaz─▒ gönderiyorum, sonra ar─▒yorum. Biz Çin'le de çal─▒┼č─▒yoruz, Hindistan'la da. Do─ču'da önce yazmazs─▒n, telefon edersin. Türkiye dünyay─▒ iki parçaya ay─▒r─▒yor, Do─ču ve Bat─▒ kültürü olarak. Türkiye hem Do─čulu hem Bat─▒l─▒. Türkiye son 10 y─▒lda Do─čulu da oldu─čunu hat─▒rlad─▒. Türk Hava Yollar─▒'n─▒n bu kadar iyi sonuç almas─▒n─▒n nedeni o. Afrika'ya gidiyoruz, herhangi bir havayoluyla i┼čbirli─či yapaca─č─▒z, bizim çal─▒┼čan─▒m─▒z oradaki dokuya yüzde 100 uyuyor. Asya'ya gidiyor uyuyor, Moskova'ya gidiyor o dokuya uyuyor, New York'a gidiyor uyuyor, Avrupa'ya uyuyor...


 


- Bu durumu avantaja m─▒ çeviriyorsunuz yani...


 


- Bu kadar ses getirmemizin nedeni bu, biz iki tarafa da bak─▒yoruz. Ben Avrupa Havac─▒l─▒k Birli─či Ba┼čkan Vekiliyim, iki hafta sonra ba┼čkan olaca─č─▒m. Geçen hafta Doha'da, Arap Havac─▒l─▒k Birli─či toplant─▒s─▒ndayd─▒m, Avrupa Havac─▒l─▒k Birli─či'nden arkada┼č─▒m─▒ gördüm, 'Ne i┼čin var burada? Siz Avrupal─▒ de─čil misiniz?' dedi. ─░┼čimize geldi─činde Avrupal─▒y─▒z, i┼čimize geldi─činde Ortado─čulu. Türkiye son 10 y─▒ld─▒r neresi i┼čine gelirse oral─▒. Biz de THY olarak son 10 y─▒ld─▒r neresi i┼čimize gelirse oral─▒y─▒z. Biz her yerdeyiz, her yere üyeyiz.


 


- Bu kadar uzun süredir genel müdürlük koltu─čunda oturan havayolu ┼čirketi müdürü var m─▒?


 


- British Airways'in genel müdürüyle en uzun süredir ayn─▒ görevde olan müdür konumunu payla┼č─▒yoruz. Bizden uzun kalan yok dünyada.


 


- Ayn─▒ koltukta bu kadar uzun süre oturmak dezavantaj olmuyor mu?


 


- Her gün uyand─▒─č─▒n─▒zda yeni bir i┼č heyecan─▒yla uyan─▒yorsan─▒z, o i┼č ba┼čar─▒yla devam eder. Bizim i┼čimizde de her gün yeni bir ┼čey var. Daha dünyan─▒n en iyi havayolu ┼čirketi de─čiliz, olaca─č─▒z. Be┼č y─▒ld─▒zl─▒ de─čiliz daha... Olaca─č─▒z...


 


- 5 y─▒ld─▒zl─▒ havayolu ┼čirketinin özellikleri nedir?


 


- Otel gibi dü┼čünün bunu. 5 y─▒ld─▒z alabilmek için, servisinden tekni─čine, hizmetinden rötar─▒na, koltuk aral─▒─č─▒ndan ikram─▒na 600 madde kontrol ediliyor. Skytracks denen enstitünün personeli haber vermeden, gizlice bizimle uçuyor ve raporlama yap─▒yor. 5 y─▒ld─▒z sertifikas─▒ veriyorlar. Dubai-Paris aras─▒ bir seyahatim vard─▒. Yan─▒mda bir t─▒p doktoru han─▒m oturuyordu, sohbet ettik, 'Skytracks'a bakt─▒m ve sizi övdüklerini görünce bilet ald─▒m' dedi. Buna dikkat edenler oluyor. Alt─▒ tane be┼č y─▒ld─▒zl─▒ havayolu ┼čirketi var. Bunlar─▒n hepsi Do─ču'dan.


 


- 'Çocu─ču uçak mühendisi yap' diyorsunuz yani?


 


- Bence gelecek var... Sözünü etti─čim ┼čey bir öngörü de─čil, rakamlar... 2030'larda dünya ekonomik büyümesini tamamlayacak. Çin, Hindistan, Afrika ekonomilerini tamaml─▒yor. 2030'da Çin ekonomisi Amerika'y─▒ geçecek, eksen kay─▒yor yani. Delta-Northwest dünyan─▒n en büyük havayolu ┼čirketi, ta┼č─▒d─▒klar─▒ insan say─▒s─▒ yar─▒ yar─▒ya dü┼čtü. Amerikal─▒ ve Avrupal─▒ ┼čirketlerin yolcu ta┼č─▒ma oran─▒ dü┼čüyor. Yükseli┼čte olanlar Çinli, Ortado─čulu ┼čirketler ve Türk Hava Yollar─▒... Bat─▒l─▒lar bu konu üzerinden çok çal─▒┼č─▒yor, biz de çok çal─▒┼č─▒yoruz.


 


- Göreve geldi─činiz 10 y─▒l önce 'Havac─▒l─▒kta gelece─čimiz parlak' deyip, ona göre mi plan yapt─▒n─▒z?


 


- Bu durumu son y─▒llarda fark ettik. Son iki-üç y─▒ld─▒r dünyadaki geli┼čmeleri yak─▒ndan izliyoruz. ┼×irketimiz 2009 y─▒l─▒nda o kritik kütleyi geçti.


 


ORTADO─×U'DA NE VAR KARDE┼×─░M?


 


- Ne demek kritik kütle?


 


- Yani ba─člant─▒lar─▒m─▒z belli bir noktaya geldi, elimiz kolumuz sa─ča sola uzanmaya ba┼člad─▒. Marka alg─▒m─▒z olu┼čtu. Sürekli kâr etti─čimizi ispat ettik. Uluslararas─▒ toplant─▒lara ev sahipli─či yapt─▒k, yani su yüzüne ç─▒k─▒p nefes ald─▒─č─▒m─▒z─▒ kan─▒tlad─▒k. Borsa de─čerimiz 2009'un ba┼č─▒ ve sonu aras─▒nda dört kat artt─▒. Biz ┼ču an en çok ülkeye uçan havayoluyuz. Bir havaalan─▒ndan en çok ┼čehre biz uçuyoruz. Dünyada dördüncüyüz. Havac─▒l─▒k pastas─▒n─▒n yüzde 2'ye yak─▒n─▒ bizim ve dünyay─▒ sar─▒yoruz.


 


- O zaman 'Afrika'ya niye uçuyoruz?' ele┼čtirileri bo┼č kal─▒yor. Derdiniz vatanda┼č─▒m─▒z─▒ Afrika'ya götürmek de─čil, oradakileri dünyaya ba─člamak m─▒?


 


- THY'nin stratejisini çok do─čru oturttuk, do─čru kurduk. 2003'te ba┼člayan bu serüven çok iddial─▒, büyüme odakl─▒yd─▒. Dünyay─▒ sar─▒p, sonuç alacak bir felsefemiz vard─▒. Bu felsefe nedeniyle 2006'da Ortado─ču'ya 24 hat açt─▒k ve çok ele┼čtiri ald─▒k, 'Ne oluyor karde┼čim, ne var Ortado─ču'da hat aç─▒yorsunuz, okullar m─▒ var orada?' diye yerden yere vurulduk. Sonra Afrika aç─▒l─▒m─▒ yapt─▒k, yine ele┼čtirildik. 'Niye Somali'ye uçuyorsunuz?' dendi... Her i┼čte strateji ┼čart! Biz ┼ču an Afrika'y─▒ dünyaya ba─člama konusunda en güçlü havayolu ┼čirketiyiz. Biri Afrika'ya gidecekse bizim kap─▒m─▒z─▒ çal─▒yor. Çinliler'i, Asyal─▒lar'─▒, Ortado─čulular'─▒ ta┼č─▒yoruz.


 


- Ba┼čar─▒n─▒n s─▒rr─▒ ne?


 


- Bu ba┼čar─▒n─▒n s─▒rr─▒ rahmetli babaannem. Babaannem derdi ki 'Sen kendi i┼čini yap.' Biz kendi i┼čimizi yapt─▒k. Uçak mühendisli─či okudum, gerçi THY beni staja almam─▒┼čt─▒, oradan bir k─▒rg─▒nl─▒─č─▒m var ama... ─░TÜ'de dekan yard─▒mc─▒l─▒─č─▒ görevindeyken buras─▒yla organik ba─č─▒m vard─▒. Ö─črencilerim buraya geliyordu, ben de fikir vermek için geliyordum. Burada genel müdür yard─▒mc─▒s─▒ olarak ba┼člad─▒─č─▒mda, ard─▒ndan genel müdür oldu─čumda ┼čunu gördüm; devletin yat─▒r─▒m yapmada bir zaaf─▒ yok, yat─▒r─▒m yap─▒yor, tesis kuruyor ama babaannemin dedi─či ruh yok ortada. Devlet paray─▒ vermi┼č ama üretim ve heyecan yok. Biz bu ┼čirkete heyecan getirdik. 


 


KAMUDA DE─×─░L RUHLARDA HANTALLIK OLUR


 


- Görev sürenizin bir bölümünde THY özerkti ama kamu ┼čirketiydi. Zor olmad─▒ m─▒ i┼č yapmak?


 


- 2005'te genel müdür oldu─čumda kamu ┼čirketiydi buras─▒. Ben kamu ┼čirketlerini hiç sevmiyorum. Onlar─▒ Allah kurtars─▒n. Göreve geldim, içimde bir heyecan var. Yapmak istiyorum, arkada┼člar 'Olmaz!' diyor.


 


- Kamu hantall─▒─č─▒ vard─▒ yani...


 


- Asl─▒nda kamuda hantall─▒k olmaz, insanlar─▒n kalbinde ve ruhunda hantall─▒k olur. Buras─▒ klasik bir kamu ┼čirketi de─čildi, özerktik ve bir ┼čey alacaksak al─▒rd─▒k. Sadece personel konusunda ve uçak al─▒m─▒nda Ankara'dan onay al─▒yorduk. 2005'te uçucu ekipler için bilgisayar program─▒ sat─▒n alaca─č─▒z. Profesyonel bir ┼čeye ihtiyac─▒m─▒z var. Sat─▒n alma komisyonu kuruldu, firmalardan teklifler ç─▒kt─▒. ─░ki firma kald─▒ listede. Birinin ürünü 3 milyon avro, di─čerinin ki 1 milyon avro. Kamu mant─▒─č─▒ ucuzu almakt─▒r. Ama Avrupa'n─▒n en iyileri 3 milyon avroluk sistemi kullan─▒yor, bizim de onu kullanmam─▒z gerekir. Kaz─▒k da atm─▒yorlar bize. Tüm havayolu ┼čirketlerinin genel müdürlerini aray─▒p sordum. Bizdeki sat─▒n alma komisyonundaki arkada┼člar 'Bize tefti┼č yaparlar imzalayamam, ba┼č─▒m belaya girer' diyor. Tam alt─▒ ay sürdü bu küçücük konu. Üç defa gitti geldi. Bu olay dönüm noktas─▒yd─▒ diyebilirim, 'Ya yenilirim ya da bunu a┼čar─▒z ve büyük dü┼čünürüz' dedim.


 


- A┼čt─▒n─▒z san─▒r─▒m...


 


- Rakiplerimin eli kolu ba─čl─▒ de─čil. Benim kolumu da Ankara ba─člamam─▒┼č ama zihnimiz ba─čl─▒. Biz o tarihten sonra, 3 y─▒ld─▒z olduk, ┼čimdi 5 y─▒ld─▒za do─čru gidiyoruz. Uçucu ekiplerle konu┼čuyoruz, 'Daha iyi servis yapmam─▒z laz─▒m' diyoruz. Diyorlar ki 'Biz burada uçu┼č emniyeti için bulunuyoruz'. Tamam uçu┼č emniyeti için oradas─▒n, eyvallah ama nedir uçu┼č emniyetinin görevi? Uçak kalkmadan önce herkes yerine oturacak, kemerlerini ba─člayacak, kalkt─▒ktan sonra türbülans s─▒ras─▒nda herkesi yerine oturtacak, yang─▒n ç─▒karsa yang─▒n tüpleri var onlar─▒ kullanacak, sert bir ini┼č yaparsa 90 saniyede uça─č─▒ bo┼čaltacak. Ee bu kadar m─▒ senin i┼čin? Arada ne yapacaks─▒n─▒z?'


 


- ─░yiymi┼č...


 


- Bu ┼čirketin ┼čaha kalkmas─▒ 21 May─▒s 2006'da oldu. Biz özelle┼čtik, yeniden do─čduk. Özelle┼čince zihnimiz de özelle┼čti. O tarihten sonra burada f─▒rt─▒nalar kopard─▒k. Toplant─▒lar, kahvalt─▒lar, görü┼čmeler. Devlet gitti, zarar edersek maa┼č─▒ kim verecek? Zarar etmememiz gerekiyordu. Bunun için patronumuzu yani yolcumuzu, mutlu etmemiz gerekiyor. 2006'dan beri patronumuz yolcular. 50 milyon patronumuz var. 


 


YEN─░ F─░LM─░M─░Z ┼×OKE EDECEK


 


- Sponsorluk anla┼čmalar─▒n─▒n nas─▒l getirileri oldu?


 


- Buzda─č─▒n─▒n tepesi sponsorluk anla┼čmalar─▒... Sponsorluklar çok iyi oldu, çok ihtiyac─▒m─▒z vard─▒, bilinçli yapt─▒k, iyi sonuç ald─▒k. Biz dünyan─▒n havayolu ┼čirketiyiz. Türkiye içindeki yolcu say─▒m─▒z yüzde 40 gibi. ─░yi bir say─▒, gelirimizin sadece yüzde 14'ü bu. Biz daha çok dünyaya hitap ediyoruz. Dünyal─▒y─▒z ama bizi tan─▒mayan Panamal─▒, Kenyal─▒, Çinli var... Onlar─▒n kap─▒s─▒n─▒ çalmam─▒z gerekiyor. Kap─▒y─▒ çald─▒─č─▒m─▒zda 'Merhaba ben Temel Kotil' dedi─čimde kim tan─▒r beni... Ama kap─▒y─▒ Kobi Bryant çal─▒nca herkes tan─▒r.


 


- Yeni yüzler olacak m─▒?


 


- ┼×u an yeni bir yüz yok. Ama yeni bir reklam filmimiz var. Kobi Bryant ve Messi oynuyor. ┼×oke olacaks─▒n─▒z. Çok e─členceli bir reklam filmi. Bir ay içinde göreceksiniz. Canavar gibi bir film. Geçmi┼čte de reklam filmleri yap─▒ld─▒. O zaman ─░zmir'den ─░stanbul'a uçu┼čla ilgili reklam yap─▒l─▒rd─▒, ┼čimdi dünya diyoruz. 2003 y─▒ll─▒nda Türk halk─▒n─▒n THY alg─▒s─▒ iyi de─čildi. O dönemki bakan─▒m─▒z Binali Y─▒ld─▒r─▒m ba┼čka havayollar─▒ için kap─▒y─▒ açt─▒─č─▒nda, 'Herkes yurtiçi uçacak' dedi─či zaman, bu ┼čirkette herkes titremeye ba┼člad─▒, 'Neler oluyor, biz tekeliz' diye. Halbuki rekabet iyidir.


 


- ─░yi oldu yani Türk rakipler?


 


- Biz korktuk ama... Çünkü bizim alg─▒lan─▒┼č─▒m─▒z iyi de─čildi. ─░lk y─▒llarda önce Türkiye'deki alg─▒m─▒z─▒ düzeltmeye çal─▒┼čt─▒k. Bu markan─▒n olu┼čmas─▒ yaln─▒zca Kobi Bryant ve Messi ile olmad─▒. Yurtd─▒┼č─▒nda çal─▒┼čan yüzlerce ki┼čiden olu┼čan canavar gibi bir ekip var. Dü┼čünün, Bangkok'taki ┼čehrin en büyük binas─▒n─▒n çeyre─čini çok mütevaz─▒ bir parayla THY olarak kullan─▒yourz. Berlin Duvar─▒'n─▒n orada an─▒tlar─▒ tamir ediyorlar, arkada┼člar─▒m─▒z 'F─▒rsat bu f─▒rsat' deyip, an─▒tlar─▒ THY afi┼čiyle giydirdiler. Tüm bunlarla yükseli┼če geçti bu marka...


 


- Y─▒ll─▒k tan─▒t─▒m bütçeniz bu kampanyalara yetiyor mu?


 


- 120 milyon dolar tan─▒t─▒m bütçemiz var. Tan─▒t─▒m ve marka olu┼čturmak çok önemli bir ┼čey.


 


HAVACILIKTA DÜNYANIN EKSEN─░ KAYIYOR


 


- Uçmak art─▒k herkesin ula┼čabildi─či bir lüks mü?


 


- Dünya havac─▒l─▒─č─▒ sürekli büyüyor. 2050'ye kadar da büyüyecek. Çünkü hâlâ dünya nüfusunun çok az─▒ uçuyor. Havac─▒l─▒k sektörü bugün ne kadar önemliyse, yar─▒n iki kat daha önemli hale gelecek. Asya'da, Afrika'da 100 milyonlarca insan var hâlâ hiç uçmam─▒┼č olan. Y─▒lda 3.1 milyar yolcudan 708 milyar dolar gelir elde ediliyor. Türkiye ise y─▒lda 50 milyon insan ta┼č─▒yor. Kula─ča çok küçük geliyor ama yüzde 2 ya da 3'e giriyorsan─▒z, dünyada sizden konu┼čuyorlar. Biz yüzde 2'ye yak─▒n─▒z. Türkiye havac─▒l─▒kta liderli─če oynuyor. Türkiye bir konuda liderli─če oynamak istiyorsa, bunu bu alanda yapsa yeter.


 


- Bat─▒'da daha çok uçulurken, nas─▒l oluyor da dünyada havac─▒l─▒k konusunda Do─čulu ┼čirketler söz sahibi olabiliyor?


 


- Havac─▒l─▒k konusunda dünyan─▒n ekseni kay─▒yor. 2021 senesinde ─░stanbul, Doha, Abudabi ve Dubai havac─▒l─▒─č─▒n en önemli merkezleri olacak. Havac─▒l─▒k alan─▒nda Bat─▒'dan Do─ču'ya do─čru kay─▒yor hat. Tüm tart─▒┼čmalar bu kayma nedeniyle ç─▒k─▒yor. Analitik bir geli┼čme bu, siyasi falan de─čil. Büyük ┼čirketler bu kaymadan dolay─▒ yolcu kaybediyor ve panik halindeler. Baz─▒ büyük ┼čirketler zarar ediyor. Dünyan─▒n yüzde 4'ünü elinde tutan Bat─▒l─▒ bir ┼čirket havac─▒l─▒─č─▒n en büyü─čü. Ama onlar büyük bir panik ya┼č─▒yor. Büyük ┼čirket zarar edince k─▒yamet kopuyor.


 


- Sizin korkulu geçen bir uçu┼č an─▒n─▒z var m─▒?


 


- 2004 y─▒l─▒nda ─░stanbul'da korkunç kar ya─čd─▒. Piste inecek son uçaktayd─▒m. Sonra pist hava muhalefeti nedeniyle kapand─▒. Uçak havada döndü döndü, piste inemedi. Orada 'Ne zaman inecek ┼ču uçak?' dedim. Onun d─▒┼č─▒nda hiçbir ┼čeyden korkmam. Kendimi son derece rahat hissederim. 


 


UÇAKTA LÜKSÜ ÇOK AKILLICA SUNARIZ, SINIRIMIZ VAR


 


- Mum ─▒┼č─▒─č─▒nda ikrama da ba┼člad─▒n─▒z...


 


- Bizde atraksiyon bitmez. Havac─▒l─▒k denilen olay─▒n bir matemati─či var. Bilimi ve mühendisli─či var ama asl─▒nda bir sanat. Uçak bizim evimiz. Kabindeki arkada┼ča diyoruz ki, '30 misafirin var, servis yap, ikram et, koltuk çirkin duruyorsa uyar, de─či┼čtirelim, bu senin evin.' Biz bir havayolu de─čiliz, biz havada insanlar─▒ ya┼čatan bir ┼čirketiz. Kaybeden havayollar─▒ var ya, onlar böyle dü┼čünmüyor. Türkiye zaten ikram ve a─č─▒rlama konusunda çok özel bir ülke. Bat─▒'da bu yok. Bu, bizim avantaj─▒m─▒z.


 


- Uçaktaki lüks konusunda ne kadar ileri gidebilirsiniz? Uça─č─▒n ortas─▒nda bar, ki┼čiye özel kabinli alanlar gibi hayalleriniz var m─▒?


 


-Onlar─▒ yapmay─▒z. Havac─▒l─▒k sektörü reeldir. 3 milyar insan─▒ uçuracaklar ve uçma ihtiyac─▒ var. Bunlar─▒n da beklentileri baki; uçak zaman─▒nda kalks─▒n, transit yapacaksam çok beklemeyeyim, iyi yemek yiyeyim gibi beklentileri var. Biz bunun bir t─▒k üstünü yap─▒yoruz zaten, be┼č üstünü yapmaya niyetimiz yok. Hayat reel. Lüksü çok ak─▒ll─▒ca sunar─▒z, s─▒n─▒r─▒m─▒z var. Param─▒z olsa bile uçaklar─▒ alt─▒nla kaplamay─▒z.


 


RÖTAR AZLI─×I KONUSUNDA AVRUPA'NIN EN ─░Y─░S─░ B─░Z─░Z


 


- Rötar oranlar─▒ da dü┼čtü, de─čil mi?


 


- Havac─▒l─▒k birçok ki┼činin ortak çal─▒┼čmas─▒yla ortaya ç─▒k─▒yor. Ana k─▒s─▒m biziz. Kendi kabahatimizi azaltt─▒─č─▒m─▒z zaman herkesinki azal─▒yor. THY daha iyi çal─▒┼č─▒yor. Rötar durumu bizden kaynaklan─▒yordu, onu da çözdük. Avrupa'da bizim ölçeklerimiz içinde rötar konusunda en iyi biziz ┼ču anda.


 


- Görev süreniz boyunca en zor dönem hangisiydi?


 


- Amsterdam'daki uçak kazas─▒, korkunç, acayip bir ┼čeydi. Allah kimsenin ba┼č─▒na vermesin, dünyan─▒z y─▒k─▒l─▒yor. 'Ne oldu karde┼čim?' diyorsunuz. Duygusal bir boyuta geçiyorsunuz ama bir yandan da genel müdürlük göreviniz var. Ne olacak bu ┼čirketin hali? Bizim as─▒l PR s─▒nav─▒m─▒z oradayd─▒. Önce iptaller var m─▒ diye ekip kurduk, hem yaral─▒lara yard─▒mc─▒ olmak için hem ┼čirket imaj─▒ için. Hemen uluslararas─▒ toplant─▒lara ba┼člad─▒m ben. Destek almam─▒z gerekiyordu. Çünkü bir havac─▒l─▒k cemaatinden söz ediyoruz. Amsterdam'a ayn─▒ gün gitmedim, çünkü medyatik bir hareket olurdu. Ertesi gün oradayd─▒m. O süreci iyi yönetmek gerekiyordu, çünkü rapor ç─▒kacak ve aleyhimize ç─▒kabilirdi.


 


- Ne yapar bir havayolu ┼čirketine uçak kazas─▒?


 


- Her ┼čeyi a┼ča─č─▒ya çeker. Yolcu say─▒m─▒zda bir de─či┼čiklik olmad─▒. Çok h─▒zl─▒ büyüyorduk o dönem ve hemen etkilemedi. Tabii ki etkisi oldu ama orada THY'nin önemli bir kabahati yoktu. Uluslararas─▒ medyay─▒ takip etmek gerekiyordu. Kamp kurduk orada, raporun kontrolünü de iyi sa─člamak gerekiyor. Bir y─▒l sürdü durumu toparlamak.


 


- Kaç─▒r─▒lan pilotlar göreve ba┼člad─▒ m─▒?


 


- Evet, ba┼člad─▒lar. 


 


Sabah

Bu haber toplam 2900 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler