Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TSK'n─▒n yeni s├╝per g├╝c├╝ g├Âreve haz─▒r

TSK'n─▒n yeni s├╝per g├╝c├╝ g├Âreve haz─▒r
Bakan ├ľzl├╝, T├ťB─░TAK Savunma Sanayii Ara┼čt─▒rma ve Geli┼čtirme Enstit├╝s├╝ (SAGE) taraf─▒ndan geli┼čtirilen "Kanatl─▒ G├╝d├╝m Kiti"nin ilk parti teslimatlar─▒n─▒n may─▒sta yap─▒laca─č─▒n─▒ belirtti
15.04.2017 / 13:39


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan─▒ Faruk Özlü, TÜB─░TAK SAGE taraf─▒ndan geli┼čtirilen söz konusu projeye ili┼čkin aç─▒klamalarda bulundu. Daha önce TÜB─░TAK SAGE taraf─▒ndan geli┼čtirilen Hassas Güdüm Kiti'nin, Hava Kuvvetleri Komutanl─▒─č─▒ envanterine al─▒nd─▒─č─▒n─▒ ve s─▒n─▒r ötesi operasyonlarda aktif kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒ anlatan Özlü, bunun ard─▒ndan Kanatl─▒ Güdüm Kiti'nin de yerli imkanlarla geli┼čtirildi─čini söyledi.Özlü, Kanatl─▒ Güdüm Kiti'nin, ocakta F4 2020 uçaklar─▒na, mart ay─▒nda ise F 16 sava┼č uçaklar─▒na ili┼čkin sertifikasyon i┼čleminin ba┼čar─▒yla tamamland─▒─č─▒n─▒ söyledi.

"HEDEFTE YÜKSEK ─░MHA SA─×LIYOR"Söz konusu kitin teknik özellikleri hakk─▒nda bilgi veren Özlü, "Milli olarak geli┼čtirilen ve üretilen Kanatl─▒ Güdüm Kiti, Hava Kuvvetleri Komutanl─▒─č─▒ envanterinde bulunan 250 ve 500 kilograml─▒k genel maksat bombalar─▒n─▒, havadan karaya uzun menzilli ak─▒ll─▒ mühimmatlara dönü┼čtürüyor. Güdüm kitleri ailesinin yeni üyesi olan Kanatl─▒ Güdüm Kiti'nin, uçu┼č menzili 110 kilometreyi buluyor. Bu menzil ve vuru┼č yetene─či sayesinde Kanatl─▒ Güdüm Kiti kullanan sava┼č uçaklar─▒m─▒z, tehdit bölgesine hiç girmeden hedeflerini taarruz ederek bertaraf edebiliyor" diye konu┼čtu.Özlü, kitin, uzun menzil için herhangi bir itki sistemine ihtiyaç duymad─▒─č─▒na dikkati çekerek, "Kit, at─▒┼č irtifas─▒ ve h─▒z─▒yla kazand─▒─č─▒ enerjiyi, sahip oldu─ču d─▒┼č geometrisini en verimli ┼čekilde kullanarak, uzun menzile dönü┼čtürüyor. Benzer s─▒n─▒ftaki güdümlü mühimmatlar içinde en uzun menzille fark yaratan Kanatl─▒ Güdüm Kiti, hassas vuru┼č özelli─čini Ataletsel Navigasyon Sistemi ve Küresel Konumlama Sistemi'nin bütünle┼čik güdüm kabiliyetinden al─▒yor. Hedefini 6 metrenin alt─▒nda hassasiyetle vuran kit, hedefte yüksek imha ve hedef d─▒┼č─▒nda da dü┼čük yanal hasar sa─čl─▒yor" ifadelerini kulland─▒.SAGE taraf─▒ndan geli┼čtirilen Hassas Güdüm Kiti ile terörle mücadelede önemli ba┼čar─▒lar kaydedildi─činin alt─▒n─▒ çizen Özlü, kitlerin teknoloji transferi yoluyla farkl─▒ savunma sanayi üretici firmalar─▒nca seri olarak üretildiklerini kaydetti.

Özlü, SAGE'nin kit projelerinde kazand─▒─č─▒ "Ar-Ge'den Seri Üretime" dönü┼čüm süreci tecrübelerini ilerletmek istediklerini ve bunu da Kanatl─▒ Güdüm Kiti üretimlerine yans─▒tmay─▒ hedeflediklerini vurgulad─▒. Bu amaçla Kanatl─▒ Güdüm Kiti tasar─▒m ve geli┼čtirme sürecinin son a┼čamas─▒nda, Milli Savunma Bakanl─▒─č─▒, Hava Kuvvetleri Komutanl─▒─č─▒ ve SAGE'nin teknoloji transferi ve sanayile┼čme faaliyetlerini gerçekle┼čtirdi─čini aktaran Özlü, çal─▒┼čmalar─▒n sonunda geçen y─▒l haziran ay─▒nda dü┼čük seviyeli ilk üretimin ba┼člat─▒ld─▒─č─▒n─▒ anlatt─▒.Ba┼čar─▒l─▒ geli┼čim ve üretim sürecinin ard─▒ndan Kanatl─▒ Güdüm Kiti ilk parti teslimatlar─▒n─▒n may─▒sta yap─▒laca─č─▒n─▒ bildiren Özlü, seri üretim çal─▒┼čmalar─▒ için üretici sanayi kurulu┼čun belirlendi─čini ve sözle┼čme a┼čamas─▒na gelindi─čini söyledi. Böylece Hava Kuvvetleri Komutanl─▒─č─▒ envanterine girecek Kanatl─▒ Güdüm Kiti için "Ar-Ge'den seri üretime dönü┼čüm sürecinin tamamlanm─▒┼č olaca─č─▒na i┼čaret eden Özlü, Türkiye'nin savunma sanayisindeki ba┼čar─▒s─▒n─▒ art─▒racak at─▒l─▒mlar yapmaya devam edeceklerini vurgulad─▒.
Etiketler: f-16
Bu haber toplam 3215 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler