Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

─░┼čte Erdo─čan ile ge├žen 17 y─▒l

─░┼čte Erdo─čan ile ge├žen 17 y─▒l
Ba┼čkan Erdo─čan'─▒n kurdu─ču AK Parti, 3 Kas─▒m 2002'de iktidara geldikten sonra T├╝rkiye'de bir├žok alanda de─či┼čiklik ya┼čand─▒. ─░┼čte Erdo─čan'l─▒ y─▒llar:
09.02.2019 / 15:12


IMF'YE BORCUMUZ SIFIRLANDI: Türkiye, 1 Ocak 1961'de Cemal Gürsel döneminde Uluslararas─▒ Para Fonu'na (IMF) borçlanmaya ba┼člad─▒. ─░smet ─░nönü, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal ve Tansu Çiller de IMF ile stand-by anla┼čmalar─▒ imzalad─▒. Erdo─čan'─▒n ba┼čbakanl─▒─č─▒ döneminde AK Parti iktidar─▒, Türkiye'nin son stand-by antla┼čma┼č─▒n─▒ 2005'te 6.6 milyar SDR'lik (özel çekme hakk─▒) ödenek için yapt─▒. Erdo─čan, 14 May─▒s 2013'te Türkiye'nin IMF'ye borcunu bitirdi. BA┼×ÖRTÜSÜ YASA─×I SONA ERD─░: 1964'te ─░stanbul Üniversitesi T─▒p Fakültesi'nde ba┼č─▒n─▒ örten okul birincisi Gülsen Ataseven'e yönelik uygulamayala ba┼čörtüsü yasa─č─▒ ba┼člad─▒. 1980 darbesi sonras─▒ baz─▒ üniversitelerde ba┼čörtüsü yasa─č─▒ ba┼člat─▒ld─▒. 1997'de YÖK Ba┼čkan─▒ Kemal Gürüz, ba┼čörtülü ö─črencilerin okullara al─▒nmas─▒n─▒ yasaklad─▒. Erdo─čan, 30 Eylül 2013'te kamu kurumlar─▒nda ba┼čörtüsü yasa─č─▒n─▒ kald─▒rd─▒ NÜKLEER SANTRAL, ─░HA VE S─░HA:1956'da Adnan Menderes'in ba┼čbakanl─▒─č─▒ döneminde nükleer enerji çal─▒┼čmalar─▒na ba┼čland─▒. Menderes, Atom Enerjisi Kurumu'nu kurdu. Sakarya'da nükleer santral kurmay─▒ planlayan Menderes'in çabalar─▒, 4 ay sonraki darbeyle engellendi.

Erdo─čan döneminde nükleer enerji santralleri kuruldu, ─░nsans─▒z Hava Arac─▒ (─░HA) ve Silahl─▒ ─░nsans─▒z Hava Arac─▒ (S─░HA) üretilmeye ba┼člad─▒. KOAL─░SYONLU HAYAT B─░TT─░: 20 Kas─▒m 1961'de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Adalet Partisi (AP) taraf─▒ndan kurulan ─░smet ─░nönü Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti'nde kurulan ilk koalisyon hükümetiydi.

30 Ekim 1923'ten bu yana Türkiye'de 65 hükümet görev yapt─▒. 94 y─▒ll─▒k Cumhuriyet tarihinde hükümetlerin ortalama ömrü 1 y─▒l 5 ay oldu. 16 Nisan 2017'de gerçekle┼čen Anayasa de─či┼čikli─čiyle Ba┼čkanl─▒k Sistemi'ne geçildi ve darbelere zemin haz─▒rlayan koalisyon hükümetleri son buldu. DARBE GELENE─×─░ SONA ERD─░: 5-27 May─▒s 1960'te ba┼člayan askeri darbe/ darbe giri┼čimleri AK Parti döneminde de ya┼čand─▒. Türkiye'deki ilk darbe, Demokrat Parti'nin (DP) "Türkiye'yi bask─▒ rejimine ve karde┼č kavgas─▒na götürdü─čü" iddias─▒yla TSK'daki bir grup subay─▒n ülke yönetimine 27 May─▒s 1960'ta el koymas─▒yla gerçekle┼čti. 12 Mart 1971'de ordu mensuplar─▒, cumhurba┼čkan─▒ Cevdet Sunay'a muht─▒ra vererek hükümeti istifaya zorlad─▒. 12 Eylül 1980'de Kenan Evren komutas─▒nda darbe gerçekle┼čti. Hükümet görevden al─▒nd─▒. 28 ┼×ubat 1997'deki MGK'da askerler, seçimin galibi Necmettin Erbakan'─▒n istifas─▒n─▒ istedi. 27 Nisan 2007'de asker, hükümete e-muht─▒ra verdi. FETÖ, ilk sokak kumpas─▒n─▒ 27 May─▒s 2013'te Gezi Park─▒'nda kurdu.

17-25 Aral─▒k kumpaslar─▒yla da Erdo─čan'─▒ hedef ald─▒. Türkiye, son olarak Erdo─čan önderli─činde FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe giri┼čimi önledi. TERÖRLE SINIR DI┼×INDA MÜCADELE: Türkiye, terör örgütleriyle s─▒n─▒r d─▒┼č─▒nda mücadeleye ba┼člad─▒. Suriye'de F─▒rat Kalkan─▒ ve Zeytin Dal─▒ harekâtlar─▒yla terör örgütlerinin inlerine girildi.

FETÖ'ye kar┼č─▒ yurtd─▒┼č─▒nda kararl─▒ bir mücadele yürütüldü.HUKUK, MÜHEND─░SL─░K VE TIPTA KAL─░TE YÜKSELMEL─░ Say─▒n Merkel'e (Almanya Ba┼čbakan─▒) üniversite ö─črenci say─▒s─▒n─▒ sordu─čumda verdi─či rakam 3 milyon. Nüfus bizden fazla. Sizde ne kadar dedi. Bizde 8 milyon dedim. Tabi orada bir ┼ča┼čk─▒nl─▒k geçirdi. Tabi bir nitelik-nicelik meselesi var. Biz bunu önümüzdeki y─▒llarda a┼čaca─č─▒m─▒za inan─▒yorum. Biz patlamam─▒z─▒, s─▒çramam─▒z─▒ yapt─▒─č─▒m─▒z zaman çok farkl─▒ yapaca─č─▒m─▒za inan─▒yorum. Yeni dönemde niteli─če, kaliteye yo─čunla┼čmam─▒z gerekiyor. Be┼čeri sermayemiz en büyük gücümüz.

 Hali haz─▒rda çok ideal bir yüksek ö─črenim sistemine sahip olmad─▒─č─▒m─▒z bir gerçektir. Türkiye geli┼čtikçe, güçlendikçe, ileriye gittikçe bu alanda daha kapsaml─▒ ve büyük ad─▒mlar atmakta kararl─▒y─▒z. T─▒p, mühendislik, hukuk gibi temel alanlarda e─čitim kalitesinin yükseltilmesine yönelik reformlara olan ihtiyac─▒m─▒z çok daha acildir.

 Vak─▒f üniversitelerimizin kendilerine sa─članan onca ayr─▒cal─▒─ča ra─čmen, kimi istisnalar hariç, e─čitim-ö─čretimde kalitenin yükseltilmesi beklentilerimize yeteri kadar katk─▒da bulunamad─▒klar─▒ görüyoruz. Hatta baz─▒ vak─▒f üniversitelerimizin vak─▒f mant─▒─č─▒yla asla uyu┼čmayacak ┼čekilde, sadece kazanç odakl─▒ faaliyet gösterdiklerini de üzüntüyle mü┼čahede ediyoruz. Bu meselenin üzerinde hassasiyetle durulmal─▒.TEKNOLOJ─░K BA─×IMSIZLIK ÇOK ÖNEML─░
 Dünyada art─▒k ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒n ölçüleri olan toprak, bayrak, milli para gibi kriterlere yenilerinin eklendi─či bir döneme giriyoruz. Bunlar─▒n en ba┼č─▒nda teknolojik ba─č─▒ms─▒zl─▒k geliyor. Veri üretiminden güvenli─če, savunma, sa─čl─▒k, e─čitim, bili┼čim teknolojilerinden yapay zekaya kadar her alanda kendi ayaklar─▒m─▒z─▒n üzerinde durmak mecburiyetindeyiz. ┼×ayet biz bunu beceremezsek zorunlu olarak ipin ucu ba┼čka birilerinin eline geçecektir. Nas─▒l topraklar─▒m─▒za hükmetmeden ba─č─▒ms─▒z olamazsak, teknolojiye hakim olmadan da ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒m─▒z─▒ sürdüremeyiz.

 Teknolojiyi sadece kullanan de─čil, tasarlayan, geli┼čtiren ve üreten bir ülke konuma gelmedikten sonra bu hedefe ula┼čamay─▒z. E─čer teknoloji çok h─▒zl─▒ geli┼čiyorsa bizim ondan daha h─▒zl─▒ hareket etmemiz ┼čart. Madem çocuklar─▒m─▒z art─▒k dijital bir dünyaya gözlerini aç─▒yor, haz─▒rl─▒─č─▒m─▒z─▒ buna göre yapaca─č─▒z. Bilgeye eri┼čimi s─▒n─▒rland─▒rman─▒n de─čil, tersine çe┼čitlendirmenin ve bilinçli kullanman─▒n yollar─▒n─▒ arayaca─č─▒z.VARANK ANISINI ANLATTISanayi ve Teknoloji Bakan─▒ Mustafa Varank ise konu┼čmas─▒nda Ba┼čkan Erdo─čan ile ilgili bir an─▒s─▒n─▒ anlatt─▒: "Ankara'da ö─črencilik hayat─▒na ba┼člad─▒─č─▒mda siz ─░stanbul Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ olarak Bilkent Üniversitesine gelip bir konferans vermi┼čtiniz. Daha sonra biz de ODTÜ ö─črencileri olarak sizi okulumuzda a─č─▒rlamak özellikle bizim zaman─▒m─▒zda faaliyete ba┼člayan bu kongre merkezinde sizi misafir etmek için çok u─čra┼čt─▒k. Malum, 28 ┼×ubat'─▒n karanl─▒k günlerine h─▒zla ilerledi─čimiz bir süreçti ve biz o zamanki zihniyeti malesef çok u─čra┼čmam─▒za ra─čmen a┼čamad─▒k.

┼×imdi sizi bu salonda görmek bu salonda sizi dinleyecek olmak bizler için çok farkl─▒ manalar da içeriyor, özellikle belirtmek istiyorum."SAMSUNG ÖRNE─×─░N─░ VERD─░ Bir ziyaretimde Samsung'u göreyim demi┼čtim. Gitti─čimde üniversite ile olan i┼čbirli─čini görünce gerçekten kendilerin hayran olmamak mümkün de─čil. Ö─črenciler üniversiteden ç─▒k─▒yor, hemen Samsung'a giriyor, orada çal─▒┼čmaya ba┼čl─▒yor. Teoripratik bulu┼čmas─▒n─▒ orada görünce, o insan─▒n yeti┼čmemesi için hiçbir sebep kalm─▒yor. Belli bir ücret oradan alma imkan─▒ var. Samsung e─čer bugün dünyada bu kadar önemli bir yeri yakal─▒yorsa, bunun alt─▒nda neler yat─▒yor, bunu da bizzat orada gördük. Bunu bizim yapmam─▒z için hiçbir sebep yok. Biz de bunu ba┼čar─▒r─▒z.


Etiketler:
Bu haber toplam 1608 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler