Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

┼×eyh Ali SemerkandiÔÇÖnin T├╝rbesi Yeniden Yap─▒lmal─▒!

┼×eyh Ali SemerkandiÔÇÖnin T├╝rbesi Yeniden Yap─▒lmal─▒!
RizeÔÇÖde ya┼čam─▒┼č ilim adamlar─▒ndan ┼×eyh Ali SemerkandiÔÇÖnin vefat─▒ ard─▒ndan Rize merkezde ad─▒na yap─▒lan t├╝rbenin, Cumhuriyet d├Âneminin ilk valisi taraf─▒ndan y─▒k─▒ld─▒─č─▒ tespit edildi. Bu tarihi ger├že─či tarih├žilerle yapt─▒─č─▒ g├Âr├╝┼čmelerle ve foto─čraflarla kan─▒tlayan Ahmet Oflu, t├╝rbenin yeniden ayn─▒ yerinde yap─▒lmas─▒n─▒ yetkililerden istedi.
20.02.2016 / 10:37


  ┼×eyh Ali Semerkandi’nin Rize’nin ya┼čam─▒┼č manevi büyüklerinden biri oldu─čunu ifade eden Rize Kültür Evi i┼čletmecisi Ahmet Oflu; “Rize’nin geçmi┼č tarihini inceledi─čimiz zaman gördü─čümüz bir gerçe─či, Rize kamuoyuyla payla┼čmak istiyorum.
Rize’de 13. Yüzy─▒lda ya┼čayan ┼×eyh Ali Semerkandi isimli manevi büyü─čümüz ile ilgili birçok bilgiye ula┼čt─▒k. Zaman─▒n sözü dinlenen ilim adamlar─▒ndan biri olan ┼×eyh Ali Semerkandi’nin vefat─▒ ard─▒ndan Rize merkezde ismine ait bir türbe yap─▒ld─▒. Yak─▒n─▒ndan geçen herkes mutlak ruhuna Fatiha gönderir dualar ederdi. Türbesi bugün Cumhuriyet meydan─▒ olarak kullan─▒lan alandayd─▒. 1924-1926 y─▒llar─▒ aras─▒nda dönemin Valisi taraf─▒ndan yap─▒lan türbenin y─▒k─▒m─▒ emredilmi┼č, lakin; y─▒kacak kimse bulunamam─▒┼čt─▒. Israrla y─▒k─▒m─▒n─▒ gerçekle┼čtirmek isteyen dönemin Valisi hemen türbenin kar┼č─▒s─▒nda bulunan cezaevindeki mahkumlardan bu türbeyi y─▒kmalar─▒n─▒ istedi. Zoraki türbenin üstüne ç─▒kan mahkumlar─▒n vurduklar─▒ her balyoz darbesi geri tepti ve kendi kafalar─▒na vurdu. Bu sebeple y─▒k─▒mdan vazgeçen mahkumlar aras─▒ndan birine dinamitle patlatmas─▒ emredildi. Fitili ate┼čleyen mahkum, sakland─▒─č─▒ yerde yüzüne çarpan bir ta┼č parças─▒yla a─č─▒r yaraland─▒ ve kötü bir durumda olan yüzünün yar─▒s─▒n─▒ ömrünün sonuna kadar peçe ile dola┼čarak geçirdi. Bu bilgiler o dönemlerde ya┼čayan büyüklerimizden edinilmi┼čtir. Bu konuda ara┼čt─▒rmac─▒ ─░shak Güven Güvelio─člu’nun da önemli bulgular─▒ var” diye konu┼čtu.“TÜRBEN─░N YER─░NE ─░ADES─░ R─░ZE’N─░N EN ÖNEML─░ PROJES─░D─░R”

O gün bu gündür ili┼čkilendirebilecek herkesten bu konu hakk─▒nda bilgi edinmeye çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ belirten Oflu; “Yak─▒n bir zamanda emekli  e─čitimcilerden Yakup Özkan’─▒n bu konu ile alakal─▒ bir yaz─▒s─▒ndan yola ç─▒karak ┼×eyh Ali Semerkandi’nin türbedar─▒ olan aileye ula┼č─▒p, son ku┼čak türbedar─▒n da mezar─▒n─▒ bulduk. Art─▒k ta┼člar yerine oturmu┼čtu.  “Rize Vitrini” kitab─▒ ile, Rize’nin haf─▒zas─▒n─▒ kaydetmi┼č olan Fatih Sultan Kar karde┼čimden, Türbenin de içinde oldu─ču bir foto─čraf─▒ bulmas─▒n─▒ rica ettim. Beni k─▒rmayarak uzun bir ara┼čt─▒rma sonras─▒ Türbenin yerini de foto─čraflarla belirledik.  Ayn─▒ isimde, farkl─▒ illerde iki tane daha Ali Semerkandi oldu─čundan yan─▒lg─▒ya dü┼čmemek için bu ara┼čt─▒rmalar─▒n titizlikle yap─▒lmas─▒ gerekiyordu.  Say─▒n Yakup Özkan’─▒n Trabzon Salnamesinde buldu─ču  bilgilerle art─▒k ┼čüpheye  mahal b─▒rakmayan bir sonuca ula┼čt─▒k. Çünkü Osmanl─▒ kay─▒tlar─▒nda Rize’de ya┼čad─▒─č─▒ belirtilen  bu mübarek ki┼čiden bahsediliyordu. Türbesi eski adliye binas─▒n─▒n güneydo─ču kö┼česinde idi. O zamanlar hangi gerekçelerle y─▒k─▒ld─▒ bilmiyoruz, lakin bu gün bu türbenin tekrar yerine iadesi Rize’nin en önemli projelerinden biri oldu─čuna inan─▒yorum” ifadelerini kulland─▒. 

“KONUYU CUMHURBA┼×KANI ERDO─×AN’A ─░LETMEL─░Y─░Z”Hali haz─▒rda Rize Belediyesi’nin meydan projesinin revize edilmesi gerekti─čini söyleyen Ahmet Oflu; “─░stanbul Eyüp meydan─▒ gibi bir meydan olu┼čturularak inanç turizmi için de bir alt yap─▒ haz─▒rlam─▒┼č oluruz. Bu konuyu, hem┼čerimiz olan, tarihine, kültürüne ve inanc─▒na ba─čl─▒l─▒─č─▒ ile tan─▒d─▒─č─▒m─▒z Cumhurba┼čkan─▒m─▒z Say─▒n Recep Tayyip Erdo─čan’a ula┼čt─▒r─▒p görü┼čünü almak en do─čru karar olaca─č─▒ kanaatindeyim. Bu konuda giri┼čimlerim olacak. Kiliseler, havra, sinagog ve daha nice vak─▒f eserlerinin yabanc─▒lara iadesi dü┼čünüldü─čü ┼ču günlerde, Anadolu’nun ─░slamla┼čmas─▒ için gayret gösteren Rize’mizin büyü─čü manevi de─čeri ┼×eyh Ali Semerkandi Hazretlerinin de türbesini yeniden imar etmenin çok ta s─▒ra d─▒┼č─▒ bir hadise olmad─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyorum” ┼čeklinde konu┼čtu.

 


Bu haber toplam 2696 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler