Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

T├╝rkiye'nin yeni ─░HA's─▒ ilk u├žu┼čuna haz─▒rlan─▒yor

T├╝rkiye'nin yeni ─░HA's─▒ ilk u├žu┼čuna haz─▒rlan─▒yor
T├╝rkiye'nin mevcut insans─▒z hava arac─▒ sistemlerine g├Âre ├žok daha fazla faydal─▒ y├╝k ta┼č─▒yacak yeni ─░HA's─▒ Anka-2'nin motoru ba┼čar─▒yla ├žal─▒┼čt─▒r─▒ld─▒. Anka-2'nin bu y─▒l i├žinde ilk u├žu┼čunu yapacak.
04.03.2019 / 08:25


Türk savunma sanayisinin lider havac─▒l─▒k üreticisi Türk Havac─▒l─▒k ve Uzay Sanayii A┼× (TUSA┼×), ─░HA sistemlerine yönelik çal─▒┼čmalar─▒n─▒ ba┼čar─▒yla sürdürüyor.



Orta irtifa uzun havada kal─▒┼čl─▒ ─░HA sistemini geli┼čtiren TUSA┼×, daha sonra 200 kilogram faydal─▒ yük kapasitesiyle 30 bin feet irtifa, 24 saat uçu┼č süresi yeteneklerine sahip Anka Blok-B ─░HA'y─▒ güvenlik güçlerinin kullan─▒m─▒na sundu. TUSA┼×, Anka-B'nin kazan─▒mlar─▒ndan faydalanarak, uydudan kontrol yetene─čiyle görev menzili binlerce kilometreye ula┼čan Anka-S'yi geli┼čtirdi ve güvenlik güçlerinin envanterine kazand─▒rd─▒.



 



 



 



 



 



 



ANKA-2 GEL─░YOR



TUSA┼×, daha yüksek yük ta┼č─▒ma kapasitesine sahip yeni ─░HA geli┼čtirmek için ise öz kaynaklar─▒yla Anka-2 Projesi'ni hayata geçirdi.



Orta irtifa uzun havada kal─▒┼čl─▒, 2 motorlu Anka-2 ke┼čif, gözetleme, taarruz görevlerini yerine getirebilecek. 25 bin feet irtifa, 24 saat uçu┼č süresine sahip olacak Anka-2, 700 kilogramdan fazla faydal─▒ yük ta┼č─▒yabilecek



T├â┬╝rkiye'nin yeni ├ä┬░HA's├ä┬▒ ilk u├â┬žu├ů┬čuna haz├ä┬▒rlan├ä┬▒yor



 



 



Anka-2'nin geli┼čtirme sürecinde kullan─▒lan motorun yerini TUSA┼× Motor Sanayii A┼×'nin (TEI) Operatif ─░HA Motoru Geli┼čtirme Projesi kapsam─▒nda geli┼čtirilen PD170 turbo dizel havac─▒l─▒k motoru alacak ve Anka-2 yerli motorla görev yapacak. PD170 motoru, Aral─▒k 2018'de Anka ile ilk uçu┼čunu ba┼čar─▒yla gerçekle┼čtirdi.



YEN─░ VERS─░YON ─░HA



 




TUSA┼× Genel Müdürü Temel Kotil, AA muhabirine yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, mühendislik gücü ve tasar─▒m yetenekleriyle, ba┼čta Türk Silahl─▒ Kuvvetleri olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlar─▒n─▒ kar┼č─▒lamaya yönelik çal─▒┼čmalar yürüttüklerini söyledi.



Anka-2 Projesi'ni de bu yakla┼č─▒mla öz kaynaklar─▒yla ba┼člatt─▒klar─▒n─▒ vurgulayan Kotil, ┼ču bilgileri verdi:



"Projede önemli bir a┼čamay─▒ geride b─▒rakt─▒k. Anka-2'nin motorunu 2 gün önce çal─▒┼čt─▒rd─▒k. Arac─▒m─▒z─▒n ilk uçu┼ču y─▒l içinde gerçekle┼čtirilecek. Anka-2'yi Anka platformunun üzerine in┼ča ettik. TUSA┼×'─▒ bundan sonra da böyle göreceksiniz, bir platformu temel alarak üzerine ba┼čka bir platform in┼ča edece─čiz. Bu yakla┼č─▒mda birinci platform vakit alm─▒┼č, yüksek maliyetli olmu┼č olabilir ancak ikinci platform çok daha k─▒sa zamanda ve çok daha uygun maliyetlerle ortaya konulabiliyor. Az bir maliyetle 200 kilogram faydal─▒ yük ta┼č─▒yan Anka'y─▒, 700 kilogram ta┼č─▒yabilir noktaya ta┼č─▒d─▒k. Atak-2 helikopterimiz de benzer bir yakla┼č─▒mla daha önce üretilen Atak helikopteri üzerine kuruluyor. Bir önceki ürünü baz alarak çok daha iyi ikinci bir ürün geli┼čtirmeyi sürdürece─čiz. Böylece farkl─▒ ihtiyaçlara cevap verebilen ürün aileleri olu┼čturaca─č─▒z."







Etiketler: anka-2
Bu haber toplam 1461 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler